862 találat a(z) költség cimkére

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szakmai vita eldöntésében kérném a segítségüket: családi gazdálkodó elszámolhatja-e költségként a gazdaság tagjainak saját tulajdonában álló termőföld után a földbérleti díjat? Válaszukban kérem a vonatkozó jogszabályi hivatkozást is megadni. Köszönöm szépen.

Ingatlan aktiválása után építményadó, vagyonszerzési illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott cég ingatlant vásárolt a cég nevére kiállított számla alapján. Kell-e a társasági szerződést módosítani, ha telephelyként használják? Az ingatlan egy rövid ideig anélkül került bérbeadásra (aktiválás megtörtént), hogy az új tulajdonos használná és időközben megérkezett az építményadó időarányos összege és a vagyonszerzési illeték. Kérnék egy megerősítést, hogy ez az összeg költségként elszámolható vagy rá kell aktiválni az ingatlan értékére? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Anyagbeszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy műkörmös egyéni vállalkozó vásárol számlán a műkörmös szolgáltatás elvégzéséhez különböző anyagokat és reszelőket, helyes-e, ha a reszelőt egyéb költségként, a többi anyagot anyagbeszerzésként könyveli le? Az anyagbeszerzés mit foglalhat magába? (Az iparűzési adó szempontjából fontos lehet az anyagbeszerzés tartalma.) Köszönöm a segítséget.

2018-ban elvetett majd kipusztult őszi káposztarepce könyvelése Kérdés

Mezőgazdasági társaság 2018-ban elvetett őszi káposztarepcéje csapadék hiánya miatt kipusztult, ezért a társaság kiszántotta és őszi búzát vetett helyette (a biztosító ilyen esetekben kártérítést nem fizet). Kérdésem: az őszi káposztarepce-vetőmagot mezei leltárként vagy költségként könyveljem? Válaszukat köszönöm előre is!

Bt. vs kft. havi fix költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg főállású katás vagyok és a vállalkozásom fejlesztése miatt idővel a katás vállalkozás mellett alapítani akarok egy bt.-t vagy kft.-t. Szeretnék érdeklődni, hogy milyen fix havi költségei vannak egy bt.-nek és egy kft.-nek akkor is, ha éppen nem termel? Köszönöm a válaszát!

Bérelt ingatlan átalakításának átszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy ingatlant vett bérbe, melyen nagyobb összegű átalakításra volt szükség, többek között a villamos rendszer, a vizesblokk felújítására, illetve kőműves munkák (például válaszfal építése) elvégzésére. A bérleti szerződésben a bérbeadó hozzájárult ezen munkálatok elvégzéséhez. A felújítást, illetve átalakítást követően tételesen rögzítésre került, hogy mely munkálatok azok, amelyeket a bérbeadó elismer és viseli költségét, és melyek azok, amelyek a bérbevevő költségei maradnak. A megállapodás szerint úgy kerül rendezésre ennek összege, hogy a bérleti díjba számítják be havi 150 ezer forintonként. A kérdéseim: - A bérbevevő az elkészült felújítást annak elkészültekor köteles-e egy összegben kiszámlázni a bérbeadó felé, vagy megteheti, hogy például 2 éven keresztül csak a havi beszámításra kerülő összeget számlázza a bérbeadó felé? - Azok a tételek, amelyek nem kerülnek átszámlázásra (tehát végső soron a költségeit nem a bérbeadó viseli), elszámolhatóak egyéb szolgáltatásként, vagy köteles aktiválni azokat mint bérelt ingatlanon végzett beruházás? Válaszukat előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó lízingelt személygépkocsijának költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyértelmű választ szeretnék az alábbi kérdésre: egyéni vállalkozó személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízing formájában kíván elszámolni. Az áfa levonható-e, milyen mértékben és milyen dokumentumok alapján? Jól értelmezem-e, hogy költségként csak a bevétele 1 százaléka számolható el? Köszönettel: Hataláné Csáki Katalin könyvvizsgáló

Nyugta befogadása harmadik országból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó vállalkozás vagyunk. Kollégáink Iránba szállítottak árut. Iránban vásárolt útdíjról, üzemanyagról, mosásról, szállodáról nem számlát, hanem csak nyugtát kaptak. Számunkra érthetetlen nyelven (új fárszi). Próbáltunk számlát kérni, de sajnos nem jártunk sikerrel. Az ilyen típusú vásárlásokról ők nem állítanak ki számlát. Költségként könyvelhetjük-e ezeket a bizonylatokat, vagy csak ráfordításba tehetjük be? Szükséges-e előre hivatalosan lefordíttatni a számlákat, vagy elegendő-e egy esetleges ellenőrzéskor? Köszönöm

Cégbuli: mibe kerül ténylegesen? Cikk

Cégünk 50 éves jubileumi rendezvényt szerveztetett rendezvényszervező céggel. A számla ételt-italt nem tartalmaz, kizárólag a fellépők és a szervezés díját. A kérdésem az lenne, hogy a számla áfatartalma visszaigényelhető-e, illetve ha nem, akkor járulékköteles-e a számla? (A számla összege 4 076 000 forint + áfa.) Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Költségelszámolás ingatlan bérbeadásánál Kérdés

Tisztelt szakértő! Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmem megállapításakor a tételes költségelszámolást választottam. Az új bérlő beköltözése előtt parkettáztatnom kellett. Kérdésem: hogyan számoljam el a parkettázás költségét? Az ingatlanra értékcsökkentést nem számolok el. Kérdésem még, hogy az ingatlanközvetítőnek a bérbeadás lebonyolításáért fizetett összeget a költségeim között szerepeltethetem-e? Válaszát előre is köszönöm

Autókereskedő költségei elszámolásának időpontja Kérdés

Egy autókereskedő cég megvásárolja az autókat eladásra. Amíg el nem adja, vannak az autóra költségei, például a mosatás (lehet, hogy többször is, hisz piszkosan nem tudja kiállítani az autót), súlyadó, biztosítás stb. Lehet, hogy másfél évig is áll az autó eladásra várva. Mi a helyes könyvelés ezen költségek esetében? Felmerüléskor költségként kell elszámolni az 5,8 számlaosztályban, vagy az autó bekerülési értékéhez kell könyvelni a kettes számlaosztályba, és majd eladáskor átvezetni a 814-re? Elsősorban az iparűzési adó miatt nem mindegy. Ha eladáskor vezetem át a 814-re, akkor csökkenteni fogom vele az iparűzési adóalapomat, ha egyből költségre könyvelem, a társasági adó számításánál nem merül-e fel, hogy hamarabb számoltam el költséget az autóra (készletre), mielőtt bevétel keletkezett volna belőle? Előre is köszönöm.

Cégautóadó, ételfutár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy éttermi vendéglátással foglalkozó kft. a közeljövőben menüztetéssel is szeretne foglalkozni. A menüket ki is szállítaná. A kft.-nek nincs a tulajdonában gépjármű, igy két lehetőség közül választana. 1. Felvesz alkalmazásba egy ételfutárt, akinek van saját autója. 2. A tulajdonos saját autójával történne a kiszállítás az ételfutár által. Az lenne a kérdésem, hogy a benzin és egyéb az autóval kapcsolatos költségeket hogyan tudja elszámolni a kft. a két esetet figyelembe véve. Megoldás, ha a kft. cégautóadót fizet ? Válaszát előre is köszönöm!

Őstermelő hitelkamat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném szíves tájékoztatásukat. Mezőgazdasági tevékenységet folytató családi gazdaság egyik tagja a nevére vett termőföldet az állami földértékesítés keretében. Ezen földre bérleti díjat kap, művelni nem áll módjában. A földvásárlást az MFB által nyújtott hitelből finanszírozta. Kérdés: a családi gazdaság bevétele-e a kapott bérleti díj, és vele szemben a felvett hitel kamatát elszámolhatjuk-e költségként? Amennyiben igen, a megfizetett kamat után adókedvezmény érvényesíthető-e? Szíves válaszukat köszönöm.

Tehergépkocsi költségelszámolása gazdasági társaságban Kérdés

Milyen mértékben számolható el a társaság tulajdonában és üzemeltetésében lévő tehergépkocsik számlával igazolt üzemeltetési kötlsége? Egy önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságban 5 db tehergépkocsit üzemeltetnek a társaság tevékenységének ellátásához. 1 gépkocsit az ügyvezető használ jellemzően munkába járásra, kisebb arányban hivatali ügyek intézésére. A többi gépjárművet általában az egyes telephelyek közötti úton használják, adott településen belül főképp javítási munkák elvégzésére. Minden gépkocsiról vezetnek menetlevelet, azonban azok kitöltése esetenként hiányos, például nem tüntetik fel a tankolás időpontját, vagy a tankolt üzemanyag mennyiségét, illetve vidéki utaknál az utazás célját sem jelölik. Kell a társaságiadó-alap megállapításnál adóalapnövelő tétellel számolni, ha nem állapítható meg egyértelműen, hogy az adott út a vállalkozás érdekében merült-e fel, illetve normatúllépés milyen mértékig lehetséges? Üdvözlettel: Borsodiné Kisfaludy Katalin,

Egyéni vállalkozó albérleti díjának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó lakhelyétől távol dolgozik, és ezért albérletbe költözik a családjával a munkahely közelsége miatt. A vállalkozás székhelye marad az eredeti. Ebben az esetben az albérleti díjat elszámolhatja- e költségként, hisz a vállalkozás érdekében kellett ezt meglépnie. Vagy nem lehet, mert a család is vele ment és így nem csak a vállalkozás érdekét szolgálja az albérleti díj? Várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Utazási iroda számlázás

Nagy Norbert

adószakértő

Átalányadózó – csed, gyed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink