865 találat a(z) költség cimkére

A könyvvizsgáló szállás- és étkezési költségének elszámolása Cikk

Olvasónk számára az okozott dilemmát, hogy a könyvvizsgáló cégnek a könyvvizsgálati díjon felül járulékos költségként kifizetett összeg adóköteles természetbeni juttatásnak vagy a könyvvizsgálati díj részének tekintendő-e. Kérdésére Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Családi gazdaság: így hat a tagok száma, a korábbi veszteség a bevételre Cikk

A családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működtetéséről, valamint kiemelt támogatásukról a 326/2001. (XII. 30.) kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) rendelkezik. Mivel a családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, érdemes a legfontosabb tudnivalókat áttekinteni.

Utazásszervezés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégünk egyik tevékenysége az utazászervezés, melynek keretében diákokat utaztat ki külföldre (jellemzően uniós országokba) intenzív nyelvi tanfolyamokra. Az áfa elszámolásánál az egyedi nyilvántartáson alapuló adóalap megállapítást alkalmazza, minden egyes magánszemélyhez külön állítunk ki előlegszámlát, amikor megrendeli az utat és befizeti a díját, a hazaérkezésnél elkészül a végszámla. Ezzel szemben áll a külföldi szervező cég számlája (számlák), aki leszámlázza cégünknek a tanfolyamot, szállást, étkezést, reptéri transzfert stb. külföldi pénznemben. A kérdésem az árrés pontos meghatározása lenne: Az előleg számlából milyen módon tudom levonni a költségeket? Jellemzően egy összegben befizetik a teljes út értékét, ha még nincs számlám a költségekről a kalkuláció alapján levonhatók a költségek? Ha igen, akkor a kalkulációban milyen árfolyamot kell alkalmaznom? Vannak olyan esetek is, amikor már hónapokkal korábban kiállítják a költség számlát (ezt lekönyvelem a számla keltére saját bank deviza eladási árfolyamán, nem választottunk MNB árfolyamot), de az előleg csak később folyik be, ekkor mi az árrés pontos kiszámításának a menete? Jelenleg az árrés meghatározásánál a kapott előlegből levonjuk a külföldi költség számlák értékét és a különbözet alapján kijött árrés alapján valljuk be az áfát (árrés=nettó+áfa). Helyes eljárás ez így? Köszönöm

Beszerzési ár része Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a szíves segítségét kérni készletbeszerzés kérdésében. Adott egy kft., amely fűtőkészülékek beszerzésével és értékesítésével foglalkozik. A beszerzés kétféle módon történik. Az egyik esetben kisteherautót bérelnek és azzal hozzák el a gyártócégtől az árut a kft. telephelyére. Ebben az esetben a kisteherautó bérleti díja, az üzemanyagköltség és az alkalmi fuvaros bére jelenik meg költségként. A másik esetben a gyártócég teherautója szállítja a kft. telephelyére a termékeket fuvarköltség ellenében, ami a számlában felszámításra kerül és a termék árába beépül. A kérdésem az lenne, ha az első megoldással szerzi be a kft. az árut, akkor a termék árában hogyan jelenik meg a a kisteherautó bérleti díja, az üzemanyagköltség és az alkalmi fuvaros bére? Milyen módon lehet az aktuális beszerzéshez kapcsolódó számlában szereplő termékekre felosztani? Hogyan lehetne ezt szabályosan megoldani? Köszönöm szépen előre is szíves válaszát.

Külföldi gépjárműjavítási költség továbbszámlázása a lízingcégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk operatív lízing keretében bérel céges autót. A kérdéses autó Lengyelorszában elromlott és szerelőhöz kellett vinni. A szerelő átvizsgálta az autót, s ezért felszámított diagnosztikai díjat 120 zlotyi + 27,6 áfa = 147,6 zlotyi, illetve megrendelte a szükséges alkatrészeket, melyet szintén számlázott (320,32 zlotyi + 73,67 áfa = 393,99 zlotyi). Azonban az alkatrészek nem kerültek beépítésre a kiküldetés rövidsége miatt, hanem hazahozták Magyarországra. A szerelő cég mind a szolgáltatást, mind az alkatrészeket lengyel áfával növelten számlázta ki. Mivel céges gépjárműhöz kötődnek a számlák, így annak áfatartalmát nem tudjuk visszaigényelni. Viszont a magyar lízingcéggel történt megállapodás szerint a felmerült költségeinket továbbszámlázhatjuk neki. Ebben az esetben hogyan tudjuk továbbszámlázni ezen tételeket? Ha továbbszámlázzuk a költséget teljesen, akkor visszaigényelhetjük a lengyel áfát (23%) a 18ELEKAFA nyomtatvány segítségével? A továbbszámlázásnál a nettó összegre számítom fel a magyar 27% áfát? Hogyan járok el helyesen? Válaszát előre is köszönöm!

Saját kezdeményezésű felszámolás lépései és költségei Cikk

Kft. eszközei nem elegendőek a kötelezettségek fedezésére. Szeretné maga elindítani a felszámolási eljárást. Ennek pontosan milyen lépései vannak, és a közzétételi és hatósági díjon kívül (25 000+80 000 forint) milyen kiadással jár, ha az ügyvédi költséget figyelmen kívül hagyjuk? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

Bérelt ingatlannál a felújítási költség áfája levonható-e? Cikk

Olvasónk vásárolt egy családi házat, egy melléképülettel, amelyet a saját kft.-nek ad bérbe, határozatlan időre. A felújítást a kft. aktiválja. Az áfát levonhatja-e a kft.? A kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Tanulmányi szerződésből eredő kötelezettség átvállalása Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Cégünk alkalmazna egy munkavállalót, aki az előző munkáltatójával tanulmányi szerződést kötött. A tanulmányokat a munkavállaló sikeresen teljesítette, azonban az előírt 3 éves munkaviszonyt idő előtt megszünetetné. A tanulmányi szerződésben a cég meghatározott keretösszeget biztosított a munkavállaló részére tanulmányai elvégzésére, mely a tandíj mellett tartalmazta a fizetendő adót, és a megadott keret erejéig az utazási költségeket is. Iskolarendszerű képzésben folyt az oktatás. A tanulmányi szerződés alapján felmondás esetén a keretösszeg időarányosan megfelelő részét kellene visszafizetnie a munkavállalónak. Cégünk a tanulmányi szerződésből eredő valamennyi kötelezettséget átvállalná új munkáltatóként úgy, hogy a munkavállalót semmilyen adózási kötelezettség ne érintse. Kérdésünk az lenne, hogy pontosan milyen adó- / járulékterheket jelent ez cégünk számára, hogyan kellene kezelnünk az átvállalt kötelezettséget? Köszönjük!

Telephely felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó telephelyén szeretne felújítást végezni. A telephelyen nem történik értékesítés, csak az anyagok tárolására használják. A felújításhoz szükséges anyagokat, illetve a felújítást végző vállalkozók számláit milyen módon számolhatom el? Az anyagok és a munkákat végző vállalkozók számlájának áfáját levonhatom-e? Válaszát előre is köszönöm!

Amit a kiküldetés, szakmai út elszámolásáról tudni érdemes Cikk

Olvasónk a következőket kérdezte: Egy kft. minden alkalmazottja 3 napos szakmai úton vesz részt Ausztriában, az utazás a kft. tulajdonában lévő gépjárművekkel történik. A programban több szakmai kirándulás szerepel, melyhez kapcsolódóan a belépőket, az étkezést és a szállást a kft. fizeti. Hogyan számolhatók el ezek a költségek? Melyiknek van adóvonzata, melyiknél vonható le az áfa? Kiküldetésnek minősül-e? Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cégcsoport egyik "A" nevű vállalkozása főállásban több alkalmazottat foglakoztat. Szezonálisan évi 2-3 hónapot "A" cég 2 alkalmazottja a csoport B nevű vállalkozás gépeivel dolgozna. Nem szeretnénk az "A" cégben a munkaviszonyukat megszüntetni erre az időre és B cégben újat létrehozni, kvázi a munkaerőt szeretnék "bérbe adni". Csupán erre az időre fizetett bérköltség terheit szeretnénk B cégünknek átszámlázni, szolgáltatás formájában. Munkaügyi szempontból hogyan lehet kivitelezni a fenti esetet? Szükséges-e munkaszerződést módosítani? Kell-e 1041-es bejelentésen bármit is módosítani?

Továbbképzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elszámolható-e költségként a kft. nevére kiállított továbbképzésről az a számla, amely nincs a tevékenységi körében, illetve a számlakibocsátást követően vette fel a tanfolyamban szereplő foglalkozást a tevékenységi körébe, jövőbeni szándéka van a tevékenységet folytatni? Feltétel-e, hogy a tanfolyam szerinti tevékenységből árbevétele is keletkezzen? Köthető-e olyan magánszeméllyel erre vonatkozóan a képzési költség megtérítésére vonatkozó költségtérítési megállapodás, amennyiben nem munkaviszonyban történik a foglalkoztatás csak megbízási jogviszonyban? Mi a helyzet az áfa-visszaigénylés lehetőségével? A továbbképzésről a képzést végző kft. áfás számlát állított ki. Köszönettel: Molnár Ilona

Vállalkozás indítása előtti számlák Kérdés

Vállalkozást szeretnék indítani. Psziho pedagógusként humán szolgáltatás tevékenységre. A vállalkozás indítására szeretnék felkészülni, a helyiséget, ahol ezt végezni fogom már szeptembertől szeretném bérelni. Ki kell alakítani a helyet benne, kicsit rendbe kell hozni, festés, burkolás, berendezés beszerzése. Úgy tudom hogy a vállalkozás megkezdése előtt három évvel vásárolt dolgokat ,amelyeket a vállalkozásban használom, el lehet számolni, de a bérleti díjban nem vagyok biztos. Bérelném a helyiséget szeptembertől, de a vállalkozást tavasszal szeretném elindítani? Ebben az esetben a havonta kifizetett bérleti díjak elszámolhatók-e? Kell-e erre a tevékenységre pénztárgép, vagy elég a nyugtaadás?

Mezőgazdasági őstermelő Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Érdeklödöm, hogy a VP2-6.1.1-16 sz. támogatás költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatásnak minősül-e az szja-törvényben? A pályázati felhívásban egyszerűsitett elszámolást írnak, azaz a pályázónak nincs elszámolási kötelezettsége. Ebben az esetben igaz-e rá az szja-törvény 3. § 42. pontja? Mikor kell bevételnek tekinteni? Csak az a bevétel, amivel szemben költséget lehet elszámolni? A kapott támogatás szja- és ehoalapot képez-e? A pályázati felhivás nem zárja ki, hogy kisadózói módot válasszon rá a támogatott. Ha ezt az adózást választja, akkor a kisadózói bevételi értékhatárba, illetve áfa értékhatárba beleszámít-e a támogatás? Elvileg a Katv. 2. § 22. pontja alapján bevétel lenne, ha jól értem. A Katv. és az szja-törvény fentiek alapján eltérően értelmezné a költségek fedezetére, vagy fejlesztései célra folyósított támogatásokat? Segítségét előre is köszönöm.

Értékesítés – bánya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem: ha egy magánszemély birtokában lévő földterületen kavicsbányát alakít ki, ezt engedélyezteti (erre egyéni vállalkozást hoz létre), akkor milyen költségeket számolhat el az értékesített kaviccsal szemben? A kitermelést és a szállítást is a vevő végzi, a vállalkozónak csak az engedélyeztetéssel kapcsolatos költségei vannak, illetve a földterület van a birtokában (de azt már 10 éve vásárolta). Elszámolható-e értékcsökkenés a területre (vagy ahhoz az egyéni vállalkozásban kellene, hogy nyilván legyen tartva az ingatlanok között?), illetve az értékesített kaviccsal szemben valamiféle átalány elszámolható-e ? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kft.

Szipszer Tamás

adószakértő

Devizás tételek mikrogazdálkodói mérlegnél

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ügyvédi iroda beszámolója

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink