865 találat a(z) költség cimkére

Bérbeadott ingatlan javítási költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Testvéremmel örököltünk egy családi házat, melyet bérbeadunk. A bérbeadás miatt kértünk adószámot, alanyi mentességet választottunk. A ház tetőszerkezete erősen felújításra szorul, a tulajdonba kerülés óta többször, több helyen is beázott. Ezért úgy döntöttünk, hogy felújítjuk a tetőt: a tartószerkezetet megtartva új borítás kerül rá, aminek a költsége mintegy 2 millió forint munkadíjjal együtt. A rossz állapotú tető ellehetetleníti a bérbeadást, kénytelenek vagyunk megcsináltatni. Ha az egész tetőt újra építtetnénk kb 6 millió forintba kerülne. Milyen jogcímen és milyen mértékben tudjuk elszámolni magánszemélyként a tetőjavítás költségeit? Van lehetőség 20 év helyett mondjuk 10 év alatt leírni?

Személygépkocsi költségelszámolása, ha nem a tulajdonos használja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy személygépkocsinak a tulajdonosa és az üzembentartója is azonos, viszont egy külső cég képviselője(i) használja a tulajdonos cég érdekében eljárva, úgy hogy a fenntartási és üzemanyagköltségeket a tulajdonos cég állja, valamint a cégautóadót is. A használó cég a forgalom után kap jutalékot. Kérdésem, hogy ez így helyes-e? Kell-e útnyilvántatást vezetniük?

Hibrid személygépkocsi költségeinek elszámolása Cikk

Egyéni vállalkozó hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Erre a személygépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) – a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolható-e az értékcsökkenés, ami a bevétel 1 százaléka, maximum a vételár 10 százaléka? Elszámolhatók-e az üzemanyagszámlák és a javítás, karbantartás, illetve más felmerülő költségek? Olvasói kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a tanácsát kérni. Egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég saját költségére a kölcsönbe vevő telephelyén belül a munkavállalói részére felújított egy öltöző- és vizesblokkrészleget. Azt szeretném kérdezni, hogy számvitelileg ezt hogyan lehet elszámolni a kölcsönző cégnél? Köszönöm.

Nyugdíjas-szövetkezet költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közérdekű nyugdíjas-szövetkezet költségei között elszámolható-e a tagjai saját gépkocsijának hivatali célú használatával kapcsolatosan felmerült költség? Köszönettel,

Továbbszámlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő, Társaságunk kapcsolt vállalkozásának teherautója Magyarországon elromlott. A cég (bulgáriai) azt kérte, hogy mi vitessük el szervizbe(mentés), javíttassuk ki a teherautót, hozzuk el a szervizből. A magyar mentő/ szerviz vállakozás a mi nevünkre állította ki a számlákat, amit szeretnénk továbbterhelni a bolgár vállalkozás felé. Ilyenkor a számlázás szolgáltatásexportnek minősül, vagyis nekünk az áfát pluszban és mínuszban kell feltüntetni az adóbevallásban, vagy a magyar 27 százalékos áfával kell továbbterhelni? (A BG vállalkozó rendelkezik EU adószámmal.) A számlán fel kell tüntetni, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz? A továbbterhelt költséget 81-ben, az árbevételt 92-ben kell könyvelni? Köszönöm!

Méhcsaládok értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kompenzáció feláras őstermelő méhcsaládokat adott el, egy másik kompenzáció feláras őstermelőnek, de nem állított ki számlát, csak adásvételi szerződést. Nem rendelkezett számlatömbbel, mert eddig csak felvásárlási jegyre értékesített. Milyen szankciók várhatóak a két fél részéről? A vevő elszámolhatja-e költségként az adásvételi szerződés alapján a kiadását, és az eladót milyen büntetéssel sújthatják a számla elmaradása miatt? A méhcsaládok tárgyi eszköznek számítanak-e? Áfafizetési kötelezettség terheli-e az eladót? Köszönöm válaszát.

Disztribútori jutalék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! MLM rendszerben működő svéd társasággal létesített szerződés alapján nem egyéni vállalkozóként és nem adószámos magánszemélyként tevékenykedő magánszemély jutalékot kapott a cégtől. Elszámolhat-e ezzel a bevétellel szemben számlával igazolt költséget? Kell-e fizetnie a jövedelme után egészségügyi hozzájárulást? Köszönettel.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként kiadott saját ingatlan bérbeadása kapcsán több különböző oldal átolvasása után szeretnék még pontosítást kérni öntől. 1. A költségek igazolására minden esetben szükséges-e a magánszemély nevére szóló számla vagy a nyugta is megfelel? Például egy OBI-ban vásárolt csaptelep esetében. 2. Ha az egyik bérlő kiköltözik, de a következő bérlő beköltözése között eltelik pár hónap, akkor az éppen kiadatlan időszakban keletkezett költségek (rezsi alapdíjak, közös költség stb.) levonhatóak a befolyt vagy később befolyó bevételekből? 3. A lakásra kötött biztosítási díj figyelembe vehető költségként? 4. Értékcsökkenési leírás Az Szja törvény 3. sz. melléklet III. fejezetében értelmezésem szerint csak őstermelő és egyéni vállalkozó számolhat el értékcsökkenést, illetve a magánszemély is a 2. pontnak megfelelő arányosítással. Ezen törvény 11. sz. melléklete a vállalkozói költség elszámolás keretén belül taglalja az értékcsökkenés szabályait. Milyen jogszabályból derül ki, hogy a magánszemély a kiadott ingatlanra elszámolhat értékcsökkenést? Azon beszerzésekre, melyek meghaladják a 100 000 forint egyedi értéket, lehet vagy nem lehet értékcsökkenést elszámolni a magánszemélynek? (Például hűtőt vesz a kiadandó ingatlanba.) Válaszát előre is köszönöm!

Gépkocsi költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. A tankolási számlákra kötelező-e ráíratni a benzinkúton a gépjármű rendszámát? Van-e erre vonatkozóan valamilyen jogszabályhely? 2. A menetlevekre rá kell-e vezetni a tankolási számla adatait? 3. Kötelező-e egyáltalán menetlevelet vezetni, előírja-e ezt konkrétan valamilyen jogszabály, vagy csak ajánlott, hogy a költségelszámolás alátámasztott legyen? Válaszát köszönöm. Némethné T.Krisztina

Ingatlan adásvétele Kérdés

Tisztelt Cím! Ingatlaneladással és -vétellel kapcsolatban kérem a segítségét: 2017-ben vásárolt egy magánszemély ingatlant 8 millió forintért. Erre az ingatlanra mintegy 2 millió forintot költött számlákkal igazolva. 2018 évben megvennék tőle az ingatlant 35 millió forintért. Az összegből egy másik ingatlant szeretne építeni, ami valószínű többe lesz, mint 35 millió. 2018-ban el is kezdené az építkezést. Adózás szempontjából számít-e, hogy az összeget új ingatlanra költi vagy mindenféleképpen meg kell fizetni a 25 millió forint után a 15 százalék szja-t? Köszönöm válaszukat! Üdv Éva

Családi gazdaság elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi gazdaságot alapítottak 6 fővel, a Kormányhivatal nyilvántartásba vette 2017. október 1. nappal. A kérdésem a következő: hogyan kell elszámolni a bevételeket és költségeket? Az október 1. előtti bevételeket és költségeket elszámolhatja-e a családi gazdaság (számlák a családi gazdaság tagjai, illetve vezetője nevére szólnak) egész évre jan. 1. és dec. 31. között? A december 31-ei létszám alapján osztja 6 fővel. Válaszukat előre is köszönöm: H.Marianna

Ingatlanbérbeadás költségeinek elszámolása Kérdés

Egy magánszemély a tulajdonában lévő lakást évek óta bérbe adja. 2017. július hónapban a bérlője felmondta a bérlést. Augusztus hónaptól nem volt új bérlő. Ezekben a hónapokban az alapdíjak és a biztosítás elszámolható költségként? köszönöm.

Külföldi szállító képviselőjének költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony! http://adozona.hu/kerdesek/2018_3_19_Kulfoldi_szallito_kepviseloje_lat_sby Válaszával sajnos nem tudok egyetérteni. A külföldi partner képviselőjével folytatott megbeszéléseket és partnerlátogatásokat nem gondolom szórakozásnak – bár a munka is lehet szórakozás –, ha igen, akkor az összes területi képviselő az országban jól szórakozik az általa képviselt cégek költségén. A két kísérő a társaságunk két alkalmazottja volt, lehet, hogy ez okozza a félreértést. A külföldi szállító képviselője szállásköltsége például nem a vállalkozás érdekében felmerült költség, csak akkor lenne az, ha valamilyen alkalmazotti/megbízási jogviszonyban áll a magyar féllel? Több országban (Európában is) teljesen normális dolog, hogy akár még a potenciális ügyfelet is vendégül látják és "elszállásolják", nemhogy a több tíz éve beszállító partner képviselőjét. Üdvözlettel: BG

Gépjárműadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozásnak több gépjármű van nyilvántartásában, viszont egy gépjármű nem szerepel (valamiért elfelejtették bekönyveltetni), az önkormányzat kiküldi a befizetni valókat, a teljes összeget kiegyenlitik. Ebben az esetben mi a helyes eljárás, ha elő írom a cégnek költségként, majd egyéb bevételként befizeti a tulajdonos és adóalap-növelő tételként is kezelem? Vagy csak simán átvezetem mint rövid lejáratú kölcsön? Üdvözlettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingyenesen kapott dolgozói részvény értékesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kulturális utalvány_kényelmi díj

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Egyszemélyes kft. ügyvezetése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink