125 találat a(z) járulékkedvezmény cimkére

Meddig tart a járványhelyzet miatti járulékkedvezmény? Kérdés

COVID járulékkedvezmény kozmetikus egyéni vállalkozónak Kérdés

Járulékkedvezmény Kérdés

Munkahelymegőrzés Kérdés

Munkahelymegtartás/munkahelyteremtés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy két alkalmazottat számláló, kft. formájában működő, informatikai profilú cég, egy külső vállalkozóval, aki a szakmai munkában nyújt segítséget. 1. kérdésem: A meglévő alkalmazottakra – ahol az egyik maga az alapító tag és ügyvezető – milyen bér-, illetve járuléktámogatások igényelhetők a jelenlegi helyzetben (munkahely megtartás)? 2. kérdésem: Amennyiben alvállalkozónkat alkalmazottként foglalkoztatnánk, milyen bér- és/vagy járulékkedvezményeket vehetnénk igénybe (munkahely teremtés)? Köszönettel: S. K.

Jár-e járulékkedvezmény összetett tevékenység esetén? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 1991 óta zöldség-gyümölcs kiskereskedő (4721 TEAOR) és italbolt-üzemeltető (5630 TEAOR). Két alkalmazottja van. A két üzlet egy címen, egy épületben van, ott dolgoznak ahol kell, megadott időben. Március 27-étől az italbolt zárva. A zöldség-gyümölcs-kereskedelemből származó bevétel 42% és az italboltból származó bevétel 58% fél év alatt. Nem csökkentették a munkaidőt, mert a bolt forgalma most magas, az egyik dolgozó pedig kismama. Jár-e a koronavírus miatti járulékkedvezmény a dolgozók és a vállalkozó után?

Cafetéria adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál bérként adózó készpénz cafetériát juttatunk. Kérdésem, hogy mely törvényekben találom meg az adózási szabályait? Nyugdíjas dolgozó esetén csak szja-t kell levonni és nem kell szochot fizetni utána? Vannak olyan dolgozóink, akik a minimálbér fölött ekho szerint adóznak, akkor ez is így adózik? Jelen esetben pedig a koronavírus-járványra tekintettel szocho- és járulékkedvezményt kaptunk a kormánytól, akkor az erre is vonatkozik?

Egyes munkáltatói juttatások közterhei járványhelyzetben Kérdés

2020.05.05-én megjelent a fenti címmel egy írásuk (https://adozona.hu/koronavirus_jarvany/Egyes_munkaltatoi_juttatasok_kozterhei_jarv_UV8L3I), amely többek között azt részletezi, hogy a járulékmentességet mely ágazatok, mely hónapokban vehetik igénybe. Ebben az szerepel, hogy akik április 11-én kerültek a veszélyeztetett ágazatok közé, azok április, május, június hónapban jogosultak járulékkedvezményre. Én ezt így értelmezem. Cégünk főtevékenységként végzi a 11.02 TEÁOR kódú szőlőbor termelést, ez az ágazat április 11-én került a veszélyeztetettek közé. A NAV oldalán április 11-én megjelent "Újabb veszélyeztetett tevékenységre terjednek ki a kedvező szabályok" című tájékoztatóban szó szerint ez szerepel: "Április 11-től [1] bővül a veszélyeztetett ágazatok köre. Az adózási könnyítéseket az alábbi tevékenységet tényleges főtevékenységként végző vállalkozások már márciusra is alkalmazhatják..." és felsorolja a tevékenységeket. Kérdésem az lenne, hogy a fentiekben említett TEÁOR kóddal összefüggésben, alkalmazhatja-e a cég 2020. március hónapra is a járulékmentességet?

Sokgyermekes járulékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő. A család 5 kisgyermeket nevel. Az anyuka szja-mentessége miként érinti a járulékokra vonatkozó kedvezményt? Ha az anyának viszonylag kis jövedelme van, az apa milyen járulékkedvezményre jogosult? Köszönöm.

Bértámogatás a vendéglátásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vendéglátássál foglalkozó kft., amely a vészhelyzet kihirdetését követően kénytelen volt bezárni. Azóta sem folytatja tevékenységét. Dolgozóit azonban nem küldte el. Közös megállapodást kötöttek a dolgozókkal, hogy április hónapra a bejelentett munkaidejük megtartása mellett az alapbérük 50 százalékát kapják meg állásidőként. Ez meg is történt. Időközben módosult a bértámogatási rendszer és a könnyített feltételek mellett a kft. úgy döntött, hogy május 1-jétől a dolgozókat az eredeti alapbérük szerint fizeti ki és megpályázza közösen a dolgozókkal a bértámogatást, mégpedig úgy, hogy a dolgozók napi munkaidejét 8 óráról csökkenti 2 órára. Kérdésünk az alapbér meghatározása lenne. A rendelet úgy írja, hogy a kérelem benyújtásának napján érvényes alapbért lehet figyelembe venni. A kérelem benyújtásának napján tehát a dolgozók az eredeti alapbérüket kapják meg. Bezavarhat-e , hogy az április hónap az 50 százalékos alapbérrel lett részükre kifizetve? Valamint a nettó bér meghatározásakor figyelembe kell-e venni a vendéglátás területén igénybe vehető nyugdíj- és egészségbiztosítási kedvezményt? Tehát a jelenleg hatályos nettó bérrel lehet számolni a kérelemben?

Járulékkedvezmény felmondási bér és végkielégítés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendéglátás ágazatban működő cég március és április hónapban érvényesítette a 47/2020. kormányrendelet 4. § alapján a munkáltatói és munkavállalói járulékkedvezményeket. Kérdésem: munkáltató döntés alapján május hónapban a munkavállalók egy részének felmondanak. A munkáltatói felmondás esetén a munkavállalónak járó felmondási bér és végkielégítés kifizetése után is mentesül a munkáltató a közterhek [4. § (1) a)], illetve a munkavállalók a járulékfizetési kötelezettség [4. § (1) b)] megfizetése alól? Válaszát köszönöm.

Csökkentett munkaidőre járó bértámogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: A 2020. április 29-én hatályba lépett csökkentett munkaidőről szóló kormányrendelet értelmében azoknál a vállalkozásoknál, amelyeknél járulékkedvezményre jogosultak, hogyan történik a nettó bér számítása a támogatást érintve? Szükséges-e vagy választható, hogy a munkaidő-csökkentés miatt a dolgozó bruttó bérét is a csökkentéshez igazítani? Számít-e valamit, hogy a kérelem benyújtását megelőző napig a dolgozó fizetési nélküli szabadságon volt? Válaszát előre is köszönöm.

Kilépettek járulékkedvezménye Kérdés

Erre a kérdésre Kilépett dolgozó, és szakmunkástanuló bére Hogy kell kezelni a kilépett dolgozók számfejtését? A járulékkedvezmény 03 .01-jével lép hatályba. Sok kilépő volt 03.16-áig, akiknek a számfejtésekor ezt még nem tudtuk. A kilépő papíroknál ugyan a bruttó bér nem változik, de a járulékigazolás igen. Újra kell számfejteni ezeket a béreket? Ha igen, mi a teendő az új igazolásokkal? Mi a teendő a nettó bérnövekménnyel, ha a dolgozó nem érhető utol. https://adozona.hu/kerdesek/2020_4_3_kilepett_dolgozo_es_szkmunkastanu_rbn és az erre a kérdésre Tisztelt Szakértő! A hatályba lépő kormányrendelet alapján március-június hónapokra nem kell szociális hozzájárulást fizetni, és az egyéni járulékoknál is csak a személyi jövedelem adót és a természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell vonni a munkavállalótól. A rendelet azt mondja, hogy a hatályba lépés a kiadástól számított következő nappal él, viszont március hónapra is vonatkozik. Ebben az esetben hogyan kell eljárni a márciusban megszűnt munkaviszonyok esetében, amelyek a rendelet előtt szűntek meg, de viszont márciusban. https://adozona.hu/kerdesek/2020_3_24_jarulekok_ahv adott válaszuk nem egységes. Tudnák pontosítani, hogy mi is lehet a helyes eljárás a március 16. előtt kilépettekkel? Előre is köszönöm!

Szőlőtermesztéssel foglalkozó katás egyéni vállalkozó munkavállalója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás egyéni vállalkozó, akinek a főtevékenysége szőlőtermesztés, és a bevétele is csak abból realizálódik. Ha ő mostantól 8 órában alkalmaz egy munkavállalót, vonatkozik rá a munkavállalóra igénybe vehető járulékkedvezmény? Köszönettel.

Bértámogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenlegi helyzetben a bértámogatással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Adott egy napi 8 órás munkavállaló, akinek napi 4 órára csökken a munkaideje a koronavírus-járvány miatt. A cég a támogatott tevékenységet folytat, így csak szja- és 4 százalékos egészségbiztosítási járulék levonásai kötelezettség van. Akkor is lehet igényelni bértámogatást? Vagy az egyik kizárja a másikat? Milyen számítással lehet kiszámolni a bértámogatás összegét, amelyet az állam átvállal, ha például nem tartozik a kedvezményes ágazat alá a cég, és normál járulékokat, szochót és szakképzési hozzájárulást számolunk? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink