127 találat a(z) járulékkedvezmény cimkére

Egyéni vállalkozó rokkantsági nyugdíj mellett II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban már feltettem ezt a kérdést , amire meg is kaptam a választ, hogy egyéni vállalkozónak kell fizetni járulékokat rokkantsági nyugdíj mellett. Most abban szeretnék segítséget kérni, hogy szeretném, ha levezetné nekem, hogy 2011. évtől kezdődően az egyéni vállalkozót, aki 2011. január 1-jén lett rokkantnyugdíjas (ekkor 54 éves volt, és 38 év szolgálati idővel rendelkezett, rokkantságának mértéke 83 %, és 2014. 03. 01. napjától fogyatékossági támogatást is kap), milyen járulékkedvezmények illetik meg évről évre napjainkig? Visszamenőlegesen kell 58-asokat revízióznom, de elvesztem a jogszabályok tengerében. Segítségét nagyon köszönöm.

Adó- és járulékkedvezmény tízezreknek: munka gyet mellett Cikk

A családtámogatási ellátások egyik legrégebbi eleme a gyermekgondozási támogatás (gyet), amit a köznyelv „főállású anyaságként” is szokott emlegetni. A gyet lehetőségével viszonylag szűkebb kör, a háromgyermekes szülők élhetnek csak. Az elmúlt öt év átlagában 35-38 ezer család vette igénybe az említett ellátást. Cikkünkben a gyet legfontosabb szabályait, illetve a hozzá kapcsolódó egyéb tudnivalókat foglaljuk össze.

Őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelőnek, aki az előző évi (2014.) bevétele alapján jogosult a kedvezményes járulékfizetésre, a 2015. I. negyedévére beadott 1558-as bevallását visszautasította a NAV arra való hivatkozással, hogy nincs érvényes értékesítési betétlapja. Sajnos valóban későn (2015. 05. 05-én) érvényesíttette az őstermelői igazolványát, az értékesítési betétlapja ettől az időponttól él. Szja szempontjából nincs problémája, mert értékesítése jellemzően és várhatóan csak az utolsó negyedévben lesz. Hogyan kell járulékot számítania, bevallania a 2015. 01. 01-2015. 05. 04. időszakra? Válaszát előre is köszönöm. Ván Iroda Kft. (Sutka Bálintné)

Családi adókedvezmény elszámolása az adóbevallásban. Kérdés

Kedves Szakértő! A következő esetben kérném a segítségét. Adóbevallást kell készítenem egy házaspárnak, két közös gyerek van. A családi pótlékot az anya kapja. 2014. évre úgy nyilatkozott a munkáltatójának, hogy ő kívánja igénybe venni a családi kedvezményt. 2014. évre a feleség jövedelemigazolása: munkaviszonyból származó jövedelem 982.245 Ft volt. Szja-levonás nem volt, de a családi járulékkedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatás alapján az év közben érvényesített családi járulékkedvezmény összege: 81.458,-Ft. A férjnek 2014. évben 1.744.549 Ft jövedelme volt. Mindketten önállóan adják majd be az adóbevallást. Azt szeretném kérdezni, hogy utólag, mivel a férj jövedelme előző évekhez képest jelentősen megnőtt és így kettőjük jövedelméből a két gyerek után járó családi adókedvezményt igénybe lehetne venni az szja-ból, és nem lenne szükség járulékkedvezményre, meg lehet-e osztani úgy a kedvezményt, hogy a feleség a maximumot, azaz 982.245x16%=157.159 Ft adókedvezményt vehet igénybe, és a maradékot a férj az adóbevallásában érvényesítheti-e? A feleségnél a munkáltatónál elszámolt járulékkedvezményt ebben az esetben kötelező-e érvényesíteni, vagy önellenőrzést kell készíteni, és az összeget visszafizetve a férj igényelheti-e, mivel a rendelet értelmében először a szja-ból kell igénybe venni a kedvezményt, és ha van még lehetőség, akkor lehet csak a járulékokból igénybe venni. Miután ez már kész tény, ilyenkor mi a teendő? Hogy kell megosztani a kedvezményt?

Fejtörést okozhat a társas vállalkozó járulékkedvezményének igazolása Cikk

Február 2-áig összesített igazolást kell kiadniuk a munkáltatóknak, kifizetőknek a magánszemélyek részére a 2014. évben teljesített kifizetésekről, juttatásokról a magánszemélyek részére. Új eleme az igazolásnak a családi járulékkedvezményre vonatkozó tájékoztatás. Mire ügyeljen a cég személyesen közreműködő tagja esetében a 14M30-01-es nyomtatványlap IV. blokkjának kitöltésekor?

Családi adókedvezmény érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 3 gyermeket nevel, férjével fele-fele arányban nyilatkoztak a családi adókedvezmény igénybevételéről. Közel azonos mértékű a fizetésük. Munkavállalónk havi bruttó fizetése 278 000 forint, így minden hónapban az szja-kedvezmény mellé járulékkedvezményt is igénybe vesz. November hónapban jutalmat kapott, ezért az szja-kedvezményen felül is volt még befizetendő szja-ja (50 ezer forint). Év végén szeretne utalni az egészségpénztárába a 20 százalékos adóvisszatérítés miatt. Ha éves szinten körülbelül összesen 7 027 000 forint lesz a jövedelmük, és van 100 ezer forint befizetett szja-juk, akkor, ha 100 ezer forintot befizetnek az egészségpénztárba, akkor az adóbevalláskor igénybe tudják venni a 20 százalékos adókedvezményt mind a ketten? Esetleg csak például a feleség fizessen be az egészségpénztárba 50 ezer forintot, és majd módosítják a megosztást úgy, hogy a férj veszi nagyobb összegben igénybe a kedvezményt, és így nagyobb járulékkedvezményt fog igénybe venni, a feleség pedig nem vesz igénybe járulékkedvezményt és még befizetendő szja-ja is lesz, amiből igénybe tudja venni a kedvezményt. Válaszát előre is köszönöm.

Gyakornok alkalmazása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünknél egy főiskolai hallgató 13 hetes egybefüggő szakmai gyakorlata telik le hamarosan. Kérdésem, hogy a hallgató további alkalmazása milyen formában lehetséges, illetve milyen járulékkedvezmények illetik meg őt és a munkáltatót, ha a hallgató tanuló jogviszonya továbbra is fennáll? Továbbá a hallgató munkaköre megegyezik a gyakorlati időszak alatt betöltött munkával, illetve a munkabére nem haladja meg a minimálbért. Válaszukat előre is köszönöm!

Munkajogi kérdés, egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alapít egyéni céget. Foglalkoztatott 60 embert, akik az egyéni cégben dolgoznak tovább. Egyéni cég alapításával nem történik jogutódlás. Ebben az esetben a foglalkoztatottak munkaviszonya folyamatosnak számít? Az egyéni vállalkozó kijelentette őket, és – mint egyéni cég – bejelentette újra. Mit kell ebben az esetben az emberek szabadságával kezdeni, illetve a járulékkedvezmények megmaradnak?

Így honorálja az adórendszer a gyermeknevelést Cikk

A családi adórendszer ez évi módosításával az idén a tavalyinál is több pénz marad a gyermekes családoknál - mondta Kurucz Éva kormányszóvivő a kormany.hu-nak szombaton.

Szövetkezeti tagi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi munkajogi kérdésben kérném a segítségét: alkalmi munkavállalókat foglalkoztatunk, akiknél az évi 90 napot kihasználtuk. A munkavállalók regisztrált munkanélküliek. Egy szociális szövetkezettől kaptunk egy együttműködési lehetőséget, aminek én nem érzem a realitását. A fent említett munkavállalók belépnének a szövetkezetbe tagi munkavégzési jogviszonyban, a mi cégünknél végzett munkájukért pénzt kapnának. Kérdésem az lenne, hogy a szövetkezeten keresztül tudjuk-e foglalkoztatni őket, és a szövetkezet által felvázolt kedvező adó és járulékfizetési feltételek megvalósulhatnak-e (egészségügyi szolgáltatási járulék, szja 16 %, nyugdíjjárulék 10 %)? Köszönettel: Czakó Melinda

Hiába a családi kedvezmény – romlott a gyermeket nevelők helyzete Cikk

Reálértéken 2013-ban a két évvel korábbihoz képest csökkent a gyermeket nevelők keresete – ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból.

Szakmai gyakorlatos tanuló foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. január 1-jétől adómentesen fizethető bér, szakmai gyakorlaton részt vevő tanuló részére. Szeretnék tájékoztatást kapni ennek gyakorlati alkalmazhatóságáról: milyen esetekben lehetséges ez (milyen kritériumoknak kell megfeleljen a szakképző intézet és a foglalkoztató? Van-e jövedelem maximum/minimum? Milyen napi munkaidőben foglalkoztathatóak a diákok? Tényleg semmilyen adó/hozzájárulás/járulék nem terheli sem a munkáltatót, sem pedig a foglalkoztatott diákot? Milyen szerződést kell kössön egymással az iskola és a szakmai gyakorlati helyet biztosító munkáltató, esetünkben egy cukrászda? Szakértő válaszát előre köszönöm: Bozsik István

Százezrek nyugdíja függ ettől: ki, mit nyer a járulékkedvezményekkel? – Táblázattal! Cikk

Mennyit nyernek, illetve veszítenek a kedvezményes nyugdíjjárulék-fizetési konstrukciókkal a munkavállalók? Hogyan alakul a rövid távú nyereség és a várható nyugdíjveszteség? Melyik lesz a nagyobb? Az Adózóna összehasonlító kalkulációval nyújt fogódzót e kérdés megválaszolásához.

Ilyenek a 2014-es adószabályok - az NGM szerint Cikk

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint minden idők leggyakorlatiasabb adótörvényét fogadta el a Parlament 2014-re, az adózók valóságban felmerülő problémáit a kormány meghallgatta, és a törvénycsomagban amit csak lehetett, orvosolt is - áll a tárcának az idei legfontosabb adóváltozásokat összesítő közleményében.

Ezt kell tennie az egyéni vállalkozónak, ha családi kedvezményt akar érvényesíteni Cikk

Hogyan érvényesítheti év közben a családi kedvezményt és a járulékkedvezményt az egyéni vállalkozó? Itt van a NAV tájékoztatója.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Negatív kötelezettségek átsorolása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Mezőgazdasági területhez kötött támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink