355 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére

Áfás, nem áfás? Kúria-döntés a rendszeres gazdasági tevékenységről Cikk

Ingatlanértékesítéseivel áfaalannyá vált-e az adózó, kellett-e neki forgalmi adót fizetnie? Az adóhatóság és az adózó közti peres ügy végére a Kúria tett pontot.

Ingatlanértékesítés áfakötelezettsége Kérdés

Kedves Kollégák! Kérem segítségüket az alábbi eset áfa- és számviteli törvény szerinti megítéléséhez. Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft. minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2014. évben azonban a cég áfa felszámításával értékesített egy ingatlant, amely már nem minősült újnak. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során – helyesbítő számlát bocsát ki, melyben a már nem új ingatlan értékesítését mentesként tünteti fel, – a helyesbítő számla kibocsátásának, illetve a vevő részére történő átadásának bevallási időszakában szerepelteti a keletkező áfatöbbletet, tehát nem az eredeti bevallási időszakot helyesbíti, – 2014. évben elszámolt levonható áfáját arányosítással megosztja az áfatörvény 123. §, illetve az 5. számú melléklete alapján? Segítségüket előre is köszönöm.

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi áfakérdésben kérem segítségét. Társaságunk 2013. évben vásárolt két ingatlant. Mindkét vásárlásnál fordított áfás számlát kaptunk (előírásoknak megfelelően). Az ingatlanokat 2014. évben hasznosítottuk. Az egyik ingatlant bérbeadtuk.(áfaalanynak). Nem jelentkeztünk be a bérbeadásnál áfára (nem tettük adókötelesé), így áfa nélküli számlát állítottunk ki. Van-e utólag arányosan áfafizetési kötelezettségünk? A másik ingatlant eladtuk (áfás adóalanynak), de nem tettük adókötelessé az ingatlanértékesítést, így áfakörön kívüli számlát állítottunk ki. Van-e utólag áfafizetési kötelezettségünk: Mindegyik esetben a fordított áfa levonásba helyezett részére gondolok, hogy utólag ennek arányos részét meg kell-e fizetni. Előre is köszönöm a segítségét. L.

Céges ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Bt. beltagja megvásárolná a bt. ingatlanát. Az ingatlan lakóingatlannak minősül. A cég nem ingatlan-értékesítéssel foglalkozik. Milyen feltételek mellett teheti ezt meg? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés után fizetendő szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném ingatlanértékesítés és szja-fizetés vonatkozásában. Adott egy ingatlan, pontosabban egy lakóterületen lévő építési telek, amit jelenleg 6,5 millió forintért hirdetünk. A kérdésem az lenne, hogy, ha értékesítjük az ingatlant, a befizetendő szja mértéke pontosan mennyi lenne? Az ingatlant 2015-ben értékesítenénk, és megszerzés szerint 2007-ben lett ajándékozva illetékmentesen a jelenlegi tulajdonosnak. A legjobb tudomásom szerint a befizetendő adót a következőképpen számítanánk: Bevétel: 6 500 000 Ft Költség: Mivel nem meghatározható, ezért a bevétel 75 százalékát kell annak tekinteni? Jövedelem: 6 500 000 Ft - (6 500 000 Ft x 0,75) = 1 625 000 Ft Befizetendő szja: 1 625 000 Ft x 0,16 = 260 000 Ft Ez a számítás így helyes? Jól értelmezem? Segítségüket előre is köszönöm!

Értékvesztett készlet értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a cég, amelyet könyvelek, ingatlanok építésével és értékesítésével foglalkozik. A korábbi évek során értékvesztést számolt el a készletre. Ebben az évben értékesítette azokat a lakásokat, amelyeket ez az értékvesztés érintett, és az értékesítés az értékvesztett értéken történt. Ebben az esetben hogyan kell az értékvesztést megszüntetni, visszaírással és az eredeti bruttó értéket kivezetni, vagy a mérlegérték kerül az értékesítés terhére (értékvesztéssel csökkentve és az értékvesztést az eredeti teljes készletértékkel szemben vezetik ki). Válaszukat előre is köszönöm!

Ingatlan-értékesítés áfakorrekciója Kérdés

2001-ben cégünk ingatlant vásárolt, melynek áfáját visszaigényeltük. Az ingatlant felújítottuk, a felújítást 2007-ben aktiváltuk (áfáját szintén levontuk). Az ingatlant értékesíteni szeretnénk. Nem jelentkeztünk be az ingatlanértékesítés szempontjából az áfa hatálya alá, így áfamentesen tudjuk értékesíteni. Kérdés: szükséges-e a levont áfa utólagos korrekciója értékesítés esetén? Válaszukat várva, üdvözlettel. Zs G .

Akiknek nagy fejtörést okoz az áfa: ingatlant vagy projektcéget vegyen? Cikk

Sok vállalkozás vásárol kedvező áron ingatlant vagy telket, amelyet beruházást, fejlesztést követően magasabb áron értékesít magánszemélyek vagy társaságok számára. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen adózási szempontokat kell figyelembe venni az ingatlanépítés, -vásárlás, -fejlesztés, majd az -értékesítés, esetleg -bérbeadás során, illetve milyen egyéb megfontolandó, mérlegelendő kérdések vannak.

Kata hatálya alatt ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban a Tao hatálya alatt vásárolt ingatlanokat értékesítene most már a kata hatálya alá tartozó bt. Az ebből származó teljes bevétel beszámít a kata 6 milliós bevételébe?(A könyvszerinti értékkel nem csökkenthető?) Előfordulhat, hogy ingatlancsere keretében történik az értékesítés. Ez esetben mi lesz bevétel? A törvény mely paragrafusából tudtam volna ezt kihámozni? Köszönettel Bertha Vazulné

Ingatlanértékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főleg bérbeadással foglalkozó kft. 2012. évben ingatlant (üzlethelyiséget) vásárolt fordított áfásan. 2013-ban és 2014-ben felújították az ingatlant, a költséget az ingatlanra aktiválták, és az áfát levonásba helyezték. A cég áfakörös, az ingatlan-bérbeadásra bejelentkeztek az áfa hatálya alá, az ingatlan-értékesítésre viszont nem. 2014-ben értékesíteni kívánják az ingatlant, melyet a fentiek miatt áfamentesen kívánnak leszámlázni. Kérdésem, hogy a felújításkor levonásba helyezett áfával van-e teendője a vállalkozásnak? Köszönettel. GG

Amerikai állampolgár árfolyamnyereségének adózása Kérdés

Egy kft. tulajdonosai amerikai illetőségű magánszemélyek. A társaság eszközei között 99 százalékban ingatlanok szerepelnek. A kft. üzletrészeit teljes egészében értékesíti, mindkét amerikai magánszemély névérték felett adja el a részesedését. Kérdésem: melyik államban adózik az árfolyamnyereség? Amennyiben Magyarországon adóznak az árfolyamnyereség után, akkor milyen mértékű adó terheli azt?

Nem fizették meg az adót az ingatlanértékesítés után: 10 év börtön várhat rájuk Cikk

197 millió forint adóhiányt okozott a költségvetésnek az a három siófoki lakos, akik sorozatos balatoni ingatlanértékesítések kapcsán elfelejtették bevallani és megfizetni az adásvételekből származó bevételük alapján keletkező adót. Az ügyben a NAV Dél-dunántúli régiós nyomozói különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folytatnak büntetőeljárást.

Ingatlan és jelzálog Kérdés

Egy ingatlan értékesítésével foglalkozó vállalkozás részére egy magánszemély 12 millió forint megbízási díjat utal, hogy részére megfelelő használt lakóingatlant találjanak.( A cég az általános szabályok szerint adózik, nem jelentkezett be az eltérő szabályok szerinti például bérbeadás, stb. tevékenység áfásan történő számlázásra.) Kell-e számlát kiállítani az átutalt megbízási összegről? Ha kell számlát kiállítani, az minek minősül? Előlegnek? Kell-e áfát számolni rá? „A cég” egy társaság felszámolási árverésén továbbértékesítési céllal egy új, lakáscélú ingatlant vásárol. A lakás 30 millió forint értékű, a kifizetett árverési ár 10 millió forint. „A cég” a 10 millió forint után fordított adózással megfizeti az áfát, majd jelzálogot vesz fel az ingatlanra 20 millió forint értékben. Ezután el szeretné adni az ingatlant „B cégnek” terhelten 10 000 (tízezer) forintért. Megteheti-e, és ha igen, milyen áfakötelezettség terheli az eladó „A céget” és a vevő „B céget”? Ha B cég az ingatlan után kifizeti a jelzálogot, és eladja 25 millió forintért, milyen adókötelezettsége fog keletkezni az áfában?

Felújított ingatlan áfája Kérdés

A vállalkozás magánszemélyektől felvásárol lakóingatlanokat, azt felújítja, továbbértékesíti magánszemélyek felé. Az ingatlanon végzett tevékenység nem hatósági engedély köteles. Példa: vásárlás 20 millió ft, felújítás költsége 10 millió ft+ áfa (áfa levonható vagy költség?), értékesítési árbevétel 40 millió ft, mely véleményem szerint áfamentes. Jól gondolom? A válaszukat törvényi hivatkozással kérem. Lieb M.

Ingatlaneladás díjának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Eladás alatt álló, ingatlan bérbeadásával foglalkozó cégnél vagyok mindenes ügyintézőként alkalmazott. A tulajdonosok felajánlották, ha vevőt szerzek a telephelyre, nekem is ugyanannyi jutalékot fizetnek, mint egy ingatlanforgalmazó cégnek. Gondolom érdemes írásba foglalni (megbízási szerződés, célprémium?) a több milliós jutalékkal járó feladatot. Milyen megoldást javasolnak, hogy jogilag tisztán, de a legkedvezőbb adózási módot válasszuk? Köszönettel: Bezeczky Miklós

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számlázás

Bunna Erika

adótanácsadó

Számlaadás elmaradása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink