377 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére

Ingatlanértékesítés Kérdés

2016 augusztusában eladtam az ingatlanomat, ami 11 éve volt a tulajdonomban. Vettem egy ingatlant szeptemberben, de végül eladtam, mert nem felelt meg számomra. Az eladás és a vétel közti különbség 1 100 000 Ft, ami után adóznom kell. A teljes vételár kifizetése 2017. január végén várható. Melyik évben kell adóznom?

Szja – ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Értékesítettünk egy ingatlant, melynek 1/1 tulajdonosa van, és haszonélvezeti jog van rajta. A szerzés 2016. január ajándékozással és haszonélvezettel. Értékmegosztás történt, a tulajdon 70%, a haszonélvezet 30%. 2016. december 29-én írtuk alá az adásvételi szerződést. Ekkor a vevő foglalót és vételárelőleget fizetett, ami a vételár 20%-a. Kérdésem az lenne, hogy a 2016. évi szja-bevallásban ezt a részösszeget vallani kell, vagy 2017. évben kell az egészet, amikor a teljes összeget már megkaptuk ? Válaszát előre is köszönöm.

Ausztráliában élő magyar állampolgár ingatlanértékesítése Kérdés

A Magyar Köztársaság és Ausztrália között a kettős adóztatás elkerüléséről szóló 1993. évi XXXVI. törvény alapján nem jelentkezik adófizetési kötelezettség Ausztráliában, ha életvitelszerűen több mint öt éve Ausztráliában él a tulajdonos?

Alanyi mentes ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Egy áft. áfaalanyként 2002. évben ingatlant vásárolt, az áfát levonta. Majd 2012-től alanyi mentes lett. Most szeretné értékesíteni az ingatlant, de nem tudjuk, hogyan van ez ebben az esetben? Főszabályként a "régi" ingatlan értékesítése adómentes ügylet, ugyanakkor az alanyi mentes a tárgyi eszközök értékesítésekor nem járhat el mentes minőségben, és az értékesítéskor áfafizetése keletkezik. Ráadásul a figyelési időszak szabályait sem alkalmaztuk 2012-től. Sajnos erre is most derült fény. (Évenként a levont áfa 1/20-ad része bevallásra és befizetésre kellett volna, hogy kerüljön.) Eléggé elvesztünk a törvények útvesztőjében. Előre is nagyon köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné

Iparűzési adó alapja ingatlanforgalmazóknál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazással foglalkozó kft. franchise hálózatban van. Ő köt szerződést egy magánszeméllyel ingatlanvásárlásra. Elad neki egy lakást 1 millió forint jutalékért, ő ad róla számlát a magánszemélynek. De mivel ez nem az ő lakása volt, hanem a franchise hálózaton belül egy másik kollégáé, így ő is kap számlát 500 ezer forintról. (A másik kolléga állt szerződésben az eladóval.) Végül ezen a lakásértékesítésen 500 ezer forint volt a jövedelme. A kiállított számlára ráírja, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz. Kérdésem: az 1 milliós bevételből levonhatja-e az 500 ezer forintos alvállalkozói számla összegét? Köszönettel: Fidler Gáborné

Több ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy naptári évben kettő lakást értékesít. A megfelelő egyedi szabályok figyelembevételével az egyiken egymillió forint jövedelme a másikon egymillió forint vesztesége lesz. Ebben az esetben az szja-bevallásában kompenzálhatja a két összeget (0 forint adóalapra), vagy a nyeresége után meg kell fizetnie az szja-t, a másik esetben pedig a költségeket csak a bevétel összegéig veheti figyelembe? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: egyéni vállalkozó 16 éve vásárolt egy üzlethelyiséget, melyet bérbe adott 16 éven keresztül, az ebből származó jövedelme pedig egyéni vállalkozói bevétel volt. Most 16 év után értékesíteni szeretné. Az értékesítésből származó jövedelem – mivel 15 év eltelt – adómentes lesz-e?

Őstermelő termőföld-értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő értekesítené a használatában, illetve a tulajdonában lévő termőföldet. Jelenleg a támogatások nélküli bevétele a 600 ezer forintos bevallási küszöb alatt van. A termőföld vásárlásának beszerzését nem számolta el. Ebben az esetben magánszemélyként kell az ingatlanértékesítést szerepeltetni az adóbevallásban vagy őstermelői bevételként? Az szja-törvény 2. számú mellékletének I/2. bekezdését úgy kell értelmezni, hogy üzemi célú tárgyi eszköz értékesítésekor keletkezett bevételt csak akkor kell figyelembe venni őstermelőként, ha annak beszerzési, előállítási költségét korábban elszámolta a költségei között? Ha az őstermelői adózás alá esne az ingatlanértékesítés, akkor megoldást jelentene, ha év végével megszünteti az őstermelői tevékenységét és a termőföldet csak jövőre értékesítené? Ilyenkor az szja-törvény 2. számú mellékletének II/3-as pontjában foglaltak már nem mérvadóak? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Egy kft. társasháztól padlásteret vásárol. A társasház a számlát áfa nélkül állította ki. A kft. az ingatlanértékesítési tevékenységét áfakötelessé tette. A padlástér értékesítése során a számlát áfa nélkül vagy áfával növelten kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm!

Ingatlanközvetítés, ingatlanfelújítás és -értékesítés Kérdés

Ingatlanközvetítő iroda (kft.) ingatlant is vásárol (lakások), amelyeket felújít és azután értékesít. – Hogyan kell a lakásokhoz beszerzett anyagok (al)vállalkozók számláiban felszámított áfát az áfabevallásban szerepeltetni? – Mivel a beszerzett anyagokat az adómentes tevékenységhez használja fel, az áfa nem levonható? – A lakásértékesítés áfamentes? (Nem választotta az ingatlanértékesítésre –lakásra és nem lakásra – az adókötelessé tételt.) – Amennyiben a lakásértékesítésre az adókötelessé tételt választja, hogyan alakul a levonható és a fizetendő áfa mértéke? – Amennnyiben egy-egy lakáshoz tételesen (például munkaszámokra) elkülöníti a költségeit, nem kell arányosítást alkalmazni a levonható áfa meghatározására? – Amennyiben más ingatlant (nem lakás) vásárol, felújít, majd értékesít, hogyan alakul a levonható és a fizetendő áfa? – Az ingatlanközvetítői tevékenység esetén jutalékot számít fel, ami 27 százalékos áfás, tehát nem kizárólag adómentes tevékenysége van. – Milyen előírásokra kell még különösen figyelni e tevékenységek végzése esetén, hogy szabályszerűen járjunk el? Köszönettel: Czigányné Tóth Katalin

Ingatlanértékesítés adókötelessé tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy cégünk egyszeri ingatlanértékesítést szeretne végezni, adókötelesen. A tevékenység nem szerepel a tevékenységi köre között. Megteheti-e, hogy az ingatlanértékesítés tevékenység felvétele nélkül, egy ingatlan értékesítési ügyre kéri az adókötelessé tételt? Pénzügyi vállalkozásról van szó, és ebben az esetben a Htv. tiltja ennek a tevékenységnek a felvételét. Segítségét előre is köszönöm

Ingatlanértékesítés áfaszabályai, kereskedelmi ingatlanok átminősítése lakóingatlanná Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítjuk meg, bérbeadásra, ingatlanértékesítésre adókötelezettséget választottunk. Az ingatlanok nem lakás céljára szolgáló ingatlanok, melyeket több mint 50 éve birtokolunk (illetve birtokolta a jogelőd szövetkezet), tehát a szerzéskori levonható áfa nem értelmezhető. Kereskedelmi célú ingatlanaink egy részét bérbeadás útján hasznosítjuk, a bérleti díjat 27 százalékos áfával számlázzuk. Ingatlanok fenntartásához szükséges anyagok és szolgáltatások áfáját levonásba helyezzük. A nem lakás céljára szolgáló ingatlanok bérbeadás útján történő hasznosítására nincs kereslet, vevő sincs, aki vállalkozási tevékenységet végezne ezekben az ingatlanokban. Igény lenne rá, lakóingatlanként értékesíteni ezeket az épületeket. Azokat az ingatlanokat, melyeket magánszemélyek lakás céljára kívánnak megvásárolni, átminősíttetnénk lakóingatlanná. Lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok értékesítése tekintetében maradna az adókötelessé tétel. A lakóingatlanná átminősített ingatlanok eladása esetében áfa nélkül számlázhatnánk-e a vevők felé? A tárgyi eszközökre vonatkozó 240 hónap figyelési időt, arányosítást a fentiekben leírtak alapján hogyan kell értelmezni, kell-e értelmezni? Van-e jelentősége annak, hogy mikor minősíttetjük át az ingatlant? Az átminősítés előtt az ingatlanok fenntartási költségeinek áfatartalmát levonásba helyeztük, ha bérbe volt adva, azt áfával számláztuk. Köszönöm a segítséget!

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Zártkerti ingatlanjaimat szeretném értékesíteni. A kifüggesztés elkerülése végett, kivonatnám a művelés alól (az 1997. évi CXLI. törvény 2016. május 5-én hatályba lépett módosítása). A zártkerti ingatlanokat (2010. január 18-án és október 07-én vásároltam. Az egy hektár terület felét gyümölcsfákkal betelepítettem. Hogyan adózom a megszerzett bevétel után? A bevételből értéknövelő beruházásként levonhatom-e a telepítés költségeit? Érvényesíthetek-e adómentességet (a művelés alól való kivonás ellenére) a 200 ezer forintot meg nem haladó részre, ha őstermelőnek adom el? Mit jelent a regisztrált mezőgazdasági vállalkozás? A regisztráció alatt az MVH-regisztrációt kell érteni? Köszönettel: KM

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt szakértő! Gazdasági társaság, építésiengedély-köteles lakásokat épített, amelyeket a használatbavételt követően értékesíteni szeretne magánszemélyeknek. Az építéskor a cég a felmerülő áfát visszaigényelte. A társaság ingatlanértékesítés tekintetében nem választotta az áfakötelezettséget, csak a bérbeadásra. Az lenne kérdésünk, hogy amennyiben a lakóingatlanok értékesítése használatbavételt követő 2 évben belül megtörténik, szükséges-e bejelenteni az áfakötelezettség választását, vagy törvényi kötelezettség miatt mindenképpen áfásan kell értékesíteni? Amennyiben bejelentés szükséges, azt év közben egy működő cég megteheti-e, vagy csak év végével van lehetősége?

Törölt adószámú adóalany ingatlanértékesítése III. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016 augusztusában két alkalommal tettem fel kérdést "felszámolási eljárás alatt álló törölt adószámú társaság ingatlanvagyonának értékesítésével és annak bizonylatolásával és áfával kapcsolatosan. Azt a választ kaptam, hogy a NAV felé továbbították állásfoglalás kérése céljából. Érdeklődni szeretnék, hogy a NAV-tól érkezett-e Önökhöz állásfoglalás. Fáradozását köszönöm. Tisztelettel: Szalainé

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink