390 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére

Alapítvány Kérdés

Vállalkozási tevékenységet nem végző alapítvány 2016-ban értékesíteni fogja az előzőleg nővérszállóként használt lakását. 2016. évben kell-e társaságiadó-bevallást tennie? A változás azt jelenti, hogy 2015-ben nem, de 2016-ban az ingatlanértékesítés adóköteles lesz? Köszönöm.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság ingatlanát értékesíteni szeretné.Talált egy vevőt, és szerződést kötnek decemberben, a vevő előleget is fizet az értékesítőnek, még ebben a hónapban. Az adásvételi szerződést decemberben kötik meg, viszont a földhivatali bejegyzés dátuma már januári. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben – számviteli szempontból az értékesítőnek a szerződéskötés időpontja vagy a bejegyzés kelte számít bevételnek; – áfa szempontjából mi minősül a teljesítés időpontjának? Válaszát előre is köszönöm.

Ingaltanértékesítés Kérdés

Egy áfakörbe tartozó kft. vásárolt egy üzlethelységet (fordított áfás volt a beruházás), amit felújított. A felújítás áfáját levonásba helyezte. A tulajdonos úgy döntött, hogy megvásárolja a kft.-től ezt az ingatant. A tulajdonos, mint magánszemély venné meg, és a későbbiekben bérbeadná az ingatlant. A nettó ár tartalmazza a beszerzési értéket és a beruházás értékét, rászámolva a 27 százalékos áfát az "egyenes" számlázás szabályai szerint. Van-e más kötelezettsége a kft.-nek és a magánszemélynek? Mire kell figyelni ebben az ügyletben?

Ingatlan sorozatjellegű értékesítése Kérdés

Most alakulna egy vállalkozás, mely használt, lepusztult lakásokat venne, felújítaná, majd felújítás után értékesítené őket. Vállalkozási formában, kft.-ben gondolkodnánk. Kérdésem arra irányulna, hogy az áfa hogyan befolyásolja a tevékenységet? Vétel például magánszemélytől, áfamentesen, felújítás levonható áfa mellett, értékesítés minden esetben áfaköteles? Vállalkozás számára milyen illeték kerülhet kiszámításra, vagy nincs illeték? Ilyen esetben szükséges-e energiaosztályba-sorolási minősítést végeztetni, vagy sem? Ezzel a tevékenységgel kapcsolatos fontosabb kérdésekre szeretnék választ kapni. Válaszukat tisztelettel várom és köszönöm!

Ingatlan értékesítése cégből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. árverés útján vásárolt egy ingatlant tavasszal. Ezt az ingatlant a kft. értékesítené az idén az ügyvezetőnek, aki tulajdonosa is a cégnek. A kérdésem az lenne, hogy ez így lehetséges-e? Milyen adóvonzatai vannak ennek az ügyletnek a cég és a vevő részéről?Illetékfizetési kötelezettsége lesz-e az ügyvezetőnek? Köszönöm válaszát!

Társasház padlástere értékesítésének áfája Kérdés

Társasház az osztatlan közös tulajdonából eladja a tetőtér egy részét már a házban lévő egyik magánszemély tulajdonosnak, és a tulajdons lakás céljára átalakitja át. A szerződés aláírásakor ügyvédi letétbe került a vételár. Ha elkészül az átalakítás, akkor kerülhet sor a földhivatalnál az alapító okirat módosítására. Kérdés, hogy áfaszempontból ez az értékesítés áfaköteles vagy sem?

Üzlethelyiség áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem válaszukat : Egy kft. társasházat épített, amelyben lakások és üzlethelyiségek készültek. Ekkor a társaság a lakóingatlanok és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok értékesítésére az adókötelessé tételt választotta. Az építés kapcsán felmerült anyagok és szolgáltatások áfáját visszaigénylete. 2012. 08. 10-én a társasház megkapta a használatba vételi engedélyt. Az értékesítések után egy üzlethelyiség maradt a társaság tulajdonában, amelyre nem talált vevőt. 2015-től a kft. változást jelentett be, megszüntette az ingatlanértékesítésre vonatkozó áfakötelezettség választását. Az üzlethelyiséget továbbra is értékesíteni kívánja, ezért korszerűbb berendezéseket (kazán, radiátorok) szereltet fel, festés, burkolás történik jelentősebb értékben. 1. Jól értelmezzük-e, hogy az áfatörvény 86. §. j) pontja alapján az üzlethelyiség értékesítése adómentesen történhet? 2. A jelenlegi korszerűsítés során felhasznált anyagok, elvégzett szolgáltatások áfája levonható-e? 3. További lehetőség, hogy, ha nem sikerül értékesíteni az üzlethelyiséget, akkor bérbeadásra kerülne sor, amelyre az adókötelessé tételt választotta a cég. A korszerűsítés áfája ebben az esetben levonható? Köszönöm.

Ingatlan értékesítésének számlázása Kérdés

A társaság ingatlant (üzemépületet) értékesít. Az adásvételi szerződés szerint a birtokbaadás napja 2015. december 31., ami egyúttal a számla kiállításakor a teljesítési időpontot is jelenti. A vevő a szerződés aláírását követően, de a birtokbaadást megelőzően fizet az eladónak előre, több alkalommal. Ebben az esetben a számlázásnak hogyan kell történnie? Mivel az ingatlanértékesítés az áfatörvény értelmében termékértékesítésnek minősül, a teljesítés megtörténte előtti, ellenértékbe beszámító összegekről milyen tartalmú számlát kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm.

Bérbeadott ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft., amely az ingatlan-bérbeadást adókötelessé tette, az ingatlanértékesítést pedig nem, vásárolt egy ingatlant 2012. évben, melyet bérbe is adott, amiről áfát tartalmazó számlát állított ki. 2014. évben tetőtérbeépítés történt, melyhez kapcsolódó felújítási számlák áfáját visszaigényelte (tekintettel arra, hogy bérbeadási céllal tartotta az ingatlant). 2015. augusztusban lejárt a bérleti szerződés, és úgy döntött a kft, hogy értékesíti az ingatlant. Kérdéseim: – Mivel az ingatlanértékesítést nem tette adókötelessé, az értékesítéskor áfamentes számlát állít ki? – A teljesítés dátuma a birtokbaadás napja lesz? (Több részletben kerül kifizetésre az ingatlan vételára, de a birtokbaadás az utolsó részlet kifizetésekor fog megtörténni.) - Kell-e az ingatlan felújításához kapcsolódó beszerzések áfáját utólagosan korrekciózni? Ha igen, hogyan, és mely időpontban? Köszönettel.

Ingatlanértékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy felszámolás alatt lévő társaságtól, amely adókötelessé tette az ingatlanértékesítést, továbbértékesítési céllal ingatlant vásárol. Az ingatlanbeszerzésről fordított áfás számlát állítanak ki részünkre. Társaságunk nem tette adókötelessé az ingatlanértékesítést, adómentesen fogjuk értékesíteni. Ebben az esetben beszerzéskor a fizetendő áfával szemben az előzetesen felszámított áfát levonásba helyezhetjük? Válaszukat előre is köszönöm.

Levonás ingatlan-sorozatértékesítő magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nagyértékű (200 000 eFt) ingatlant (építési telek) vásárol X magánszemélytől. A magánszemély az eladásról, mint sorozatértékesítő, az áfatörvény szerint számlát állított ki társaságunk felé. Mivel a sorozatértékesítés miatt a magánszemély értékesítése az szja-törvény 3. § 46. pontja szerinti gazdasági tevékenységnek minősül, az szja-törvény 62. § (3a) bekezdése szerint a magánszemélynél az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, amely az összevont jövedelem részét képezi. Az szja-törvény 46. § (3) bekezdése szerint, ha az a bevétel, amelyből az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, kifizetőtől származik, az adóelőleget a kifizető állapítja meg, kivéve, ha az eladó a 46. § (4) bekezdése szerinti őstermelő, vagy egyéni vállalkozó. Esetünkben az eladó nem egyéni vállalkozó és nem őstermelő. Kérdéseink: 1.) Esetünkben a társaság., mint vevő, kifizetőnek minősül-e (art. 178. § 18. pont) ? 2.) A fizetendő nettó összegből kell-e szja-előleget és ehoelőleget levonni? 3.) Ha igen, kérem szíveskedjenek számszakilag is levezetni, hogy milyen összegű levonásokat kell eszközölni, ha a magánszemély a maximálisan figyelembe vehető 50 százalékos költséghányadról nyilatkozik (szja-törvény 47. § (2) bekezdés)? 4.) Ha nem kell előleget vonni, kérem szíveskedjen azt jogszabályi hivatkozásokkal alátámasztani.

Társasház közös tulajdonában lévő ingatlan eladásának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi eset megoldásában kérek segítséget: Hárommeletes társasházban szintenként van egy közös használatban lévő WC-helyiség, amely funkcionálisan "feleslegessé vált", tekintettel arra, hogy minden lakásban van fürdőszoba és WC. A társasház el kívánja adni ezeket a helyiségeket. A társasház tagjai (ingatlan tulajdonosai) között nemcsak magánszemélyek vannak, hanem cégek, illetve önkormányzat is. Kérem, szíveskedjenek megírni, hogyan kell megállapítani az eladni kívánt ingatlanok bekerülési értékét, illetve a társasház egyes tulajdonosai (magánszemélyek, cég, önkormányzat) hogyan adóznak az ingatlanértékesítésből származó jövedelmük után, a társasháznak ezzel kapcsolatban milyen adókötelezettségei keletkeznek? Amennyiben a társasház nem eladja ezeket a helyiségeket, hanem például 100 évre (haszon)bérbe adja, akkor hogyan változik meg az egyes szereplők (magánszemély, cég, önkormányzat, társasház) adókötelezettsége? Köszönettel: Szekeres Zsolt ,

Áfa felszámítása ingatlan értékesítésekor Kérdés

1995. évben a cég lakóingatlant vásárolt áfa nélkül; most, az eladáskor fel kell-e számítani áfát? (A cég ingatlanügyben áfakörbe tartozik.)

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az eladó az áfatörvény 86. § (1) bekezdés j) pontja alapján választotta az adókötelezettséget, de a vevő, aki egyébként áfaalany, de ingatlanhasznosításra nem választott adókötelezettséget az adásvétel kapcsán kell-e áfát fizetni a vevőnek? Jól értelmezem-e a törvényt, mely szerint, ha az eladó az áfatörvény 142. §-a alapján fordított áfás számlát állít ki, a vevő – tekintettel arra, hogy nem választott adókötelezettséget – a felszámított áfát levonásba nem helyezheti? Válaszukat megköszönve, Tisztelettel: Dulló Ida

Ingatlanértékesítés tulajdoni lap alapján Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogyan kell eljárni számlázáskor az ingatlanértékesítés, illetve ingatlan-bérbeadás esetében, ha egy adott helyrajzi számon fekvő ingatlanon a tulajdoni lap szerint több, egymástól eltérő, lakó, illetve nem lakó funkciójú épület található, azaz az ingatlan rendeltetése vegyes, és az eladó nem tette teljes körűen adókötelessé az ingatlan értékesítését/bérbeadását? Például: – a tulajdoni lap szerint az ingatlan kivett lakóház, udvar, üzem, raktár; – az adásvétel (avagy a bérbeadás) áfa alanyok között jön létre ; – az eladó/bérbeadó a nem lakóingatlan értékesítésére/bérbe adására adókötelezettséget választott, a lakóingatlan-értékesítésre/-bérbeadásra nem választott adókötelezettséget; – eladó/bérbeadó nem áll felszámolás alatt. köszönettel: Szekeres Zsolt

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmentési idő alatti csed/gyed jogosultság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Osztalékfizetési hányad eltolása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Munkáltatói felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink