390 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére

Ingatlanértékesítés több tulajdonos esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: Adott 4 magánszemély, akik kettő telket szeretnének megvásárolni. A telkeket összevonják, azaz osztatlan közös tulajdonba kerülnek, amelyre 9 lakásos társasházat szeretnének építeni, eladási céllal. A lakásoknak lesz külön albetétszámuk, és 2 éven belül az összeset értékesítik. Hogyan kellene Ön szerint az értékesítést lebonyolítani, hogy senki ne legyen sorozatértékesítés miatt áfaalany? Vagy egyáltalán megoldható-e ez a telekhányad értékesítése miatt? Cél, hogy mindenki a saját ingatlanát adja el a saját telekhányadával együtt. Nagyon köszönöm!

Fordított áfa? Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Társaságunk apartmanokat épít értékesítésre. Az építési engedély társaságunk nevére szól. Most egy nem teljesen elkészült apartmant szeretnénk értékesíteni. A számlán az eddig elvégzett munkák értéke szerepel, építési munkák megnevezéssel. Kérdésem, hogy az értékesítés egyenes vagy fordított áfa hatálya alá tartozik? Telekhányad-értékesítés is történik, ennek a számlája fordított áfás lesz. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Hofbauer Pál

Önkormányzatnak átadott infrastruktúra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkormányzat megállapodás alapján 35 millió forintot adott fejlesztési hozzájárulás jogcímen a kft.-nek közvilágítási infrastruktúra kiépítésére, illetve egyéb közműfejlesztés megvalósítására. A közvilágítás kiépítése fordított adózású szolgáltatási számlák alapján került a beruházási számlára. Átadásra került a szerződés tárgyát képező közvilágítási hálózat, nem jogszabály alapján. A kft. az ingatlanértékesítésre adómentesség helyett az adókötelessé tételt választotta. Az átadást számlázni kell az önkormányzat felé, és az áfa mértéke 27 százalék? Segítségét előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítő cég Kérdés

Egy kft. kizárólag ingatlanértékesítéssel foglalkozik, nem jelentkezett be az általánostól eltérő áfaszabály alá. Általában magánszemélynek fog értékesíteni, két évnél régebben használatba vett ingatlanokat. Ilyen esetben az értékesítés áfamentes. Abból a költségből, amit az ingatlanra fordít – értékesítés előtti felújításra gondolok –, az áfa ilyen esetben visszaigényelhető? Köszönettel.

Saját használatú út értékesítésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő belterületi "kivett saját használatú út" besorolásban lévő (tulajdoni lapon ez szerepel) ingatlant értékesít. A kft ingatlanértékesítés esetére áfakötelezettséget választott. Az út építési teleknek minősül-e, és így egyenes adózás alá tartozik az áfa tekintetében, vagy egyéb ingatlanként fordított áfa vonatkozik rá ebben az esetben?

Áfás, nem áfás? Kúria-döntés a rendszeres gazdasági tevékenységről Cikk

Ingatlanértékesítéseivel áfaalannyá vált-e az adózó, kellett-e neki forgalmi adót fizetnie? Az adóhatóság és az adózó közti peres ügy végére a Kúria tett pontot.

Ingatlanértékesítés áfakötelezettsége Kérdés

Kedves Kollégák! Kérem segítségüket az alábbi eset áfa- és számviteli törvény szerinti megítéléséhez. Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft. minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2014. évben azonban a cég áfa felszámításával értékesített egy ingatlant, amely már nem minősült újnak. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során – helyesbítő számlát bocsát ki, melyben a már nem új ingatlan értékesítését mentesként tünteti fel, – a helyesbítő számla kibocsátásának, illetve a vevő részére történő átadásának bevallási időszakában szerepelteti a keletkező áfatöbbletet, tehát nem az eredeti bevallási időszakot helyesbíti, – 2014. évben elszámolt levonható áfáját arányosítással megosztja az áfatörvény 123. §, illetve az 5. számú melléklete alapján? Segítségüket előre is köszönöm.

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi áfakérdésben kérem segítségét. Társaságunk 2013. évben vásárolt két ingatlant. Mindkét vásárlásnál fordított áfás számlát kaptunk (előírásoknak megfelelően). Az ingatlanokat 2014. évben hasznosítottuk. Az egyik ingatlant bérbeadtuk.(áfaalanynak). Nem jelentkeztünk be a bérbeadásnál áfára (nem tettük adókötelesé), így áfa nélküli számlát állítottunk ki. Van-e utólag arányosan áfafizetési kötelezettségünk? A másik ingatlant eladtuk (áfás adóalanynak), de nem tettük adókötelessé az ingatlanértékesítést, így áfakörön kívüli számlát állítottunk ki. Van-e utólag áfafizetési kötelezettségünk: Mindegyik esetben a fordított áfa levonásba helyezett részére gondolok, hogy utólag ennek arányos részét meg kell-e fizetni. Előre is köszönöm a segítségét. L.

Céges ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Bt. beltagja megvásárolná a bt. ingatlanát. Az ingatlan lakóingatlannak minősül. A cég nem ingatlan-értékesítéssel foglalkozik. Milyen feltételek mellett teheti ezt meg? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés után fizetendő szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném ingatlanértékesítés és szja-fizetés vonatkozásában. Adott egy ingatlan, pontosabban egy lakóterületen lévő építési telek, amit jelenleg 6,5 millió forintért hirdetünk. A kérdésem az lenne, hogy, ha értékesítjük az ingatlant, a befizetendő szja mértéke pontosan mennyi lenne? Az ingatlant 2015-ben értékesítenénk, és megszerzés szerint 2007-ben lett ajándékozva illetékmentesen a jelenlegi tulajdonosnak. A legjobb tudomásom szerint a befizetendő adót a következőképpen számítanánk: Bevétel: 6 500 000 Ft Költség: Mivel nem meghatározható, ezért a bevétel 75 százalékát kell annak tekinteni? Jövedelem: 6 500 000 Ft - (6 500 000 Ft x 0,75) = 1 625 000 Ft Befizetendő szja: 1 625 000 Ft x 0,16 = 260 000 Ft Ez a számítás így helyes? Jól értelmezem? Segítségüket előre is köszönöm!

Értékvesztett készlet értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a cég, amelyet könyvelek, ingatlanok építésével és értékesítésével foglalkozik. A korábbi évek során értékvesztést számolt el a készletre. Ebben az évben értékesítette azokat a lakásokat, amelyeket ez az értékvesztés érintett, és az értékesítés az értékvesztett értéken történt. Ebben az esetben hogyan kell az értékvesztést megszüntetni, visszaírással és az eredeti bruttó értéket kivezetni, vagy a mérlegérték kerül az értékesítés terhére (értékvesztéssel csökkentve és az értékvesztést az eredeti teljes készletértékkel szemben vezetik ki). Válaszukat előre is köszönöm!

Ingatlan-értékesítés áfakorrekciója Kérdés

2001-ben cégünk ingatlant vásárolt, melynek áfáját visszaigényeltük. Az ingatlant felújítottuk, a felújítást 2007-ben aktiváltuk (áfáját szintén levontuk). Az ingatlant értékesíteni szeretnénk. Nem jelentkeztünk be az ingatlanértékesítés szempontjából az áfa hatálya alá, így áfamentesen tudjuk értékesíteni. Kérdés: szükséges-e a levont áfa utólagos korrekciója értékesítés esetén? Válaszukat várva, üdvözlettel. Zs G .

Akiknek nagy fejtörést okoz az áfa: ingatlant vagy projektcéget vegyen? Cikk

Sok vállalkozás vásárol kedvező áron ingatlant vagy telket, amelyet beruházást, fejlesztést követően magasabb áron értékesít magánszemélyek vagy társaságok számára. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen adózási szempontokat kell figyelembe venni az ingatlanépítés, -vásárlás, -fejlesztés, majd az -értékesítés, esetleg -bérbeadás során, illetve milyen egyéb megfontolandó, mérlegelendő kérdések vannak.

Kata hatálya alatt ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban a Tao hatálya alatt vásárolt ingatlanokat értékesítene most már a kata hatálya alá tartozó bt. Az ebből származó teljes bevétel beszámít a kata 6 milliós bevételébe?(A könyvszerinti értékkel nem csökkenthető?) Előfordulhat, hogy ingatlancsere keretében történik az értékesítés. Ez esetben mi lesz bevétel? A törvény mely paragrafusából tudtam volna ezt kihámozni? Köszönettel Bertha Vazulné

Ingatlanértékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főleg bérbeadással foglalkozó kft. 2012. évben ingatlant (üzlethelyiséget) vásárolt fordított áfásan. 2013-ban és 2014-ben felújították az ingatlant, a költséget az ingatlanra aktiválták, és az áfát levonásba helyezték. A cég áfakörös, az ingatlan-bérbeadásra bejelentkeztek az áfa hatálya alá, az ingatlan-értékesítésre viszont nem. 2014-ben értékesíteni kívánják az ingatlant, melyet a fentiek miatt áfamentesen kívánnak leszámlázni. Kérdésem, hogy a felújításkor levonásba helyezett áfával van-e teendője a vállalkozásnak? Köszönettel. GG

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmentési idő alatti csed/gyed jogosultság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Osztalékfizetési hányad eltolása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Munkáltatói felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink