353 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére

Ingatlan értékesítésének számlázása Kérdés

A társaság ingatlant (üzemépületet) értékesít. Az adásvételi szerződés szerint a birtokbaadás napja 2015. december 31., ami egyúttal a számla kiállításakor a teljesítési időpontot is jelenti. A vevő a szerződés aláírását követően, de a birtokbaadást megelőzően fizet az eladónak előre, több alkalommal. Ebben az esetben a számlázásnak hogyan kell történnie? Mivel az ingatlanértékesítés az áfatörvény értelmében termékértékesítésnek minősül, a teljesítés megtörténte előtti, ellenértékbe beszámító összegekről milyen tartalmú számlát kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm.

Bérbeadott ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft., amely az ingatlan-bérbeadást adókötelessé tette, az ingatlanértékesítést pedig nem, vásárolt egy ingatlant 2012. évben, melyet bérbe is adott, amiről áfát tartalmazó számlát állított ki. 2014. évben tetőtérbeépítés történt, melyhez kapcsolódó felújítási számlák áfáját visszaigényelte (tekintettel arra, hogy bérbeadási céllal tartotta az ingatlant). 2015. augusztusban lejárt a bérleti szerződés, és úgy döntött a kft, hogy értékesíti az ingatlant. Kérdéseim: – Mivel az ingatlanértékesítést nem tette adókötelessé, az értékesítéskor áfamentes számlát állít ki? – A teljesítés dátuma a birtokbaadás napja lesz? (Több részletben kerül kifizetésre az ingatlan vételára, de a birtokbaadás az utolsó részlet kifizetésekor fog megtörténni.) - Kell-e az ingatlan felújításához kapcsolódó beszerzések áfáját utólagosan korrekciózni? Ha igen, hogyan, és mely időpontban? Köszönettel.

Ingatlanértékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy felszámolás alatt lévő társaságtól, amely adókötelessé tette az ingatlanértékesítést, továbbértékesítési céllal ingatlant vásárol. Az ingatlanbeszerzésről fordított áfás számlát állítanak ki részünkre. Társaságunk nem tette adókötelessé az ingatlanértékesítést, adómentesen fogjuk értékesíteni. Ebben az esetben beszerzéskor a fizetendő áfával szemben az előzetesen felszámított áfát levonásba helyezhetjük? Válaszukat előre is köszönöm.

Levonás ingatlan-sorozatértékesítő magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nagyértékű (200 000 eFt) ingatlant (építési telek) vásárol X magánszemélytől. A magánszemély az eladásról, mint sorozatértékesítő, az áfatörvény szerint számlát állított ki társaságunk felé. Mivel a sorozatértékesítés miatt a magánszemély értékesítése az szja-törvény 3. § 46. pontja szerinti gazdasági tevékenységnek minősül, az szja-törvény 62. § (3a) bekezdése szerint a magánszemélynél az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, amely az összevont jövedelem részét képezi. Az szja-törvény 46. § (3) bekezdése szerint, ha az a bevétel, amelyből az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, kifizetőtől származik, az adóelőleget a kifizető állapítja meg, kivéve, ha az eladó a 46. § (4) bekezdése szerinti őstermelő, vagy egyéni vállalkozó. Esetünkben az eladó nem egyéni vállalkozó és nem őstermelő. Kérdéseink: 1.) Esetünkben a társaság., mint vevő, kifizetőnek minősül-e (art. 178. § 18. pont) ? 2.) A fizetendő nettó összegből kell-e szja-előleget és ehoelőleget levonni? 3.) Ha igen, kérem szíveskedjenek számszakilag is levezetni, hogy milyen összegű levonásokat kell eszközölni, ha a magánszemély a maximálisan figyelembe vehető 50 százalékos költséghányadról nyilatkozik (szja-törvény 47. § (2) bekezdés)? 4.) Ha nem kell előleget vonni, kérem szíveskedjen azt jogszabályi hivatkozásokkal alátámasztani.

Társasház közös tulajdonában lévő ingatlan eladásának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi eset megoldásában kérek segítséget: Hárommeletes társasházban szintenként van egy közös használatban lévő WC-helyiség, amely funkcionálisan "feleslegessé vált", tekintettel arra, hogy minden lakásban van fürdőszoba és WC. A társasház el kívánja adni ezeket a helyiségeket. A társasház tagjai (ingatlan tulajdonosai) között nemcsak magánszemélyek vannak, hanem cégek, illetve önkormányzat is. Kérem, szíveskedjenek megírni, hogyan kell megállapítani az eladni kívánt ingatlanok bekerülési értékét, illetve a társasház egyes tulajdonosai (magánszemélyek, cég, önkormányzat) hogyan adóznak az ingatlanértékesítésből származó jövedelmük után, a társasháznak ezzel kapcsolatban milyen adókötelezettségei keletkeznek? Amennyiben a társasház nem eladja ezeket a helyiségeket, hanem például 100 évre (haszon)bérbe adja, akkor hogyan változik meg az egyes szereplők (magánszemély, cég, önkormányzat, társasház) adókötelezettsége? Köszönettel: Szekeres Zsolt ,

Áfa felszámítása ingatlan értékesítésekor Kérdés

1995. évben a cég lakóingatlant vásárolt áfa nélkül; most, az eladáskor fel kell-e számítani áfát? (A cég ingatlanügyben áfakörbe tartozik.)

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az eladó az áfatörvény 86. § (1) bekezdés j) pontja alapján választotta az adókötelezettséget, de a vevő, aki egyébként áfaalany, de ingatlanhasznosításra nem választott adókötelezettséget az adásvétel kapcsán kell-e áfát fizetni a vevőnek? Jól értelmezem-e a törvényt, mely szerint, ha az eladó az áfatörvény 142. §-a alapján fordított áfás számlát állít ki, a vevő – tekintettel arra, hogy nem választott adókötelezettséget – a felszámított áfát levonásba nem helyezheti? Válaszukat megköszönve, Tisztelettel: Dulló Ida

Ingatlanértékesítés tulajdoni lap alapján Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogyan kell eljárni számlázáskor az ingatlanértékesítés, illetve ingatlan-bérbeadás esetében, ha egy adott helyrajzi számon fekvő ingatlanon a tulajdoni lap szerint több, egymástól eltérő, lakó, illetve nem lakó funkciójú épület található, azaz az ingatlan rendeltetése vegyes, és az eladó nem tette teljes körűen adókötelessé az ingatlan értékesítését/bérbeadását? Például: – a tulajdoni lap szerint az ingatlan kivett lakóház, udvar, üzem, raktár; – az adásvétel (avagy a bérbeadás) áfa alanyok között jön létre ; – az eladó/bérbeadó a nem lakóingatlan értékesítésére/bérbe adására adókötelezettséget választott, a lakóingatlan-értékesítésre/-bérbeadásra nem választott adókötelezettséget; – eladó/bérbeadó nem áll felszámolás alatt. köszönettel: Szekeres Zsolt

Ingatlanértékesítés több tulajdonos esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: Adott 4 magánszemély, akik kettő telket szeretnének megvásárolni. A telkeket összevonják, azaz osztatlan közös tulajdonba kerülnek, amelyre 9 lakásos társasházat szeretnének építeni, eladási céllal. A lakásoknak lesz külön albetétszámuk, és 2 éven belül az összeset értékesítik. Hogyan kellene Ön szerint az értékesítést lebonyolítani, hogy senki ne legyen sorozatértékesítés miatt áfaalany? Vagy egyáltalán megoldható-e ez a telekhányad értékesítése miatt? Cél, hogy mindenki a saját ingatlanát adja el a saját telekhányadával együtt. Nagyon köszönöm!

Fordított áfa? Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Társaságunk apartmanokat épít értékesítésre. Az építési engedély társaságunk nevére szól. Most egy nem teljesen elkészült apartmant szeretnénk értékesíteni. A számlán az eddig elvégzett munkák értéke szerepel, építési munkák megnevezéssel. Kérdésem, hogy az értékesítés egyenes vagy fordított áfa hatálya alá tartozik? Telekhányad-értékesítés is történik, ennek a számlája fordított áfás lesz. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Hofbauer Pál

Önkormányzatnak átadott infrastruktúra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkormányzat megállapodás alapján 35 millió forintot adott fejlesztési hozzájárulás jogcímen a kft.-nek közvilágítási infrastruktúra kiépítésére, illetve egyéb közműfejlesztés megvalósítására. A közvilágítás kiépítése fordított adózású szolgáltatási számlák alapján került a beruházási számlára. Átadásra került a szerződés tárgyát képező közvilágítási hálózat, nem jogszabály alapján. A kft. az ingatlanértékesítésre adómentesség helyett az adókötelessé tételt választotta. Az átadást számlázni kell az önkormányzat felé, és az áfa mértéke 27 százalék? Segítségét előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítő cég Kérdés

Egy kft. kizárólag ingatlanértékesítéssel foglalkozik, nem jelentkezett be az általánostól eltérő áfaszabály alá. Általában magánszemélynek fog értékesíteni, két évnél régebben használatba vett ingatlanokat. Ilyen esetben az értékesítés áfamentes. Abból a költségből, amit az ingatlanra fordít – értékesítés előtti felújításra gondolok –, az áfa ilyen esetben visszaigényelhető? Köszönettel.

Saját használatú út értékesítésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő belterületi "kivett saját használatú út" besorolásban lévő (tulajdoni lapon ez szerepel) ingatlant értékesít. A kft ingatlanértékesítés esetére áfakötelezettséget választott. Az út építési teleknek minősül-e, és így egyenes adózás alá tartozik az áfa tekintetében, vagy egyéb ingatlanként fordított áfa vonatkozik rá ebben az esetben?

Áfás, nem áfás? Kúria-döntés a rendszeres gazdasági tevékenységről Cikk

Ingatlanértékesítéseivel áfaalannyá vált-e az adózó, kellett-e neki forgalmi adót fizetnie? Az adóhatóság és az adózó közti peres ügy végére a Kúria tett pontot.

Ingatlanértékesítés áfakötelezettsége Kérdés

Kedves Kollégák! Kérem segítségüket az alábbi eset áfa- és számviteli törvény szerinti megítéléséhez. Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft. minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2014. évben azonban a cég áfa felszámításával értékesített egy ingatlant, amely már nem minősült újnak. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során – helyesbítő számlát bocsát ki, melyben a már nem új ingatlan értékesítését mentesként tünteti fel, – a helyesbítő számla kibocsátásának, illetve a vevő részére történő átadásának bevallási időszakában szerepelteti a keletkező áfatöbbletet, tehát nem az eredeti bevallási időszakot helyesbíti, – 2014. évben elszámolt levonható áfáját arányosítással megosztja az áfatörvény 123. §, illetve az 5. számú melléklete alapján? Segítségüket előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

De minimis támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Víz- és áramdíj anyagköltség-e?

Szipszer Tamás

adószakértő

Külföldön biztosított ügyvezető

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink