377 találat a(z) ingatlanértékesítés cimkére
Fordított adózás ingatlanértékesítésnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk az ingatlanértékesítés vonatkozásában bejelentkezett az adóhatóságnál az általános szabályok szerinti adózásra. Kérdésem: A nem lakóépületnek minősülő ingatlanértékesítésünk adóalanynak a fordított adózás szabálya alá tartozik-e? Ha igen, akkor az ingatlan egy részén végrehajtott beruházás, amely egy éve történt, befolyásolja-e a fordított adózás szerinti számlázást? Mielőbbi válaszát várva köszönettel: Szélesné Zsuzsa
Ingatlanértékesítés – ügynöki jutalék áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk nagyértékű használt ingatlant értékesített, amely az áfatörvény 86. paragrafusa alapján mentes az adó alól, és társaságunk a 142. paragrafus szerinti adókötelessé tételt nem választotta. Az értékesítésért ügynöki jutalékot fizet a társaság, amiről megkapta az áfás számlát. Szeretném kérdezni, hogy társaságunk ezen számla alapján az áfát levonásba helyezheti-e vagy sem?
Üzletszerű ingatlanértékesítés Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Az alábbi url kódon megjelent írásával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni: http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Lakast_ad_vesz__mikortol_gazdasagi_tevekeny_PT7DOI Adott egy magánszemély, aki idén vásárolt egy lakást, azt felújította, berendezte, majd eladta. Jelenleg a második lakását renoválja, szintén eladási céllal. Véleményem szerint ez kimeríti a gazdasági tevékenység fogalmát, így, ha jól értelmezem a jogszabályt, az elért jövedelem 78%-a után 15 % szja-t és 27 % ehót kell fizetnie. Kérem szépen Öntől ennek megerősítését! Bonyolítja az esetet, hogy ő egyben katás egyéni vállalkozó is, amit egy másik tevékenységére tekintettel váltott ki. Neki tehát már van adószáma. Kérdésem, ha a lakásfelújítási tevékenységét is ezen adószám alatt végzi, az jelentősen megnöveli-e a katás bevételét, ami miatt jelentős összegű extra adót kell fizetnie? A 6 millió forint átlépésével (egyéni vállalkozói tevékenység plusz lakások eladási ára) elveszíti-e áfa alanyi mentes státuszát? Köszönöm segítségét! Vágner Emília
Szja – ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy család tagjai egyenként 2-5 ingatlannal rendelkeznek, melyet bérbeadás útján hasznosítanak. A lakásokat több mint öt éve vették. Most azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Aki két lakással rendelkezik, az egy éven belül eladja az ingatlanjait, aki több mint kettővel, az három éven belül kívánja azokat eladni. Kérdésem, hogy az értékesítések gazdasági tevékenységnek minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat.
Ingatlanértékesítés áfája – figyelési időszak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. bérelt egy raktárat, amit támogatásból felújítottunk, a beruházást 2012. 07. 24-én aktiváltuk (idegen tulajdonon végzett beruházásként), majd 2013. 01. 05-én megvásároltuk. A felújítást le kellett selejtezni, mert az ingatlan visszakerült a bérbeadóhoz a bérleti szerződés megszűnésekor. Ekkor megállapították a bérbeadó által elismert beruházás értékét, mivel ezeket mi végeztettük el, csak a különbözetet kellett rendezni. Így egy felújított ingatlan került a könyveinkbe az áfamentes adásvétel után. Cégünk áfaköteles tevékenységet végez 100 százalékban. Az ingatlan bérleti díja áfás volt, ezt, és az elvégzett, később leselejtezett felújítás áfáját levontuk. Az eladó a vételárra nem számított fel áfát. A tulajdonszerzés után több beruházás nem volt, csak az értékcsökkenést és a rezsit számoltuk el/áfáját vontuk le. Az ingatlanértékesítésre nem kértünk a szokásostól eltérő áfa „alanyiságot”. Kérdéseim: – Amennyiben értékesítenénk a fenti ingatlant, annak eladási ára áfaköteles bevétel lenne-e a társaság számára? – Keletkezik-e fizetendő áfa, ha az ingatlant (a tulajdoni lapon is átvezetve) lakássá átminősítettjük? – Amennyiben így áfamentes értékesítés keletkezne, kell-e foglalkozni a korábban levonásba helyezett áfával (leselejtezett beruházás, rezsiköltségek áfája)? – Amennyiben itt is alkalmazni kell a megfigyelési időszakot az áfa tekintetében, kérem, szíveskedjenek levezetni, hogy egy 2016. szeptemberi értékesítés esetén hogyan kell azt pontosan elvégezni? Köszönöm! István
Tárgyieszköz-értékesítés-e az ingatlan értékesítése? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, segítségüket, hogyan kell eljárni a levonási hányad megállapításakor, ha ingatlant értékesítünk adómentesen. Az áfatörvény 259. § 21. pontja az ingatlant minden esetben tárgyi eszköznek minősíti. Az áfatörvény 5. számú mellékletének 3. pontja tárgyalja, mely összegeket (bevételeket) nem kell figyelembe venni a levonási hányad megállapításakor: a) tárgyi eszköz értékesítésénél nem szab feltételt, b) ingatlan értékesítésekor eseti jellegűnél nem kell a levonási hányadnál számolni vele. Álláspontom szerint az a) és b) pontok egymással ellentmondásban vannak. Köszönöm előre is válaszukat. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Alanyi adómentes értékesítés Kérdés
Kérdésem, hogy egy alanyi mentes kft. tulajdonában lévő tulajdoni lap szerint feltüntetett lakóház, udvar, gazdasági épületet, melynek értéke 20 millió forint, értékesíthetjük-e adómentesen? Válaszukat köszönöm.
Vagyoni jog értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelem (kft.) vásárolna egy olyan kivett beépítetlen területet (nem építési telket!) egy másik kft.-től, amin van egy Eon beruházás, vagyoni értékű jogként nyilvántartva. Ezt az eladó áfásan kell, hogy kiszámlázza ügyfelemnek vagy áfa nélkül? Az eladó kft. az ingatlanértékesítés szempontjából nem jelentkezett be az áfaköteles körbe. Köszönettel várom válaszukat!
Ingatlanértékesítés és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: van egy magánszemély, aki vett egy házat telekkel. A telek egy részét (üresen) eladja egy kft.-nek. A kft. épít rá egy 100 négyzetméteres házat, majd azt értékesíti. A kft. nincs ingatlanértékesítésre bejelentkezve áfakörbe. A telket 2015-ben vásárolta a kft. és 2016-ban készült el a ház és ekkor történt az értékesítés. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben áfával növelten kell a számlát kiállítania a kft.-nek (mivel 2 éven belül értékesíti), ha igen, akkor 5 vagy 27 százalékos áfát kell felszámítania? Válaszukat előre is köszönöm Bné
Hitelezőnek átadott ingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felszámolási eljárásban a felszámoló három alkalommal meghirdette az ingatlant a cégközlönyben, de nem volt rá érdeklődő. A felszámolási eljárás lezárásra kerül, és az el nem adott ingatlan a jelzálogos hitelező részére kerül átadásra a vagyonfelosztási javaslatban, 20 millió forint összegben. Kérdésünk az, hogy ebben az esetben ez ingatlanértékesítésnek minősül-e, és így a 20 millió forint után áfát is kellene felszámítani? (A cég az ingatlanértékesítésre az általános szabályokat választotta az adómentesség helyett.) Válaszukat előre is köszönöm.
Gazdasági tevékenység definíciója az szja-törvényben Kérdés
2016. 04. 27-én feltett kérdésre (Több ingatlan értékesítése két éven belül) – mely az ingatlanértékesítések jellegére vonatkozott (meddig magánszemély és mikortól vállalkozó) – szeretném, ha a szakértő pontosabban kifejtené, mit ért az szja-törvény 46. pontja azon, hogy üzletszerű, tartós, rendszeres, illetve független formában?
Ingatlanértékesítés – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2015. évben csereszerződés keretein belül lakóingatlant értékesít. A csereszerződésben az ingatlan értékét 10 millió forintban állapítják meg. Az ingatlant 1/2 részben szülőtől örökléssel szerezte, a hagyatéki végzésben ennek értéke 6,5 millió forint volt. A másik 1/2 részt a testvére örökölte, aki azt ajándékozással az említett magánszemély tulajdonába adta. Az szja-megállapítás során hogyan kell megállapítani a szerzési értéket? (6,5 millió forint + 5 millió forint x 0,75 = 10,25 millió forint, vagy külön-külön 5 és 5 millió forint x 0,75)?
Ingatlanértékesítés társaságnál Kérdés
Tisztelt Pölöskei Pálné! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy melyik év bevételeként szerepel a társaságnál, ha az ingatlan-adásvételi szerződés kelte 2015. november 30. Benyújtva a földhivatalhoz: 2015. december 15. A szerződésben az ingatlan vételára 9 millió forint, melyből foglaló 1 millió forint, fizetve 11. 30-án, előleg 1 millió forint, fizetve 11. 30-án, vételárrész 2 millió forint, fizetve 2015. 12. 28-án. 5 millió forint vételárrész fizetési határideje: 2016. 05. 31. Számla kiállítva az előlegről, a foglalóról és a vételárrészről. A teljes összegről (9 millió forint) nem készült számla, mert a vevő nem fogadta be, szerinte azt csak 2016-ban kell kiállítani, amikor a teljes vételár kiegyenlítésre kerül. A tulajdonjog feltétel nélküli bejegyzéséhez az eladó hozzájárult. Ön szerint ki kell-e állítani a számlát a teljes vételárról 2015-ben, és ebben az évben tao szerint adózik-e a teljes összeg? Mielőbbi válaszát várva, maradok tisztelettel: Juhász J. Szabolcsné
Kiva alatti ingatlanértékesítés adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az én fejemben a kiva nem teljesen tiszta. Kiva adóalanyiság alatt vásároltunk egy ingatlant 11 500 e forintért, most eladnánk körülbelül 17 500 e forintért. Mikor és mennyit kellene utána adózni? Az esetleges adót mivel lehetne csökkenteni? Köszönöm a válaszát!
Ingatlanértékesítés, szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adózó 2012-ben örökölt egy ingatlant 1/2 részben, a másik 1/2 részt a testvér örökölte; az édesanya özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. Hagyatéki jegyzőkönyv szerint az ingatlan értéke 15 millió forint. Hagyatéki teher 500 ezer forint. Az ingatlant 2014-ben értékesítették 50 millió forint értékben. Mennyi az adózó 2014. évi adója? Kérem konkrét számítással a válaszát. Köszönöm.