443 találat a(z) harmadik ország cimkére

Export vagy EU-s értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi cég árut értékesít oly módon, hogy a vevő harmadik országbeli cég, az ő nevére szól a számla, nincs közösségi adószáma. Az árut a vevő rendelkezése alapján EU-s tagállamba kell szállítani, tehát nem történik vámkezelés. Kérdésem: hogyan kell kezelni ezt az ügyletet áfa szempontjából? Válaszukat előre is köszönöm.

Termékexport: a magyar áfatörvény is ellentétes az EU Bíróságának döntésével Cikk

Az Európai Unió Bírósága ítéletében megerősítette, hogy exportértékesítés esetén az adómentességnek nem feltétele a kiviteli vámeljárás lefolytatása – hívta fel a figyelmet a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda.

Szolgáltatás EU-tagállamba és harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. sikerdíjas mentorálási szolgáltatást nyújt, és angol illetve amerikai céggel is van szerződése. A mentorálás maga személyhez kötött, ebben a tevékenységben számít-e, hogy hol végzi a tevékenységet a kibocsátott számla áfatartalmát illetően? Azaz, ha ő Magyarország területén teljesíti a mentorálást az adott személlyel, akkor a teljesítés helye Magyarország lesz, és áfás számlát kell kiállítani, vagy csak az számít, hogy két cég közötti a megállapodás, tehát például EU-s adószámmal lehet áfamentesen (fordított adózás) kiállítani a számlát? Vagy bizonyítani kell, hogy például skpye-on keresztül történt a mentorálás?

Közösségi beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett kft. (közösségi adószámmal rendelkezik) EXW paritással Svédországban terméket szerez be, melyet ukrán adóalany felé értékesít, DAP Ukrajna (azaz Ukrajna területére leszállítva). A termék fuvarozását az eladó magyar kft. valósítja meg, az értékét az eladási árba beépíti. A terméket Svédországból egyenesen a harmadik országbeli adóalanyhoz szállítják, Magyarország érintése nélkül, úgy, hogy Lengyelországban hagyja el a közösség területét. A terméket a harmadik országban vámkezelik, ennek megtörténtéről a magyar kft. megkapja a megfelelő igazolásokat, dokumentumokat. Az alábbi kérdések tisztázásához kérjük szíves segítségüket: 1.) A magyar kft. kezelheti-e a svéd-magyar ügyletet közösségi termékbeszerzésként? 2.) A magyar kft. kezelheti-e a magyar-harmadik országbeli ügyletet termékexportként? 3.) Az áfatörvény megítélése szempontjából szükséges-e a magyar kft.-nek akár Svédországban vagy Lengyelországban áfa adóregisztrációval rendelkeznie? 4. Tekinthető-e mindkét ügylet áfa területi hatályán kívülinek? Megtisztelő válaszukat ez úton is köszönöm.

Élelmiszerimport engedélyeztetése Cikk

Kft. harmadik országból szeretne terméket behozni. Savanyúság forgalomba hozatalához milyen engedélyek kellenek nem EU-s, hanem jelölt országból (Macedónia)? A termék 100 százalékos, természetes, semmilyen adalékot nem tartalmaz. Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

Engedélyek Kérdés

Kft. harmadik országból szeretne terméket behozni. Savanyúság forgalomba hozatalához milyen engedélyek kellenek nem EU-s, hanem jelölt országból (Macedónia)? A termék 100%-os, természetes, semmilyen adalékot nem tartalmaz.

EU-s számla, szállítás harmadik országból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Észtország leszámlázza a magyar partnernek az árut, ami Ukrajnából, EU-n kívüli országból érkezik. Ezért vámoltatni kell, ott kifizetjük az áfát. A számlát EU-beszerzésként kellene könyvelni, mert úgy lett kiállítva. Helyes ez a megoldás? Köszönettel:

Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó szolgáltatásnyújtása EU-ba, harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában szeretném kérni tájékoztatásukat, hogy jól gondolom-e az adózást? Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó főtevékenysége: internetes hirdetési felület webgazda általi értékesítése, a számlán Online Advertising (Display) szöveg feltüntetésével. A világ minden területére nyújtja ezt a szolgáltatást, EU- s adóalanyoknak, harmadik országbeli adóalanyoknak, EU-s és harmadik országbeli magánszemélyeknek. Úgy értelmezem a szabályokat, hogy EU-s és harmadik országbeli adóalany számára nyújtott szolgáltatás esetén nem járhat el alanyi mentesen, EU-s adóalany esetén közösségi adóbevallásra kötelezett, áfabevallást kell beadnia a 91-92. sorok kitöltése mellett, és harmadik országbeli adóalany számára történő szolgáltatásnyújtás esetén szintén áfabevallásra kötelezett, a 91. sor kitöltése mellett. Ezek a bevételek nem számítanak bele az alanyi mentes bevételeibe. Az EU-s és harmadik országbeli nem adóalanyok (magánszemélyek) részére nyújtott szolgáltatások esetén a teljesítési hely Magyarország. Beleszámít az alanyi mentes összegbe, és ezekre a bevételekre nem kell áfabevallást beadni az ügyfélnek? Az előző kolléga az elmúlt időszakokra nem adott be áfabevallásokat, ezért vagyok bizonytalan, talán én tévedek és rosszul értelmezem a jogszabályokat. Ez ügyben kérném a tanácsukat. Köszönettel.

Exportláncügylet – összesítő nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következõ, összesítõ nyilatkozattal kapcsolatos kérdésben szeretném a megerõsítésüket kérni. A szóban forgó ügylet a következõ: egy magyar kft. értékesít egy terméket egy írországi cégnek, amely a terméket továbbértékesíti egy svájci cégnek/magánszemélynek. A fuvarozást a magyar cég szervezi. Jól gondolom-e, hogy exportláncügylet esetén, ha a végsõ beszerzõ harmadik országbeli magánszemély vagy adóalany, akkor az ügylet kapcsán a magyarországi kft.-nek, azaz a termék feladójának nem merül fel adatszolgáltatási kötelezettsége az A60-as összesítõ nyilatkozatban? Köszönöm előre is!

Vámáru, harmadik országbeli fuvar áfája 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar fuvarszervező cég kap megbízást fuvarozásra magyar megbízótól, a fuvarszervező ezt a megbízást kiadja magyar alvállalkozó fuvarozónak, a fuvar T1-es okmánnyal rendelkezik (vámáru). Ebben az esetben a fuvarszervező cég az alvállalkozótól (fuvarozást végző cégtől) milyen áfakulccsal rendelkező számlát kell, hogy kapjon 2019-ben? A fuvarszervező cég a megbízó felé milyen áfakulccsal kell, hogy kiállítsa a számlát 2019-ben? A fuvar tényleges megrendelőjével a fuvarszervező cég áll kapcsolatban. 2018-ban ezt a T1-es okmánnyal rendelkező fuvart áfamentesen állították ki a fuvarszervező felé, aki szintén áfamentesen számlázta tovább. Harmadik országot érintő fuvar esetén milyen áfakulccsal kell a számlát kiállítani az alábbi esetben? Magyar fuvarszervező cég megbízást kap fuvarozásra magyar megbízótól Magyarország – Ukrajna útviszonylatra, a fuvarszervező ezt a megbízást kiadja egy magyar fuvarozó cégnek. Kérdésem, hogy ebben az esetben, a fuvarszervező cég a magyar fuvarozó cégtől a magyar-ukrán útvonalra vonatkozóan milyen áfakulccsal fogja a számlát kiállítani 2019-ben? Illetve a magyar fuvarszervező cég a magyar megbízó részére milyen áfakulccsal kell, hogy kiállítsa a számlát magyar-ukrán útviszonylatra 2019-ben? A fuvar tényleges megrendelőjével a fuvarszervező cég áll kapcsolatban.(2018-ban ezek az útvonalak harmadik országbeli teljesítésnek minősültek és áfa területi hatályán kívüli mentesnek lettek kiállítva.) Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft.

Életvitelszerűen külföldön élő magyar egyéni vállalkozó visszamenőleges adómegállapítási kockázata Kérdés

Ügyfelünk az előző néhány évben az Egyesült Arab Emirátusokban dolgozott alkalmazottként, és életvitelszerűen is ott élt, biztosítva is ott volt. Ebben az államban nincs személyi jövedelemadó, és kettős adóztatást elkerülő egyezményünk sincs. Ennélfogva személyi jövedelemadót, sem másféle járulékot nem fizetett Magyarország felé. Korábbi munkaviszonyának megszűnése után az unión kívül élt életvitelszerűen, de fizette a magyarországi, jelenleg 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot. Magyar állampolgársága révén egyéni vállalkozást indított, melyben amerikai céges megrendelője felé nyújt távolról végezhető szolgáltatást, továbbra is életvitelszerűen az unión kívül él. Kérdésünk, hogy annak, hogy Magyarországon most egyéni vállalkozóvá vált, lehet-e bármi visszamenőleges adózási következménye azzal kapcsolatban, hogy a korábbi években az Egyesült Arab Emirátusokban töltött ideje alatt nem fizetett Magyarországon adókat.

Katás adóalany (bt.) webáruházi tevékenysége magyarországi székhellyel Kérdés

Katás adóalany (bt.) magyarországi székhellyel webáruházi tevékenységet szeretne folytatni harmadik ország felé. A tevékenység megkezdése után milyen adózási és bevallási kötelezettsége keletkezik Magyarországon?

Áfamentesség Kérdés

Az áfamentesség feltétele, hogy a szolgáltatást közvetlenül az ár exportőrjének, címzettjének nyújtsák. Jól értelmezem? Új feltételként vezeti be az áfatörvény, hogy a szolgáltatás nyújtójának közvetlen kapcsolatban kell állnia azzal a személlyel, szervezettel, amely a terméket a kiviteli eljárás alá vonja (exportőr vagy a címzett) . Az adómentesség a gyakorlatban: áfatörvény 102. § (3) bekezdés Megbízó: magyar, nem az exportőr HU(EU) – TR (harmadik országos viszonylat) export Számla: 27% áfa Megbízó: EU, nem ez exportőr HU(EU) – TR (harmadik országos viszonylat) export Számla: fordított adózás (az adót a megrendelő fizeti) Megbízó: TR, nem az exportőr HU( EU) – TR (harmadik országos viszonylat) export Számla: áfa területi hatályán kívüli (teljesítési hely: szolgáltatás igénybevevője gazdasági céllal letelepedett, 37. § általános szabály) Megbízó: magyar exportőr HU( EU) – TR (harmadik országos viszonylat) export Számla: mentes az adó alól Megbízó: EU exportőr HU( EU) – TR (harmadik országos viszonylat) export Számla: mentes az adó alól Megbízó: TR exportőr HU( EU) – TR (harmadik országos viszonylat) export Számla: áfa hatályán kívüli (teljesítési hely: szolgáltatás igénybevevője gazdasági céllal letelepedett 37. § általános szabály) Bizonyító okmány: exportokmány: 1. rovatban EU vagy EX, 2. rovatban exportőr vagy feladó (szolgáltatást igénybevevő – megbízó; fuvardíj fizető) Alvállalkozó bejövő számla: exportszolgáltatás: 27% áfa Exporthoz kapcsolódó beszállítások: 27% áfa

Fuvarozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves állásfoglalásukat: van egy fuvarozó cég, ahol a fuvarozás (fuvarszervezés) sokféleképpen történik, de az alaphelyzet a következő: Export (harmadik országba, EU-n kívülre), ennek során: eladó (exportőr) – fuvaros – vevő (importőr). A "fuvaros" szó alatt majdnem mindig néhány szervező céget kell érteni – például: raktár, vámspedició, mindig fuvarszervező spedició (egy vagy több), fuvaros – akár több magyart és/vagy külföldit. Eddig magyar cégek áfamentesen számláztak egymásnak, mert elég volt igazolni, hogy az áru elhagyta az EU területét (vagy EX1, vagy vevő által igazolt CMR). Egy HVG-cikk alapján kiderül, hogy volt egy változás (ha közvetlenül az eladótól kapunk a megbízást, akkor nincs áfa), de a többi maradt a régiben (nincs áfa, ha van papír – EX1 vagy CMR). Találtunk egy MKFE-magyarázatot is: https://www.mkfe.hu/hu/mediamenu/hirek/aktualis-hrek/77-belfoldi-hirek/9240-%C3%A1fa-v%C3%A1ltoz%C3%A1s-2019-janu%C3%A1r-1-vel.html, és van a 2007. évi CXXVII törvény 102. § is. Kérdésünk, hogy áfásan vagy adómentesen kell kiszámláznia a szolgáltatást cégünknek? Segítségüket előre is köszönjük. Tisztelettel: Tóth Mária

Harmadik országba történő szolgáltatás magánszemély részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Grafikusi végzettséggel vektor-, és pixelgrafikákat készítek számítógépen, amit digitális úton továbbítok a vásárlónak, igénylőnek. Webshopot karban tartok, frissítek, a grafikai elemeket elkészítem hozzá, és fel is töltöm rá. Kérdésem, hogy egy állandó amerikai ügyfél (magánszemély) részére történő szolgáltatás esetén mi a helyes módja a számla kiállításának, a külföldről érkező jövedelem utáni adózásnak? Arra gondolok, hogy ebben az esetben Magyarországon vagy az USA-ban kell adóznom? Illetve milyen egyszemélyes vállalkozást érdemes indítani hozzá? Szeretnék egy katás alanyi mentes egyéni vállalkozást indítani.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink