94 találat a(z) garázs cimkére
Katás vállalkozó ingatlan-bérbeadása
Kérdés
Alanyi áfamentes, főállású egyéni vállalkozó szeretné a saját tulajdonát képező garázsát bérbe adni. Hogyan teheti ezt meg? A vállalkozásától függetlenül mint önálló tevékenységet kell-e leadóznia a bérbeadásból származó bevételt? Élhet-e a költségelszámolás lehetőségével? Válaszukat előre is köszönöm.
Lakásáfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új építésű szerkezetkész lakás eladásával kapcsolatban kérdezem az alábbiakat: építési engedély dátuma (ez az utolsó módosítás, jogerős): 2016. január. Megfelel az alábbi feltételeknek: 150 m2-t nem haladja meg a hasznos alapterület. Vállalkozásom építette, az adásvételi szerződés elkészült, a földhivatalnál leadva. A lakás vételárát a vevő csak jövő februárban fizeti ki (akkor utal a lakás-takarékkassza). A lakáshoz tartozik egy garázs is. A szerződésben is, számlán is a lakást 5 százalékos áfával, míg a garázst 27 százalékos áfával szerepeltettük. A kérdésem a következő. Erre az ügyletre még érvényes az 5 százalékos áfa attól függetlenül, hogy a vevő csak jövő februárban lesz jogilag tulajdonos? Az építési engedély dátumából gondolom, hogy ebben az esetben 2023. december 31-éig érvényben marad. Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Fürész Attila
Új lakóingatlan 5 százalékos áfája
Kérdés
A lakóingatlan új lakóház, mérete 255 m2. A garázs, a gépészet és a mosókonyha a ház szerves része, a pinceszinten. A telek az építtető magánszemély tulajdona, aki szerződést köt kivitelezővel a lakóház felépítésére. Részére a kivitelező előlegszámlát állít ki 34 millió forint+5 százalék áfáról, azaz 35,7 millió forintról, fizetési határideje 2019.11.29., amelyet az építtető átutalással kifizet. A hatóságtól 2019.09.27-én visszaérkezett az igazolás, hogy az építési munkálatok megkezdhetők, az építkezés megkezdődött. Helyiségek: Pinceszint: lépcsőház, garázs 38 m2, közlekedő, gépészet 17 m2, mosókonyha 17 m2 Földszint: 4 db háló, 2 db gardrób, 2 db fürdő, WC, étkező-konyha, nappali, kamra, előtér, közlekedő, bejárati terasz (fedett),+ fedett, téliesíthető hátsó terasz. Kérdések: 1.a A (mély)garázs az épület szerves része így nem alkalmazható az 5% áfa. Ilyenkor az építtető és a kivitelező közötti szerződésben a garázs építését hogyan kell szerepeltetni? Hogyan állapítható meg csak a garázs ára? A betonozást, a földmunkát, plusz az egyéb műveleteket pontosan hogyan kell leosztani a garázsra? 1.b Van-e a fentiek közül olyan épületrész, amely nem tartozik az 5%-os adókulcs alá? 1.c Amennyiben a garázsnak külön árat kell számolnunk, és 27 százalékos áfával számolandó, alkalmazható-e rá a csokrendelet áfa-visszatérítésre vonatkozó része? A fent említett csokrendelet ide vonatkozó része 2019.12.31. Ez a határidő az igénybejelentésre vonatkozik, vagy a beaadandó számlákban foglalt teljesítésekre is tartalmaz megkötést? 2. A fentiek szerinti előlegszámla esetén kell-e valamilyen készültségi fokkal rendelkeznie az épületnek 2019.12.31-ig vagy elég, hogy az építkezés megkezdett állapotú, és az előlegszámla fizetve van? 3. Az áfatörvény 10. § d) pontja szerint ha az építtető a kivitelezési szerződés megkötése előtt vásárolt anyagokat is szeretne beépíttetni, az befolyásolja az 5 százalékos adókulcs alkalmazását? Ilyen anyagok megvásárlására számlával igazolva kérheti-e az építtető a csok áfa-visszatérítési támogatást? Köszönettel.
Ingatlanok áfája: három kérdés, három válasz
Cikk
Nyaraló, garázs és telek áfájával kapcsolatban tettek fel kérdéseket olvasóink. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
Lakóingatlan-építés áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakóingatlanok értékesítésével, ahhoz kapcsoló áfa vonatkozásában (kedvezményes adómérték alkalmazhatósága) szeretném a segítségét kérni: 2018. október 26-án véglegessé vált építési engedéllyel rendelkező kft. – négylakásos társasház és garázsok építésére –, az alábbi tételeknél mekkora áfamértékkel számlázhat: – lakások tulajdonjogának értékesítése esetén milyen áfával számolhat? – külön helyrajzi számon szereplő tároló értékesítése esetén a tárolóra milyen áfa alkalmazható? – külön helyrajzi számon szereplő garázs értékesítése esetén milyen áfa alkalmazható? – lakáshoz kapcsolódó telekhányad értékesítéséhez kapcsolódó áfa mértéke mekkora? – padlástér kizárólagos használati jogának értékesítése esetén alkalmazható áfa mértéke mekkora? – kültéri gépkocsibeálló kizárólagos használati jogának értékesítése esetén alkalmazható áfa mértéke mekkora? (Nem szerepel külön helyrajzi számon, a lakásokhoz tartozó osztatlan közös tulajdonú telekrészen helyezkedik el.) Az értékesítés esetén befolyásoló tényező-e az áfa vonatkozásában, ha a számlázás részteljesítéssel történik? Részteljesítések esetén a számlák áfaszempontból is teljesítésnek számítanak és nem előlegnek? Az értékesítések esetén befolyásoló tényező-e az áfa vonatkozásában, ha a lakás nem kulcsrakészen, hanem szerkezetkészen vagy emelt szintű szerkezetkészen kerül értékesítésre? Előre is köszönöm szíves válaszukat!
Telek áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíveskedjen az alábbiakban megfogalmazott kérdések megválaszolásával segíteni a munkánkat: az áfa hatálya alá tartozó építőipari vállalkozás értékesítésre szánt családiház építésének céljából, 2016-ban építési telket vásárolt. (Földhivatali minősítése: kivett beépítetlen terület.) Az engedélyeztetési eljárást követően, 2017-2018- ban, a kedvezményes áfa érvényesítési feltételeinek megfelelő lakóházat, valamint garázst épített rá. Az ingatlant a vállalkozás 2019-ben értékesíti. Az adásvételi szerződés előírja az eladó részére, hogy beszerzi a végleges hatósági engedélyeket, lefolytatja a szükséges földhivatali bejegyzési eljárást és mint „kivett lakóház, udvart” értékesíti. Kötelezően adóköteles, új építésű lakóingatlan értékesítése valósul meg. A 2019-ben kötendő adásvételi szerződés egy ügylet keretében ruházza át az ingatlant annak minden alkotórészével együtt az új tulajdonosra. A szerződés külön rendelkezik a telek, valamint a lakóház bruttó vételáráról. Kérdésünk az, hogy az értékesítésről szóló számlában a telekrészeket milyen adókulccsal kell feltüntetni? 1. A lakóház alatti telek áfatartalma? 2. Az üresen maradt telekrész áfatartalma? 3. A garázs alatti telekrész áfatartalma? Van-e jelentősége annak, hogy a szerződésben külön feltüntetésre került a telek, valamint a lakóház értéke? Ha a szerződés egyetlen összesített, bruttó vételárat foglal magában, milyen módon állapítjuk meg a telek/telekrészek, valamint a garázs értékét?
Céges vagyontárgy eladás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Céges vagyontárgy eladásával kapcsolatban szeretném segítségét kérni: Saját vállalkozásunk vásárolt egy garázst 3 200 000 forintért. Pár év használat után most én mint a cég tulajdonosa szeretném megvásárolni. Mekkora lehet a vételár? Ha például én csak 100 000 forintot szeretnék fizetni, akkor kell-e valamilyen befizetést teljesítenem a NAV felé? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Garázseladás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy magánszemély a tulajdonában álló garázst eladja, akkor az eladó magánszemélynek milyen adókötelezettsége keletkezik? A garázst több mint 10 éve vásárolta a magánszemély, és egy társasházban található, de erre az ügyletre tudomásom szerint nem vonatkozik az a mentességi szabály, hogy mikor vette a magánszemély a garázst, mivel – ha jól tudom – nem minősül lakásnak. Az eladásról elengedő-e egy adásvételi szerződés? Kérem, hogy az erre az ügyletre vonatkozó törvényi hivatkozást is írják le!
Gépkocsibeálló áfalevonás
Kérdés
Ügyfelem (kft.) egy újonnan épített társasház mélygarázsában gépkocsibeállót vásárolt. A számlát a fordított adózás szabályai szerint állították ki részére. Ha ügyfelem felszámítja a számla végösszegére az áfát, az adólevonásnak van valamilyen akadálya? Üdvözlettel: CsK
Épülő lakás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíveskedjen állasfoglalást adi az alábbi ügyben. Épülő lakás alapterülete 340 m2, melyből 60 m2 garázs és műhely. A lakás egybeépített a garázzsal, műhellyel. A kérdés az lenne, hogy a 300 m2 alatti alapterületre érvényes-e az 5 százalékos áfa, ez esetben a 280 m2-re és a fennmaradó 60 m2 garázs és műhely részre a 27 százalék, vagy, mivel összességében az alapterület meghaladja a 300 m2-t, ezért az összesre a 27 százalékos áfa vonatkozik? Válaszát előre is köszönöm!
Fellendült a garázsok és gépkocsibeállók piaca
Cikk
Fellendült a garázsok és gépkocsibeállók piaca a válság óta eltelt időszakban, az árak vidéken 1 millió, Budapesten 2 millió forintnál kezdődnek – közölte az Otthon Centrum pénteken közleményben az MTI-vel.
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk új profilba kezdett, új építésű ingatlanokat értékesít (telket vettünk és erre családiházat építünk). Kérdésem. az áfaszabályok szerint ennek értékesítése áfamentes, kivétel a garázs, ami 5 százalékos áfakörbe esik, illetve ebben az esetben az építőanyag áfáját vissza lehet igényelni? Segítségét előre is köszönöm
Jó befektetés lehet: jelentősen drágultak a garázsok is
Cikk
A lakásárak emelkedésével párhuzamosan a garázsok is drágultak az elmúlt években, vannak, amelyek majdnem annyiba kerülnek, mint 2013-ban egy garzonlakás – derül ki az ingatlan.com MTI-nek kedden küldött elemzéséből.
Gépjárműtároló bérbeadása
Kérdés
Kérem tájékoztatásukat (ha lehet törvényi hivatkozással) az alábbi ügyben: adószám nélküli magánszemély gépjárműtárolót kiván bérbeadni. Megteheti adószám nélkül? Áfamentes lesz-e a tevékenység? Véleményem szerint az Áfa tv. 86. § 1.l. pontja nem zárja ki a fenti bérbeadást, mert nem veszi ki a gépjárműtárolót, tehát a tevékenység sajátos jellegére tekintettel a gépjárműtároló bérbeadása is áfamentes és adószám nélkül bérbe adható. Jól értelmezem a törvényt? Köszönettel várom válaszukat.
Áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: egy generálkivitelező alvállalkozója a nyílászárókat beépítéssel együtt 5, illetve 27 százalékos áfával számlázza a generálkivitelező felé (a lakóingatlan és garázs arányában megosztva), vagy minden nyílászárót a beépítéssel együtt 27 százalékos áfa terhel? Később ezt az áfát a generálkivitelező levonja, kiszámlázza az ingatlan vételárát a megfelelő áfakulcsokkal, és befizeti az áfát a NAV felé? Vagy esetleg ugyanúgy, ahogy a fordított adózásnál, az alvállalkozók is olyan áfakulcsokkal számláznak, mint a fővállalkozó?