766 találat a(z) fordított áfa cimkére

Ingatlanfedezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Társaságunk kölcsönszerződésének fedezetéül a könyveiben szereplő ingatlanja szolgál. Az ingatlan beszerzésénél a fordított áfa szabályai szerint felszámítottuk az áfát, melynek teljes összegét levonásba is helyeztük. A társaság az ingatlant 100 százalékban olyan tevékenységhez használja, mely tevékenységéből származó bevétele adólevonásra jogosítja. Kérdésem: Szükséges-e az előzetesen levont áfa összegét korrigálni akkor is, ha fizetésképtelenség esetén a 240 hónapos figyelési idő lejárta előtt a kölcsönt nyújtó vállalkozás tulajdonába kerül az ingatlan? Segítségét előre is köszönöm!

Fordított áfa garanciális munka Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban szeretnénk a véleményüket kérni. Társaságunk engedélyköteles, fordított áfával számított mérnöki, kivitelezési munkákat végez. A projekt lezárult, megtörtént a munka elfogadása, átvétele. Az egyik alvállalkozónktól érkezett egy számla, melynek tartalma szerint átvállalna egyes garanciális munkát. Ez a projekt zárása után merül fel, de igazából a projekthez kapcsolódik. Kérdésünk, ezt fordított vagy egyenes áfával kell-e az alvállalkozónak számláznia? Üdvözlettel.

Fordított áfás ügylet utáni kötbér, kártérítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. fordított adózás alá eső szolgáltatást nyújt ügyfelének. A szerződésben kikötötték, hogy késedelmes és/vagy hibás teljesítés esetén kötbér- és kártérítésfizetési kötelezettség terheli a kft.-t, tehát pénzben téríti meg a kárt. Kérdésünk, hogy kell-e számlát kiállítania az ügyfélnek a kártérítésről és kötbérről, ha igen, akkor a kártérítés áfás lesz-e? A Ptk. és az áfatörvény szerint a kötbér nem minősül ellenértéknek, így nem esik az áfatörvény hatálya alá. Tehát számlát sem kell kiállítani róla, elegendő számviteli bizonylat hozzá? Az áfatörvény szerint ellenérték bármilyen vagyoni előny, ideértve a meglévő követelés mérséklésére elismert vagyoni értéket is, de ide nem értve a kártérítést. Jól értelmezzük, hogy ezek alapján a kártérítésről nem kell számlát kiállítani és áfát felszámítani? Mert abban az esetben, ha a károkozó az általa okozott kárt pénzben téríti meg, akkor az az áfatörvény értelmében nem minõsül teljesítés ellenértékének, így nem jön létre az áfatörvény hatálya alá tartozó adóztatandó tényállás. Ebben az esetben a kártérítésként átadott pénzeszközrõl áfatörvény szerinti számlát nem kell kiállítani, annak könyvviteli elszámolása a számvitelrõl szóló 2000. évi C. törvény szabályai szerint kiállított egyéb számviteli bizonylattal történhet. Helytálló részünkről a kártérítés és kötbér bizonylatolási módja és áfa szempontjából történő megítélése? Válaszát előre is köszönöm: Lívia

Építőipari szolgáltatás tao, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari kft. egy új társasház (építésiengedély-köteles) vakolási, burkolási, festési munkáit végzi anyagosan, egy szerződés készült a teljes munka elvégzéséről. A számlákat a részteljesítések (anyag+munkadíj) után fordított áfával állítja ki. Most viszont csak anyagelőleget számláz, melynek beépítése jövőre fog megtörténni. Számlázhatja-e az anyag előleget fordított áfával? Mivel előleg, ezért jól gondolom, hogy ez a tétel idén nem lesz taoalap? Köszönettel: Királyné Anikó

Fordított áfa fióktelep felé Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk székhelye Ausztriában van, mérnöki tevékenységet végez. A külföldi társaságot egy belföldi vállalkozás bízta meg ingatlanhoz kapcsolódó tervezéssel és építésfelügyeleti munkával. A tevékenység egyértelműen ingatlanhoz kapcsolódik, így a teljesítés helyét az ingatlan fekvése határozza meg, ami Magyarország. A külföldi társaságnak magyarországi gazdasági illetősége keletkezik a munka időtartama, technikai feltételei miatt, ezért egy fióktelep létrehozását tervezi. Kérdésünk, hogy a külföldi vállalkozás és a fióktelep közötti szolgáltatások tekintetében a fordított áfa érvényesül-e?

Családi gazdaság, számlázás Kérdés

Családi gazdaság tagja értékesitett terményt, ami forditott áfás, a tag nevére állitották ki a számlát (ezen tag egyébként egyéni vállalkozó is). A számlát a családi gazdaság vezetőjének a számlatömbjébe irták, de az előbb emlitett tag nevére, és a tag adószámát irták rá. Hogyan lenne ez helyes – az eladást mindenképpen a tag végzi, ezért a tag nevére akarják kiállitani a számlát, a bevétel pedig a családi gazdaság bevétele kellene hogy legyen. Kinek a számlatömbjébe kell hogy íródjon az értékesités, és milyen adószám (vagy adóazonositójel) feltüntetésével? Mert ez így most az áfabevallásban zavart okoz, számlatömb szerint a családi gazdaság vezetőjének kellene bevallania, a vevő pedig a családi gazdasági tagjának adószámát fogja jelenteni a NAV felé.

Fordított áfa Kérdés

Társaságunk vállalkozási szerződés keretében fordított áfás munkát kivitelez. A munkaterületen a leszállított építőanyagokat saját dolgozóval mozgatja, hordja szét emeletekre, és ennek költéségét, valamint a takarítás költségét is tovább szeretné számlázni a fővállalkozó felé. A teljesítőnek hogyan kell számláznia (fordított áfa vagy egyenes áfa)?

Építés: fordított vagy egyenes áfa? Kérdés

Tisztelt Szakértők! http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_8_epites_forditott_afa_egyenes_afa_obp Megváltoztatja-e a korábban közölt állásfoglalásukat az az információ, hogy az új építésű társasház olyan helyre épült, mely telekrész nem lenne elérhető és használható a társasház lakói által, ha ez a csatornaépítés és útépítés nem jönne létre, és a telekhasználat megszerzésére kötött szerződésben vállalt kötelezettséget a társasházat építő cég az út és a csatornarendszer kiépítésére? Fennáll-e ebben az esetben, hogy az új építésű ingatlan létrehozatala hatósági engedélyhez kötött és főszolgáltatásnak minősül, az út és csatornaépítés ettől nem elválasztható, mert annak megépítésének elmaradása a létrejött ingatlan használhatóságát akadályozza? Ezáltal az útépítés és csatornaépítés mellékszolgáltatás, és követi a főszolgáltatás áfarendszerbéli megítélését, mely a fordított áfa hatálya alá tartozik?

Egyenes helyett fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy a tévesen egyenes áfával kiállított számla esetén melyik adóbevallási időszakban szükséges a korrekciós bizonylatokat elszámolni? Az eredeti számla júliusi volt (ki is fizették ebben az időszakban). A számlát októberben javítjuk. A számlázó program nem tud helyesbítő számlát kiállítani, így vagy stornózzuk az eredeti bizonylatot és újat állítunk ki fordított áfával az eredeti teljesítési időpontra vagy kiállítunk egy normál számlát az eredeti teljesítési időpontra, amelyen mínusz előjellel szerepel az eredeti áfás összeg, pozitív előjellel a fordított áfás ügylet és a számla végösszege negatív előjellel az áfa összegével fog megegyezni (nem tudom, ez utóbbi megfelelő eljárás-e). Ebben az esetben kibocsátó és befogadó részéről miként szükséges eljárni? Az áfatörvény 153/B paragrafusának megfelelően? Feltételezem a kibocsátónak nem kell önellenőrizni a július hónapot a stornó számla (fiz. áfa csökkenése) miatt, októberben kell figyelembe venni, de ugyanez a helyzet az új, fordított áfás számlával is, aminek a teljesítési időpontja július? Mert ha egy helyesbítő számla lenne, akkor értelemszerűen októberben vennénk figyelembe, és a két számla ugyanezt a joghatást eredményezi. Befogadónál a stornó számla (levonható áfa csökkenés) szintén október, de az új fordított áfás számla önellenőrzést eredményez? Ha csak egy bizonylat van? A fordított áfás ügyletnél kiegyenlítettnek minősül az új számla (áfatörvény 60. §)? Köszönöm

Papírgyűjtés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Iskolánk papírgyűjtést szervezett. Az elszállított papírhulladékról a hulladékkezelő felé számlát kellett kiállítania az iskola alapítványának, amin feltüntették az alábbi szöveget: "Fordított adózás a 2007. évi CXXVII. tv. 142. § d) pontja alapján". A számla nem tartalmaz áfát. Az alapítvány mentes az áfafizetési kötelezettség alól. Van valamilyen teendője az alapítványnak ezzel a számlával? Köszönettel várom válaszát. P. Zsuzsa

Fordított adózás vagy sem? Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" cég építési hatósági engedélyhez kötött csarnokok építés-szerelési munkáit végzi és ehhez az acélszerkezetet is ő gyártja le. Az ügylet fordított áfás ügyletnek minősül. "A" cég azonban a gyártott acélszerkezetek elkészítéséhez igénybe vesz más vállalkozót is ("B" cég), aki csak gyártási tevékenységet végez a "A" cég telephelyen. Az alapanyagot is "A" cég biztosítja, "B" csak szolgáltatást nyújt "B" cég NEM vesz részt közvetlenül a csarnok helyszíni szerelésében. Kérdésünk, ha "B" cég építési hatósági engedélyköteles építkezéshez gyártott acélszerkezet gyártásában vesz részt, melyet már csak "A" cég szerel be a helyszínen, akkor ez a szolgáltatás is fordított áfás ügyletnek minősül-e?

Közúti árufuvarozás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Vállalkozásunk autópálya-építésnél végez gépi földmunkát és terepen belüli és kívüli árufuvarozást alvállalkozóként. A beruházás az áfatörvény 142. § B. pontja alapján a fordított adózás alá tartozik. A közúti árufuvarozás abból adódik, hogy egyik munkaterületről a másik munkaterületre visznek építési anyagot, de igénybe kell venni a közutat. Vállalkozásunk szerint ez árufuvarozásnak számít, és áfás számlát állított ki a teljesítésről, hiszen szerintünk nemcsak munkaterületen való fuvarozást végzett, hanem valóban árufuvarozásról van szó. A számlát a vevő nem fogadta be, és olyan teljesítésigazolást adott ki, hogy nem írta le részletesen, milyen szolgáltatásról van szó. Tehát nem derül ki a teljesítésigazolásból, hogy valóban árufuvarozást végzett a vállalkozásunk. Kérdésem az lenne, hogy Önök szerint mely esetben kell az áfát felszámolni?

Építés: fordított vagy egyenes áfa? Kérdés

Tisztelt Adózóna! "A" cég új építésű társasházat épít egy vidéki városban. Tekintettel arra, hogy építésiengedély-köteles a kivitelezés, az alvállalkozók fordított áfás számlát állítanak ki az építő "A" vállalkozónak. A helyi önkormányzattal az építési engedély kiadásával egy időben együttműködési megállapodást kötött az építő cég, hogy az ingatlanhoz (új építésű társasház) tartozóan út- és csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítését elvégzi. A zárt csapadékvíz-elvezető rendszer megépítésére megbízta "C" céget, amely az önkormányzat saját tulajdonú telkén, telken belüli csatornahálózatként építi meg azt. Tekintettel arra, hogy az önkormányzat ezt a hálózatot csatlakoztatja egy meglévő belső hálózathoz (telken belüli bővítéssel), a csatornahálózatot építő "C" cég számlát állított ki "A" vállalkozásunknak. Kiállíthatja-e a csatornaépítő cég "A" társasházépítő cégnek egyenes áfával a számlát?! Az önkormányzat nyilatkozott, hogy a telken belüli bővítés nem engedélyköteles építés.

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fordítottáfa-fizetési kötelezettséggel (munkaerő kölcsönzés – időszaki elszámolás) kapcsolatban szeretnénk megkérdezni: egy január havi időszakban teljesített szolgáltatás esetében mikor áll be az adófizetési kötelezettség? Február 15. vagy március 15.? A teljesítést követő hónap tizenötödik napját hogy kell értelmezni? A számlán ilyen esetben mit kell teljesítési időpontnak feltüntetni, különös tekintettel, ha késve kerül a számla kiállításra? Attól függetlenül a fizetési határidőt, hogy fordított az áfafizetési kötelezettség? Köszönettel: Nova-Audit Kft.

Beruházás áfa-megitélése Kérdés

Tisztelt Hölgyem, Uram! Egy ügyfelem beruházáshoz kapcsolód áfa elszámolására szeretném tanácsukat kérni.„A” magyar kft. gyártósor beszerzésére 2 db külön szerződést kötött. A beruházáshoz szükséges anyagokat, alkatrészeket szállítási szerződés keretében „B” dán vállalkozástól vásárolja meg. A berendezések összeszerelésére-, üzembehelyezésére egy másik szerződést kötött „C” osztrák cég „D” magyarországi fióktelepével. A teljesítés helye Magyarország. A „B” vállalkozási szerződés teljesítése az alkatrészek, anyagok szállításával, a „D” vállalkozás teljesítése a „B” vállalkozás által szállított alkatrészek beüzemelésével, sikeres próbaüzemmel zárul. A gyártósor teljes értékéből a döntő rész az anyagok, alakrészek értéke. „B” vállalkozásnak nincs magyarországi telephelye, nem rendelkezik magyar adószámmal.„D” vállalkozás 27 százalékos áfával számlázza szerződéses terjedelmét. Kérdésünk, hogy a „B” vállalkozástól beszerzett anyagok és berendezések beszerzése a közösségi beszerzésre vonatkozó fordított adózás alá esik-e? A "D" vállalkozás áfa-elszámolását befolyásolják-e az áfatörvény 32. §-ban leírtak? Segítségüket előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink