63 találat a(z) felnőttképzés cimkére

Társadalombiztosítás, szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 1. Efós alkalmazottak után, akiket felnőttképzés vagy megbízás alapján tanfolyamra írattak be, e költségek a szakképzési hozzájárulásból visszaigényelhetők-e? 2. Munkaszerződéses dolgozók esetében ez az összeg visszaigényelhető-e, és ha igen, akkor hogyan? A 12. havi elszámoló bevallásban? Kérem jogszabályhelyet is jelöljön meg! Köszönöm, szép napot!

Leáldozott az OKJ-s képzésnek: mi lesz veled pénzügyi, számviteli szakma? Cikk

Megjelent a Magyar Közlönyben az Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzék módosításáról szóló 150/2012. kormányrendeletet módosító 229/2019. kormányrendelet. Ennek kapcsán szeretnénk pár tévhitet eloszlatni.

Képzés áfamentessége Kérdés

Egy hatósági engedéllyel rendelkező vállalkozás különböző tanfolyamok szervezésével és vizsgáztatással foglalkozik. Az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) meghatározott szakképesítést adó oktatást, képzést, továbbképzést, vizsgára való felkészítést és vizsgáztatást, valamint a felnőttképzésről szóló törvény alapján engedélyezett és szervezett illetőleg egyéb jogszabály alapján szervezett oktatást, képzést, továbbképzést, vizsgára való felkészítést végez. Így például targoncavezetői, pénzügyi-számviteli ügyintéző, mérlegképes könyvelő képesítéshez kapcsolódó képzéseket, vizsgáztatást, angol nyelvtanfolyamot indítanak. Ezeket a tanfolyamokat a munkáltató rendeli meg több dolgozó részére és felé kerül számlázásra. Az OKJ-s tanfolyamok mellett áfás tanfolyamokat is indítanak, melyek szintén nem az oktatásban részt vevőnek, hanem az őt foglalkoztató vállalkozásnak kerülnek kiszámlázásra. Az OKJ-s tanfolyamok és a felnőttképzés alá eső tanfolyamok véleményem szerint akkor is áfamentesek az áfatörvény 85. § (2) bekezdése alapján, ha a munkáltatóval történik szerződéskötés, de kérem ebben megerősítésüket. Válaszukat köszönöm.

Oktatás támogatásának adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felnőttképzés keretein belül szeretnénk dolgozónkat továbbképzésre küldeni. Az oktatás díját a munkaadó átvállalná, milyen adókötelezettség keletkezik a munkaadó és munkavállaló számára? Tisztelettel: Rostásné

Felnőttképzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban: Cukrász mester egyéni vállalkozó szerződést kötött "szakmai gyakorlat igénybevételére" elnevezéssel Szakképzési Centrummal, amelyben a képzés gyakorlati oktatási helyszínének biztosítása a feladata mint gyakorlati képző hely, és az, hogy a megállapodásban megjelölt időszakban a résztvevők gyakorlati képzését valósítsa meg. A képzés az egyéni vállalkozó irányításával zajlik, melynek a helyszínét is ő biztosítja. (A feltételek adottak.) A képző intézmény 1150 ft/fő/nap gyakorlati képzési díjat fizet az egyéni vállalkozónak számla ellenében. A képzés elkezdődött 2017.10.02-én és jelenleg is folyik. Az egyéni vállalkozónak a tevékenységei közé milyen tevékenységet kellett volna fölvenni (TEÁOR), már 2017.10.02-én vagy a számla kibocsájtása előtt tudja már csak? Hogyan számlázza le, helyes-e az ha tárgyi adómentes tevékenység mint oktatás? Köszönöm a segítséget.

Adómentes-e a szolgáltatás? Kérdés

Az áfatörvény szerint nem közszolgáltatónak minősülő gazdasági társaság a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. számú törvény 1. § (5) bekezdés k) pontja szerinti a személyes gondoskodást végző személyek továbbképzéséről és a szociális szakvizsgáról szóló 9/2000. (VIII. 4.) SzCsM rendelet alapján minősített továbbképzéseket folytat. Kérdés, hogy ezen szolgáltatás nyújtása az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 85. § (1) bekezdés i) pontja alapján adómentes-e, különös tekintettel arra, hogy ezen oktatás a felnőttképzési tv. 1. § (2) bekezdés értelmében nem minősül felnőttképzési tevékenységnek.

Fizetett igazolt távollét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felnőttképzési szerződés keretében OKJ-s képzést adó képzést a munkáltatóm fizeti (tanulmányi szerződéskötés folyamatban). A felnőttképzési szerződésben rögzítve van, hogy keddenként délután 2-8-ig vannak az órák megtartva. A jelenléti ívre "fizetett igazolt távollétet" kellett írnom a bérszámfejtő kérésének megfelelően. Kérdésem: ezeken a keddi napokon délelőtt kell-e dolgoznom, ha csak délután van órám? Ha nem írnak a tanulmányi szerződésbe a vizsgákra való felkészülésre tanulmányi szabadságot, akkor ezt a keddenkénti délelőttöt fordíthatom tanulásra, vagy kötelezően be kell jönnöm dolgozni a képzés megkezdéséig? Köszönöm.

Oktatást kiegészítő tevékenység áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérnénk segítségét. Egy társas vállalkozás felnőttképzés keretében OKJ-s képzésekben közreműködik. E tevékenysége során a tanfolyam szervezése, lebonyolítása, a jelentkezők tájékoztatása, tanácsadás a főbb feladatai. Kiszámlázhatja-e áfamentesen ezt az akkreditációval rendelkező oktatást végző intézmény felé?

OKJ-s oktatás áfamentes számlázás Kérdés

Tisztelt áfaszakértő! Egyik cégem felnőttképzési engedéllyel rendelkezik, OKJ-s oktatással foglalkozik, s mint ilyen, áfamentesen számlázza ki az OKJ-s képzést. Az OKJ-s képzésben résztvevő oktatók áfamentes számlát állítanak ki a cég részére. Ha nem alanyi mentes az oktató, akkor kiállíthat-e áfamentes számlát a cég részére, ha nem rendelkezik felnőttképzési engedéllyel? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Géczi Sándorné

Felnőttképzés Kérdés

Tisztelettel kérem Önöket, segítsenek az alábbi kérdések megoldásában. Egy társas vállalkozás felnőttképzés keretében szervezett képzést és vizsgáztatást, amit szerződés alapján, az oktatásra jogosult el is végzett. A számlát az áfatörvény 85. §-ára hivatkozással áfa nélkül állította ki. (Ez idáig – szerintem – rendben van.) Kiderült, hogy az oktatást szervező cég nem csak a saját dolgozóinak rendelte meg a szolgáltatást, hanem másik két cég alkalmazottainak is. Ennek összegét továbbszámlázták, mint közvetített szolgáltatást, áfamentesen. Kérdésem: helyesen járt-e el a társaság, amikor a számláját a továbbszámlázott összegről áfamentesen állította ki? Az oktatást szervező cég a saját dolgozóinak – mivel a munkavégzéshez szükséges volt a képzés és a vizsga – adómentesen biztosította a szolgáltatást. Kérdésem: van-e szja-fizetési kötelezettsége a képzést szervezőnek? Tekintettel arra, hogy "idegen" dolgozókkal is kapcsolatos a kifizetett számla? Továbbá: a "közvetített szolgáltatás" címen továbbszámlázott képzés után a számlát befogadónak kell-e fizetnie szja-t ? Ő is a saját dolgozóinak a továbbképzése érdekében járt el. Segítségüket köszönöm. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Ha ránk hallgat, csökkentheti szakképzési hozzájárulását Cikk

Egy 20 fős kft. saját munkavállalóját egy egyetemi tanszékén induló tanfolyamra szeretné beíratni továbbképzés céljából. Ez mint csökkentő tétel számíthat a szakképzési hozzájárulásnál? Olvasónk kérdésére Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszol.

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számla kiállításával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Egyéni vállalkozó ügyfelünk az alábbi tevékenységre tekintettel állítja ki a számláját. Szerződés tárgya TÁMOP program keretében a szakképzés és felnőttképzés minőségének és tartalmának fejejlesztése, amely magába foglalja a dokumentumok lektorálását, ellenőrzését az OKJ képzések összehangolását a hatósági képesítésekkel. Fentiekben leírtak alapján a számla kiállításakor kell-e áfát felszámítani, vagy tárgyi mentes tevékenységnek tekinthető-e, tekintettel arra, hogy a dokumentumokban a szakma- és vizsgakövetelmények értékelése történik, valamint a jogszabályban rögzített képzések feltételrendszerének kidolgozása a feladat? Kérem szíves állásfoglalását a leírtakkal kapcsolatban. Köszönettel: Pusztai Katalin

Felnőttképzés áfája Kérdés

Felnőttképzési engedéllyel rendelkező társaság áfás számlát bocsát ki angol nyelvtanfolyamról, azért "mert különben sok adminisztrációval járna az előírt nyilvántartások vezetése". A tanfolyam díjának meghatározott százalékát a munkavállalóval megtéríttetik. Erről mentes számlát bocsátottak ki. A vállalkozás a bejövő számlában felszámított áfát levonásba helyezte. Kérdéseim: 1. A képző intézet helyesen járt-e el akkor, amikor áfás számlát állított ki, saját döntése alapján? 2. Levonható-e az áfa – részben, vagy egészben –, mivel nyelvi képzés esetén nem kizárólag üzelti célt szolgál a képzés, és egy részét meg is téríttetik a munkavállalóval? 3. A továbbszámlázást áfa nélkül, illetve áfával növelten kell elkészíteni?

Felnőttképzési szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 20 fős zrt., amely a saját munkavállalói (2 fő) számára felnőttképzési szerződéssel egy kommunikációs mesterkurzust fizetett ki, amelynek időtartama 24 óra volt. Kérdésem: lehet-e a szakképzési járulék terhére elszámolni ebből valamit? A 2011. évi CLV. törvény 5. § d) pontjában van erről szó. De erre a pontra hivatkozik az 5. § e), ea) pont is. Nem egyértelmű számomra, hogy a 45 fős képzésre vonatkozó szabályt ilyen esetben is alkalmazni kell? Köszönettel: Hoffmann Helga

Áfamentesség a felnőttképzésben Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az új felnőttképzési törvény hatálya alá eső, és az alá nem tartozó képzések (például hatósági képzés) tekintetében melyik minősül áfamentesnek? Köszönettel: Eperjesi Zsuzsanna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Nagy Norbert

adószakértő

Elkésett külföldi számla áfabevallásban

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink