120 találat a(z) engedményezés cimkére

Katás egyéni vállalkozó beszámlázása saját cégbe Kérdés

Fizetési felszólítás ismeretlen cégtől: pórul járhat, ha nem veszi komolyan Cikk

Sokunkkal előfordulhatott már, hogy olyan cégtől kaptunk fizetési felszólító levelet, akivel nem is állunk szerződéses jogviszonyban, vagyis akiknek nem is tartozunk. Mi alapján fizessünk ezeknek a cégeknek, merül fel ilyen esetben a kérdés. De ne vegyük félvállról ezeket a felszólításokat, hanem vizsgáljuk meg, hogy vajon nem történt-e engedményezés az ügyünkben.

Jövedelem átadása vállalkozásnak Kérdés

Számviteli változások az adócsomagban Cikk

A kormány a T/13258 számon október 13-án benyújtotta az adótörvények módosításra vonatkozó javaslatait. Cikkünkben a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény javasolt változtatásait foglaltuk össze.

Engedményezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" egyéni vállalkozó" B " egyéni vállalkozó fennálló tartozását engedményezéssel kiegyenlíti "D" Kft. felé. Az egyéni vállalkozónál (mint tudjuk, pénzügyi szemlélettel könyvel) ebben az esetben a kiegyenlített anyagköltség mely időpontban kerülhet elszámolásra? Engedményezéskor "D" Kft. felé, vagy amikor "B" kifizeti "A" egyéni vállalkozónak?

Beruházásra adott előleg és foglaló engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben leírtakhoz kérem szíves segítségét. A társaság főtevékenysége ingatlan-bérbeadás. Előszerződést kötött további kettő lakóingatlan megvásárlására, azok előlegeit és foglalóit 5% áfával kifizette. Sajnálatos egészségügyi probléma miatt a két lakást, amelyre az előlegkifizetés történt, már nem kívánja megvásárolni a társaság, hanem szeretné átadni azokat egy kapcsolt vállalkozás részére. Kérdés 1: Ha a társaság engedményezi a fenti követeléseket a kapcsolt vállalkozás részére, hogyan kell kezelni az áfát? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? Helyesen járunk-e el, ha a követelések már visszaigényelt áfáját (5%) az eredeti összegben rendezzük a NAV felé? Kérdés 2: Társasági adóban a teljes összeg után kell-e megfizetni az engedményezőnek a taót, vagy adóalap-növelő tétel? Köszönettel: Perger Gitta Gallys Invest Kft.

Engedményezés áfa és kata szempontjából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik ügyfelünk katás, és pénzforgalmi áfát választott. Kiállított a 2019-es év során egy számlát, melyet nem fizetett ki a vevője, ezért ő egy engedményezési szerződéssel értékesítette harmadik félnek ezt a követelést. A követelés összege viszont a harmadik féltől nem folyt be a 2019-es év végéig. Kérdésem az, hogy áfa szempontjából mikor áll be a fizetési kötelezettség, illetve kata szempontjából mikor számít megszerzettnek a bevétel. Az engedményezés ellenértéke kevesebb, mint a kiállított számla összege. Melyik összeggel kell számolni az áfában és a katában?

Lakástakarékpénztári kifizetés engedményezése Kérdés

A lejárt lakástakarékpénztári kifizetést felvettem felújításra, de végül nagykorú gyermekem lakásvásárlására adtam oda. Adó-, illeték- vagy más fizetési kötelezettséggel jár-e a részére ez az engedményezés?

Szja és szocho tagi kölcsön engedményezése esetén Cikk

Magyarországon bejegyzett kft.-t a magánszemély tulajdonos eladja egy másik magánszemélynek. A vevő az üzletrészt az eladó törzsbetétének értéke alatti áron értékesíti, ezzel együtt az eladó a céggel szembeni kölcsönkövetelését is engedményezi a vevőre. Az engedményezés "vételára" pedig kevesebb lesz, mint az engedményezett kölcsön összege. Az üzletrész megszerzésekor, illetve a követelés engedményezésekor a vevőnek keletkezik-e szja-, illetve járulékköteles jövedelme? Változik-e a helyzet, ha az eladó a tagi kölcsön összegével apportként jegyzett tőkét emel, és a megemelt jegyzett tőkével együtt megnőtt törzsbetétének megfelelő összegért adja el a kft.-n belüli részesedését? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Tagi kölcsön engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett kft.-t a magánszemély tulajdonos eladja egy másik magánszemélynek. A vevő az üzletrészt az eladó törzsbetétének értéke alatti áron adja el, és ezzel együtt az eladó a céggel szembeni kölcsönkövetelését is engedményezi a vevőre. Az engedményezés "vételára" pedig kevesebb lesz, mint az engedményezett kölcsön összege. Az üzletrész megszerzésekor, illetve a követelés engedményezésekor a vevőnek keletkezik-e szja-, illetve járulékköteles jövedelme? Változik-e a helyzet, amennyiben az eladó a tagi kölcsön összegével apportként jegyzett tőkét emel, és a megemelt jegyzett tőkével együtt megemelkedett törzsbetétének megfelelő összegért adja el a kft.-n belüli részesedését? Köszönöm a választ.

Osztalékfizetés a cég nagyanyjának Cikk

Olvasónk a következőket kérdezte: Rendelkezhet-e úgy az anyavállalatunk, hogy a neki járó osztalékot ne neki, hanem az ő anyavállalatának, tehát az osztalékot fizető cég „nagyanyjának” fizessük ki? Vagy rendelkezhet-e úgy az anyavállalatunk, hogy a neki járó osztalékot kompenzáljuk egy másik céggel fennálló követelésünkkel, amely vevői követelés az anyavállalatunk tulajdonosával, azaz a „nagyanyánkkal” szemben áll fenn? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Engedményezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Engedményezési szerződés alapján „A” társaság mint engedményező a „B” társasággal szembeni vállalkozóidíj-követelésének egy részét „C” társaságra engedményezte, „B” társaság a vállalkozói díj egy részét közvetlenül „C”-nek utalta. Mi lesz a fenti engedményezés helyes könyvelése a „B” társaságnál? Segítő válaszát köszönöm!

Engedményezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre várok választ, kontírozással kiegészítve. Egy egyéni vállalkozó ellen végrehajtási eljárást indítottak 33 millió forint erejéig. Ezt megvásárolta egy társaság, amely továbbadta egy harmadik félnek engedményezéssel, adásvétel jogcímen 7,3 millió forintért. Ennek az utóbbinak a könyveléséhez kérném a segítségüket. Köszönettel és üdvözlettel: SzA

Engedményezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnénk pontos választ kapni, kontírozással levezetve. Kereskedelmi tevékenységet folytató cég árut vásárol, harmadik cég engedményezéssel fizeti ki a tartozást. Vevői oldalról hogyan kell helyesen könyvelni a beszerzés kifizetését? Engedményezéssel történő fizetés esetén kérjük a kontírozás levezetését. Várjuk mielőbbi válaszukat. Tisztelettel: THI

Vevő követelés engedményezés biztosító részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, akinek vevő követelése van áruszállításból. Ennek az értéke 70 millió forint. Kintlévőségekre biztosítást kötött a cég. A vevő nem tudott fizetni, így a biztosító az "egész követelést magára engedményezte", önrész levonásával csökkentett értéket térítette, azzal, hogy amennyiben be tudja szedni a teljes összeget, úgy az önrész összegét is megtéríti a későbbiekben. Jelenleg a könyvelés: 311/911, 467 70 millió 862/311 köv. ksz értéke 70 millió (átvezetés egyéb ráfordítások közé az engedményezett teljes összeget) 368/962 köv. értékesítés 65 millió (ennyit fizetett a biztosító) 384/368 beérkezett az összeg 65 millió Az önrész összege is elszámolásra került a teljes követelés átvezetésével a ráfordítások közé. 1. Kell-e valamit könyvelni arra való hivatkozással, hogy esetlegesen az önrész is megtérül a későbbiekben vagy sem, és helyes-e a könyvelés? 2. Elismert költség lesz-e az elszámolt önrész összeg a tao-ban vagy kell módosítani az adóalapot? Az adós még nincs felszámolás alatt, de hamarosan odakerül, és a követelés már több, mint 365 napja fenn fog állni a 2019-es mérleg készítéskor. Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink