hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetési felszólítás ismeretlen cégtől: pórul járhat, ha nem veszi komolyan

  • dr. Nagy András ügyvéd

Sokunkkal előfordulhatott már, hogy olyan cégtől kaptunk fizetési felszólító levelet, akivel nem is állunk szerződéses jogviszonyban, vagyis akiknek nem is tartozunk. Mi alapján fizessünk ezeknek a cégeknek, merül fel ilyen esetben a kérdés. De ne vegyük félvállról ezeket a felszólításokat, hanem vizsgáljuk meg, hogy vajon nem történt-e engedményezés az ügyünkben.

 Na de mit is jelent az engedményezés? 

Az engedményezés lényege az, hogy egy bizonyos követelést, annak jogosultja átruházhatja másra egy megállapodással, így ezen követelés a korábbi jogosulttól átkerül egy másik, új jogosulthoz.

A polgári törvénykönyv (2013. évi V. törvény, a továbbiakban: Ptk.) úgy fogalmaz, hogy a jogosult a kötelezettel szembeni követelését másra ruházhatja át. Az engedményezés az engedményező és az engedményes szerződése, amellyel az engedményes az engedményező helyébe lép [Ptk. 6:193. § (1)–(2)]. A követelés átruházása tehát rendszerint valamilyen szerződéssel történik, például ellenérték fejében adásvétellel, de történhet ingyenesen is.

Az engedményezés eredményeképp alanyváltozás következik be a kötelem hitelezői (jogosulti) oldalán.

Láthatjuk a fentiekből, hogy háromszereplős a történet: 

  • a jogosult, aki eredetileg rendelkezik a követeléssel (engedményező)
  • a követelés új jogosultja (engedményes), valamint
  • a kötelezett (adós).

Ha például egy közműszolgáltató adja át engedményezéssel a (például magánszemély) kötelezettel szembeni követelését egy követeléskezelő cégnek, akkor a közműszolgáltató az engedményező és a követeléskezelő cég az engedményes.

Az engedményezéssel ugyanaz a követelés száll át az új jogosultra, ami korábban is fennállt. Az engedményezéssel az engedményesre szállnak át a követelést biztosító zálogjogból és kezességből eredő jogok, valamint a kamatkövetelés is [Ptk. 6:193. § (3)].

A követelés akkor engedményezhető, ha az engedményezéskor már létezik az a jogviszony, amelyből a követelés fakad, más szóval engedményezni csak létező (fennálló) jogviszonyból származó követelést lehet [Ptk. 6:194. § (1)]. Ha a szerződés megkötésekor a követelés már nem létezett (a jogviszony megszűnt), az engedményezési szerződés mint lehetetlen szolgáltatásra irányuló, semmis.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy ki köthet szerződést engedményezésre és mik az engedményező, az engedményes és az adós kötelezettségei!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink