630 találat a(z) eho cimkére

Egészségbiztosítási járulékra nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek 2 belföldi magánszemély a tulajdonosa, akik közül az egyik 4 órás munkaviszonyban is közreműködik a cégben, de emellett egy másik kft.-ben is foglalkoztatva van. 2016 február végén a 2015. évi eredményből osztalék kifizetésre kerülne sor a részükre. Kérdéseink ezzel kapcsolatban: az osztalékból 15 százalék szja-t és 14 százalék ehót kell levonni, ez utóbbi esetében 450 000 forint felső határig kell történnie a levonásnak? 1. A 2 magánszemély nyilatkozhat-e arról 2016. 02. végén, hogy a munkaviszonyból származó jövedelmeikből várhatóan év végéig levonásra kerülő 4 százalék természetbeni és 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulék várhatóan milyen összegű lesz (például éves szinten 300 000 forint), és így most az osztalék kifizetésnél csak a különbözetet (150 000 forint) kell 14 százalék eho címen levonni? 2. Ehhez elég csak a magánszemélyek írásos nyilatkozata vagy kell írásos nyilatkozat a munkáltatójuktól is az éves várható levonásról ? 3. Az osztalék kifizetés után az szja és eho levonáson kívül van-e még valamilyen fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm.

Napidíj számítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Napidíj számításában szeretném kérni a segítségüket. Az egyik cégnél nettó 50 euró a napidíj (rendes, napi 8 órás a dolgozó). Hogyan kell kiszámolni a járulékot, illetve az adót? (Tudom, hogy van a napi 15 euró adómentes rész.) Részletes levezetést kérhetnék? Köszönettel.

Tanulmányi kiránduláson résztvevők étel- és italfogyasztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünk diákjai és a kísérő oktatók tanulmányi kiránduláson vettek részt. A kirándulás résztvevői által hozott étel- és italfogyasztást igazoló bizonylatok alapján az szja-törvény70. § (1a) pontjának megfelelően egyes meghatározott jutattásként a juttatás hónapjában bevallottuk, és megfizettük a személyes fogyasztások utáni kifizetői szja-t és ehót. Kérdésem, hogy jelen esetben helyesen jártunk-e el, és az egyes meghatározott juttatás utáni adózási mód független-e attól, hogy a juttató munkaviszonyban áll-e a juttatásban részesített személlyel vagy egyéb (például hallgatói vagy megbízási) jogviszonyban? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel B.Gy.

Családi gazdálkodás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes családi gazdálkodás tételes költségelszámolást alkalmaz, az egy főre jutó jövedelem 10,5 millió forint (bevétel mínusz költség). Az egyik tag kiskorú, a másik pedig 36 órát meghaladó munkaviszonyban áll. Milyen adók terhelik a jövedelmet? Szja, eho, hipa...? Válaszukat köszönjük.

Veszteséges egyéni vállalkozó ehofizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adóévben veszteséggel záró egyéni vállalkozónak, akinél az adófizetési kötelezettség megállapításához a nyereségminimum-számítást alkalmazzuk, kell-e 14 százalékos ehót fizetnie? Köszönöm!

Állampapír OTC eladása magánszemélyek között Kérdés

Tisztelt adózóna! "A" magánszemély adózó befektetési szolgáltatónál 1 millió forint névértékben vásárolt 2018/O sorozatú állampapírjait (kamatozó kincstárjegy) nem befektetési szolgáltatón keresztül, hanem OTC ügylet keretében értékesíti februárban a névérték 103 százalékán (1,030 millió forintért) úgy, hogy arra a kamat a "B" magánszemély vevőt illeti meg. Az ügyletet technikailag úgy valósítják meg, hogy "A" személy áttranszferálja az állampapírjait "B" magánszemély MÁK-nál vezetett értékpapírszámlájára. A kérdéseim: "A" magánszemélynek a 30 ezer forint árfolyamnyereség után keletkezik-e eho-fizetési kötelezettsége, vagy csak az árfolyamnyereség utáni 15 százalékos szja-t kell megfizetnie ? "B" magánszemélynek az októberi kamatfizetéskor keletkezik-e eho-fizetési kötelezettsége vagy csak kamatadó (15%) "B" magánszemélynek az állampapír lejáratakor (2018. október, ekkor a névértéket kapja meg a MÁK-tól) keletkezik-e bármilyen személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége, vagy elfogadja a NAV bekerülési értéknek a felek közötti árfolyamot (ami a névérték 103 százaléka) Köszönettel Karnitscher János

Eho elszámolása költségként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély adószámos magánszemélyként szálláshely-szolgáltatást végez, akkor az szja törvény szerint az általa fizetendő 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás az önálló tevékenység bevételével szemben elszámolható költségként. A kérdésem az lenne, hogy a ténylegesen tárgyévben utalt eho vonható-e csak le , vagy az adott évet terhelő adó (hiszen a IV. negyedéves előleg és az esetleges adókülönbözet csak a következő évben kerül utalásra). Ha ez utóbbi, akkor hogyan alakul az szja és az eho alapja? Például ha 200 000 forint a jövedelem, akkor abból előbb megállapítom a 27 százalék ehót, ami 54 000 forint és az szja-t már csak a 140 000 forint után fizetem? Eltérhet a két adó alapja egymástól? Előre is köszönöm a választ!

Eva – eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás főállású egyéni vállalkozó a 2015. adóévben a biztosítási jogviszonya utáni járulékkötelezettségeit havonta, vállalkozói kivét nélkül, a vállalkozásából fizette meg. Vállalkozása mellett magánszemélyként, számla ellenében és adóelőleg levonása mellett egy társas vállalkozásnak adta bérbe a magántulajdonát képező ingatlanát. A bérbeadásból származó jövedelméből a kifizető levonta a 14 % ehót (450 ezer forint). Az evás vállalkozásából vállalkozói kivétje nem keletkezett, adót nem fizetett, járulékait a vállalkozásából fizette meg. A vállalkozásából megfizetett egészségbiztosítási járulékai összegét az éves adóbevallásban csökkentő tételként figyelembe veheti-e, és visszaigényelheti-e az adóhatóságtól? Köszönöm!

Betegségmegelőzésre védőital Kérdés

Tisztelt Szakértő! Óvodában a dolgozóknak betegségmegelőzés céljából szárított gyümölcsporból készült védőitalt adnának. A számla megnevezése: gyümölcsporok. Kérdésem, hogy ez adómentesen adható, vagy utána szja-, ehofizetési kötelezettség van? Válaszát előre is köszönöm!

Foglaló, mint jövedelem Kérdés

Cégünk ingatlanvétel kapcsán magánszemélynek foglalót adott, majd elállt később a szerződéstől. A magánszemélynél maradt foglaló. Véleményünk szerint ez az ő egyéb jövedelme, ami után neki kell adózni és ehót is fizetni. Szja = foglaló x 78 százalék x 16 százalék és foglaló x 78 százalék x 27 százalék. Jól gondoljuk? Kell ezt nekünk a 08-ason szerepeltetni? Szerintünk nem, mert nem kifizetői minőségben adtuk a foglalót (adásvétel kapcsán), így az csak később vált nála jövedelemmé, és így nincs adóelőleg-megállapítási kötelezettségünk. Válaszukat előre is köszönjük!

Személyi jövedelemadó, ehofizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság, egy vele semmiféle jogviszonyban nem álló magánszemélynek 500 ezer forint juttatást (adományt, támogatást) fizet. Milyen adókötelezettsége keletkezik a társaságnak? Van-e valamilyen kötelezettsége a magánszemélynek? (Mi 16 százalék szja-ra és 27 százalék ehora gondolunk, és a 1508-ason a 1508A-01-01-en jelentenénk, nem számolva magánszemély-kötelezettséggel). Köszönettel!

A könyvelők rémálma: így számolja el a munkahelyi étkeztetést – táblázat! Cikk

Nem kis plusz feladatot ró a könyvelőre, ha a cég saját konyha üzemeltetésével biztosítja dolgozói étkeztetését. Még izgalmasabb a helyzet akkor, ha a szóban forgó munkaadó vendéglátással foglalkozik, és a felmerülő költségeket meg kell osztania ezen tevékenységével, illetve a munkavállalók étkeztetésével kapcsolatban felmerült tételekre. Az alábbiakban ehhez adunk támpontokat.

Kamatkedvezményes kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk részére 1 millió forint kölcsönt adtunk kamatmentesen 10 hónap futamidőre 07. hóban. A törlesztőrészletet 08. hóban kezdtük vonni, így december 31-én még 500 ezer forint tartozása van dolgozónknak. A kérdésem az lenne, hogyan helyes a kamatkedvezmény adójának számítása? 1.) (500 000 x 6,35 %) x 1,19 x 16 % szja és 27 % eho 2.) Minden hónapban meg kell állapítani a kamatkedvezményt? Azaz augusztus 31-én fennáll 900 ezer forint tartozás, és erre számolom az adókat (900 000 Ft x 6,35)/360 x 120 (4 hónap december 31-éig)? Majd 09. 30-án a 800 ezer forint tartozásra, és így tovább december 31-ig? Az így kiszámolt összeget vallom be 2016. 01. 12-éig? Válaszát köszönöm.

Osztalékelőleg eho Kérdés

2015 decemberében (kkt.) osztalékelőleget fizetett ki két tagjának. A végleges osztalék összegét a 2015. évi mérleg elfogadása után ki akarja fizetni. Az előleg után nem vont 14 százalék ehót, értelemszerűen. Az előleg után fizetendő eho megfizetése (tag által), a kifizetés időpontját követő 12-éig vagy a 2016. évi 1653 bevallásban esedékes, illetve igényelhető vissza, ha a 2016. évben meghaladja a járulékfizetés a 450 ezer forintot? Az kifizetés hónapjának 08-as bevallásában tudomásom szerint csak a különbözet szja- és ehoösszege fog szerepelni. Válaszát előre is köszönöm.

Itt a határidő: szja és eho a kamatkedvezményes kölcsönök után Cikk

Január 12-éig kell bevallani, illetve megfizetni a magánszemélynek nem banki szolgáltatás keretében kamatkedvezménnyel nyújtott kölcsön esetén az év végén fennálló követelés alapján a kifizetőnek a kamatkedvezményt terhelő szja-t és ehót.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Magáncélú használat az üzemanyagszámlán – kóla

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink