630 találat a(z) eho cimkére

Kötelező szakmai gyakorlat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Foglalkoztatunk kötelező szakmai gyakorlatra egy egyetemistát és egy szakképző iskolai tanulót. Mindkét esetben kötöttünk az iskolával együttműködési megállapodást. A munkáltatót milyen közteher-fizetési kötelezettség terheli (szocho, eho, szakképzési hozzájárulás...)? Válaszát köszönöm!

Az eredménytartalékból megvalósított tőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az eredménytartalékból megvalósított tőkeemelés okán kell-e szja-t vagy ehót bevallani, befizetni a kft.-nek?

Felhasználási szerződés utáni járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea! Olvastam cikkét fenti témában. Számomra nem világos, hogy miért nem szociális hozzájárulási adót kell fizetni,mint a megbízási díjaknál is, miért ehót kell fiizetni. A törvényi előírásokból mindkettő levezethető. Illetve mindkét törvényben pontatlannak tartom a fogalmazást,nem látom, mitől függ, hogy valamely jövedelem után szociális hozzájárulási adót vagy ehót kell fizetni. Üdvözlettel várom válaszát.

Üzletrész-eladások összevonása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy magánszemély egy kft.-ben lévő tulajdonrészét 2015-ben három adásvételi szerződés alapján adja el ugyanazon társaságnak. A szerződésekben az egységnyi üzletrészre jutó vételárak eltérnek, emiatt két tranzakción árfolyamnyeresége keletkezik, míg egy tranzakción árfolyamvesztesége. Kérdésünk az, hogy az árfolyamnyereséget összevonhatja-e az árfolyamveszteséggel a fizetendő szja és eho bevallásakor? Válaszukat köszönjük.

Egészségbiztosításijárulék-fizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély ugyanazon vállalkozásban munkaviszonyos (heti 40 óra) és tagi jogviszonyos is. 2015. évben a 2014. évi eredmény után elő lett írva 10 millió osztalék, melyből már 2014. évben felvett előlegként 8 milliót. Itt csak a 16 százalékos szja lett levonva. A 2 millió forint után levonásra került 16 százalékos forrásadó és 422 ezer Ft 14 százalékos eho, mert a I-II. hónapban már le lett vonva 28 ezer Ft (3+4%) egészségbiztosítási járulék. A kettő összege 450 ezer Ft. Kérdésem: Szabályos-e, hogy az év hátralévő időszakában nem vonjuk a 3+4%-ot? Az eho törvény 3. § (2) e) pontja szerint a ...,,14%-os mértékűe gészségügyi hozzájárulást fizet mindaddig, amig a biztosítási jogviszonyában a Tbj. 19. § (3)bekezdése alapján megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítása járulék....itt még további beszámító tételek...együttes összege a tárgyévben el nem éri a 450 ezer Ft-ot" A 19. § (3) bekezdésében viszont nincs ez a korlát, hogy eho-fizetés esetén, ha eléri a 450 ezer Ft-ot, akkor nem kell tovább fizetni a 3+4%-ot. Az szja-bevallás 9-es lapján viszont a kimutatott többletfizetés esetén van visszaigénylési lehetősége. Köszönöm válaszukat.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, alanyi adómentes, 6 millió forint éves bevétel alatt. Magánszemélyként vásárolt üzlethelyiséget szeretnék bérbe adni. Vállalkozói tevékenységi körömben nem szerepel az ingatlan bérbeadás. Kérdésem: kaphatok-e a NAV-tól az ingatlan bérbeadásához külön adószámot, a bérbeadásból származó bevételemet össze kell-e vonni az egyéni vállalkozással, vagy elég a 16 százalékot plusz az ehót befizetnem?

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Kedves Szakértő! Ha adószámos magánszemély ad bérbe cégnek személygépkocsit, milyen fizetési kötelezettségek terhelik a céget és a magánszemélyt a kifizetett jövedelem után? A magánszemélyt terheli az szja, az eho és a cégautóadó is? Köszönjük a választ.

Gépjármű bérbeadás ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tehergépjárművet ad bérbe. Kell-e - s ha igen, hány százalékos - ehót fizetni a jövedelem után?

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tőzsdei ügyletből származó jövedelem után jól tudom, hogy csak 16 százalék szja-t kell fizetni és 14 százalék ehót nem? Illetve, hogy ezen ügylet "hivatalos neve" - a bevallásban - ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem? Sajnos csak egy banki papírom van (értesítés megbízás teljesítéséről), amin a fenti szöveg szerepel, illetve az ügyleten elszámolt nyereség összege és a kalkulált adó (szja). Köszönettel: Léderer Györgyné

Házasfelek közos vagyonú ingatlan bérbeadása 2015. februári kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő 1.) Több éve 1 millió forint a határ az ingatlan-bérbeadásnál magánszemélyeknél eho megfizetése nélkül, 16 százalék szja megfizetése mellett. KÉRDÉSEM: 2015-ben is 1 millió forint a határ? 2./ Egy házaspár közös vagyonként birtokol 1 lakást + 2 garázst. Magánemberként, lakáskiadásra kiváltott (a házastársak magánszemélyként külön-külön adószámmal, ingatlanbérbeadásra rendelkeznek)1 ingatlant ki lehet-e adni személyenként (férj, feleség), külön 1-1 millió forintos összegért 50-50 százalékos arányú számlázással? Példa: 1 lakás bérbeadása egy kft. részére: 50 000 forint/hó, amit a feleség számlázna (a férj ugyanígy 50 000 forint/hó összeget számlázna le). Fontos: a tulajdoni lapon a lakás külön néven szerepel. Az ingatlannyilvántartásban a férj nevén lévő 2 garázst csak a férj adhatja ki? Vagy a garázsokból egyet a feleség és egy garázst a férj adhat bérbe? (A házastársak 16 éve élnek együtt.) A házaspárnak jelenlegi KÖZÖS VAGYONUK a nevezett ingatlanok! Köszönettel várom válaszát.

Egyszerűsített foglalkoztatás, százalékos eho Kérdés

Tisztelt Szakértő Jól értelmezem-e a törvényt, ha az egyszerűsített foglalkoztatottnak fizetett mentes feletti bér (szja-köteles) után 27 százalékos ehót számolok? Válaszát köszönöm. V. Mária

Evabevétel Kérdés

Evás egyéni vállalkozó vállalkozói bankszámlájáról befektetési jegyet vásárolt több alkalommal. 2014 novemberében eladta őket. Az elszámolás alapján nyereséget realizált, ami után a pénzintézet kamatadót és ehót vont le. Kérdésem: a nyereség evaalap lesz-e? Ha igen, a pénzintézet miért vont le tőle adót és ehót? Duplán kellene adózni utána?

Emiatt nőhet a fizetendő eho 2015-től Cikk

Bár az egészségügyi hozzájárulás mértéke nem nő 2015-től, mégis lesznek, akiknek a különböző háttérszabályok miatt nagyobb összeget kell majd leperkálniuk, mint az idén.

Őstermelő költségelszámolás Kérdés

2013-as évben őstermelésből, családi gazdálkodóként származó bevételem meghaladta a 8 millió forintot. Tételes költségelszámolást alkalmazva a keletkezett jövedelem után az éves adóbevalláskor 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót fizettem. Szeretném kérdezni, hogy a fizetett 27 százalék ehót a 2014-es évben elszámolhatom-e költségként?

Járulékkedvezmény figyelembevétele a 450 ezer forintos korlátnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk családi járulékkedvezményben részesül. Emellett a cég részére bérbead egy ingatlant. A bérleti dijból 14 százalékos ehót kell levonni a 450 ezer forintos korlátig. Kérdésként merült fel,hogy azt a 7 százalék járulékkedvezményt, amely 7 százalék egészségbiztositási járulék nem lett levonva a béréből a családi kedvezmény miatt, ettől függetlwenül be lehet-e számitani a 450 ezer forintos keretösszegbe, ami az eho felső határa. Mert így tulajdonképpen azt a járulékkedvezményt, amit megkapott családi kedvezmény cimén, el is vesziti a másik oldalon, mert az ehót le kell vonni. Üdvözlettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink