adozona.hu
Lakásbérbeadók, óraadók, fizetővendéglátók: itt az ideje adóelőleget fizetni!
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Lakasberbeadok_oraadok_fizetovendeglatok_it_SE1KTP
Lakásbérbeadók, óraadók, fizetővendéglátók: itt az ideje adóelőleget fizetni!
Az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatott önálló tevékenységek (például óraadás, bérbeadás, tervezés) esetén az adóelőleg-fizetési kötelezettség jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akiknek nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni. Adóelőleget kell fizetni akkor is, ha a magánszemély nem önálló tevékenységére tekintettel nem magyarországi kifizetőtől kapja a jövedelmét. Az adóelőleget az összevonandó jövedelmekre kell kiszámítani.
Az szja-törvény 47. paragrafusának (1) bekezdése szerint az adóelőleg alapját az adóalap meghatározására irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani az szja-törvény által elismert eltérésekre is figyelemmel. A bevétellel szemben a jövedelem megállapításakor elszámolható a törvény 3. számú mellékletének rendelkezései szerint elismert költség. Költséget csak a bevétel összegéig lehet elszámolni.
Évközben az adóelőleg alapjának számításánál az igazolás nélkül elszámolható 10 százalék költséghányadot vagy a tételes költségelszámolást választhatja a magánszemély a jövedelem megállapításakor. Ha évközben a 10 százalék költséghányadot alkalmazza, akkor év végén az éves bevallás kitöltésekor még áttérhet a tételes költségelszámolásra, de ezt fordítva nem lehet megtenni.
Az önálló tevékenység bevételének része az ezzel összefüggésben költségtérítés címén kapott összeg is. Fontos tudni, hogy ha valaki például őstermelői tevékenységére vonatkozóan a tételes költségelszámolást választotta, akkor más önálló tevékenysége esetén is csak tételes költségelszámoló lehet.
A fizetendő adóelőleg kiszámításakor először is meg kell állapítani az adóelőleg alapját, amely tovább csökkenthető az szja-törvény által elismert kedvezményekkel (családi kedvezmény, első házasok kedvezménye). Természetesen a kedvezmények érvényesítésére csak akkor van mód, ha a magánszemély más jogviszonyából származó jövedelmével (pl. munkabér) szemben nem érvényesíti azt.
A megállapított alap után 15 százalék adóelőleget kell fizetni azzal, hogy a fizetendő összegből levonható az adóévben már befizetett adóelőleg összege. Önálló tevékenységet folytatók esetében is csökkenthető a fizetendő adó a személyi kedvezménnyel.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk, mely esetekben kell adóelőleget fizetni, s annak alapját hogyan kell kiszámítani.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)