700 találat a(z) egyszerűsített foglalkoztatás cimkére
Alkalmi munkavállaló augusztus 20-án: bérpótlék és adófizetés
Cikk
Cégünk rendezi az augusztus 20-ai tűzijátékot. Alkalmi munkavállalókkal oldjuk meg ezt a feladatot. A szakképzett pirotechnikusok napi 11 600 forintot kapnak. A 20-ai napra kötelező-e számukra bérpótlékot fizetni ezen összeg felett, mellyel adózandó és bevallandó jövedelmük keletkezik? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Befizetési határidő
Esemény
Százezerrel több az alkalmi munkás, mint 5 éve
Cikk
Az idén júniusban a bejelentett alkalmi munkások száma elérte a 269 ezret, míg 5 évvel korábban csak 166 ezer volt – írja a Világgazdaság.
Turisztikai idénymunka szállodában
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egész évben nyitva tartó szálloda egyszerűsített foglalkoztatás keretében nagy számban alkalmaz munkavállalókat az alkalmi munka szabályai szerint. A kérdésem az lenne, hogy alkalmazhat-e munkavállalókat a turisztikai idénymunka szerinti szabályok szerint? Ez szerint 120 napra lehetne alkalmazni és napi 500 forint lenne a közteher, ami kedvezőbb lenne, mint az alkalmi munka 90 napja és 1000 forintos közterhe. A szálloda tevékenysége alapján elvileg megfelel ennek a feltételnek, azonban ezt a tevékenységet valójában nem idényjellegűen, hanem folyamatosan végzi, mert egész évben nyitva tart, ezért nem vagyok biztos benne, hogy ebbe nem lehet belekötni egy esetleges ellenőrzés során. Mi a helyes eljárás? Alkalmazható a turisztikai idénymunka? A másik kérdésem az lenne, hogy számomra nem világos, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás esetén hogyan kell számítani és nyilvántartani a szabadságot. Ha például valaki egy hónapban 5 napot dolgozik összesen, aztán két hónapig semmit, aztán a következőben 3 napot, akkor ugyebár nem 4 hónapot dolgozott a munkavállaló a cégnek, hanem 8 napot. Vagy rosszul gondolom? A szerződések mindig csak néhány napra szólnak, számomra ez az egész nyilvántartás, szabadságkiadás nem értelmezhető igazán. Illetve pont itt az Adózónán láttam, hogy be kell jelenteni az alkalmazottat a szabadság idejére is, ami adott esetben eléggé csökkentheti az alkalmazásra rendelkezésre álló napokat. Válaszát előre is köszönöm!
A diákmunka feltételei. Bér, adózás, foglalkoztatási forma
Cikk
A tanév befejezését követően sok diák vállal munkát, ezért érdemes áttekinteni a legfontosabb tudnivalókat. Ismertetjük a bérezésre és az egyes foglalkoztatási formákra (munkaviszony, megbízás, egyszerűsített foglalkoztatás, iskolaszövetkezet) vonatkozó adózási előírásokat.
Kft. megbízott ügyvezetőjének járulékai és munkavégzése egyszerűsített foglalkoztatás keretében
Kérdés
Egy kft. ügyvezetője az ügyvezetői teendőket megbízásos jogviszonyban látja el (mellette egy másik cégnél heti 36 órás főállású munkaviszonyban áll). A kft. személyszállítási feladatokat lát el. Az ügyvezetési feladatok ellátásáért havi bruttó 40 000 forint összegű jövedelmet kap. Kérdéseim a következők: 1. Jól értelmezzük-e, hogy ebben az esetben – tekintettel a máshol bejelentett főállású munkaviszonyra – mindössze a megbízási díj összege után kell 15 százalékos szja-t levonni (pontosabban a megbízási dj 90 százaléka után, tekintettel az alkalmazható 10 százalékos költséghányadra), a megbízónál pedig mindössze 19,5 százalék szochofizetési kötelezettség és 1,5 százalékos szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség keletkezik, mivel a havi jövedelme nem éri el a minimálbér 30 százalékát? 2. Jól értelmezzük-e hogy ez esetben semmilyen bejelentési kötelezettség nem áll fenn a NAV felé (T1041 lap)? 3. Amennyiben alkalomszerűen a kft.-ben személyes közreműködést végezne, azaz munkát végezne (értsd: havi néhány alkalommal személyszállítási feladatokat vállalna, alkalmi jelleggel vezetne egy 9 személyes kisbuszt), akkor lehetséges megoldás lenne-e az, hogy azokra a napokra egyszerűsített foglalkoztatottként jelentjük be és ez alapján venne fel jövedelmet a kft.-ből? Válaszukat előre is köszönöm.
Efo
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Több helyen mást-mást írnak az efo-val kapcsolatban, nem egyértelmű. Ha a mentesített összeget nem haladja meg a munkabér, akkor az igazolás mellett, kell-e év végén összesített adatközlést adnia a munkáltatónak és azt be kell-e vallania a munkavállalónak, még akkor is, ha nem szja-köteles? Köszönettel.
Nyugdíjas kereseti korlát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjkorhatárt be nem töltött nyugdíjas esetén megszűnik-e a nyugdíj ellátása, ha katás egyéni vállalkozóként (25 ezer forint fizetése mellett) keletkezik katás jövedelme, illetve ha emellett még alkalmi munkásként is foglalkoztatják alkalmanként, vagyis a kereseti korlátot évi 18 * 149 ezer forintot meg fogja haladni a fenti két bevételi forrása. A fenti esetekben szükséges-e figyelni arra, hogy a fenti nyugdíjas közszférában vagy vállalkozói szférában dolgozik alkalmi munkásként vagy egyéni vállalkozóként? Válaszát köszönöm.
Efo – bérpótlék szja-mentes-e?
Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatás esetén, ha a minimálbéres óradíjban állapodnak meg a felek, de a pótlékok miatt napi 9000 forintra jön ki a bér (esti munkavégzés), akkor szja-fizetési kötelezettség fennáll? Ha igen, akkor van rá mód, hogy ezt a munkáltató vonja le? Vagy ezt mindenképp a munkavállaló rendezi az éves szja-bevallásában?
Pénztárkassza, 18 év alatti foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) A pénztárgép kasszáját forint és euró fizetőeszköz esetében külön-külön kell kezelni, tehát kettőre van szükség, vagy elegendő egyben kezelni? 2.) 18 év alatti tanuló szünidőben foglalkoztatható efós bejelentéssel? Köszönettel.
Diák foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét az alábbi kérdésben. 18. életévét betöltött nappali tagozatos diák foglalkoztatható-e egyszerűsített foglalkoztatás keretében, ha nincs iskolai szünet? Azaz tanítás után naponta. Ha igen, érdekes-e a kérdés szempontjából hogy közép- vagy felsőfokú tanulmányokról beszélünk?
Efo, pénztárgép
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) A pénztárgép kasszáját forint és euro fizetőeszköz esetében külön-külön kell kezelni, tehát 2 db kell, vagy elegendő egyben kezelni? 2.) Egy kft., ahol 2 alkalmazott dolgozik, nyári fesztiválra egyik esetben kitelepüléssel, másik esetben mozgó büféből árul. Kérdésem: a 2x1 hét időtartamra maximum hány egyszerűsített munkavállalót (efo) foglalkoztathat a kft.? Köszönettel.
Egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az efotörvény az alkalmi munka esetén évente maximum 90 napot és egybefüggően 5 munkanapot enged meg munkavállalóként. Turisztikai és mezőgazdasági idénymunka esetén maximum 120 napot enged évente. És mennyit enged meg egybefüggően? Azt olvastam, hogy itt nincs meghatározva, Ez azt jelenti, hogy akár 120 napot egybefüggően is le lehet dolgozni? A munka törvénykönyve az efóra nem vonatkozik? Például maximum napi munkaidő hossza, illetve maximum heti munkanapok száma? Válaszát előre is köszönöm.
Csökkentett órabér egyszerűsített foglalkoztatásban, készenléti jellegű munkakörben
Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2018_8_30_EFO_keszenletiugyeleti_munkavegze_ulk A fenti hivatkozásban kifejtésre került, hogy hogyan lehet egyszerűsített foglalkoztatás keretében készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatni munkavállalót. A kérdésem, hogy ebben az esetben alkalmazható-e a 324/2018. (XII.30.) kormányrendelet 2. § 4.a pont szerinti arányosan csökkentett mértékű minimálbér? Válaszát köszönve, tisztelettel: Németh Tiborné
Egyszerűsített foglalkoztatás szolgálati járandóság mellett
Kérdés
Tisztel Szakértő! Szolgálati járandóság mellett az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem hogyan befolyásolja a 2 682 000 forintos keretösszeget? A teljes jövedelem beleszámít a keretbe vagy csak az 1000 forint közteher megfizetése mellett a 2740 Ft/nap? Válaszát előre is köszönöm!