661 találat a(z) egyszerűsített foglalkoztatás cimkére
Gyed mellett egyszerűsített foglalkoztatás ugyanazon munkáltatónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő munkavállaló szeretne visszajönni pár napra alkalmi munkára ahhoz a céghez, ahonnan gyedre ment. Ez lehetséges? Mivel nem a munkaviszonyába jönne vissza a céghez, így a felhalmozott szabadságait nem most kell még kiadni, csak a fizetés nélküli szabadság után. Ha gyed mellett máshová menne vissza, akkor azt korlátozás nélkül megteheti, de ugyanahhoz a munkáltatóhoz mehet másik jogviszonyba, úgy hogy marad gyeden? Előre is köszönöm a válaszát!
EGT-munkavállaló (diák) nyári foglalkoztatása Kérdés
Román állampolgár, diák foglalkoztatásával kapcsolatos bejelentési kötelezettség kérdését szeretném tisztázni. (Nyári szünetben történő munkavégzésről van szó.) Az eddigi gyakorlat: a NEAK-hoz leadott igénylő lapon taj számot kértünk, és úgy jelentettük be a T1042E nyomtatványon őket. Ettől függetlenül mindenki rendelkezett uniós egészségbiztosítási kártyával, az esetleges egészségügyi ellátást ez alapján vették igénybe Magyarországon, mivel a taj-kártya csak a munkaviszonnyal kapcsolatos baleseti ellátásra jogosította volna egyébként is őket. A munkáltató az esetleges kórházi vagy orvosi ellátást kifizette a magyar társadalombiztosítónak, ami az adott évben milliós költséget is jelenthetett. 2018. évtől kezdődően a társadalombiztosító a külföldiek esetében vagy A1-es, vagy 104-es nyomtatványt kér a külföldi biztosítótól. A kérdés az, hogy minek minősülnek a diákok? Biztosítottnak, és A1-es igazolást kell kérjenek, vagy nem minősülnek biztosítottnak, és 104-es igazolást kell kérniük a romániai biztosítótól? Vagy elegendő az uniós egészségbiztosítási kártya másolata? A T1042E nyomtatvány lehetőséget ad arra, hogy taj szám nélkül történjen meg az egyszerűsített foglalkozatás bejelentése. Ebben az esetben a munkáltatónak nem kell megfizetni a közterhet, mivel nem minősül Magyarországon biztosítottnak a munkavállaló. Alkalmazható-e a diákokra ez a forma? Vagy mindenképpen kell taj számot kérni a számukra, és akkor melyik igazolás szükséges?
Vasárnapi pótlék jár-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztonsági őri tevékenység végzésekor, ahol hétvégente meccseket biztosítanak, szükséges-e vasárnapi pótlékot megállapítani munkaviszony, illetve egyszerűsített foglalkoztatás esetén, valamint telepek őrzése során a hétvégi munkavégzésre? Lakatosipari munkákat végző társaság csak hétvégén foglalkoztat alkalmi munkában embereket. Ezen esetben vasárnapra jár-e a vasárnapi pótlék. Köszönettel: Garainé
Társasház Kérdés
Társasház alkalmazhat-e egyszerűsített foglalkoztatás keretében takarítót vagy hómunkást (alkalmanként egy főt)?
Új szolgáltatás az egyszerűsített foglalkoztatást bejelentő alkalmazásban Cikk
A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint új szolgáltatás érhető el az egyszerűsített foglalkoztatásbejelentő alkalmazáson keresztül – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Egyszerűsített foglalkoztatás: így kell számolni a létszámkorlátot Cikk
Tapasztalatok szerint sokaknak okoz gondot az egyszerűsített foglalkoztatás létszámkeretének számítása.
Átlagos statisztikai létszám Kérdés
Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai meghatározzák, hogy ilyen minőségben a munkáltató hány főt foglalkoztathat, és a meghatározást az átlagos statisztikai létszámhoz köti. Kérdésem, hogyan kell meghatározni az átlagos statisztikai létszámot? Beleszámítódik-e a biztosított társas vállalkozó, a részmunkaidős munkaválló? Megfelelő módszer-e, ha a hónap elején és végén fennálló létszámot átlagoljuk. Például 1-jén 6 fő, 31-én 4 fő, átlag 5 fő abban a hónapban. Van-e különbség az átlagos statisztikai létszám és az átlagos statisztiai ÁLLOMÁNYI létszám fogalma között?
Egyszerűsített foglalkoztatás szombaton Kérdés
Tisztelt Szakértő! Máshol főállású munkaviszonyban álló munkavállalót foglalkoztatnánk szombatonként egyszerűsítetten (alkalmi jelleggel). Napi kb. 10 ezer forintos bért fizetnénk neki. Kérdés, hogy a szombati nap miatt kell-e neki pótlékot fizetnünk? Milyen módon jelentsük be, hogy szombaton szabályosan foglalkoztathassuk? (4/6/8 órát dolgozhat úgy, hogy napi 10 ezer forintot tudjon kapni?) Válaszát köszönöm.
Szüretelők, napszámosok: minden, amit tudni kell az adózásról Cikk
Érik a szőlő, hullik az alma, a kiskertekben rokonok, barátok, a profi gazdaságokban napszámosok csapataival folyik a betakarítás. Ilyenkor kérdés, hogy kell-e, és, ha igen, hogyan kell adózniuk az alkalmi szüretelőknek. Több eset lehetséges.
Efós alkalmi munkavégzés – vasárnapi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házi betegápolással foglalkozó bt. alkalmi munka keretében is foglalkoztat munkavállalókat. Tevékenysége jellegéből fakadóan, amennyiben hétvégén (szombat-vasárnap) is dolgoznak az efós alkalmi munkavállalók,(például kedd-szombat-vasárnapra van beosztva), köteles-e a munkáltató vasárnapi pótlékot fizetni? Jól értelmezzük-e azt, hogy mivel ez társadalmi közszükségletet ellátó feladat, így nem vonatkozik rájuk a vasárnapi pótlék megfizetése az Mt. 102. § (3) a.) szerint? Illetve nem vonatkozik rá a Mt.101. § (1) bekezdés d), e), i) pontjai alapján fizetendő vasárnapi pótlék sem? Válaszát előre is megköszönve.
Készenlét, ügyelet egyszerűsített foglalkoztatásban Cikk
Használható-e az Efo. tv. szerinti minta-munkaszerződés olyan vagyonőrök foglalkoztatásánál, akik egyszerűsített foglalkoztatás keretében 24 órás munkarendben dolgoznak úgy, hogy a 24 órás műszak után 48 órás pihenőidőt kapnak és néha hétvégén vagy munkaszüneti napon is dolgoznak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Egy kft. pizzériát üzemeltet. Pénteken, szombaton és vasárnap tart csak nyitva. Egyszerűsített bejelentéssel foglalkoztat alkalmazottakat. Kérdésünk: vasárnapra 50%-os bérpótlék megilleti-e az alkalmazottakat? Válaszukat előre is köszönjük.
Efo készenléti-ügyeleti munkavégzésre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vagyonvédelmi cég egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmaz vagyonőröket, amelyeket 24 órás munkarendben alkalmaz (reggel 7 órától másnap 7 óráig), erre tekintettel 2 napra történő bejelentés alapján 2 ezer forintos közteher kerül kifizetésre és bevallásra is. A 24 órás műszak után 48 órás pihenőidő kerül biztosításra a munkavállaló részére. A megállapított órábér: 1038 Ft/óra (műszakpótlék nem kerül kifizetésre), de néha hétvégén vagy munkaszüneti napon is dolgoznak ezek a munkavállalók. A munkaszerződésben nincs feltüntetve a készenléti jellegű munkaköri utalás (csupán egy egyszerű sablonszerződés van rendszeresítve). Azt szeretném megtudni, hogy helyes-e ez az alkalmazotti módszer? Amennyiben bármi nem szabályos ezen foglakoztatással, kérem ennek ismertetését.
Kártérítés egyszerűsített foglalkoztatásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 179. §-a alkalmazható-e az egyszerűsített foglalkoztatottra, azaz kérheti-e a munkáltató a munkavállaló által okozott kár megtérítését?
Ellepték a munkaerőpiacot az alkalmi és idénymunkások Cikk
Alkalmi és idénymunkások egész hadát fogadták fel idén a hazai vállalkozások. Az év első hat hónapjában 631 ezer ember szegődött egyszerűsített foglalkoztatottként – írja a Magyar Idők. Az időszakos alkalmazottak után majdnem nyolcmilliárd forint adóbevétellel gazdagodott az állami költségvetés.