620 találat a(z) egyszerűsített foglalkoztatás cimkére

Egyszerűsített foglalkoztatás kettős állampolgárság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos: szerb-magyar kettős állampolgárt szeretnénk alkalmi munkára foglalkoztatni. A munkavállaló nem rendelkezik magyar taj számmal. Biztosítotti jogviszonya nincs Szerbiában sem. Taj-kártya igénylés után foglalkoztathatjuk őt egyszerűsített formában (alkalmi munka)? Van bármilyen akadálya vagy speciális feltétele ennek? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Horváth Ágota

Őszi betakarítás: kell-e adózni? Cikk

Napszámosok csapataival, rokonokkal, barátokkal folyik a szőlőszüret, gyümölcsszedés. Kell-e és ha igen, hogyan kell adózniuk a szüretelőknek?

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt. A munkáltató ezek után alkalmazhatja-e a volt munkavállalót egyszerűsített foglakoztatottként? Segítségét előre is köszönöm!

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállalónk szakirányú végzettséggel rendelkezik. Napi 8000 Ft értékű juttatást biztosítanánk a részére 8 órai munkára. A juttatás értéke úgy nézne ki, hogy a bolti termékeinkből napi 1600 Ft értékben kapna, 6400 Ft-ot pedig ténylegesen készpénzben. Szabályos-e a jövedelem-elszámolási bizonylat, ha a bruttó összegként megjelenik 8000 Ft, levonásként feltüntetésre kerül az 1600 Ft értékű termék, kifizetendőként pedig a 6400 Ft? Pénztárgépes az értékesítésünk, a pénztárgépbe beütésre kerül az 1600 Ft értékű termék, de a pénzt nem vesszük át tőle, hanem csak a különbözetet fizetnénk ki.

Egyszerűsített foglalkoztatás dokumentumainak megőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyszerűsített foglalkoztatást végzők (alkalmi munkások) munkaszerződését, kifizetési jegyzékét és az igazoló lapját hány évig kell a munkáltatónak megőriznie? Segítségét előre is köszönöm szépen!

A turisztikai idénymunka feltételei és előnyei Cikk

Utazásszervezés, idegenvezetés, szálloda. A munkaerőhiány ezen szektorokban is változatlanul kihívások elé állítja a munkáltatókat, melyet az özönlő turistatömeg csak nehezít. A turisztikai idénymunkára egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony számos kedvezményt, egyszerűsítési lehetőséget biztosít a munkáltató számára a hagyományos munkaviszonyhoz képest.

Ügyelhet-e egyszerűsített foglalkoztatásban az orvos? Cikk

Van-e lehetőség arra, hogy egy önkormányzati társulás által alapított kft.-n keresztül egyszerűsített foglalkoztatásban lássa el az ügyeletet az orvos? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Befizetési határidő Esemény

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Egy orvosi ügyeletet biztosító nonprofit kft. ügyvezetőjeként fordulok kérdéssel a Tisztelt Szakértőhöz. A kft.-t májusban alapította egy önkormányzati társulás. Feladata az orvosi ügyelet ellátása. A kft. feladatainak ellátásában orvosok, ápolók és gépkocsivezetők vesznek részt. Legtöbbjükkel közreműködői szerződést kötöttünk. Az egyik orvos részéről felmerült, aki egyébként vállalkozó, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretén belül végezheti-e az ügyeleti ellátást? A napi bére 32 ezer forint. Havonta minimum 4 ügyeletet ellát. Nekem kétségem van, hogy helyes-e a foglalkoztatás ebben a formában. Mivel a napi bér jóval meghaladja a maximálisan adható összeget, ennek társaságiadó-vonzata is van. A másik, hogy az orvosi ügyelet közfeladat – igaz hogy kft.-nek van kiadva a feladatellátás, de önkormányzati társulás alapította a kft.-t. Úgy gondolom, nem foglalkoztathatok alkalmi munkást erre a feladatra. A kft.-nek nincs alkalmazottja, csak az ügyvezető látja el megbízással a teendőit. Kérem segítségüket a kérdésemmel kapcsolatban. Molnár Józsefné

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném a segítségét. A kft. egyszerűsített foglalkoztatási formával, méghozzá alkalmi munkával is foglalkoztat munkavállalókat. A kérdésem az lenne, ha a kft. – tévesen – harmadik országbeli munkavállalót foglalkoztat alkalmi munkával, vagy akkor foglalkoztat alkalmi munkavállalót, amikor a meghatározott adónemben (például szociális hozzájárulási adó) való köztartozásai meghaladták a 300 ezer forintot, és ezt utólag nem teljesíti az adóhatóságnál, akkor esetleges ellenőrzés során a különbözetként megállapított adó-, járulékterhek és bírság mellett azért is megbírságolható, mert be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatott? Vagy az utóbbit nem lehet megállapítani, mivel a munkavállaló be volt jelentve, csak téves “jogviszonyra”? Segítségét előre is köszönöm!

Alkalmi munkavállaló augusztus 20-án: bérpótlék és adófizetés Cikk

Cégünk rendezi az augusztus 20-ai tűzijátékot. Alkalmi munkavállalókkal oldjuk meg ezt a feladatot. A szakképzett pirotechnikusok napi 11 600 forintot kapnak. A 20-ai napra kötelező-e számukra bérpótlékot fizetni ezen összeg felett, mellyel adózandó és bevallandó jövedelmük keletkezik? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Befizetési határidő Esemény

Százezerrel több az alkalmi munkás, mint 5 éve Cikk

Az idén júniusban a bejelentett alkalmi munkások száma elérte a 269 ezret, míg 5 évvel korábban csak 166 ezer volt – írja a Világgazdaság.

Turisztikai idénymunka szállodában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egész évben nyitva tartó szálloda egyszerűsített foglalkoztatás keretében nagy számban alkalmaz munkavállalókat az alkalmi munka szabályai szerint. A kérdésem az lenne, hogy alkalmazhat-e munkavállalókat a turisztikai idénymunka szerinti szabályok szerint? Ez szerint 120 napra lehetne alkalmazni és napi 500 forint lenne a közteher, ami kedvezőbb lenne, mint az alkalmi munka 90 napja és 1000 forintos közterhe. A szálloda tevékenysége alapján elvileg megfelel ennek a feltételnek, azonban ezt a tevékenységet valójában nem idényjellegűen, hanem folyamatosan végzi, mert egész évben nyitva tart, ezért nem vagyok biztos benne, hogy ebbe nem lehet belekötni egy esetleges ellenőrzés során. Mi a helyes eljárás? Alkalmazható a turisztikai idénymunka? A másik kérdésem az lenne, hogy számomra nem világos, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás esetén hogyan kell számítani és nyilvántartani a szabadságot. Ha például valaki egy hónapban 5 napot dolgozik összesen, aztán két hónapig semmit, aztán a következőben 3 napot, akkor ugyebár nem 4 hónapot dolgozott a munkavállaló a cégnek, hanem 8 napot. Vagy rosszul gondolom? A szerződések mindig csak néhány napra szólnak, számomra ez az egész nyilvántartás, szabadságkiadás nem értelmezhető igazán. Illetve pont itt az Adózónán láttam, hogy be kell jelenteni az alkalmazottat a szabadság idejére is, ami adott esetben eléggé csökkentheti az alkalmazásra rendelkezésre álló napokat. Válaszát előre is köszönöm!

A diákmunka feltételei. Bér, adózás, foglalkoztatási forma Cikk

A tanév befejezését követően sok diák vállal munkát, ezért érdemes áttekinteni a legfontosabb tudnivalókat. Ismertetjük a bérezésre és az egyes foglalkoztatási formákra (munkaviszony, megbízás, egyszerűsített foglalkoztatás, iskolaszövetkezet) vonatkozó adózási előírásokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Három- vagy négyoldalú megállapodás

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ingatlannal kapcsolatos külföldi teljesítési hely, magyar megrendelő részére

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink