4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozó: jogviszony helyessége
Kérdés
2015-től működő fiatal gazda egyéni vállalkozó munkaviszonnyal rendelkezik 36 órát meghaladóan, így vállalkozását másodállásban folytatta 2018. 01. 01-ig, mert innentől kötelező főállásban végezni a vállalkozást. 2017 novemberében megszületett az első gyermeke, a munkahelytől rendezték a csedet, gyedet, ami még jelenleg is tart, de 2018. 01. 01-től katás főállású vállalkozóként fizeti az 50 000 forintot. Olyan tanácsokkal látták el, hogy ha nem érkezik pénz a vállalkozásba, akkor be lehet jelenteni, hogy gyeden van, és nem kell megfizetni az 50 000 forintot. Eddig háromszor jelentette be, hogy gyeden van. Közben még ráadásul terhes és októberben várja a második gyerekét. Számomra ez annyira zavaros 2017. novembertől, hogy a sok esemény bekövetkezése miatt szeretnék segítséget kérni. Előre is köszönöm, üdvözlettel: Kutasi G.
Kompenzációs felár – őstermelő melletti egyéni vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: Adott egy mezőgazdasági őstermelő, általános forgalmi adó tekintetében kompenzációs rendszer melletti alanyi mentességet választott, kompenzációs felár megtéríttetésére tart igényt. Zöldségtermeléssel és -értékesítéssel foglalkozik. Az idei év augusztusában megszűnik a munkahelye, így őstermelés tekintetében járulékfizetésre lenne kötelezett. A következőt szeretné tenni: Egyéni vállalkozást (katás) indít az őstermelői státusza megszüntetése nélkül. A tervezett tevékenység szintén az áfatörvény 7. melléklete szerinti (II.) mezőgazdasági tevékenység, szolgáltatásnyújtás (mezőgazdasági bérmunka, fakitermelés?). A tevékenységi körök között nincs átfedés az őstermelés és az egyéni vállalkozás között, de mindkettőben csak mezőgazdasági tevékenység van. 1.) Áfa tekintetében az egyéni vállalkozás és az őstermelő egy adóalanynak minősül, indításkor van-e lehetősége az áfában az őstermelőitől eltérő áfamegállapítás választására, vagy ugyanúgy kompenzációs feláras alanyi mentesként kell elindítani? Év közben a kompenzációs felárról le lehet mondani? Az áfakörbe csak december 31-éig, léphet be? 2. Tekintve, hogy az egyéni vállalkozás keretében is mezőgazdasági tevékenységet végez (önálló vállalkozás), egyéni vállalkozóként is igényt tarthat kompenzációs felárra? Amennyiben igen, akkor a szolgáltatásnyújtásról az igénybe vevőnek felvásárlási jegyet kell kiállítani a szolgáltatásról? 3. Fakitermelés belefér-e az áfatörvény 7. számú melIéklet 10. pontjába? Köszönöm.
Másodállású egyéni vállalkozó – táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Az egyéni vállalkozásból nincs jövedelemkivétje, és ezért nem fizet egészségbiztosítási járulékot sem. Keresőképtelen lett 2018. 06. 25-től (kismama). Jelenleg a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya kapcsán kapja a táppénzt. Ez a munkaviszony 2018. 05. 01-től áll fenn. Vállalkozását 2017. 12. 01-től indította, katás főállású egyéni vállalkozó volt, melyből 2018. 05. 31-ével kilépett, azóta (2018. 06. 01-től) a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya mellett vállalkozó. Előtte folyamatosan alkalmazottként volt munkaviszonya. Kérdés: a jelenlegi munkáltató azt a tájékoztatást adta, hogy a táppénzt 55 napig fizeti, utána a munkaviszonyt is megszüntetheti akár... Ez valóban így van? Az 1997.évi LXXXIII. törvény 46. § (1) bekezdést olvasva és próbálva értelmezni úgy gondolom, a munkáltató erre utalt az álláspontjában. Ha a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya megszüntetésre kerül, akkor főállású egyéni vállalkozónak kell lennie, és járulékfizetési kötelezettségei is keletkeznének? Ha azonban a vállalkozásában is táppénzre menne, mennyi táppénzre számíthatna? A későbbiekben jogosult-e a tgyásra? Valamint a gyed összegét miből határozzák meg részére? Ha a munkaviszonya valóban megszűnik, és úgy dönt, hogy a vállalkozását is megszüntetné, milyen ellátásban részesülne a szülésig, illetve az után? Elég összetett a helyzet, a legjobb megoldást próbáljuk megtalálni! Ebben kérném az Önök szakértői segítségét! Válaszukat előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó, külföldön biztosított
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi magánszemély egyéni vállalkozást szeretne indítani itt Magyarországon, jelenleg Ausztriában biztosított heti 10 órás bejelentéssel. Kérdésünk az lenne, hogy amennyiben megmarad a kinti biztosítási jogviszonya, kell-e itthon egyéni vállalkozóként megfizetnie a minimum járulékot vagy amennyiben kata adózást választja, az 50 ezer vagy a 25 ezer forint katát kell-e megfizetnie? Válaszát köszönöm.
Végelszámoló vállalkozási szerződéssel – katás egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy három tulajdonos által tulajdonolt kft., melynek végelszámolása szeptember 1-jén fog megkezdődni. A végelszámoló a jelenlegi ügyvezető és résztulajdonos lesz. Azt szeretném megkérdezni, hogy végelszámolási tevékenységét a jelenlegi ügyvezető elláthatja-e kata adózású egyéni vállalkozásából, vállalkozási szerződés alapján, és a végelszámolói díját kiszámlázhatja-e ebből a kata vállalkozásból? Segítségüket előre is köszönöm
Egyéni vállalkozó táppénzes ideje lejárt, de továbbra beteg
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Ügyfelem kapott az OEP-től visszamenőleges dátummal, hogy 2018. június 10-én lejárt az egy év táppénzes állománya, de a rózsaszín beteglapot elfogadták. Várja a leszázalékolásra a behivást, munkát nem tud egyáltalán ellátni, amiről orvosi papirja van. Ha szüneteltetné a vállalkozását, akkor nem járna orvosi ellátás. Kérdésem, ha munkát nem tud vállalni a betegségéből kifolyólag, ki kell-e fizetnie a járulékát vagy szüntesse meg a vállalkozást, mert munkát nem végezhet. Előre is köszönöm válaszukat
Amikor egy összegben elszámolható a beszerzés
Cikk
Traktort vásárló családi gazdálkodó egy összegben elszámolhatja-e a jármű beszerzési árát? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
61 éves vállalkozó 45 éves munkaviszonnyal
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 14 éves kora óta dolgozik, most töltötte be a 61. életévét. 47 éves munkaviszonnyal rendelkezik. Van-e lehetőség arra, hogy kifizesse a 4 évet, egy összegben, hogy nyugdíjba menjen? Jelenleg 75 ezer forintos katás egyéni vállalkozó. Köszönöm előre is válaszukat.
Áfa alanyimentesség választhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az eset leírása: egy belföldi magánszemély lakóingatlan-bérbeadási tevékenységet kezdett 2017. 04. hóban. Ezt a NAV részére bejelentette, és mint áfaalany adószámot is kapott. Más tevékenységet nem végzett, így az áfatörvény 86. § (1) l) pontja alapján a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel áfamentes a tevékenysége. Ugyanezen magánszemély 2018. 05. hóban – a magánszemélykénti lakás bérbeadási tevékenység változatlan folytatása mellett – egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett. Az egyéni vállalkozói tevékenysége a főszabály szerint áfaköteles. A magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdésének bejelentésekor az alanyi mentességet nem kérhette, hiszen az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdését megelőzően már áfaalany volt, és 2018-ban évközben nincs mód az alanyi mentesség választásának 2018-ra vonatkozó bejelentésére. Ezzel szemben egy másik magánszemély helyzete az előbbiekben leírtaktól abban tér el, hogy 2018. 03. hótól már nem folytat lakásbérbeadási tevékenységet, és ezt a NAV részére be is jelentette, vagyis megszűnt az áfaalanyisága. Ugyanezen magánszemély 2018. 08. hóban a főszabály szerint áfaköteles egyéni vállalkozói tevékenységet kezd meg. Kérdésem: a második esetben leírt magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdésének bejelentésekor választhatja-e az alanyi adómentességet, függetlenül attól, hogy 2018. 03. hóig már volt alanyi mentességet nem választó áfaalany? A választ előre is köszönöm!
Őstermelő
Kérdés
Adószámmal rendelkező mezőgazdasági őstermelő az őstermelői tevékenysége mellett gépjavítást, karbantartást is szeretne végezni. Az lenne a kérdésem, hogy ezt felveheti-e a tevékenységek közé és önálló tevékenységként adózik utána, vagy erre a tevékenységre egyéni vállalkozást kell nyitni? Válaszukat előre is köszönöm
Áfás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingó értékesítés
Kérdés
Áfás egyéni vállalkozó magánszemélyként könyvet ír, saját maga kívánja értékesíteni. A magánszemélyként értékesített könyvnek milyen adókötelezettsége van, áfamentesen értékesíthet-e vagy bővítse a vállalkozását a könyvértékesítéssel?
Ingatlan, áfa, bevallás
Kérdés
Csed, gyed
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2018.08.01-jétől katából visszatér a "hagyományos" adózási módba. Várhatóan 2018. december 15-én szülni fog. Mely időszak lesz a csed, illetve a gyed összegének számítási alapja? December 14-étől visszafelé vagy a szülés kezdőnapját megelőző harmadik hó utolsó napjától visszafelé számolják-e a keresetet? (Folyamatos a biztosítási ideje legalább 2015 óta.)
Egyéni cég alapítása
Kérdés
Egyéni cég Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni cégre szeretné változtatni a vállalkozási formáját. Kérdésem: mi lenne az a minimális összeg, amivel alapítani tudná az egyéni céget, s ez készpénz vagy tárgyi eszköz is lehet? S ha egyéni cég vállalkozási formát választ, akkor kiva adózási formába is átléphet? S ilyenkor amit kivált, a kiva a szocho, szakképzési és az szja? Milyen nyomtatványt kell kitölteni az átjelentkezés esetén? Válaszukat előre is köszönöm!
Egyéni cég
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni cégre szeretné változtatni a vállalkozási formáját. Kérdésem: mi lenne az a minimális összeg, amivel alapítani tudná az egyéni céget, s ez készpénz vagy tárgyi eszköz is lehet? S ha egyéni cég vállalkozási formát választ, akkor kiva adózási formába is átléphet? S ilyenkor amit kivált, a kiva a szocho, szakképzési és az szja? Milyen nyomtatványt kell kitölteni az átjenlenkezés esetén? Válaszukat előre is köszönöm!