4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó és alapítvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társadalombiztosítási tanácsadással foglalkozó egyéni vállalkozó, mint magánszemély alapítványt hozna létre. Az alapítványban az alapító közreműködésével szintén társadalombiztosítási tanácsadói tevékenység folyna, azzal a különbséggel, hogy azt ott ingyenesen tenné, és csak bizonyos embercsoportokat érintene. A cél a társadalmi szerepvállalás, segítségnyújtás hátrányos helyzetű emberek esetében. Van-e erre lehetőség, összeegyeztethető a vállalkozás az egyesületben betöltött alapítói és közreműködői szereppel? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni cég – bérelt ingatlanon végzett felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó egy bérelt ingatlanon végzett felújítást nyilvántart a könyveiben. Az ingatlant jelenleg is bérli, és az egyéni cég is tovább fogja bérelni, megszakítás nélkül. A felújításhoz támogatást is igénybe vett, ezért a támogató szervezet hozzájárult az egyéni cég alapításához. Viszont a felújítást apportként nem lehet bevinni az egyéni cégbe, mivel az önállóan nem forgalomképes. Kérdésem: a felújítás nettó értéke hogyan érinti az egyéni vállalkozó szja-törvény 49/A paragrafus szerinti adókötelezettségének számítását? Köszönettel: Krisztiánné

Elhunyt vállalkozó önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. évben elhunyt egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységét az özvegye folytatja. Az előző évek bevallásainak áttekintésekor derült ki, hogy elévülési időn belül néhány szja-bevallást önellenőrzéssel kellene helyesbíteni, mert az értékcsökkenési leírás nem lett elszámolva. Emiatt a felhalmozott veszteség évről évre változik. Az önellenőrzési bevallások benyújtásának mi a módja? A tevékenységet folytató özvegy benyújthatja-e az önellenőrzési bevallásokat a saját adószámán? Köszönettel: Horváth István

Egyéni vállalkozó – személygépkocsi vásárlása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Vállalkozói személyi jövedelemadózást alkalmazó orvos egyéni vállalkozó új személygépkocsit vásárol. A törvény alapján úgy látjuk, értékcsökkenést csak a bevétel 1 százalékáig számolhat el. Az Szja tv. 49/B § 13(b) pontja szerint úgy értjük, hogy kisvállalkozói kedvezményt viszont igénybe lehet venni, amennyiben a gépkocsi korábban nem volt használatban, az esetben is, ha nem személyszállítás vagy gépkocsi-bérbeadás a tevékenység. Jól értelmezzük-e a törvényt, ha igen, mekkora lehet az igénybe vehető kedvezmény összege?

Egyéni vállalkozói tevékenység gyes mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki gyermeket vár, jelenleg Ausztriában dolgozik. A gyermek megszületése után (Ausztriából folyósított gyes ideje alatt) Magyarországon egyéni vállalkozást indítana. A "883/2004/EK rendelet alapján több tagállamban egyidejűleg tevékenységet folytató személy kizárólag egy tagállamban lehet biztosított. Az, hogy melyik tagállam jogát kell alkalmazni, azt az A1-es nyomtatvány igazolja. Ha például az A1-es igazolás alapján a biztosítási jogviszony és ez alapján a tb fizetési kötelezettség Ausztriában áll fenn, akkor nem kell Magyarországon tb-közterheket fizetni." A fentiek szerint, ha ő kikéri az A1-es igazolást, és ez igazolja az ausztriai biztosítási jogviszonyát, akkor Magyarországon ő másodállású egyéni vállalkozó lenne? Vagy mivel a gyes alatt Ausztriában nem folytat kereső tevékenységet, ebből az adódik, hogy hasonlóan ahhoz, mintha Magyarországon lenne gyesen, ő főállású egyéni vállalkozó lenne? Válaszát köszönöm: Bognárné

Átalányadózó egyéni vállalkozó családi járulékkedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy átalányadózó egyéni vállakozó, akinek nincs főállása, van viszont 3 eltartott gyermeke. Szeretnék segítséget kérni az őt megillető családi adókedvezmény meghatározásához. Havi bevétele 300 000 Ft. Építőipari tevékenységet folytat, tehát ebből 60 000 Ft a jövedelem. Számításaim szerint a fizetendő adója és járulékai az alábbiak szerint alakulnak, járulékfizetésnél a garantált bérminimum alapján fizeti a minimál járulékokat: szja (15%) 9000 Ft nyugdíj: (10%) 18 050 Ft eg. bizt.: (8,5%): 23 014 Ft szocho: (19,5 %) 39 597 Ft. Kérdésem, hogy mennyi adót kell fizetnie, mekkora összegű családi adó- és járulékkedvezmény illeti meg őt. Felesége főállású anya, ő nem vesz igénybe adókedvezményt. Köszönöm szépen a segítséget! Üdvözlettel: Vágner Emília

Egyéni vállalkozó törölt és új adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt egyéni vállalkozó adószámát az önkormányzat töröltette (megszűnt azt állandó lakcíme). Ez az információ nem jutott el hozzánk, ő tevékenységét tovább folytatta. Közben rendezte a lakcím problémáját. Amint tudomásunkra jutott a törlés, rögtön új adószámot kértünk, már az új lakcímmel. Adózás szempontjából hogyan kell kezelni ezt az esetet? Szja tekintetében: 1. A jövedelemadó-bevallásában a két időszak egynek számít? 2. Kell-e alkalmazni a megszűnés szabályait? 3. A tárgyi eszközöket áthozhatjuk az előző időszakról, vagyis folytathatjuk az amortizáció elszámolását (kieső időre eső levonásával)? Áfa szempontjából: 1. Van egy teherautója (a törölt adószám időszakában vásárolta, bevittük a vállalkozásba), a tankolási számláiból áfa-visszaigénylésre jogosultak vagyunk? 2. A két időszak közötti beszerzések (anyagok, építőiparos) áfáját biztosan nem, de az szja-ban elszámolhatjuk? 3. A törölt adószámra nem tudok leadni bevallást, ha az áfát revíziózni szeretném (első időszakra vonatkozóan), az új adószámmal megtehetem?

Katás egyéni vállalkozó, kompenzációs felár Kérdés

Alanyi adómentes, de kompenzációs felárra igényt tart a vállalkozó, tevékenysége mezőgazdasági termelés. Almát, bodzát termel, eddig felvásárlási jegyre történt az értékesítés. Most az egyik felvásárló azt akarja, hogy számlát bocsássunk ki. Mi a helyes, ha a vevő a felvásárlási jegy alapján veszi meg a terméket, illetve nekünk kell kiállítani számlát kompenzációs felár feltüntetésével? A NAV ügyfélszolgálatától azt a felvílágositást kaptuk, hogy csak a felvásárlási jegyen feltüntetett kompenzációt tudjuk érvényesíteni. Számlában nem tudjuk érvényesíteni, az őstermelői igazolványt le kellett adni, amikor a vállakozást meg kellett inditani a fiatal gazda pályázathoz. Elöre is köszönöm segítséget . Kutasi G.

Kisadózó vállalkozó közterhei Kérdés

Kétszemélyes betéti társaság kültagja és egyben üzletvezetője vagyok, a társaság beltagja egy alapítvány. Emellett jelenleg szüneteltetés alatt lévő egyéni vállalkozói státuszom is van, melyet aktiválnám azzal, hogy egyidejűleg kisadózónak és – ebben a hónapban öregségi nyugdíjjogosultságot szerezve – kiegészítő tevékenységűként jelentkeznék vissza. Kérdéseim: A betéti társaságban az üzletvezetői tevékenységemet megbízási jogviszonyban folytathatom-e kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozói minőségben és a társaságnak utánam kellene-e valamilyen közterhet teljesítenie? Kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozóként valamennyi adó- és járulékbefizetési kötelezettségemet letudhatom-e havi 25 ezer forint megfizetésével, illetve ezen kívül lenne-e más közterhem?

EU-n kívülre történő szolgáltatás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak (aki nem áfás) milyen számlát kell kiállítania, ha Svájcba szeretne számlázni nem magánszemélynek? A számla szoftverkészítésről, szoftverfejlesztésről szól. Válaszukat nagyon köszönöm.

Nyugta vagy pénztárgép? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki zöldséget, gyümölcsöt termel és értékesít. Az értékesítés során nyugtát állít ki. Az értékesítés többnyire piacon vagy a telephelyen történik. Vannak bolti értékesítései is, melyekre készpénzfizetési számlát állít ki. Helyesen jár el? Vagy online mobil kasszát kellene használnia? Köszönöm, tisztelettel: JT

Kata – egyszerűsített foglalkoztatás bér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) keretében naponta kifizethető munkabér maximalizált összege (12 700 Ft) felett fizetne a munkavállalójának. Megteheti-e, és a vállalkozónak keletkezik-e emiatt plusz adófizetési, -bevallási kötelezettsége? Vállalkozói jövedelem szerinti adózási formánál ugyebár keletkezne.

Katás egyéni vállalkozó, kft.-tag ügyvezetői státuszának megítélése Kérdés

Tisztelt szakértő! A kérdést és választ elolvastam a katás vállalkozó és kft. ügyvezetői státusszal kapcsolatban. Szeretném megkérdezni, hogy a járulékfizetés hogyan alakul, ha az ügyvezető megbízási jogviszonyban látja feladatát? Válaszát előre is köszönöm.

Csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó gyermeket vár. A szülés várható időpontja 2019. március hónap. Jelenleg 50 000 Ft/hó katát fizet. Október hónaptól kilép a kata körből és 180 500 forint után fizeti meg egyéni vállalkozóként a járulékokat és az szja-t. Ebben az esetben a csed, gyed alapja a 2018. szeptember, október, november havi 94 400 Ft, 180 500 Ft, 180 500 Ft lesz. Jól értelmezem a csed, gyed alapjának megállapítását? Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt szakértő! Baromfitartással foglalkozó egyéni vállalkozó megszüntetné a vállalkozását és őstermelőként folytatná a tevékenységet. Az lenne a kérdés, hogy ha a naposállatot egyéni vállalkozóként fogadja le, de mire az állatok leadásra kerülnének akkor már őstermelőként történne ez meg, mivel új adószámot is fog kapni mint őstermelő, ezért ebben az esetben mi a törvényes eljárás? Egy másik ehhez kapcsolódó kérdésem, hogy amíg egyéni vállalkozása él, mint őstermelő alapíthat-e családi gazdaságot (a feltételei megvannak hozzá)? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Spanyol ingatlan hasznosítása

Nagy Norbert

adószakértő

Számlával egy tekintet alá eső okirat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink