4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Katás egyéni vállalkozás indítása
Kérdés
Tisztelt Ügyintéző! Katás egyéni vállalkozást szeretnék indítani.Kérdésem, mennyi tételes adót kell fizetnem, 25 000 forintot vagy 50 000 forintot, ha alapítványban kuratóriumi titkárként havi rendszerességgel bruttó 250 000 forint tiszteletdíjat veszek fel. Mellette főállású anyaként gyetben részesülök. Mivel nem munkaviszony, azt gondolom, hogy a 50 000 forintos tételes adót kell megfizetnem. Esetleg van-e arra lehetőség, hogy az alapítványi tevékenységem után ne tiszteletdíjat vegyek fel, hanem ezt munkaviszonyban végezzem? Ennek van-e valami akadálya? Köszönöm. Völgyi Erika
Szünetelés alatti épület-karbantartás
Kérdés
Tisztelt Szakértö! Ügyfelem jelenleg szünetelteti a vállalkozását, anno éttermet üzemeltetett, majd ezt a tevékenységi körét megszüntette, s fuvarozással foglalkozott. Az étterem ingatlan benne van a vállalkozásban. A kérdésem: szünetelés alatt az épület karbantartását elszámolhatja-e, s a karbantartás áfáját visszaigényelheti?
Ügyfélkapu
Kérdés
Egyéni vállalkozásom megszüntetésekor a változásbejelentőt és a záró adóbevallást papíralapon adtam be. Az önkormányzat visszaküldte, hogy csak ügyfélkapun keresztül adhatom be. Megteheti-e az önkormányzat, hogy erre kötelez és nem fogadja el a papír alapon beküldött dokumentumot?
Főállású katás egyéni vállalkozó, aki mellette kft. tagja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk főállású katás egyéni vállalkozó. Időközben alapított egy kft.-t is, amiben tag. A kft. azóta sem működik, nincs benne "mozgás". Jelenleg az egyéni vállalkozában főállású katás vállalkozóként van jelentve, a havi 50 ezer forintot meg is fizeti ez után. A kft.-ben heti 36 órát meghaladó munkaviszony melleti tagként van jelentve, ahol ennek megfelelően nem fizetnek utána semmilyen adót, illetve járulékot. Kérdésem, helyesen járunk-e el így? Melyik az "erősebb" jogviszony, melyik után kellene elsősorban a teljes járulékot megfizetni: a kft.-ben lévő tag vagy a katás egyéni vállalkozó után? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Szabó Orsolya
Teljesen elektromos autó üzemanyagköltségének elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kizárólag elektromos töltésű autó – amely legalább 200 kilométer megtételére képes egy feltöltéssel, és nem rendelkezik egyéb üzemanyag-felhasználási lehetőséggel – üzemanyagköltségét hogyan lehet elszámolni? A kérdés vonatkozik cégautóra és egyéni vállalkozó tulajdonában lévő autóra egyaránt.
Hibrid személygépkocsi költségeinek elszámolása
Cikk
Egyéni vállalkozó hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Erre a személygépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) – a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolható-e az értékcsökkenés, ami a bevétel 1 százaléka, maximum a vételár 10 százaléka? Elszámolhatók-e az üzemanyagszámlák és a javítás, karbantartás, illetve más felmerülő költségek? Olvasói kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Végzettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó esetében mely jogszabály(ok) ír(nak) elő kötelezettséget a tevékenységéhez szükséges végzettség meglétéről? (Elsősorban építőipari tevékenységekre vonatkozóan.) Ha olyan tevékenységet szeretne végezni, amelyhez nincs végzettsége, akkor azt milyen módon tudja megoldani? Egyszerűbb-e a helyzet, ha nem egyéni vállalkozó lesz, hanem egy bt.-t alapít, vagy átalakul egyéni céggé? Ott a tapasztalatok alapján egyszerűbben végezhetőek a tevékenységek, mint egyéni vállalkozóként? Ezt jogszabály is igazolja? Vagyis bt.-ként más előírások vannak a végzettség meglétére? Mit lehet javasolni annak érdekében, hogy el tudjon olyan munkát is vállalni, amelyhez nincs végzettsége? És azt az építőipari tevékenységet végzők nyilvántartásában is tudja szerepeltetni, illetve tevékenységként felvehesse? Mielőbbi megtisztelő, segítő válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!
Katából nyugdíjba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2018.04.03-tól nyugdíjas lett a nők 40 évével. A kérdésem az lenne, hogy áprilisra a 75 000 forint katát vagy a 25 ezer forintot kell megfizetnie?
Döcög a kormányzati informatika – ezt ajánlja a könyvelők egyesülete
Cikk
Az egyéni vállalkozók számára húsvéti ünnepek alatt is „döcög” a kormányzati informatikai rendszer.
Fióktelep, kereskedelmi képviselet: kell-e kamarai hozzájárulást fizetni?
Cikk
Köteles-e kamarai hozzájárulás fizetésére a fióktelep, a kereskedelmi képviselet, a szünetelő egyéni vállalkozó? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó – kft. tag
Kérdés
Kérem szépen segítségét a következő kérdésben: főállású katás egyéni vállalkozó lehet 10% tulajdonrésszel, de önálló aláírási joggal kft.-ben tag? Semmiféle juttatásban nem részesül. Járulékfizetésre kötelezett a kft.? Köszönöm!
Járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó járulékfizetésére vonatkozik a kérdésem. Az egyéni vállalkozó közúti árufuvarozással foglakozik főfoglakozásként. A NAV álláspontja szerint neki a garantált bérminimum alapján kellene fizetnie a járulékokat. A Tbj. azt mondja ki, hogy az egyéni vállalkozó által végzett főtevékenysége ha középfokú végzettséget igényel, csak akkor kell a garantált bérminimum szerinti járulékalap után fizetni a járulékot. Azt nem találtam meg, hogy a fuvarozási tevékenység minek minősül, kell-e hozzá középfokú szakképzettség vagy sem? Így nem tudom teljes mértékben eldönteni, hogy a NAV-nak valóban igaza van-e. Kérem mielőbbi válaszukat, ha lehet, jogszabályi hivatkozással. Előre is köszönöm: Üdvözlettel Oroszné
Hibrid személygépkocsi
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbiakban: egyéni vállalkozó ügyfél hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy erre a személy gépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) - a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolhatom-e az értékcsökkenést, ami a bevétel 1%-a, max. a vételár 10%-a? - elszámolhatom-e az üzemanyagszámlákat? - a javítás, karbantartás költségét? - más felmerült költségeket? Válaszát várva köszönettel: Körmendiné
Szakképzési hozzájárulás háziorvos esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két könyvelő vitája, hogy a háziorvosnak (aki az OEP-pel szerződést kötött) az alkalmazottja után kell-e szakképzési hozzájárulást fizetni. A háziorvos végez még egyéb tevékenységet, például jogosítványhoz alkalmassági vizsgát, melyből bevétele származik, de csak ő végzi ezt a munkát. Főfoglalkozású egyéni vállalkozóként saját maga után nincs szakképzési hozzájárulás, de az alkalmazottak után nem egyértelmű, hogy kell-e fizetnie? Átolvastuk a 2011. évi CLV. törvény 2. § 5. pontját, és az 1997. évi CLIV. törvény 3. § f. pontját. Hogyan kell értelmezni, hogy az "őt terhelő" szociális hozzájárulási adó alapja után nem kell szakképzési hozzájárulást fizetni? Személy szerint őt, vagy a vállalkozását? Köszönettel: Hortobágyiné
Egyéni vállalkozó csed, gyed mellett, lehet-e?
Kérdés
Szeretném szombaton megjelent cikkben leírtakat az alábbi kérdéssel kiegészíteni: katás egyéni vállalkozó, aki nem itt főállású, de van dolgozója, aki munkaviszony keretében látja el munkáját. Ebben az esetben, ha a dolgozó végzi a tevékenységet és nem az egyéni vállalkozó, úgy sem jogosult a vállalkozó csedre? Szüneteltetni köteles a vállalkozását, hogy ne essen el ettől a juttatástól?