4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Iparűzési adó Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok. 2017 évre megkaptam a befizetendő összegről az értesítést. Nem értem a számításukat. 2016-ban "0" Ft volt a befizetendő adó. 2017-ben 20 000 Ft. 40 000 Ft-ot kell befizetnem. Az illetékessel beszéltem. Arról tájékoztatott, hogy 2 évet vesznek figyelembe. Az összehasonlítási alap szerint, mivel 2016-ban "0" Ft volt az adó ezért kell duplán fizetnem most. Mi köze van 2016-nak a 2017-es évhez? Üdvözlettel: József

Nyugdij mellett munkavállalók, járulékfizetési kötelezettsége. Kérdés

A kiegészitő tevékenységet folytatónak minősülő egyéni vállalkozó, továbbá társas vállalkozó a társasából származó jövedelme után meg kell-e fizetnie a járulékokat, vagy a mentesség csak a munkaviszonyos nyugdíjas foglalkoztatására vonatkozik?

Egyéni vállalkozó családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozó lehet-e családi gazdaság tagja? Milyen feltételek mellet lehet tagja egyéni vállalkozó a családi gazdaságnak? Ha lehet tag, akkor az egyéni vállalkozó tulajdonában álló termőföld területek esetében dönthet-e, hogy mely földterületet használja az egyéni vállalkozásban, mely földterületet kerül használatra a családi gazdaságban? Válaszát, segítségét köszönöm.

Üzemanyagköltség elszámolása: mi a megfelelő bizonylat? Cikk

Elszámolható-e az egyéni vállalkozó üzemanyagköltsége számla nélkül, a menetlevél alapján? – kérdezte olvasónk. Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.

Öt kérdés és öt válasz a kompenzációs felár alkalmazásáról Cikk

Cikkünk első részében a különleges jogállású, mezőgazdasági tevékenységet végző adóalanyok adózásának főbb szabályait tekintettük át, a folytatásban pedig néhány gyakorlati kérdést mutatunk be, természetesen a hozzájuk kapcsolódó válaszokkal együtt.

Szülési szabadság és egyéni vállalkozói jogállás Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a munkáltatónak be kell-e jelenteni a biztosítás szünetelését a szülési szabadság kapcsán? A témához kapcsolódó válaszában (https://adozona.hu/kerdesek/2018_3_27_Biztositas_szunetelesenek_bejelen_ofj) azt írja, hogy nem számít biztosítás szünetelésének, ha a fizetés nélküli szabadság alatt csed, gyed, gyes folyósítása történik. Akkor sem, ha nem a munkáltató folyósítja az ellátást (nem kifizetőhely)? Azért érdekes számomra ez a kérdés, mert ha ezt a biztosításszünetelést nem kell bejelenteni, és a munkaviszony mellett egyéni vállalkozó is a magánszemély, akkor a NAV a rendelkezésére álló adatok alapján tényleg munkaviszony melletti vállalkozónak tekinti az egyéni vállalkozót, miközben a munkaviszonyos biztosítás szüneteltetése alatt főállású vállalkozónak minősül, aki a gyed idejére mentesül a minimum járulék fizetése alól, de a gyes alatti vállalkozói tevékenysége esetén már nem. Ha egy egyéni vállalkozónak szülés előtt volt munkaviszonya, és gyes alatt vállalkozói tevékenységet folytat, "megúszhatja" a járulékfizetést anélkül, hogy a rendszer hibát jelezne?

Egyéni vállalkozó által adott ajándék Kérdés

Egyéni vállalkozó ajándékba adja gyermekének a telephelyét. A telephely mint földterület nem volt a vállalkozásnak tulajdona, viszont támogatás útján több ingatlant is felépítettek rá, mezőgazdasági ingatlanokat. Ügyvéd előtt az ingatlan helyrajzi számra hivatkozva került ajándékba adásra. A földhivatal által ezen a helyrajzi számon több épület áll, mint említettem támogatások során épültek fel, amik viszont már az egyéni vállalkozásban nyilván vannak tartva mint tárgyi eszközök. Hogyan kell ezen épületek értékét meghatározni, mivel az ajándékozási szerződésben az egész egy összegben szerepel. Kell-e róla számlát kiállítani vagy elég az ajándékozási szerződés? Hogyan adózik az ajándékba adott ingatlan az egyéni vállalkozásban?

Katás egyéni vállalkozó – hozam, nyereség Kérdés

Alanyi mentes és katás egyéni vállalkozó szoftverfejlesztéssel foglalkozik. Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből (tőzsdei nyereségből), illetve állampapírhozamból szerez bevételeket magánszemélyként. 1.) Kérdésem, hogy az így szerzett bevételek katás bevételnek számítanak-e, vagy az szja-törvény előírásai szerint kell adózni utánuk magánszemélyként? 2.) Be kell-e jelentenie ezekkel kapcsolatban valamit a T101E-n? 3.) Az így szerzett bevételek az alanyi mentesség értékhatárába beleszámítanak? Kérem törvényi hivatkozást is legyen szíves adni!

Az egyéni vállalkozói jogviszony helyessége – folytatás Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Nagyon köszönöm a válaszát, de még nem teljesen értem. Az egyéni vállalkozó nem szüntette meg a munkaviszonyát, a munkahelyről ment csedre, gyedre, jelenleg is azon van. A fiatal gazda pályázatban vállalta, hogy főállásúként is fogja folytatni a vállalkozást. Most 2018. 01. 01-től kell neki főállásúnak lenni, ezért jelentkezett be a katába 2018. 01. 01-től. Még hogy halmozódjanak az események, szeptemberben várja a második gyermeket. Innentől már nem tudom, mi lenne a helyes megoldás. Előre is köszönöm a segítségét, üdvözlettel : Kutasi G.

Egyéni vállalkozó igazolás nélkül elszámolható költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki futárszolgálattal foglalkozik, 30 darab tehergépkocsival és ugyanannyi sofőrrel rendelkezik. A tehergépkocsi sofőrje vezeti a fuvarlevelet. Arról az egyéni vállalkozó adminisztrációja menetlevelet készít, ahol a kormányrendelet szerinti fogyasztási normával és a NAV által közzétett üzemanyagárral kiszámolják az üzemanyagköltséget és ez alapján könyvelik költségként a pénztárral szemben, az egyszeres könyvvitelnek megfelelően. 1. kérdésem: elszámolható-e így költségnek az üzemanyag, számla nélkül (mert nem kérnek számlát), a menetlevél alapján? Elegendő bizonylat-e ez az szja-törvény szerint? Próbáltam ezt a gyakorlatot az szja-törvény 3. számú melléklet II. igazolás nélkül költségként elszámolt tételek 3. pontját, illetve a 11. számú melléklet III. járművek költsége 1/a) pontját rá vonatkoztatni. De nem tudom, hogy ezek ide vonatkozó részek-e a törvényből, és ha jó gyakorlatot követ az egyéni vállalkozó, akkor azt mely törvényi hivatkozás alapján teheti meg, hogy számla nélkül számolja el az üzemanyagköltséget. 2. kérdésem. Ezt az üzemanyagot, mivel egyszeres könyvvitelről van szó, pénzforgalmi szemléletnek megfelelően pénztárral szemben könyveli az üzemanyag rovatszámra, annak ellenére, hogy itt pénzmozgás nem volt. Volt a benzinkútnál pénzmozgás, de arról nem kérnek bizonylatot. Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta

Fejlesztési tartalék feloldása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó – áfás – fejlesztési tartalékot képzett a 2017. évi szja-bevallásában. Kérdésem, hogy amennyiben 2018. évben vásárol egy targoncát magánszemélytől adásvételi szerződéssel – tehát nem új az eszköz –, felhasználhatja-e azt a fejlesztési tartalék feloldására? Másik kérdésem szintén fejlesztési tartalékkal kapcsolatos: egyéni vállalkozó – alanyi adómentes – korábbi évben képzett fejlesztési tartalékot személygépkocsi vásárlásával feloldhatja-e? Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó – eszköz bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó tárgyi eszközt vásárol (gép, berendezés). A későbbiekben szeretné bérbe adni. Megteheti? Köszönettel: Szabó Katalin

Haszongépjármű üzemanyagköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét üzemanyag-elszámolással kapcsolatban. Az egyéni vállalkozó vendéglátó tevékenységet folytat, süteményt, fagyit készít és szállít is, a vállalkozásában egy Toyota Hiace típusú, 2494 köbcentiméteres dízel autó van. Az autó üzemanyag-felhasználást a NAV üzemanyagnorma-átalánya (7,6 liter) és tankolási számlák alapján számolja el. Július hónapban a vásárolt üzemanyag-mennyiség meghaladja az elszámolhatót. Van arra lehetőség, hogy a meleg miatt a plusz 5 százalékos légkondicionálási korrekciós tényezővel számoljon? Lehet az üzemanyagnorma-átalány mellett ezt a korrekciós tényezőt alkalmazni? Ha lehet, hogyan kell számolni? Köszönöm a segítséget.

Rokkantsági ellátás megszerzésének feltétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki egyéni vállalkozó is, szeretne rokkantsági ellátást igényelni. A hatóságnál azt az információt kapta, hogy amíg van működő egyéni vállalkozása, addig nem kérheti. A kérdésem az, hogy amennyiben a vállalkozását szünetelteti, akkor jogosulttá válik az ellátás igénylésére? Vagy csak a teljes megszüntetéssel áll be a feltétele. Köszönöm szépen a választ! Üdvözlettel.

Egyéni vállalkozó áfabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általános áfakörbe tartozó egyéni vállalkozónak mikor kell bevallania és levonnia a kibocsátott és a befogadott számlák fizetendő, illetve levonható áfatartalmát? Függ-e a bevallás, levonás a számlák kiegyenlítésétől vagy beállíthatók a számlán szereplő teljesítési időpont alapján? Segítségét előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készlet áfája áfakörből való kilépés esetén

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Raktársátor bérbeadása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szja-fizetési kötlezettség földterület

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink