4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Katás egyéni vállalkozó, ingatlaneladás
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A napokban olvastam egy cikket, ami arról szólt, hogy ha egy katás egyéni vállalkozó eladja a lakását, akkor az katás bevételnek számít és lényegében 40 százalék adó fizetendő után. http://www.uzletresz.hu/penzugy/20180628-katasok-adozasanak-valtozasai-2018-2019.html Próbáltunk törvényi hivatkozást találni hozzá, de nem találtunk sehol olyat, ami ezt megerősítené, ezért fordultunk Önökhöz. Tehát létezhet az, hogy például egy 2015-ben létrejövő katás egyéni vállalkozó csak úgy tudja eladni a magánszemélyként akár évekkel korábban vásárolt ingatlanát, hogy az a katatörvény szerint adózik és nem normál szja szerint? Köszönettel, Szentesi Péter Virtus Kft.
Fiatal mezőgazdasági termelők támogatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó megkapta a fiatal mezőgazdasági termelők támogatását. Mezőgazdasági gépek vásárlását vállalta (bálaszállító pótkocsi, fűkasza, eke stb). Amikor megvásárolja ezeket a tárgyi eszközöket, mennyi támogatási összeget kell feloldania az elhatárolásból? A gépek teljes nettó értékét, vagy csak az elszámolt értékcsökkenés összegét? Ha csak az értékcsökkenés összege oldható fel, hogyan fog kifutni az elhatárolás a 4. év végére, ami a működési időszak vége, és hogyan könyvelem a pénzösszeg felhasználását? Válaszát előre is köszönöm.
Vállalkozás rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás mellett
Cikk
Gyakran merül fel kérdésként, hogy összeegyeztethető-e a megváltozott munkaképességű személyek pénzbeli ellátása, illetve a vállalkozási tevékenység folytatása.
Katás egyéni vállalkozó áfafizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörben lévő katás egyéni vállalkozónak mikor kell bevallani és befizetni az áfát? Amikor beérkezik a számla összege, vagy amikor a számlát kibocsájtja? Köszönettel: Gaálné
Hálózati csatlakozás elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó hálózati csatlakozási díjat fizetett az Eon-nak. Számla készült róla. Szeretném megkérdezi, hogyan kell elszámolni, az áfa visszaigényelhető-e?
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e lehetőség arra, hogy egy egyéni vállalkozó (katás) egy adott évben több alkalommal is szüneteltesse, illetve újrakezdje tevékenységét, és ezt a gyakorlatot folytassa rendszeresen? Pl. dolgozik január – április hónapokban, bejelenti, hogy szüneteltet májustól szeptemberig, majd folytatja október – január között, majd szünetel februártól áprilisig? Kell-e bárhol, bárki felé indokolnia, hogy miért így zajlik a tevékenység végzése? Köszönöm: Szabó Zoltán
Egyéni vállalkozó – társas vállalkozásban munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném tudni, hogy ha valaki egyéni vállalkozó, lehet-e mellette kft.-ben munkaviszonya, akár részmunkaidőben.
Egyéni vállalkozó – táppénz, csed
Kérdés
Másodállású (36 órát meghaladó munkaviszony mellett) egyéni vállalkozó – aki 2018 februárjában kezdett el tevékenykedni – veszélyeztett terhesség miatt táppénzre szeretne menni. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozói jogviszonya alapján is kaphat táppénzt? (Volt bevétele, de jövedelme ez idáig nem keletkezett.) Ha igen, mi az alapja? Illetve táppénz mellett működhet az egyéni vállalkozás (alkalmazott foglalkoztatása, bevétel szerzése)? A csedet szeretné igénybe venni a gyermek születését követően. Ekkor az egyéni vállalkozása alkalmazottak mellett működhet bevételszerzés céljából, ha személyes közreműködés nem történik? Továbbá kérdésként merült fel az is, hogy ha a főállású munkaviszonyában táppénzre megy, abban az esetben a vállalkozásában is táppénzen kellene lennie?
Áfamentes tevékenység
Kérdés
Hol tudom ellenőrizni cég, egyéni vállalkozó adószámát, akik mentesek az áfafizetési kötelezettség alól (tárgyi, vagy alanyi mentes), hogy valós vállalkozásról van-e szó? Cégnél segít az ingyenes céginformáció, de egyéni vállalkozónál problémám van. Köszönettel
Egyéni vállalkozótól adóelőleg levonása
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Az Szja tv. 46. § (4) b) bekezdése szerint a kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania a vállalkozói bevételből, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát. Álláspontunk szerint a fenti feltétel teljesül abban az esetben is, ha az egyéni vállalkozó (aki rendelkezik egyéni vállalkozói igazolvánnyal) az általa kiállított számlán kizárólag az egyéni vállalkozói igazolványa számát tünteti fel, a nyilvántartási számát nem. Ugyanis a 66/2009. IRM rendelet 2. § (1) bekezdése szerint az egyéni vállalkozói igazolvány közokirat, amely közhitelesen igazolja a kiállításának napján fennálló – egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő – adatokat. Megerősítenék legyenek szívesek, hogy a kifizetőnek nem kell adóelőleget levonnia abban az esetben sem az egyéni vállalkozótól, ha az a számlán kizárólag az egyéni vállalkozói igazolványa számát tünteti fel? Köszönettel.
Kata mellett őstermelő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó szeretné kiváltani az őstermelői igazolványt. A kisadózó 50 ezer forint tételes kisadót fizet. Alanyi áfamentes egyéni vállalkozó. Kérdésem: mint őstermelő járulék fizetésre kötelezett lesz-e a személy, vagy az 50 ezer forint megfizetésén túl nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége? Köszönöm!
Egyéni vállalkozó főtevékenységének cseréje lehetséges-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó alakuláskor kiválasztott egy főtevékenységet. Ez a főtevékenység lecserélhető-e egy másik főtevékenységre, illetve ha igen, ezt hova kell lejelenteni? (KSH, kamara)? Gondolom, a NAV ezt megkapja elektronikus úton. Vagy a többi hatósági is megkapja? Tudom, hogy ezt a webes ügysegéden keresztül lehet megtenni, de jelenleg szünetel az egyéni vállalkozásom és csak érdeklődöm. Köszönöm szépen.
Egyéni vállalkozó halála
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó halála után, akinek 1 alkalmazottja volt, örököse, aki korábban még nem volt egyéni vállalkozó, bejelenti az okmányirodánál a tevékenység folytatásának szándékát. Ki adja be az áfabevallást az elmúlt időszakra, amit az egyéni vállalkozó halála miatt már nem lehetett benyújtani? Ki adja be a 1808-as bevallást az elmúlt időszakra, amikor még az egyéni vállakozó még élt, de a követező hónap elején meghalt, így a bevallást már nem lehetett megtenni? Az egész évre vonatkozó bevételre és költségekre vonatkozó szja-bevallást jövő február 25-éig kell megtennie az örökös egyéni vállalkozónak? Az örökösnek a 18T101-en vagy a 18T1041-en kell-e jeleznie, hogy örökös vagy jogutód egyéni vállalkozó? Az elhunyt vállalkozó alkalmazottját be kell jelenteni az örökösnek is a halált követő nappal? Kell valahol megjelölni, hogy örökösként folytatja az alkalmazott munkaviszonyát? Kösözönöm. K.
Itt vannak a legújabb adócsomag főbb módosításai
Cikk
Benyújtotta a kormány a parlamentnek az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint a bevándorlási különadóról szóló törvényjavaslatot.
Jogviszony tisztázása
Kérdés
Tisztelt Adózóna Szerkesztősége! A következő ügyben kérném szakértői állásfoglalásukat. Ügyfelem kismamaként indított vállalkozást, közjegyzői tevékenységre 2018.06.01-jétől egyéni vállalkozás keretében (adószám kiváltására kötelezett, de nem szerepel az egyéni vállalkozók nyilvántartásában). 2018.05.31-éig munkaviszonyosként dolgozott egy vállalkozásban. A tervezettnél korábban megszülettek a babák 2018 júniusában. Kérdéseim a jogviszonyával és az ellátásokkal kapcsolatosak: - A Közjegyző Asszony a szülés után is szeretne a lehető leghamarabb dolgozni. Ilyen esetben igényelhető a szüléstől akár tört időre, akár 1-2 hónapra is csed részére? Amennyiben ismét munkába áll, a férj maradna otthon az ikergyermekekkel. Részére milyen ellátást tudunk igényelni? Kinek kell az igénybejelentőt benyújtania az államkincstár felé? A volt munkáltatónak? Vagy az új vállalkozásából kell az igénybejelentőt beadnia? Tisztelettel megköszönve válaszukat: Ötletmozaik Kft.