4228 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Kata és családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is (ő a családi gazdaság "feje"), egyéni vállalkozói tevékenységét – ami nem kapcsolódik a családi gazdaság tevékenységéhez – végezheti mellékállású kataalanyként? Van főállású munkaviszonya is. Kataalanyként lehet őstermelő is egyben? Egy adószáma van. A 6 millió forintos korlátot összevontan kell figyelembe venni, tehát az egyéni vállalkozásból származó bevétele összeadódik a családi gazdaság bevételével?
Okmányirodai nyilvántartási szám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását kérem az alábbi kérdésben: Egyéni vállalkozó esetén, ha számlát bocsát ki, kötelező-e a számláján az okmányirodai nyilvántartási számát szerepeltetni? Az áfatörvény 169. §paragrafusa tartalmazza-e ezt? Köszönettel: Tóth Mária
Egyéni vállalkozó így érvényesíthet kisvállalkozói kedvezményt
Cikk
Meghatározott feltételekkel az egyéni vállalkozók is érvényesíthetnek kisvállalkozói kedvezményeket. Összegyűjtöttük ezeket, továbbá azt is, hogy milyen szankciókkal jár, ha valaki megszegi a kedvezmény előírásait.
Feltöltőkártyás telefon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elszámolhatja-e az egyéni vállalkozó, illetve őstermelő a telefonfeltöltést? Lehet-e utána áfát (70 %) levonni? Válaszát előre is köszönöm.
500 kilométer
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja-törvény személygépkocsi-fogalma szerint a vegyes használatú, 2500 kilogramm megengedett össztömeget meghaladó gépjármű már nem minősül személygépkocsinak. Kérdésem az lenne, hogy ebbe a körbe a forgalmi szerinti tehergépkocsi tartozik? Amennyiben a forgalmi szerint személygépkocsi és az együttes tömege 2730 kilogramm, a szállítható személyek száma 8 fő, akkor elszámolható az 500 kilométer? Mit értünk "vegyes használatú" járműnek? Egyéni vállalkozó autómentéssel foglalkozik. A tevékenység végzéséhez használt jármű nincs bent a vállalkozásban, időnként használják a vállalkozási tevékenység érdekében. Az szja-törvény melléklete szerint a kizárólag üzemi célú jármű esetén számolható el költség. Ebben az esetben hogyan tud az egyéni vállalkozó költséget elszámolni a tehergépkocsija után? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó apportja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó készletet szeretne apportálni egy újonnan alakuló kft.-be. Egy részét, mint tőkebetétet a jegyzett tőkébe, más részét pedig tőketartalékba helyezi a társaság. Kérdésem lenne, jól értelmezem-e, hogy az apportálónak nem keletkezik áfafizetési kötelezettsége, és a kft.-be sem kell sem fizetendő, sem levonandó áfaként szerepeltetni? Kérdésem lenne, továbbá, hogy az egyéni vállalkozónak ezt adóalapot képező bevételként kell-e szerepeltetnie? Köszönöm a válaszát!
Praxisjog
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozó a fogorvosi praxisjog után fizetendő illetéket leírhatja-e költségként a vállalkozásában? Válaszát előre is köszönöm!
Ön dönt: nyereségminimum vagy NAV-ellenőrzés
Cikk
Van-e elvárt nyereségminimum az év végén adózás szempontjából, ha az egyéni vállalkozás egész évben veszteséges? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné, az Adózóna szakértője válaszol. Kiderül, mikor nem kell bevallást kiegészítő nyomtatványt kitöltenie az egyéni vállalkozónak, ugyanakkor az is, hogy mikor kell számolni az esetleges adóhatósági ellenőrzéssel.
Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki 1956 augusztusában született, 2011. év elejétől rokkantsági ellátást kap a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól (egészségkárosodása 83 százalékos) , mellette a Magyar Államkincstár folyósít neki fogyatékossági támogatást is. Az egyéni vállalkozó nem szüntette meg a vállalkozását, folyamatos a működése, bevétellel rendelkezik, és nincs főállású munkaviszonya, vagy egyéb jogviszonya mellette. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben neki meg kell fizetni a minimum járulékalap után a járulékokat, ha igen, akkor minden járulékot meg kell fizetnie, amit a "normál" főállású egyéni vállalkozóknak? Köszönöm a segítséget!
Köztisztviselő lehet-e vállalkozó?
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy egy egyéni vállalkozó, aki alkalmazottat foglalkoztat, és ő főállásban elhelyezkedne az önkormányzathoz köztisztviselőként, ezt megteheti-e? A jegyző, mivel egyéni vállalkozó, azt mondta, hogy összeférhetetlen, de még meggondolja, hogy felveszi-e a hölgyet a hivatalhoz 40 órás munkaviszonyba. Azt tudom, hogy, ha a köztisztviselő valamilyen gazdasági társaság tulajdonosa, akkor azt be kell jelenteni a jegyzőnek, mint munkáltatónak, hogy hol, és milyen százalékban tulajdonos. De, hogy a társaságban lévő tulajdonjogát megtilthatnák, vagy a munkába állás feltétele lenne, hogy ne legyen sehol tulajdonrésze, arról nem tudok. Az egyéni vállalkozó is hasonló, mivel ő nem dolgozik a vállalkozásban folyamatosan, mert van alkalmazottja, aki ellátja a munkát a megállapodásuk alapján. Sajnos nem ismerem a jelenlegi jogszabályt erre az esetre vonatkozóan, főleg azt nem tudom, hogy mi van akkor, ha már vállalkozó; akkor fel sem vehetik, vagy, ha köztisztviselőként akar vállalkozó lenni, akkor ezt meg sem teheti? Éedekelne, hogy gazdasági társaságnál is ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e a köztisztviselőkre?
Egyéni vállalkozó kedvezményei, költségei és adója
Cikk
Számos kérdést feszegetett az egyéni vállalkozó fejlesztéshez, beruházáshoz fűződő kedvezmények érvényesítésével kapcsolatban olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő átfogó választ adott.
Átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású, átalányadós egyéni vállalkozó átalányban megállapított jövedelme a következőképpen alakul: január-március: 0 forint, április: 498 ezer forint. Januárban, februárban, márciusban megfizeti a garantált bérminimum után a járulékokat. Április hónapban a 498 ezer forint után kell megfizetnie azokat, vagy beszámíthatja az előzőleg megfizetett járulékok alapját, azaz a 366 ezer forintot, így a járulékalapja 132 ezer forint áprilisban? Köszönöm válaszát!
Alanyi adómentes külföldre szolgáltat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó fordítással foglalkozik. Ügyfelei többnyire külföldi cégek, szolgáltat EU-tagokban és harmadik országban működő vállalkozásoknak is. Kérdésem, hogy mely esetben mit írjon a számlára? Eljárhat-e a fenti esetekben alanyi adómentesként, vagy más hivatkozást kell a számlán feltüntetni? Köszönettel: Vágner Emília
Egyéni vállalkozó veszteség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás egész évben veszteséges. Van-e elvárt nyereségminimum az év végén adózás szempontjából? Köszönöm!
Vállalkozás rokkantsági ellátás mellett: ennyi tb-közterhet kell fizetni
Cikk
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a megváltozott munkaképességű személyek milyen korlátozással, mekkora tb-közterherfizetés mellett dolgozhatnak vállalkozási jogviszonyban. Cikkünkben összefiglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint azt, hogy milyen ellátásokra jogosultak a megváltozott munkaképességűek.