954 találat a(z) csed cimkére
Csed és gyed idejére járó szabadság kifizetése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyik munkavállaló jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, harmadik gyermekére tekintettel gyedre jogosult 2019 decemberéig, második gyermekére tekintettel, mivel tartósan beteg a gyermek, 2026. novemberéig gyesre jogosult. A munkáltató felszámolás alatt áll, és ha jól tudom, a cégbíróságból való törlés napjával megszűnik a munkaviszonya a munkavállalónak, akkor is ha gyeden, gyesen van, és ekkor ki kell fizetni számára a felgyülemlett szabadságokat, illetve végkielégítés is megilleti jogutód nélküli megszűnés esetén. Viszont mi alapján kell elszámolni a szabadságot és a végkielégítést? Az érvényes alapbére alapján, ami 64 500 forint, mert 4 órás munkaviszonyban áll munkaszerződése szerint, és középfokú végzettséget igénylő a munkaköre. Viszont nem fog visszatérni dolgozni, mert nincs már hova, tehát nem lesz munkabér-módosítás. Vagy a jelenleg érvényes garantált bérminimumot kell alapul venni ilyen esetben? Mert 2016-ban 129 ezer volt a garantált bérminimum, jelenleg 180 500 forint. Melyik bérrel kell számolni ilyen esetben a szabadságok és a végkielégítés kifizetésekor? Válaszukat előre is köszönöm!
Párhuzamos ellátások Kérdés
Tisztelt Szakértő! A jelenlegi szabályok szerint a gyed időtartama alatt, ha megszületik a második baba, akkor a csed ellátás mellett a nagyobb gyermek jogán járó gyed ellátás is folyósítható a gyed lejártáig. A kérdésem az, hogy a gyed lejártát követően, a nagyobb gyermekre tekintettel a GYES megigényelhető-e miközben a kisebb gyermek után még csedet, majd gyedet kap az anyuka? Köszönettel
Katás kismama Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy elég komplex kérdésben szeretnék segítséget kérni. Adott egy áfás, katás egyéni vállalkozó kismama, aki jelenleg csedet kap. 1. kérdés: Ahhoz hogy a kata havi díját ne kelljen megfizetnie, milyen bevallást és milyen gyakorisággal kell beadnia? Kell-e ezen bevallás mellé havi szinten áfabevallást is beadni? 2. kérdés: Amíg cseden van, addig nem végezhet keresőtevékenységet, különben elesik a csedtől, de beszerzéseket hajthat végre, amiből bevétele nem származik? Csak árufelhalmozás céljából? Ilyenkor az áfabevallásban visszaigényelheti a beszerzések áfáját? 3. kérdés: Ha ő nem végezhet beszerzéseket sem (mert elesne a csedtől), ha egy alkalmazottat foglalkoztat, akkor ő elvégezheti a feladatokat, és számlázna ki bevételt, így sem kellene a katát megfizetnie a vállalkozó kismamának? Kérem, törvényi hivatkozásokat is írjon, amelyek segítenek az eligazodásban. Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Ki, mikor biztosított, és mikor nem az? – Példákkal! Cikk
A társadalombiztosítással összefüggő tevékenységünk során számtalanszor használjuk a biztosított kifejezést, nem egyszer tévesen értelmezve azt. A következőkben néhány ezzel kapcsolatos félreértést, téves értelmezést igyekszünk tisztázni.
Cseden lévő katás vállalkozó és a szünetelés Kérdés
Katás egyéni vállalkozó 2018. június 20-áig csed miatt nem fizet katát. Június 2-ától szünetelteti a vállalkozását. Június 21-étől nem ő megy a gyerekkel gyedre, hanem a férje. Júniusra kell katát fizetnie, azért mert június 1-jén még katás volt, bár az a nap még csed időszakára esett?
Katafizetés csed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi két kérdésre adott válasz ellent mond egymásnak. Ügyfelem megfelelő tájékoztatása érdekében mielőbb szükséges lenne tisztázni, melyik a helytálló. Várom megtisztelő válaszukat! 1. http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_8_KATA__GYED__CSED_jhy Radics Zsuzsanna A kismama a csed alatt nem dolgozhat munkaviszonyában, így a minimum 36 órás foglalkoztatás nem valósul meg, erre tekintettel ezen időszakban főállású kisadózónak minősülne, és havi 50 000 forint tételes adót kellene fizetnie. A főállású kisadózás folytatása Tbj. 5. §-ában meghatározott biztosítási jogviszony, ami keresőtevékenységnek minősül, így azt a csed alatt nem lehet folytatni. 2. http://adozona.hu/kerdesek/2018_2_10_CSED_katas_egyeni_vallalkozonal_mhm Széles Imre Heti 36 órás munkaviszony esetén valóban nem minősül főállású kisadózónak és csak havi 25 ezer forintos kata terheli. Ezen a státuszán az sem változtat, hogy a munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon lesz. A nem főállású kisadózó nem biztosított, így e tevékenység nem minősül keresőtevékenységének az Eb. (1997. évi LXXXIII.) törvény alkalmazásában, így nem akadálya a csed folyósításának.
Tb-ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szülés előtt áll. Alkalmazottat nem foglalkoztat, csed ellátást fog igényelni. A tevékenységét nem fogja folytatni a csed ideje alatt, de a főtevékenysége mellett bérbeadásból is van egyéni vállalkozóként bevétele. A továbbiakban jogosult számlázni a bérleti díjat, vagy foglalkoztasson alkalmazottat ahhoz, hogy jogosult legyen a csed ellátásra? Köszönöm válaszát!
Katás egyéni vállalkozó cseden, gyeden Kérdés
Jelenleg 2018. 03. 16-ától gyesen lévő anyuka saját kft.-ben 2018.10. 14-óta munkaviszony keretében ügyvezető. 2016. 03.16-ától személyesen nem végez munkát a társaság tevékenységében, ügyvezetést más látja el, jövedelmet nem vesz fel. Idén gyes mellett szeretne „katás” egyéni vállalkozóként dolgozni. Kérdésem, hogy „katás” egyéni vállalkozóként gyes alatt, illetve a gyes lejártát követően egy újabb gyermek vállalása esetén milyen jövedelem és milyen jogviszony alapján állapítják meg a csed és gyed alapját?
Katázás utáni babázás – gyermeknevelési ellátások Cikk
Kata szerint adózó egyéni vállalkozó 2018 októberében fog szülni. Már több mint két éve főállású katás, 50 ezer forintot fizet. Hogyan fog alakulni a táppénz, csed, gyed? Hogyan tudja ezeket igénybe venni, milyen nyomtatványokat kell beadnia? Ha a gyed mellett dolgozik, kell-e fizetnie a tételes adót? Az iparűzési adó fizetési kötelezettsége mennyi lesz, ha a tételes adót választotta? Olvasói kérdésekre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó – csed összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015.06.01-től katás egyéni vállalkozó vagyok, havi 50 ezer forintos befizetéssel. 2018.01.01-től – profilváltás miatt – visszatértem a sima egyéni vállalkozásba, ahol havi 450 ezer forintot veszek ki vállalkozói kivétként. A szülés várható ideje: 2018.10.15. Kérdésem, hogy mennyi lesz a csed, illetve a gyed összege? Köszönöm a választ.
Katás egyéni vállalkozó ellátásai gyermekvállalás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó 2018 októberben fog szülni. Már több mint két éve főállású katás, 50 000 forintot fizet. Hogyan fog alakulni a táppénz, csed, gyed? Hogyan tudja ezeket igénybe venni, milyen nyomtatványokat kell beadnia? Ha a gyed mellett dolgozik, kell-e fizetnie a tételes adót? Az iparűzési adó fizetési kötelezettsége mennyi lesz, ha a tételes adót választotta? Köszönettel Nagyné
Fizetés nélküli szabadság idejére a pótszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Kismamámnak 2018. novemberben lejár a gyermekgondozási díja és visszajönne dolgozni, a szülési szabadság teljes részére, illetve a gyed első fél évére járó alapszabadságát kiszámoltam, de kell most, 2018-ban számolnom a gyermeke után járó 2 nap pótszabadsággal? (2016. novemberben szült, a csed lejártát követően gyedben részesült.) Jár fizetés nélküli időre a gyermek után járó pótszabadság? Ha jár, kell-e arányosítani a napokat? Köszönöm válaszukat előre is. Görög Aranka
Gyet mellett gyedigény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az édesanya első 3 gyermeke után gyetben részesül jelenleg is. 4. gyermekére tekintettel (szül.: 2017.07.08.) részesülhet gyedben? Első munkahelyéről igényelte a gyetet, második munkahelyéről csedben részesült. Esetleg mindkét helyről kaphat gyedet? Válaszát köszönöm!
Táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Konkrét esetben szeretném a segítségét kérni. Fiatal munkavállaló augusztus közepén fog szülni. Korábban nem volt semmilyen biztosítási jogviszonya, jelenleg határozott idejű munkaviszonya van, 2017.10.16. és 2018. 04. 15. között. 2018.01.03-tól táppénzen van. A határozott idejű munkaviszony megszűnésével a táppénzjogosultsága is megszűnik. Kérdésem az, hogy ha a határozott idejű munkaviszony megszűnése utáni napon új munkaviszonyt létesít, akkor jogosult lesz-e táppénzre? Esetleg jogosult lesz-e csedre? Köszönöm.
Ügyvéd csed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben az ügyvédi irodában van egy jelölt alkalmazott, és az ügyvéd csedre lenne jogosult, igénybe veheti-e a csedet úgy, hogy ez idő alatt számlakibocsátásra kerül sor az iroda részéről? Amennyiben ezt nem teheti meg, akkor a csed, gyed időtartama alatt a járulékok megfizetésére kötelezett? Köszönettel.