527 találat a(z) beszámoló cimkére
Egyesület beszámolója és költségelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünket 2015. október 14-én alapítottuk. Az ügyvéd úr kifelejtette az adószámigénylő lapot a kérelemből, így több levélváltás után 2016. január 7-én szerezte meg egyesületünk az adószámot. Nem tudom, hogyan kell beadni a beszámolónkat a tavalyi évre. 2015. 10. 14. - 2016. 01. 06. lenne az első beszámolónk üzleti éve? És innentől fogva pedig 2016. 01. 07. - 2016. 12. 31-ig lesz a következő beszámoló? Naplófőkönyvet vezetünk 2016 februárja óta, mert ténylegesen akkor kezdtük meg a tevékenységünket, közhasznúak nem vagyunk. A Pk.-141-es beszámoló sémát adnánk be nullásan. Beadhatom én, mint elnök az ügyfélkapumon keresztül? Vagy papíralapon kell? Mivel adószámunk csak 2016.01.07-én lett, tudunk beadni a tavalyi évre vonatkozóan TAONY nyomtatványt? Vagy azt nem kell benyújtanunk május 31-éig? Valamint az egyesületünk polgárőrségként üzemel. Saját autónk még nincs, de a szolgálatot az egyesületi tagok ellátják saját személygépjárműveikkel és az egyesület szeretné nekik kifizetni a járőrözés során felhasznált üzemanyag költségét, és szeretné az autók mágneses matricáinak, valamint a fényhíd, sziréna költségeit is elszámolni. Erre van valamilyen lehetőség? Hogyan járhatunk el helyesen? Tisztelettel köszönöm a segítségét!
Nem jegyzett, de befizetett tőke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2015. 12. 21-én módosította a alapító okiratát, melyben megemelte a kft. tőkéjét 500 ezer forintról 3 millióra. A pénzt be is fizette még decemberben a bankszámlára törzstőke-befizetés címén. A cégbíróság viszont csak 2016. 01. 05-én hajtotta végre a bejegyzést. Hogyan kell szerepeltetni ezt a mérlegben? A jegyzett tőke értéke mennyi lesz a 2015. beszámolóban? És a jegyzett, de be nem fizetett tőke értéke? Köszönöm!
Térítésmentes pénzeszköz-átadás kapcsolt vállalkozások között
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott az alábbi helyzet: kft. és zrt. kapcsolt vállalkozások. Zrt. a kft. részére térítés nélkül pénzeszközt ad át, erről szerződés is készült, amelyben szabályozva van az, hogy az átvevő kft. értesíti a NAV-ot (Itv. 11. § (2) és 91. § (2) értelmében) arról, hogy a tranzakció illetékmentes (Itv. 17. § (1) n), így nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége. Az átadást a zrt.-nél rendkívüli ráfordításként kell elszámolni ugyan, de mivel a kft. nyilatkozik (Tao. tv. 3. sz. melléklet A/13.) zrt. felé, hogy az érintett adóévben az eredménye a juttatás nélkül sem lesz negatív, majd a beszámoló-készítést követően ugyanerről nyilatkozik, így a juttatás nem lesz adóalap-növelő tétel a zrt.-nél. Mivel a véglegesen átadott pénzeszköz szokásos piaci ára és annak ellenértéke sem értelmezhető, így dokumentációs kötelezettség nincs. Megítélésük szerint a vállalkozások kapcsolt jellegére tekintettel minősítheti az adóhatóság az ügyletet jogszerűtlennek vagy semmisnek? Okoz bármilyen különbséget az, hogy kapcsolt vállalkozások között jön létre az ügylet ahhoz képest, mint, ha nem kapcsolt vállalkozások között jönne létre? Válaszukat köszönöm.
2016. évi törvény a behajtási költségátalányról
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2016. március 17-én elfogadott, a behajtási költségátalányról szóló törvény gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban az alábbi kérdéseink merültek fel: – Az egyéves jogvesztő határidőn belül milyen számviteli teendőink vannak (2015-ben, illetve 2016-ban)? – Az új törvény szerint a könyvelésben mikor kell elszámolni ráfordításként, kimutatni kötelezettségként a behajtási költségátalányt? Csak akkor, ha/amikor jelentkezik érte a partner? Egyéb esetben nincsen ilyen teendőnk? – A törvény hatálybalépését követően a múltbéli költségátalányra is egy évig még igényt tarthatnak. A 2015-ös könyvekben és beszámolóban szerepeltetni kell ezeket a függő tételeket (melyekért még jelentkezhet a partner, mert nem telt el az egy év)? – Ha 2015. évi késedelemmel kapcsolatosan csak 2016-ban jelzi a partner a behajtási költségátalány megfizetésére vonatkozó igényét, akkor melyik évben, milyen könyvelési teendőnk van? – 2015 februárjában és júliusában előírtunk 40-40 eurónyi behajtásiköltségátalány-kötelezettséget. Máig nem jelezték felénk a partnerek a térítési igényüket. Mikor vezethetők ki az egyéb bevételekkel szemben ezen kötelezettségek? – A 2014. évi késedelmiköltségátalány-kötelezettségek mikor szüntethetők meg a könyvviteli nyilvántartásokban? Válaszát előre is köszönjük!
A végelszámolás elkezdődött, csak így tovább!
Cikk
A végelszámolás elkezdődött, a tevékenységet záró beszámolót közzétette olvasónk. A végelszámolási nyitómérleget elkészítette, mi a további teendő? – kérdezi. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszol.
Cégnyilvántartásból törölt cég
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét, hogy mi a teendő abban az esetben, ha cégbíróság megszűntnek nyilvánított egy céget 2012. 12. 01-ével? Az adóhatóságnál az adószám érvényes, a 2012–2013–2014-es évekre benyújtásra került a beszámoló, és közzé is tették. A könyvelőnek mit kell tennie ebben az esetben, ha csak most szerzett tudomást erről? Válaszát előre is köszönöm!
Törölt adószám
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték, mert nem nyújtotta be a beszámolóját. A beszámoló benyújtásra került az adószám törléséről szóló határozat jogerőre emelkedése alatt. Utána elküldték a 16/201/T nyomtatványt 3 kódú változással: adószám törlését követő bejelentés. A törlés napja: március 1. volt, március 5-én adták be a 16T201/T nyomtatványt. Milyen kötelezettsége van a kft.-nek még ebben az esetben? Mikor kell beszámoló, bevallás? Mire kell figyelni? Válaszukat előre is köszönjük.
Végelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A végelszámolás elkezdődött, a tevékenységet záró beszámolót közzétettem. A végelszámolási nyitómérleget elkészítettem, mi a további teendőm? Az ügyvédi iroda szerint közzé kell tenni, tudtommal viszont ezt nem kell letétbe helyezni és közzétenni, csak a cég legfőbb szerve elé terjeszteni, ez pontosan mit jelent? Köszönettel: Udvardiné Petrovics Szilvia
Jegyzett tőke emelése és mérleg
Kérdés
Egyszerűsített éves beszámoló készítésére kötelezett kft.-nek jegyzett tőke emelési kötelezettsége van ez év március 15.-éig, amelyet az elmúlt évek 7.5 milliós eredménytartalékából kíván megvalósítani. Az eljáráshoz szükséges éves, vagy közbenső mérleg. Mi a 2015. évről elkészített egyszerűsített beszámoló mérlegének felhasználását tartanánk az ésszerű megoldásnak. Azonban azt már látjuk, hogy e mérlegben a 2015. év mérleg szerinti eredménye körülbelül 1.5 millió forint lesz, amely 2016. évben csökkenti az eredménytartalékot, de még így is 6 millió forint lesz, ami több mint kétszerese a jegyzett tőke emeléshez szükséges 2,5 millió forintnak. A konkrét kérdés: ilyen esetben a 2015. évi mérlegben kimutatott veszteség mellett végrehajtható-e a jegyzett tőke emelés eredménytartalékból? A másik kérdés e beszámoló mérleget a eljárást megelőzően letétbe kell e helyezni? A választ előre is köszönöm.
Számviteli és adózási teendők végelszámoláskor
Cikk
Mikor van mód végelszámolásra, milyen határidőket kell betartani, milyen számviteli és adózási feladatokat kell teljesíteni? Összefoglaltuk a számviteli törvény hatálya alá tartozó adózókra vonatkozó szabályokat.
Beszámoló elfogadása korábbi időpontban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. számviteli politikájában a beszámolókészítés időpontja a fordulónapot követő április 30-a, már közel 6 éve. A kft. tulajdonosai most viszont már 2016. februárban osztalékot akarnak kifizetni maguknak, és így a 2015. évi beszámolót már 2016. 02. 16-ai időponttal akarják jóváhagyatni a taggyűléssel, és döntést hozni az osztalék-kifizetésről is. Kérdésem ezzel kapcsolatban: 1./ A számviteli politikát kell-e emiatt módosítani, hogy nem 2016. 04. 30-ai időponttal, hanem 2016. 02. 15-ei időponttal készül el a beszámoló a 2015. évről? 2./ Ha módosítani kell a számviteli politikában 2016. 02. 15-ére, akkor megtehetem-e, hogy 2016. decemberben visszamódosítom a beszámolókészítés időpontját a mérlegfordulónapot követő április 30-ára? Válaszukat előre is köszönöm.
Alapítvány megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Alapítvány megszüntetésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Mi a teendőnk, kinek kell bejelenteni, milyen bevallásokat kell elkészíteni, mik a határidők? Mi a teendője az alapítványnak és a könyvelőnek? Hova kell bejelenteni a megszűnést? Mivel még ilyen esettel nem találkoztunk, nem tudjuk, ilyenkor mi is a teendőnk. Segítségüket köszönjük. Üdv.
Mikrogazdálkodói beszámolót készít? Ezekről a változásokról tudnia kell!
Cikk
A tavalyi év végén volt nap, amikor négyesével jelentek meg a közlönyök, számos rendeletet módosítva. Ezek közül most a mikrogazdálkodói beszámoló új szabályait ismertetjük.
Hajszál a levesben – teendők, ha hibás az átvett könyvelési anyag
Cikk
Előfordul, hogy az új könyvelő fedezi fel az elődje által elkészített mérleg, főkönyvi kivonat hibáját. Sőt, az is megeshet, hogy a szóban forgó beszámolóra a cégbíróságnak nem is lett volna szüksége. Mit tehet ilyenkor a könyvelő?
Fordítókulcs az IFRS alkalmazásához. Táblázatokkal
Cikk
Továbbra is kellene magyar számvitel szerinti nyilvántartásokat és beszámolókat készíteniük az IFRS-re áttérőknek. Táblázatokban foglaltuk össze a két módszer közötti eltéréseket.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...