527 találat a(z) beszámoló cimkére
Nem hiba miatti 3 oszlopos mérleg megítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adásvételi szerződésben az eladó részletfizetéseket határozott meg azzal, hogy ha azok nem teljesülnek, akkor az adásvételi szerződés érvényét veszíti és utólag a kifizetett díjak bérleti díjaknak fognak minősülni. A nemfizetés bekövetkezett és annak a szerződésben rögzített hatása is. Az ügylet már lezárt beszámolót is érint. A számviteli törvény idei módosítása véleményem szerint az ilyen ügylet bemutatását is három oszlopos mérlegben kéri bemutatni (amennyiben a nagyságrendi feltételek teljesülnek), függetlenül attól, hogy ez nem tekinthető hibának, hisz az eredeti beszámoló készítésénél az akkori információk alapján helyesen lett bemutatva tárgyi eszköz beszerzésként az ügylet. Jól gondolom? Válaszukat előre is köszönöm
Önellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az idei könyvelés alkalmával derült ki, hogy egy külföldi partnerünknek még 2013-ban anyagelőleget számláztunk, amit ki is fizetett, de az akkori könyvelő ezt a tételt is exportbevételként könyvelte. Ebben az évben jutott el a termelésünk odáig, hogy ezt az előleget az idén teljesített értékesítésből levonjuk. Ha úgy könyvelem le, ahogyan az előleg visszavételezését kell, akkor a 453 főkönyvi szám T egyenlege megmarad, mert nincs meg az ellenpárja. Hogyan rendezzük ezt a helyzetet? Önrevíziózni kell a 2013. évi társasági adóbevallást (bevételként, akkor adóztunk utána) és három oszlopos mérleget kell készíteni a 2016. év beszámolójában? Vagy most a bevétel csökkenéseként számoljuk el a levont előleget? Válaszát előre is köszönöm!
Nem hiba miatti három oszlopos beszámoló kérdése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adásvételi szerződésben az eladó részletfizetéseket határozott meg azzal, hogy ha azok nem teljesülnek, akkor az adásvételi szerződés érvényét veszíti és utólag a kifizetett díjak bérleti díjaknak fognak minősülni. A nemfizetés bekövetkezett és annak a szerződésben rögzített hatása is. Az ügylet már lezárt beszámolót is érint. A számviteli törvény idei módosítása véleményem szerint az ilyen ügylet bemutatását is három oszlopos mérlegben kéri bemutatni (amennyiben a nagyságrendi feltételek teljesülnek), függetlenül attól, hogy ez nem tekinthető hibának, hisz az eredeti beszámoló készítésénél az akkori információk alapján helyesen lett bemutatva tárgyi eszköz beszerzésként az ügylet. Jól gondolom? Válaszukat előre is köszönöm
Beszámoló és bevallások utáni felelősségvállalás
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Régi ügyfelem ügyvéd közreműködésével megszerezte egy kft. tulajdonjogát 2016. 07. hónapban. Az átvett társaság iratanyaga is megérkezett hozzám a könyvelés továbbvitele érdekében. Az alábbi problémákkal találtam szembe magam: - A 2015. évre beadott beszámoló nem a valódiság elve alapján készült, a 2014. év nyitó oszlopát tüntették fel 2015. év záró oszlopaként is. Az indok az volt, hogy "nem történt semmi 2015-ben". Ez nem igaz, rendelkezem az előző könyvelő által feldolgozott eredeti bizonylatokkal, valamint az ügyvezető részére megküldött pdf formátumú főkönyvi kartonokkal a 2015. évre. - A 2015. évi társaságiadó-bevallást is nullásan készítették el, a mérlegsorokat a 2014. évi bevallással egyezően küldték meg. - 2013-2015. évekre 2016.01.02 -és 01.03-án a 08-as bevallásokat önellenőrízték ezzel eltüntetve a NAV-nál felgyülemlett 1,6 milliós adótartozást. - Az önellenőrzés a könyvviteli nyilvántartásokban nem lett lekönyvelve, valamint az önellenőrzés társasági adó vonzatát is figyelmen kívül hagyták. A kérésem az, hogy ügyfelem védelme érdekében mi a helyes követendő eljárás, milyen eszközökkel lehet elérni azt, hogy a folytonosság elvét a számvitelben biztosítani tudjuk?
Beszámoló-közzététel elmaradása
Kérdés
A 2015. évi beszámoló letétbe helyezése egyik cégünknél elmaradt. A NAV bírságot szabott ki. Van ilyenkor valamilyen kötelezettsége a hatóságnak, hogy felhívja az adózó figyelmét a hiányosságra?
Első konszolidáció
Kérdés
„A” és „B” cég (ahol „A” az anya-, „B” a leányvállalat) beszámolóit konszolidálni kell, mert elérték a törvényben előírt értékhatárt. Az első konszolidált beszámolóban kell-e bázisadatot szerepeltetni, és ha igen, mi legyen az? Véleményünk szerint igen, mert a számviteli alapelvek alapján az összehasonlíthatóságot biztosítani kell. Ha például a 2015. év adatokat kell először konszolidálni, szükséges egy olyan „rendező” beszámoló, amely „A” és „B” cég 2014. évi beszámolóinak adatait vonja össze (konszolidálja) a bázisadatok megteremtése érdekében?
Tulajdonosi követelések és kötelezettségek besorolása
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy kft.-nek három jogi személy tulajdonosa van, a tulajdoni hányadok: 40%, 30%, 30%. A szavazati arányok és a tulajdoni hányadok megegyeznek, nincs egyéb megállapodás a tulajdonosok között. Kérdésem, hogy 2016-tól az éves beszámoló melyik sorában kell feltüntetni: - a tulajdonosoktól kapott hosszú lejáratú kölcsön összegét, - a tulajdonos felé számlázott vevői követeléseket és - a tulajdonosok által számlázott szállítói kötelezettségeket? (Eddigi iránymutatás: 9/2010/Szt. 3. § (2)/ISZ)) Köszönettel!
Mikrovállalkozói beszámoló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2016-ban beolvadással megszűnt. Mikrovállalkozói beszámolót szeretnénk készíteni. Az elektronikus nyomtatvány 1.1-es verzió még mérleg szerinti eredménysort tartalmaz. Beküldhető-e így a zárómérleg? Esetleg van már fent adózott eredménysort tartalmazó beszámoló nyomtatvány is? Az hol található? Válaszukat köszönöm. Takácsné Anci
Osztalék fizetése, előírások üzletrész átruházásánál, lefoglalásánál
Cikk
Mikor, kinek jár az osztalék, mikor nem fizethető egyáltalán? Üzletrész átruházásánál kit illet meg a nyereség? Körbejártuk a sokakat érintő kérdést. Az adóhatóságtól megkérdeztük azt is, hogy mi a helyzet a lefoglalt üzletrészekre vonatkozóan.
Eurós beszámoló két tizedesjegy pontossággal (Sztv.)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A könyvvizsgálónk az eurós beszámolónkat – amit két tizedesjegy pontossággal készítettük – euróra kerekítve kéri. Mivel az alapitó okiratban is két tizedesjegy pontossággal lett meghatározva (és a számviteli politikában is) a jegyzett tőke, a könyvelőprogramban használunk centeket, igy számunkra evidens volt a kerekitések elkerülése miatt is a két tizedesjegy használata a beszámolóban is. Kérdésem, hogy törvényileg elfogadható-e a két tizedesjegyű beszámoló vagy euróra kerekítve kell a beszámolót elkészíteni? Mire lehet hivatkozni ez esetben? Köszönettel.
Osztalék vagy osztalékelőleg?
Kérdés
100 százalékban külföldi tulajdonú kft. a 2015. évi beszámoló elfogadásakor nem hagyott jóvá osztalék-kifizetést. 2016 júniusában a tulajdonos hozott egy határozatot, hogy a 2015. évi mérleg szerinti eredményt – kiegészítve azt a szabad eredménytartalékkal – osztalékként felveszi. A számviteli törvény módosítása a 2016. évi üzleti évtől lépett hatályba, ez azt jelenti, hogy az új szabályokat 2017. évben kell először alkalmazni a 2016. évi beszámoló összeállításakor. Ebben az esetben osztalékelőlegként kell kezelni a kifizetést? (Ebben az esetben elfogadható a 2015. évi beszámoló, mivel a döntést 6 hónapon belül meghozták.) Vagy: már a 2016. évben osztalékfizetésként kezelhető a kifizetés? Köszönöm: Kovács Erzsébet
Beszámoló javítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A számviteli beszámolót hány évre visszamenőleg lehet javítani? Az időhatár független attól, hogy háromoszlopos mérlegről vagy újbóli közzétételről van szó? Köszönöm szépen.
Beszámoló melléklete az osztalék felvételéről
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Augusztus 3-ai kérdésemben a osztalék könyveléséről és a beszámolóhoz csatolandó mellékletről kérdeztem. A könyvelésről részletes választ kaptam, de a beszámoló mellékletének a tartalmáról nem. Kérem szíves válaszát, hogy mit tartalmazzon az osztalék felvételéről szóló csatolmány. Köszönettel.
Nem egészen szabályos a szabványügyi testület
Cikk
Az Állami Számvevőszék ellenőrzése hiányosságot tárt fel a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT) a gazdálkodásában. Az MSZT egyszerűsített éves beszámolói a 2012., 2013. években nem feleltek meg a jogszabályokban foglaltaknak, azok nem a valós állapotot tükrözték.
Jól nézze meg a könyvelőt! Íme a szemüveg
Cikk
Társaságunk végzi a vele kapcsolt viszonyban lévő társaság könyvelését. A kapcsolt cég annyit fejlődött az alakulás óta, hogy időszerű egy önálló könyvelő alkalmazása. Kérdésem: milyen feltételeknek kell teljesülniük, hogy önállóan könyvelhessen és beszámolót készíthessek? A társaságnak nincs könyvvizsgálati kötelezettsége jelen pillanatban. Olvasónk kérdésére Pölöskei Pálné adószakértő válaszol.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...