1104 találat a(z) bérbeadás cimkére

Fizetendő áfa utólagos csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségüket szeretném kérni. Cégünk ingatlant birtokol és bérbeadja azt. Minden hónapban kiszámlázzuk a négyzetméterre jutó bérleti díjat. Sajnos 5 év után most realizálódott, hogy rossz alapterületet számláztunk ki eddig. Jelenleg azt próbáljuk meg kitalálni, hogy milyen formában tudnánk ezt a lehető legkisebb "macerával" megoldani. Az áfatörvény 2014-ben módosult, pontosan az adóalapok utólagos korrekciójával és azok érvényesíthetőségével, de megítélésünk szerint a jogszabály nem egyértelmű. Önök szerint is szükséges az 55 darab számla utólagos módosítása és 55 darab önellenőrzés beküldése, hisz csökkentjük a fizetendő adónkat? Sajnos nem vagyok jogász, számomra az áfatörvény 153./B § (2) bekezdése talán az irányadó..., emiatt gondoljuk, hogy nincs más megoldásunk. Örülnénk, ha esetleg Önök javasolnának. Köszönöm válaszukat.

Ingatlan-bérbeadás: a közműdíj továbbszámlázása Cikk

Melyik évre számlázható tovább a bérbeadott ingatlan közműdíja? Az elszámolási időszakra, a számla beérkezésének évében, vagy részletfizetés esetén a kiegyenlítés évében? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.

Bérbeadó által kiszámlázott rezsidíjak könyvelése a bérbevevőnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a bérbeadó a gáz-, víz-, áramköltséget változatlan áron továbbszámlázza a bérbevevőnek (az eredeti rezsiszámlák másolatát mellékelve a számlához), a bérbevevő anyagköltségként könyvelheti azt? Előre is köszönöm a válaszát!

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt dr. Szeiler Nikolett! Egy levélíró fenti tárgyban május 4-én írt levelében május 21-én adott válaszában Ön a következőket írta. "Tételes költségelszámolás esetén a jövedelem megállapításánál a bevételből levonhatóak az igazolható költségek legfeljebb a bevétel 50 százalékáig." Kérem, szíveskedjék tájékoztatni, hogy ezt mely jogszabályhely írja elő, ugyanis az én ismereteim szerint a bérbeadás bevételével szemben az éves bevallásban 100 százalékig elszámolhatók a költségek. Ez nem így van? Válaszát előre is köszönöm.

Kft. tulajdonosának háza székhelyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni: Adott egy kft., aki bérelt egy ingatlant, ami a székhelye volt. Tevékenységét bővíti internetes kereskedéssel, és ezt a tevékenységét a kft. magánszemély tulajdonosa a saját házának egy erre a célra kialakított részében végezné. Ennek megfelelően a cég székhelyét áthelyezné a saját házába. Ebben az esetben úgy tudom, hogy mindenképpen bérleti szerződést kell kötni a kft. és a tulajdonos között, amiben megállapodhatnak abban is, hogy nem fizet a cég bérleti díjat. Mivel a tevékenység nem sok rezsiköltséget eredményez, ezt a kft. nem feltétlenül szeretné költségként elszámolni. Szeretnénk mindent szabályosan csinálni a legkisebb adófizetéssel, ebben az esetben sem a magánszemély tulajdonosnak, sem a kft-nek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége? A magánszemélynek kell-e kérnie adószámot az ingatlan bérbeadáshoz? Változik-e a helyzet, ha a ház tulajdonosa a cég tulajdonosának a gyermeke? Előre is köszönöm a választ.

Elhunyt lakás bérbeadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki eddig bérbe adta feleségével közös tulajdonban levő lakását, elhunyt. A hagyatéki végzés alapján ezt a lakást a 2 felnőtt gyermekük öröklik .A lakáson a feleség haszonélvező lesz. A továbbiakban a feleség is bérbe adja ezt az ingatlant. Szükséges-e bármilyen hozzájárulás a tulajdonosok részéről? A hagyatéki eljárás hónapokig tartott, addig a bérlő havonta fizetett a családnak ugyanúgy bérleti díjat. A hagyatéki tárgyaláson döntött a család az öröklési rendről. Így ezután tudta csak a NAV-nál bejelenteni a bérbeadás tevékenységét a feleség (mellette egyéni vállalkozó is), ezalatt az idő alatt keletkezett bérbadásból származó jövedelmet hogyan adózza le a feleség? Segítő válaszát köszönjük

Ingatlan bérbeadása, költség elszámolása Kérdés

Magánszemély ingatlan-bérbeadás, felújítás Kérdés

Tisztelt Cím! Az alábbiakra kérem szíves válaszukat : Egy korlátolt felelősségű társaság valamelyik tagja a tulajdonában álló családi háza egy részét a kft. részére bérbe adja. Ezen bérleményen a kft. átalakítást, felújítást hajtana végre. Hogyan a legcélszerűbb ezt megvalósítani, a vonatkozó adó, számviteli, jogi szabályok maradéktalan betartása mellett, átfogóan illetve néhány konkrétan felmerült kérdésre : - A bérleti szerződés határozott, vagy határozatlan idejű legyen? - Szerződő felek megállapodjanak-e a bérleti szerződés végén a beruházás akkori értékének kezeléséről, illetve célszerűbb-e az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezni? - Van-e lehetőség arra, hogy a társaság szívességi használat címén használja az ingatlant? - Hogyan kell a felújítás áfáját kezelni, számít-e, hogy a társaság bejelentkezett az áfa [áfatörvény 86. § (1) bek. l) pontja, 88. § (4) bek.] hatálya alá? - Hogyan kell az értékcsökkenést elszámolni? - Miként van lehetőség a későbbi működésből eredő rezsi költségek társaság általi elszámolására? Segítségüket előre is köszönöm. Nagyné Farkas Ida Könyvelde Bt.

Bérbeadás: így számolható el az ingatlan értékcsökkenése Cikk

Gyakori eset, hogy olyan magánszemély adja bérbe a lakását, aki azt örökléssel, ajándékozással szerezte. Utánajártunk, hogy ilyenkor elszámolható-e értékcsökkenési leírás címén költség a bevétellel szemben, különös tekintettel a 2014. évi bevallásra, illetve a leírási alap meghatározásának 2015. évi változására.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. tao (sport) támogatásból autóbuszt vásárol, melyet esetenként bérbe fog adni. Levonhatja-e beszerzéskor a teljes áfát és év végén arányosítás miatt visszafizeti az évre eső részt, vagy ne vonjuk le, csak év végén az arányszámmal megállapított részt?

Lakóingatlan utólagos áfalevonás Kérdés

​Gazdasági társaság (áfakörös) új építésű lakóingatlant vásárol saját használatra egy másik gazdasági társaságtól. Előzetesen felszámított áfát nem vonja le a szabályoknak megfelelően. Négy évvel később saját használat helyett adóköteles bérbeadásra kívánja hasznosítani az ingatlant. Levonhatja-e a beszerzéskor felszámított, de le nem vont áfát 16/20 arányban? Áfa tv. 135. § (1) Abban az esetben, ha az adóalany terméket tárgyi eszközként használ vállalkozásán belül, a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődően a) ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónapig, b) ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónapig terjedő tartamban az adóalany adólevonási jogát - az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül - az e § és a 136. § rendelkezéseinek figyelembevételével gyakorolhatja.

Bérbeadás – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe ingatlant magánszemélynek. A szerződés szerint a bérleti díjon felül fizetendő a rezsi. A bérbeadó minden hónapban számlát állít ki a bérleti díj plusz a rezsiről. Kérdésem az lenne, hogy az szja-bevallásban az adó alapja csak a bérleti díj vagy a bérleti díj plusz a rezsi? Illetve, ha a rezsi is az alapja az szja-nak, akkor abból is érvényesítem a 10 százalékos költséghányadot, vagy az 100 százalékban adóalap? Köszönöm.

Ingatlanvásárlás bérbeadás céljára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant (üzletet) szeretne vásárolni bérbeadás céljára. Megoldható-e, hogy magánszemélyként bérbeadásra áfás adószámot kér, és az ingatlan vétele ezután történik? Tulajdonképpen az adásvételi szerződés megkötésekor áfaalanynak kell lennie ahhoz, hogy a bérbe adni kívánt ingatlant fordított adózással tudja megvásárolni. Köszönöm a segítséget. .

Cégautóadó autó bérbeadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy ha egy kft. személygépkocsi bérbeadásával szeretne foglalkozni, és e célből gépkocsikat vásárol, akkor a cégautóadót ez esetben is meg kell fizetnie?

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, alanyi adómentes, 6 millió forint éves bevétel alatt. Magánszemélyként vásárolt üzlethelyiséget szeretnék bérbe adni. Vállalkozói tevékenységi körömben nem szerepel az ingatlan bérbeadás. Kérdésem: kaphatok-e a NAV-tól az ingatlan bérbeadásához külön adószámot, a bérbeadásból származó bevételemet össze kell-e vonni az egyéni vállalkozással, vagy elég a 16 százalékot plusz az ehót befizetnem?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink