1060 találat a(z) bérbeadás cimkére
Idegen tulajdonú személygépkocsi bérbeadás, cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gépjármű-bérbeadással foglalkozó kezdő egyéni vállalkozó az édesapja tulajdonában lévő személygépjárművet is bérbe adná. Kölcsönadási szerződéssel megteheti-e? S ha elszámolna utána költséget is, akkor kell-e cégautóadót fizetni? Segítő válaszát előre is köszönöm! PGabriella
Külföldi ingatlan-bérbeadó jövedelembevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a telephelyét ciprusi magánszemélytől bérelte, akinek nincs magyar adószáma, sem adóazonosító jele. A bérleti díj havonta át lett utalva részére, de az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet az említett adatok hiányában a kft. a 1508-as bevallásában nem tudta szerepeltetni azóta sem. Sajnos a ciprusi bérbeadó nyomtalanul eltűnt, nem lehet tőle beszerezni a kért adatokat. A 15T34-es nyomtatványon a kft. megpróbálta kifizetőként megképeztetni az adóazonosító jelet, de elutasító nyugta érkezik, mert csatolni kellene a személyes okmányainak másolatát, amit nem tud megtenni a kft. Hogyan járhatna el a kft. jogszerűen az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem bevallását illetően? Előre is köszönöm válaszát!
Weblap értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk külső vállalkozóval készíttetett egy weblapot, melyen keresztül lehetett szolgáltatásainkról információt szerezni, esetleg megrendeléseket leadni (utazásszervezéssel foglalkoztunk). Az iroda engedélyét nem tudta meghosszabbítani, ezért a weblapot átmenetileg nem üzemelteti. Januártól másik cégen belül fogja a tulajdonos a tevékenységet folytatni, amihez ezt, a már kész weblapot kívánja felhasználni, amit bérbe akar adni az új cégnek. Mi ilyenkor a teendő a számviteli elszámolásokban? Egyrészt azzal a nappal, amikortól nem elérhető a weblap hogyan kell elszámolni az akkori nettó értéket (addig a napig az értékcsökkenést elszámoltuk), át kell-e vezetni valamilyen készletszámlára? Terven felüli értékcsökkenést nem akar elszámolni, hiszen kis idő elteltével újra, bérbeadás útján hasznosítani fogja a weblapot. Egy másik weboldal üzemel továbbra is, de a tevékenység október végén megszűnt, a tevékenységi körből is kikerült és bevétel sincs azóta. Ezt az oldalt is bérbe fogja adni a régi cég az új cégnek. Ennek az oldalnak az értékcsökkenését meddig lehet elszámolni? Amíg a bevételszerző tevékenység folyt, vagy mivel az oldal egyébként működött, folyamatosan?
Bérbeadás magánszemély Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is, és mellette egyszemélyes kft. tagja és ügyvezetője, megteheti, hogy a saját tulajdonú ingatlanát, mint magánszemély bérbeadja a saját kft.-jének?
Közüzemi díj továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk (kft.) irodák bérbeadásával foglalkozik. Azt szeretném tudni, hogy amennyiben a bérlők felé továbbszámlázzuk a közüzemi díjakat, úgy ezt fel kell-e venni a tevékenységi körünkbe, és milyen TEÁOR-kód alatt? Válaszát előre is köszönöm!
Magánszemély ingatlan bérbeadása KATÁ-s EV-ként Kérdés
Tisztelt Adózóna! Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok. Alanyi adómentes, a kata alanya. Van egy saját ingatlanom, melyet cégnek bérbe szeretnék adni. Évi 1,1 millió forint lenne a bérleti díj. A kérdések a következők: 1.) Adhatom-e bérbe mint magánszemély? Tehát nem úgy mint egyéni vállalkozó 2.) Elég-e csak az adóbevallásomban szerepeltetni? 3.) Élhetek a 10 százalékos költséghányad levonással? Ha igen, akkor csak 990 000 forint lenne évente a bevétel, s így 1 millión belül lenne, s ekkor csak szja-t kell befizetnie a bérlő cégnek? 4.) A bérbeadás mehet a kata mellett? Befolyásolja a katát? Egyáltalán lehet bérbe adni kata mellett? Annyi minden olvastam, s nem vagyok már semmiben sem biztos. 5.) Ha befolyásolja a katát akkor mi a teendő? Hogyan lehet bérbe adni? Előre is köszönöm. Üdvözlettel, Kálmán Csaba.
Ha bérbeadja lakását, ezeket mindenképpen tudnia kell! Cikk
Bizonylatolás, költségelszámolás, eho- és adókötelezettség: cikkünkben a lakásukat adószám kiváltása nélkül kiadni szándékozó – nem egyéni vállalkozó – magánszemélyek számára gyűjtöttünk össze néhány fontos gyakorlati tudnivalót.
Bérbevett ingatlan takarítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk egy magánszemélytől (aki kiváltotta az adószámot) bérel irodát meghatározott időtartamra. A bérleti díjakról és a rezsiről a számlák havonta ki lettek állítva, az szja le lett vonva, és be lett fizetve. A bérleti időszak végén a magánszemély az egész bérlet időtartamára kiszámlázta nekünk az iroda takarítását. Azt szeretném kérdezni, hogy ebből a takarítási számlából is, mint kifizető le kell-e vonnom a 16 százalék szja-t, vagy ezt (mivel ez egy külön megállapodás, és nem a bérleti szerződés része) teljes egészében kifizetem neki, és az szja-t mint önadózó fogja a magánszemély befizetni és bevallani. Válaszukat előre is köszönöm. Anna
9 személyes autó Kérdés
Üdvözlöm! 9 személyes autót szeretnék vásárolni a kft.-be, és utána esetenként bérbe is szeretném adni. Ezzel kapcsolatban érdekelne az autó áfa és cégautó adózása, mert egyértelmű választ nem találok rá. Előre is köszönöm!
Társasház számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértó! Társasház számláz felénk bérbeadást, kinek kell a 16 százalék adót és a 14 százalék ehót rendezni, ha mi kifizetők vagyunk? Köszönettel: Fenyvesi Olga
Lakásbérbeadás adója, elszámolható költségei Cikk
Hogyan kell rendeznie lakása bérbeadásának adóját és költségeit? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.
Ingatlan értékesítése: amikor kötelező az áfa, és amikor választható Cikk
Mikor kell felszámítani forgalmi adót az ingatlanértékesítés után, és mire kell ügyelni, ha az adóalany áfakötelezettséget választ erre a tevékenységre? Összefoglaltuk.
Kata – konténer-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozó, adhat-e bérbe raktárkonténert? Belefér-e a bérbeadás a katás tevékenységbe és adózásába? Válaszukat előre is köszönöm!
Lakóingatlan bérbeadása, áfa, bejelentés .. Kérdés
Egy kft. bérbeadás céljából két ingatlant vásárolt. Az egyiket mint használt lakást magánszemélytől (áfa nincs). A másik lakást (új), lakásépítő cégtől, aki áfás számlát bocsátott ki. A bérbeadás kb. fél év múlva kezdődik el, mert a használt lakást fel kell újítani és bebútorozni. Az áfatörvény szerint a lakóingatlan áfát nem lehet levonni, és ez vonatkozik az ehhez kapcsolódó felújításra és szolgáltatásnyújtásra is, kivéve ha ezt túlnyomó részben bérbeadással kívánja a kft. hasznosítani, amit igazolni kell és e tevékenységet adókötelessé tenni. Kérdéseim: Az új ingatlan, továbbá a használt ingatlan felújítási költségeinek és mindkét ingatlanba a vásárolt berendezések áfáját már most levonhatom-e, vagy csak a bérbeadás tényleges megkezdését követően? A bérbeadási szándék igazolásként már most elfogadható-e, vagy csak azután, mikor ténylegesen megkezdődik a bérbeadás? A társasági szerződésben nem szerepel a bérbeadási tevékenység, úgy tudom, hogy ehhez nem kell társasági szerződést módosítani. Elegendő a tevékenység kezdetétől számított 15 napon belül a NAV-hoz bejelenteni ezen új tevékenységet, és ugyanezen a változásbejelentő nyomtatványon az adókötelessé tételt is. A vásárolt ingatlanok azok telephelynek minősülnek-e? A telephelyként történő bejelentést mikor kell megtenni: adásvételi szerződés létrejöttét; az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzés, vagy a bérbeadás megkezdésétől számított 15 napon belül? Válaszukat előre is köszönöm!
Egyéb szálláshely kiadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy egyéni vállalkozóm, aki az egyik lakásában alakított ki apartmanokat. Az egyéni vállalkozó áfás tevékenységet végez mellékállásban. Megnéztem sok választ erre vonatkozóan, de még mindig bizonytalan vagyok és a társpartner (aki intézi fizikailag a bérbeadással kapcsolatos adminisztrációt) könyvelője is mást mond. Az engedély megvan az 5590-es egyéb szálláshely tekintetében. Választhat-e a magánszemély általányadózást ezen szálláshelyre, a 32 ezer forintos átalányra gondolok? Vagy köteles az egyéni vállalkozásán keresztül, ráadásul áfásan intézni a szálláshely bérbeadását?