1060 találat a(z) bérbeadás cimkére
Alkalmilag ad ki szobát, lakást? Így kell adóznia Cikk
Időnként, hétvégére, néhány napra adja bérbe lakását turistáknak a tulajdonos. Hogyan kell adóznia? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Ingatlan-bérbeadás - Adószámmal vagy anélkül? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha van egy magánszemély, aki adóazonosító jellel ad bérbe ingatlant, majd időközben adószámot kér egy másik ingatlanban folytatott egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységre, akkor ezt követően kötelező-e neki a bérbeadásnál is a megszerzett adószámot használnia és számlát kiállítania, vagy a bérbeadás mehet-e továbbra is adóazonosító jellel, számviteli bizonylattal? Köszönöm a választ!
Szolgáltató által távhő továbbszámlázása bérbeadás esetén Kérdés
Ugyanattól a cégtől bérlünk üzlethelyiséget, amely cég a bérlemény részére a távhőt is adja (vagyis ugyanaz a cég a távhőszolgáltató és a bérbeadó cég is, a távhőszolgáltatást saját tevékenységként végzi). A bérbeadó bérbeadás esetében az általános szabályok szerint adózik, vagyis a bérleti díj 27 százalékos áfát tartalmazza. Kérdésünk: A bérbeadás során felmerült közüzemi szolgáltatás (szolgáltatások), különös tekintettel a távhőre (melegvíz + fűtés) milyen áfakulccsal adózik, a távhőre vonatkozó 5 százalékos kulccsal, vagy mint a bérleti díj járulékos költsége 27 százalékkal (az áfatörvény 70. paragrafusa alapján)? Köszönettel.
Területhasználat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kávézót (épület+hozzátartozó előtér) bérlek a várban. Előfordul, hogy a kávézót nem tudom kinyitni, mert az általam bérelt külső területen filmet forgatnak. Ebben az esetben kiszámlázhatom a filmet forgató cégnek a területhasználat díját, azaz bérleti díjat (a kávézó tulajdonosa is hozzájárul). Kérdésem, hogy mit írjak a számlára? Területhasználat vagy terület bérbeadása? És mivel ingatlan-bérbeadásról van szó, így áfás vagy nem áfás? Nem választottam a bérbeadás tekintetében az áfakötelezettséget. Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás esetén olyan kérdés merült fel, hogy amennyiben házaspárok esetében egy ingatlan 100 százalékban a feleség nevén van, és azt kiadni szeretné, történhet-e a férj nevére a számla kiállítása...az adók megfizetése a szja, eho is a férj nevében történne.
Bérbeadás áfája kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás nyújtás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk több telephellyel is rendelkező költségvetési szerv, ahol a távolságra tekintettel vendégszobát üzemeltetünk. Ezt kizárólag az intézmény munkatársai, illetve egyéb társintézmények munkavállalói veszik igénybe, kedvezményes "bérleti" díj felszámolása után. Helyesen járunk-e el, ha főszabály szerint adómentesen számlázzuk ki? (Nem választottuk az adókötelessé tételt.) Véleményünk szerint ez nem a klasszikus esetben felmerülő kereskedelmiszálláshely-nyújtás, így nem kell rá alkalmazni az áfatörvény 86. paragrafusának (2) bekezdésében foglalt kivételeket. Tisztelettel: Dobosné B. A.
Kata – bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Korábbi kérdésemnél azt a választ adták, hogy ha egy étterem kiadja a termet időnként esküvő, vagy egyéb rendezvény céljából, akkor a két ÖVTJ közül valamelyiket választhatja. 682008 Saját tulajdonú vagy bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése m.n.s vagy 682002 Gazdasági építmény bérbeadása. Tekintve, hogy ez egy katás egyéni válallkozó, a 682008 választása esetén elveszti a katát. Tehát megoldás lehet, hogy a 682002-t jelenti be, és így a kata is megmaradhat? Egyébként amikor kiadja a helyiséget, akkor ételt is szolgál fel minden esetben, tehát ez valójában éttermi szolgáltatás is. Köszönettel.
Pénzkezelés Kérdés
T. Szakértő! Azzal kapcsolatban lenne kérdésem, hogy egy egyéni vállalkozó, aki jutalékot kap azért, hogy egyes (más-más magánszemélyek tulajdonában lévő) ingatlanok bérbeadásával kapcsolatos teendőket intéz (takarítás, hirdetés, adminisztráció, bevallás-készítés stb.), megteheti-e, hogy mindenféle engedély nélkül a havi bérleti díjat is beszedi a saját neve alatt nyitott bankszámlára és levéve a saját jutalékát, a különbözetet továbbutalja az egyes ingatlanok tulajdonosainak? Szerződés és elkülönített nyilvántartás van, csak az a kérdés, hogy van-e valami előírás arra vonatkozóan, hogy magát a pénzt kezelheti-e a saját számláján és ha igen, akkor melyik jogszabályban olvasható? Van esetleg bármilyen más előírás, ami az általánostól eltérő a fenti tevékenységgel kapcsolatban? (Például bejelentési, engedélyeztetési stb. követelmény?) Köszönöm a választ!
Ingatlan áfamentes bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy most alakuló kft. szeretne vásárolni egy ingatlant, ahol a vételár áfával növelt. Ahhoz hogy az áfát vissza tudja igényelni, be kellene jelentkeznie az ingatlan speciális adózása alá. Viszont a bérbeadást mentesen szeretné folytatni, de az ingatlanba beruházás is lenne. Ha a ” V”, „P”–ét választjuk a speciális adózások közül, akkor a vételi áfa visszaigényelhető? Viszont emellett lehet áfamentesen bérbe adni? Vagy a vételi áfát csak akkor lehet visszaigényelni, hogy ha az S pontot jelöljük be, azaz áfásan adunk bérbe? Tehát a fő kérdés az lenne, hogy tud-e az üzemelni, hogy mentesen adunk bérbe, de a vételi és a beruházási áfát visszaigényeljük? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Horváth Emőke
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás magánszemélytől telket vesz bérbe, majd azt tovább bérbe is adja gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás részére. A telken elhelyezésre kerül egy mobil konténer, mely a bérbeadó vállalkozás tulajdonát képezi. Kérdésem, hogy a telek bérbeadása adómentes-e, illetve a mobil konténer bérbadása áfakörbe tartozik? Vagy ilyen esetben együttesen áfakörbe tartozó a bérbeadás? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Egyéni vállalkozói tevékenység csed (régi tgyás) alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozóként működött, jelenleg tevékenységét szünetelteti, mivel babája született. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az ingatlan-bérbeadást magánszemélyként folytathatja-e, mivel van egy lakása, amit kiadott albérletbe. Ez befolyásolja-e a csed, későbbi gyed jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm.
Bírságot fizethet, ha az ingatlan hasznosításakor nem figyel ezekre Cikk
A turistaforgalom miatt nyáron különösen népszerű a magánszálláshelyek kiadása. Trendi az airbnb, de óriási kockázatokkal jár, ha valaki nem ismeri vagy nem tartja be az adószabályokat.
Egyéni vállalkozó tevékenységének átmeneti szünetelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelemmel foglalkozó, másodállású egyéni vállalkozó kb. 3 évre nem folytatja a tevékenységet (gyermeket szült), a boltot bérbeadta, és csupán bérleti díjat számláz, valamint a közüzemi díjakat számlázza tovább a bérlőnek. Nem jelentette be a szüneteltetését a NAV-nak, mivel bérleti díjat számláz. Pénztárgépét kivonta a forgalomból. Ebben az esetben a fő tevékenységi körét módosítania kell bérbeadásra? Ha nem módosítja a fő tevékenységi körét kereskedelemről bérbeadásra, akkor a kiállított készpénzes bérleti díjas számlákról összesítő nyilatkozatot kell küldeni a NAV felé? A boltot az árukészlettel együtt adta át a bérlőnek, tehát nem számlázta ki, hanem a szerződésben belefoglalták, hogy a bolt visszavételekor ugyanilyen leltár szerinti árukészlettel adják vissza neki. Ez így szabályos? Konkrétan nincs leírva, hogy pontosan mikor jár le a bérleti szerződés.
Építőipari gép bérbevételének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témával kapcsolatosan várom válaszát: Egy építőipari kivitelezéssel foglalkozó áfaalany gazdasági társaság, építésiengedély-köteles munkában vesz részt alvállalkozóként (a megrendelő társaság is áfaalany). A munkálatokhoz kapcsolódóan speciális munkagépekre van szüksége, ezért azokat kezelőszemélyzettel együtt bérelni szeretné. A szerződés szerint egy meghatározott időszakra, óradíj ellenében történik az elszámolás, a bérbevevő jogosult utasítani a munkagép kezelőjét. A fenti eset az áfatörvény 142. paragrafus (1) bekezdés b) pontja szerinti fordított adózású, vagy a 10. paragrafus (a) pontja alá tartozó egyenes adózású ügylet? Köszönettel: W. Andrea
Áfa levonása Kérdés
Egy most alakult kft az általános szabályok alapján állapítja meg az áfa fizetési kötelezettséget. Egy ingatlant vásárolt a kft, amelyen beruházásokat végez. A beruházások áfája levonható? A kft. maga fogja használni pizzázóként. A tevékenységei között szerepel a 6820-as kód a bérbeadás, de nem fogja bérbeadni az ingatlant. Ez befolyásolja az áfa levonását? Töröljük a tevékenységek közül ezt a kódot?