1060 találat a(z) bérbeadás cimkére

Kft. tulajdonában lévő kamion bérbeadása Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy milyen szj számon tudom bérbeadni a kft. tulajdonában lévő kamiont, illetve van-e speciális adózása vagy csak szokásos áfa tao.?

Evás cég, ingatlan-bérbeadás, áfa Kérdés

Az egyszerűsített vállalkozási adó alanyát nem illeti meg az áfatörvény 88. §-ában leírt adókötelesség tétel lehetősége? Köteles áfa nélkül számlázni az ingatlan bérleti díját és nem választhatja az adókötelessé tételt? Mely jogszabály helyből derül ez ki?

Járulékkedvezmény figyelembevétele a 450 ezer forintos korlátnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk családi járulékkedvezményben részesül. Emellett a cég részére bérbead egy ingatlant. A bérleti dijból 14 százalékos ehót kell levonni a 450 ezer forintos korlátig. Kérdésként merült fel,hogy azt a 7 százalék járulékkedvezményt, amely 7 százalék egészségbiztositási járulék nem lett levonva a béréből a családi kedvezmény miatt, ettől függetlwenül be lehet-e számitani a 450 ezer forintos keretösszegbe, ami az eho felső határa. Mert így tulajdonképpen azt a járulékkedvezményt, amit megkapott családi kedvezmény cimén, el is vesziti a másik oldalon, mert az ehót le kell vonni. Üdvözlettel várom válaszát.

Tárgyi mentes ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnénk bérbeadni fitness-termünket, gépekkel együtt. Az a kérdésem, hogy tárgyi adómentesen megtehetjük-e? Illetve: ha tárgyi adómentesen adunk bérbe ingatlant, akkor az esetleges felújítások áfája levonható lesz-e? (Nem lakás céljára szolgáló ingatlan) Köszönettel.

Ingatlan Kérdés

Magyarországi székhelyű vállalkozás (áfakörös) magyarországi építési telekkel rendelkezik, lakóház, udvar megnevezéssel van nyilvántartva a földhivatalnál. Építtetni szeretne rá lakóingatlant (csak ezt engedélyezi az önkormányzat) egy magyarországi székhelyű (áfakörös) építőipari vállalkozással (generál kivitelezésben). A vállalkozás tevékenységi körében jelenleg nem szerepel ingatlan bérbeadásra vagy építésre vonatozó tevékenység. A vállalkozás bérbeadási, majd későbbi értékesítési céllal építené a lakóingatlant. Építtethet-e lakóingatlant ilyen céllal, amennyiben igen, milyen áfaszabály vonatkozik rá az építéskor, a bérbeadáskor, illetve az értékesítéskor, ha generál kivitelezővel építteti a lakóingatlant? 1. A beruházás fordított áfás? (mivel az építkezés engedélyköteles lesz) 2. Amennyiben fordított áfás, az ÁFÁ-t be kell fizetni és az vissza nem igényelhető/le nem vonható? Vagy bizonyos feltételek mellett levonható? 3. Létezik olyan megoldás, ahol az építési vállalkozó ÁFÁ-s számlát állít ki, a vállalkozás kifizeti és az ÁFÁ-t visszaigényli? Ehhez be kell-e jelentkezni? 4. Az ingatlan értékesítésekor milyen esetben kell ÁFÁ-t fizetni? 5. Él-e még az a szabály lakóingatlannál, hogy a használatbavételt követő 2 év után (mikor már nem minősül új építésű ingatlannak) a vállalkozás ÁFA mentesen értékesítheti magánszemélynek? 6.Mi a teendő, amennyiben a felépített lakóingatlant 2 év után a tulajdonosnak adják el?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbiakban. Cégünk magánszemélytől bérel lakóingatlant iroda céljára. A bérbeadóval van egy szerződésünk. Valamint egy bevételi pénztárbizonylat nyugta a havi bérleti díjak elszámolásáról. A bérbeadó nyilatkozata alapján a havi szja-t levonjuk, befizetjük és bevalljuk havonta a NAV felé. A bérbeadó nem számlaképes, nem is akar adószámot kiváltani a bérbeadáshoz, mondván, hogy ez már nem kötelező. Elegendő neki egy számviteli bizonylat, ami ebben az esetben a bevételi pénztárbizonylat nyugta része lenne. Elfogadható-e ez így? Elegendő lesz a NAV-nak számla helyett a bevételi pénztárbizonylat nyugta? Köszönöm szépen az információkat! Üdvözlettel: Oszvaldné

Ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó vagyok, kizárólag áfamentes tevékenységet végzek. Lehetőségem lenne egy saját tulajdonú ingatlan bérbeadására magánszemély részére úgy, hogy méltányosságból a közüzemi számlákat továbbra is én fizetném. 1. Kell-e külön adószámot kérni, vagy a jelenlegi vállalkozói bevételt növelné? 2.Milyen módon változna az adózásom ( áfakötelezettség terhelne-e)? 3. Kell-e számlát kiállítani? 4. A teljes bevétel nem érné el az 1 000 000 forint/év összeget. Köszönettel...

Lakásbérbeadás adózása Kérdés

T.Szakértő! Lakásom bérbe szeretném adni egy ügynökségen keresztül. A közüzemi számlák az én nevemre jönnek (nem akarom az órákat átíratni). Így gondolom a tételes költség-elszámolást kell választanom. Adószámot nem váltottam ki, nyugdíjas vagyok. Ha a bérleti díjból levonom az ügynökségnek fizetett összeget, a közüzemi számlákat, lehet-e még amortizációt vagy valami mást elszámolni és annak mennyi az értéke? Ezután keletkezik-e a jövedelem? Ennek 16 százaléka az szja? Úgy hallottam, hogy kell 14 százalékot is fizetnem, valamint áfát is, ez valóban így van? Az egymilliós határ a jövedelemre vagy a teljes bevételre vonatkozik-e? Ha a bevételre akkor hány százalékot és milyen címen kell fizetnem? Kell-e adószámot kiváltani? Van-e valami teendőm a leírtakon kívül is? Válaszukat előre is köszönöm Bakos Ferencné

Egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítésének adózása Kérdés

Egyszeres könyvelésű egyéni vállalkozó vagyok. 1997-ben vásároltam egy istállót 7 millió forint értékben az egyéni vállalkozásomba, ahol az évek során értékcsökkenés is elszámolásra került, így a jelenlegi nettó értéke 1,8 millió forint. A vásárlás óta az istálló bérbeadással lett hasznosítva a vállalkozásban történő bérleti díj bevétele mellett. 2014-ben az eddigi bérlő meg szeretné venni az istállót körülbelül 25 millió forintért. 1.) Kérdésem az lenne, hogy az értékesítés könyvviteli elszámolása hogyan történjen, és milyen adóvonzatokkal érinti a vállalkozásomat, illetve személyemet? 2.) Esetleg kedvezőbb-e az adózás, ha az istállót kiviszem 2014-ben a vállalkozásból, és mint magánszemély értékesítem, mivel 1997-ben történt vásárlás folytán lett a tulajdonom – igaz az egyéni vállalkozásban –, s a magánszemélyre vonatkozó ingatlanértékesítés 15 éves adómentessége már letelt?

Használtcikk-kereskedés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. használtcikk-kereskedéssel foglalkozik bizományosi értékesítési formában az alábbi módon: a megbízó (aki magánszemély) által eladásra felkínált termékek számára árusítóhelyet ad bérbe. A bérleti díj tartalmazza az árusítóhely igény szerinti használatát, az árukészlettel kapcsolatos adminisztrációt, az értékesítés lebonyolítását, bizonylatolását. A termék értékesítésekor saját nevében nyugtát bocsát ki a vevő felé (megbízó javára), a megbízóval történő elszámoláskor pedig vételi jegyet állít ki az eladott termékekről. Az el nem adott termékeket az elszámoláskor visszáruzza. A megbízó az eladott termék teljes eladási árát megkapja! Az adóhivatalhoz történő bejelentkezéskor a kft. választotta: – az áfafizetési kötelezettség általános szabályok szerinti megállapítását, – viszonteladóként a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazását (áfatörvény XVI/2 alfejezet) – bérbeadás tekintetében maradt az adómentesség mellett. Kérdéseim: – Levonható-e az üzlet rezsiköltségének és egyéb, a tevékenységhez kapcsolódó beszerzésének áfája? A használtcikk-kereskedéshez kapcsolódóan szerintem levonható lenne, de a bérbeadással kapcsolatban nem. – Esetleg meg kell osztani az áfát, vagy egyáltalán nem vonható le a forgalmi adó? – Ha levonható, akkor mindig visszaigénylési pozícióba lenne a kft., mivel a használtcikk-kereskedéshez kapcsolódó különbözet szerinti áfa nulla? Ugyanis negyedévenként (áfabevallás előtt) kötelező elszámolni a megbízóval. Előre is köszönöm a válaszát!

Bérelt ingatlan cégtől Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, férj és feleség, tevékenységi köre bérbeadás. A cég tulajdonában van egyéb üzlethelyiségeken kívül egy 40 négyzetméteres lakás is. Kérdésem, hogy a kft. bérbe adhatja-e a feleségnek, mint magánszemélynek a lakást? Ha igen, a bérleti díjat hogyan állapíthatják meg, hogy a NAV elfogadja? Ha a lakást berendezve adja ki, a berendezés áfája levonható? Előre is köszönöm a választ!

Garázs bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Garázsbeálló bérbeadásával kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni. Az Áfa tv. 86. § (2) szerint ez mindenképpen adóköteles tevékenység. Az lenne a kérdésem, hogy alanyi mentes státuszban vagy adószámos magánszemélyként végezheti-e valaki ezt a tevékenységet? Előre is köszönöm a segítséget.

Telephely Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy gazdasági társaság ingatlan-bérbeadással foglalkozik, ennek érdekében több ingatlant vásárolt, majd bérbe is adta. Kérdésem, hogy valamennyi ingatlant be kell-e jelenteni telephelyként? (A vásárolt és bérbeadott ingatlanok Magyarország területén találhatóak, több Budapest különböző kerületeiben, de vannak közte vidéki városokban találhatóak is.)

Termőföld bérbeadás Kérdés

Adott egy áfakörös mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó, aki 2010-ben 10 millió forint fiatal gazda támogatást nyert el, melyből termőföldeket vásárolt. A bevételként jelentkező 90 százalékos támogatás bevételként vettük figyelembe az adóbevallásban, olyan értékben, mint a földterületek érdekében felmerült költségek (föld értéke+ illeték+ügyvédi költség+ földhivatali díjak). A támogatás 10 százaléka utólagosan lett lefolyósítva, azt már nem szerepeltettük sehol és azokat a költségeket sem vettük figyelembe a költségek között, amelyek a 9 millió forint elérése után keletkeztek. Kizárólag a tárgyi eszköz nyilvántartásban szerepelnek, melyet már nem vonunk értékcsökkentés alá. 1. kérdés: helyesen gondoltuk-e a fenti elszámolásokat? 2. Amennyiben a támogatásból megvásárolt földterületeket haszonbérbe adja 10 évre egy mezőgazdasági kft.-nek (mert nem mindegyiket műveli meg), azt miként teheti meg? Adhatja ezt adómentesen "simán" magánszemélyként összevont adóalap részeként vagy ezt az egyéni vállalkozásnak kellene leszámláznia és az egyéni vállalkozás jövedelmeként leadózni? 3. Amennyiben az egyéni vállalkozásnak kell leszámláznia, megteheti, hogy több évet egyszerre számláz le vagy milyen gyakorisággal kell? 4. Ha megszűnik az egyéni vállalkozás, milyen korrekciós tényezők merülnek fel a termőföldekkel kapcsolatosan? Az illetéket megfizette vásárláskor, áfát nem érintett a beszerzés, mert magánszemélytől vette.

Egyéni vállalkozás, bérbeadás Kérdés

Egyéni vállalkozó üzemépületet ad bérbe, most egy lakóingatlant is szeretne bérbe adni mint magánszemély. Megteheti-e? (Az üzemépület bérbeadását egyéni vállalkozóként végzi és szja szerint adózik, a lakóingatlan bérbeadását pedig mint összevont jövedelem szerinti adózással teljesítené.)

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink