36 találat a(z) alap cimkére

Iparűzési adó, innovációs járulékalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon működő kft.-k anyavállalata ugyanaz az EU-s vállalkozás. 2017-től az ipa és az innovációs járulékalap számításakor nem kell összevontan kezelni a kapcsolt vállalkozások adatait, kivéve ha a kapcsolt vállalkozási viszony 2016. október 1-jét követően, szétválással jött létre. 2018. szeptember 11-én az egyik leányvállalatból kiválással létrejött egy másik. Az értelmezésünk szerint ennek a kettő vállalkozásnak (és csak ennek a kettőnek a kapcsolt vállalkozási körön belül) együtt, összevontan kell kezelni az adatait az ipa és az innovációs járulékalap számítása során. A kérdésünk: jól értelmezzük-e a jogszabályi előírást? Válaszát tisztelettel megköszönöm. B. Ilona

Ingatlan apport, kivaalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiva alatt adózó kft. iroda céljára ingatlant vásárol, melyet apportként bevisz a kft.-be. Ingatlan esetében megtehető-e, hogy nem számol értékcsökkenést, vagy csak mondjuk fél százalékot, hogy ily módon elkerülhető legyen a jegyzett tőke folyamatos csökkenése. Az apport jegyzett tőke emelés, mely a kivaalapot csökkenti. Amennyiben a csökkentés mértéke nagyobb, mint az adó, ez a különbség felhasználható-e a következő években? Köszönöm szépen.

Munkaidőkereten felüli túlóra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem abban, hogy a havidíjas, megszakítás nélküli, három havi munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozóinknak hogyan kell a kereten felüli túlóraalapját megállapítani? A jelenlegi bérprogram az utolsó hónap ledolgozott óráival számol. A dolgozóink éppen a keret utolsó (szeptember) hónapban dolgozták a legtöbb órát, és a program evvel az óraszámmal osztja a havibérüket. Helyes ez így? Köszönettel várom a válaszát.

Gyakori hibák a szakképzési hozzájárulás kiszámításakor Cikk

NAV ellenőrzési tapasztalatai szerint még az önkéntes jogkövetésre törekvő, megfelelő szakmai háttérrel rendelkező adózóknál is előfordul a szakképzési hozzájárulás összegének téves meghatározása.

Csecsemőgondozási díj harmadik gyermek után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát: 2011. 08. hó óta munkaviszonyon lévő munkavállalónak 2015. 01. 04-én született ikergyermeke. Csed: 2015. 01. 04-06. 20-ig, majd gyed: 2015. 06. 21-2018. 01. 04-ig. Gyes: 2018. 01. 05-től jelenleg is. 2014. évben a bruttó bére 150 000 forint, majd 2016. 01. 01-től bruttó 194 000 forint. Harmadik gyermeküket várja a munkavállaló (várható idő: 2018. 12. 15.) Az lenne a kérdésem, hogyha gyes időszak alatt megy szülni a munkavállaló, akkor milyen bér alapján fogják számolni a csedet? Továbbá ha megszakítja fizetés nélküli szabadságát és visszamegy dolgozni (például júliustól), akkor mi a számítás alapja csednél? Köszönettel várom válaszukat.

Az ingatlanalapok illetéke – ezek a szabályok Cikk

Az illetéktörvény az ingatlanforgalmazási célú vagyonszerzésekre vonatkozó specifikus illetékrendelkezések körében kifejezetten az ingatlanalapokra vonatkozó szabályt is meghatároz.

Táppénzalap kiszámítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint havi katával), aki január 31-éig fizette a kata adót. Február 1-jétől munkaviszonyba állt, és szünetelteti a vállalkozást. Lombikprogramban vesz részt, és ha sikerül, akkor szeretne táppénzre menni. Neki mi lesz a táppénz alapja, a katás időszak jövedelme vagy a munkaszerződés szerinti bruttó bér?

Változik a szocho alapja, ha magánszemély fizeti Cikk

A jövedelem 82 százalékáról 84 százalékára nő 2018. januártól a szociális hozzájárulási adó alapja, ha a szocho fizetésére a magánszemély kötelezett – derül ki a NAV közleményéből.

Kiva Kérdés

A kiva alapja minimálisan a személyi jellegű kifizetések összege. A személyi jellegű kifizetések a számvitelben a bérek, az egyéb személyi jellegű kifizetések (cafeteria és egyéb személyi jellegű kifizetések) és bérjárulékok. Érdeklődöm, hogy az egyéb személyi jellegű kifizetések a kiva alapját képezik-e, gondolok itt a bejárási költségtérítésre, a kiküldetési költségekre, illetve a cafeteria kifizetésekre. Válaszát köszönöm.

Elvesztett foglaló Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy az elvesztett foglaló növeli-e a társasági adó alapját?

A táppénz, a csed számítási alapja a második gyermeknél Cikk

Mi a táppénz alapja a gyeden lévő, rövid időre átmenetileg munkába álló kismamánál? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Második gyermeknél mi lesz a táppénz, csed számítási alapja? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban feltett kérdésem pontosítása végett kérdezek újra. Előre is köszönöm a választ. Adott egy kismama gyeden a gyermekkel, rövid időn belül kistestvért terveznek. A kismama saját vállalkozásban, de munkaviszonyban (heti 36 óra) dolgozik. Ha visszamegy dolgozni gyed mellett, megemelt munkabérrel egy rövid időre, teszem azt egy napra, utána veszélyeztetett terhességgel táppénzre, akkor ebben az esetben a táppénz, majd a későbbi csed/gyed számítási alapja a szerződéskori jövedelem lesz, vagy a ténylegesen elért jövedelem, vagy a korábbi jövedelem (ami alapján a jelenlegi gyermekre tekintettel kapja az ellátást)? Vagy a minimálbér kétszerese? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó csed, gyed alapja Kérdés

Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozó, aki a járulékokat 241 500 forint után fizet (161 000 forint 150 százaléka) gyermekszülés után a 241 500 forint 70 százalékára jogosult ? Illetve jogosult lesz-e a 222 000 forint (maximált mérték) 70 százalékára?

Kivaalap főfoglalkozású társas vállalkozó esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét (megerősítését) kérném a kiva jogszabály értelmezésében. Főállású tag (ács, tehát szakképzett) 161 ezer forint (garantált bérminimum) tagi jövedelmet vesz fel. Valóban ennek a 112,5 százalékát kell alapul venni. A törvény a Tbj. 4. § s pont 2. alpont szerinti minimálbérre hivatkozik. Továbbá egy társas vállalkozó (több kft.-ben is személyesen közreműködik) az egyik társaság esetében munkaviszonyban látja el a feladatokat 20 500 forint összegért (heti 5 órában). Nála a kivaalap a 20 500 forint lesz? Előre is köszönöm a segítséget!

Egyszemélyes kft. ügyvezetője megbízásban. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki 100 százalékban tulajdonosa a kft.-nek és egyben egyedüli ügyvezetője is, az ügyvezetést megbízási jogviszonyban 0 forintért látja el. Emelett nevezett kft.-ben (értelemszerüen) főállású társas tagként biztosítottá válik (ugyanis nincs másutt 36 órát meghaladó biztosítot jogviszonya). Ez esetben (sajnos) az a szabály érvényesül, hogy a kft.-ben a társas vállalkozó megfizeti a tb közterheket legalább az úgynevezett minimális tb alapok után. A kérdésem konkrétan az lenne, hogy a 10 százalék nyugdíjjárulék minimális alapja minimum a minimálbér vagy a garantált bérminimum? Míg a vállalkozás a 22 százalék szociális hozzájárulási adót legalább a minimálbér vagy a garantált bérminimum 112,5 százaléka alapján köteles megfizetni? Válaszát előre is megköszönve Tisztelettel maradok!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink