162 találat a(z) aktiválás cimkére

Kertépítés aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adót is érintő kérdéssel kapcsolatosan kérnénk segítségüket: Vállalatunk kertrendezési projektbe kezd, ami tartalmazza a következőket: – Terület előkészítése (növények kiszedése, elszállítása, talajpótlás, tápanyagfeltöltés, gyomirtás) – Növénytelepítés (bokrok, lágyszárúak és egynyári növények is vannak) – Öntözőrendszer kiépítése (szórófejek, csepegtető rendszer) – Talajtakarás (lávakő és fenyőkéreg) – Beton virágláda – Virágföld – Gyepszőnyeg és vakondháló A kérdés ezzel kapcsolatosan az, hogy beruházásként lehet-e a teljes kertészeti szolgáltatást értékelni, és a munka befejeztével aktiválni, akár több részletben (1. beton virágláda, 2. öntözőrendszer, 3. összes többi parkosítás címszóval), a hasznos élettartamokat is figyelembe véve, vagy van olyan rész esetleg, amit csak költségként lehet figyelembe venni? (Utóbbi esetben ez adóalapot csökkentő tétel lesz.) További kérdés még, hogy az áfatörvény szerint milyen leírási kulcsokat kell alkalmaznunk az aktivált eszközökre (a fentiek alapján)? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel Kovács Tiborné

Aktiválás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk telket vásárolt, melyre felépíttetett egy csarnokot, s most parkolót, kerítést és parkosítást szeretnénk. Kérdésem: a parkolót és a kerítést külön eszközként aktiválom és a tao-ban 14,5 százalékkal értékcsökkenthetem? A parkosítást kell-e aktiválnom (s ha igen, milyen kulccsal értékcsökkentem) vagy elszámolható költségként? Köszönettel: FM

Számla beérkezése Kérdés

Későn érkezett szállítói számla, például január helyett márciusban. Mi a teendő? Vissza kell könyvelni a teljesítés napjára? Illetve a későn érkezett számla beruházást tartalmaz. Vissza kell tennünk az adott teljesítési időszakra, és hiába volt zárás, lépjünk vissza, a számlán feltüntetett időpontban aktiváljuk és számoljuk is el az értékcsökkenést?

Padló, falburkolat helye a számlatükörben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunk teljesen új székhelyet kapott, az ingatlan aktiválása után a padló-, falburkolatok, térelválasztók számlájának nettó összegét is aktiválnánk. Kérdésem az lenne, ez mehet az ingatlanra? Hisz elválaszthatatlan részét képezi, vagy hova tegyük a számlatükörben?Válaszát előre is köszönöm!

Aktiválás időpontja Kérdés

Kft. bérelt ingatlanon beruházást végzett - ezt eszközei között nyilvántartja és értékcsökkenést számol el utána -, néhány évvel később az ingatlan pályázat útján értékesítésre kerül. A vevő az a kft., aki eddig a bérlő volt.A vételár tartalmazza a már a kft. nyilvántartásában levő ingatlan beruházást is. A pályázat elbírálása 2018-ban megtörtént, de a szerződéskötés 2019-ben. A vevő folyamatosan birtokolta az ingatlant. Mely időpontban kell a létesítményt állományba venni? A pályázat megnyerésének időpontjában, vagy a szerződés megkötésének időpontjában? Hogyan alakul a nyilvántartási érték, ha az eladó a beruházás értékét nem téríti meg a beruházónak, aki a vevő is egyben?

Fásítás Kérdés

A következő a kérdésem: a fásítást telekre lehet ráaktiválni vagy ültetvénynek számít? Értékcsökkenés szempontból ugye nem mindegy. Válaszukat előre is köszönöm!

Támogatások elszámolása Kérdés

Raktárépítésre (könnyű fémszerkezetű) nyert GINOP támogatást, és kölcsönszerződés megkötésére jogosult a kft. A raktárépületet 2018. 10. 01-jén aktiváltak. A támogatás összegét 2018. évben megkapták, a kölcsönszerződésben foglalt összeg egy részét 2018-ban, egy részét 2019 januárjában kapták meg. A támogatás összegét milyen arányban kell elhatárolni, mivel az értékcsökkenés 3 százalék? A kölcsön összegét is el kell határolni? Ezzel kapcsolatban kell tőketartalékot képezni?

Tárgyi eszközök értékelése Kérdés

2018-ban cégünk kft.-ből zrt.-vé alakult, jogutódlással, de nem kedvezményezett társaságiforma váltás történt. A kft. tárgyi eszközeinek a zrt.-be történő aktíválása hogy an történik? A kft. leltárából a nettó összeggel aktíváljuk az eszközöket, és ez lesz az értékcsökkenés alapja? És az eszközök hasznos idejét is az eredeti hasznos idő és a felhasznált időszak különbözetéből állapítjuk meg? És mi van a kisértékű egyösszegben elszámolt eszközökkel ezek écs-jét már elszámoltam, de a leltárban még szerepelnek. Ha később selejtezzük őket, akkor ha nem szerepelnek a tárgyieszköz-nyilvántartásban, akkor ezt hogyan tehetem meg? Kérem a segítségüket. Köszönettel.

Nyílt végű pénzügyi lízing áfája Kérdés

Kedves Anita, https://adozona.hu/kerdesek/2018_12_14_Nyilt_vegu_penzugyi_lizing_afaja_mep Köszönöm a választ, egy pici rész azonban nyitott maradt a kérdésben. Kizárólag adóköteles tevékenységet végző vállalkozás esetében, a magánhasználatra tekintettel (útnyilvántartás vezetése mellett) le nem vont áfa az első nagy összegű számlából tehát beruházásra kerül. A további - teljes futamidő alatt - érkező számlák esetében a le nem vonható részt minden hónapban az eszközre kellene aktiválni? Köszönettel, BSzilvia

Elektromos autóhoz töltő elszámolása Kérdés

Az egyik ügyfelünk előleget adott elektromos autóra, amelynek a leszállítása néhány hónap múlva esedékes, mindezt fejlesztési tartalék felhasználásának reményében. 2018. 11. 07-én kiállítottak részére egy számlát TYPE 2 Fali elektromos autó töltőről (1 db) 140 000 forint + áfa összegről. A vevő számlázási címe Budapest, Bethlen Gábor u. 33. 4. emelet 2. A feltett kérdésre, hogy hol az a fal, amire felszerelték nem kaptunk választ. Általános szabály, hogy ami a falban van, és eddig ott is volt azt felújítom, az költség, de ami újat szerelek, bővítem, átalakítom, kiépítek az beruházás, azt rá kell aktiválni, az áfa ehhez kapcsolódik. Ebben az esetben nem hiszem hogy a 4. emeletről jön le valami kábel, hogy azt az autóhoz csatlakoztassa. Mivel az elektromos autók töltésével kapcsolatos problémák lassan megjelennek, kérem szíves segítségüket ennek az értelmezésével. Köszönöm Dajkáné Bozsóki Margit

Számlaadás Kérdés

Vagyonkezelő cég, bérbeadás magánszemélynek. A magánszemély saját maga alakítja ki a vizes blokkot. Itt mi lehet az eljárás az aktiválásra? Köszönettel Szabóné

Felni vásárlása személygépkocsira Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gumiabroncs témához kapcsolódva szeretnék kérdés feltenni: ha a téli gumi használathoz új felniket vásárolunk a személyautóra, azt is lehet anyagköltségnek venni, vagy értékhatártól függően beruházásként könyvelni? Az utóbbi esetben rá kell-e aktiválnom a személyautóra? Köszönettel Falvainé.

Ingatlan aktiválása után építményadó, vagyonszerzési illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott cég ingatlant vásárolt a cég nevére kiállított számla alapján. Kell-e a társasági szerződést módosítani, ha telephelyként használják? Az ingatlan egy rövid ideig anélkül került bérbeadásra (aktiválás megtörtént), hogy az új tulajdonos használná és időközben megérkezett az építményadó időarányos összege és a vagyonszerzési illeték. Kérnék egy megerősítést, hogy ez az összeg költségként elszámolható vagy rá kell aktiválni az ingatlan értékére? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Bérelt ingatlan átalakításának átszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy ingatlant vett bérbe, melyen nagyobb összegű átalakításra volt szükség, többek között a villamos rendszer, a vizesblokk felújítására, illetve kőműves munkák (például válaszfal építése) elvégzésére. A bérleti szerződésben a bérbeadó hozzájárult ezen munkálatok elvégzéséhez. A felújítást, illetve átalakítást követően tételesen rögzítésre került, hogy mely munkálatok azok, amelyeket a bérbeadó elismer és viseli költségét, és melyek azok, amelyek a bérbevevő költségei maradnak. A megállapodás szerint úgy kerül rendezésre ennek összege, hogy a bérleti díjba számítják be havi 150 ezer forintonként. A kérdéseim: - A bérbevevő az elkészült felújítást annak elkészültekor köteles-e egy összegben kiszámlázni a bérbeadó felé, vagy megteheti, hogy például 2 éven keresztül csak a havi beszámításra kerülő összeget számlázza a bérbeadó felé? - Azok a tételek, amelyek nem kerülnek átszámlázásra (tehát végső soron a költségeit nem a bérbeadó viseli), elszámolhatóak egyéb szolgáltatásként, vagy köteles aktiválni azokat mint bérelt ingatlanon végzett beruházás? Válaszukat előre is köszönöm!

Őstermelő támogatás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő MVH-s támogatást nyert falusi vendégház építésére. A támogatás 70 százalékos intenzítású. A pályázatban beadott költségvetés és a jelenlegi piaci árak között mintegy 40 százalékos eltérés van, tehát a megítélt támogatás és a végleges bekerülési érték közti különbözet önerő és hitel bevonásával kerül majd kiegyenlítésre. A támogatás lehívása mérföldkövenként történik majd. Az őstermelőnél ezt a támogatást, hogyan kell majd elszámolnuk? A támogatási összeget bevételként kell szerepeltetni, és vele szemben azonnal költséget is elszámolhatunk (építőanyag, munkadíj)? Az építkezés még 2018-ban elkezdődik, költség számlák keletkeznek. Támogatás folyósítás azonban csak a 2019-es évben fog befolyni. A jelenlegi számok alapján az őstermelő 2018 éves bevétele 4 millió forint alatt lesz, tehát szja-bevallását nyilatkozattétellel megteheti, mert 20 százalék számlával (a beruházási számlákon kívül is ) rendelkezik. A 2018. évben keletkezett beruházási számláit átviheti-e a 2019-es évre? A vendégház befejezése 2020 tavaszára várható. Aktiválás után van-e lehetőség écs elszámolására a támogatási összeg feletti részre? Sajnos még nem volt dolgom ilyen esettel, ezért kérem ebben a segítséget. Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lekötött betét kamatának adózása

Szipszer Tamás

adószakértő

Kapcsoltság

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Kata mellett munkaviszony

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink