172 találat a(z) aktiválás cimkére

Új építésű lakás áfája továbbértékesítés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég fejlesztési tartalék feloldása során új építésű lakást vásárol. Nem választott lakóingatlan esetében adókötelessé tételt. Ebben az esetben megfizeti az áfát, ami nem levonható. Ha a cég a lakást a használatbavételi engedély véglegessé válásától számított 2 éven belül értékesíti, akkor azt csak áfásan teheti meg? Azaz, jól értelmezem, hogy a tárgyi eszköz bekerülésekor megfizetett áfa, ami a bekerülési érték része lesz kerül a 161-es beruházási számlára, majd aktíválásra az egyéb felmerülő költségekkel együtt. Ha például az értékesítésen nem szeretnék veszteséget elszenvedni, akkor minimum a bekerülési érték, ami a korábbi áfás vételár összege kellene, hogy a nettó eladási ára legyen a lakásnak és erre számítom a 27 százalék áfát? Viszont, ha ezt 2 év után teszem meg, akkor azt 27 százalékkal "olcsóbban" megtehetem? Köszönettel

Ingyenes átadás származtatott jog személytől Kérdés

Egyesület származtatott jogi személye ingyenesen átadáná a tulajdonában lévő ingatlan tulajdonjogát az "anya"egyesületnek, amelytől a jogi személyiséget kapta. Terheli-e az ügyletet adó-, illeték- vagy bármilyen más fizetési kötelezettség? Piaci értéken való aktiválás esetén az egyesület halasztott bevételként kezelheti-e az ingyenes átadást?

Személygépkocsi nyári gumi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a személygépkocsira 4 db nyári gumi vásárlásakor a gumikat rá kell aktíválnom a kocsira? Téli gumiknál olvastam, hogy azt nem kell ráaktíválnom hanem költségként elszámolhatom. Illetve szeretném megkérdezni, hogy a személygépkocsi mosatásának az áfáját 50%-ban levonhatom-e? Azért gondolnám, mert ez szolgáltatás. Válaszukat köszönöm előre is!

+5 év garancia Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem vásárolt egy televíziót. A számlán szerepel, hogy vásárolt hozzá +5 év garanciát. Hogyan kell könyvelni, növeli a TV értékét és ezzel együtt aktiválom?

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingjének könyvelésében kérek segítséget. A beruházási értéket aktiválnom kell, de nem látom előre, milyen mértékben lesz visszaigényelhető az áfa, így nem tudom, hogy a bruttó bekerülést milyen mértékben kell csökkenteni az áfával aktiváláskor. Segítségüket köszönöm.

Napelemes rendszer – áfa Kérdés

Társaságunk 500,5 kWpvisz-watt védelmes solar kiserőművet építtet. A vállalkozó egy szerződésben, fix díjban vállalta a BHTR állomás+solar panelek+kábelek+inverterek+tartó szerkezetek építését és tervezését. A solar elemek egy része meglévő épületek tetejére, másik része parkoló kialakításával készül, valamint lesz olyan is, ami csak a földre (tartószerkezettel) kerül telepítésre. Ehhez a napelemes rendszerhez az önkormányzat szakhatósági, illetve közútkezelői és tulajdonosi hozzájárulást adott. A kormányhivataltól pedig a napelemrendszerhez kapcsolódó földkábelszakaszok és a transzformátorállomás építésére építési engedélyt kaptunk. A 2007. évi LXXXVI. törvény 116. § 3. pontja szerint: 3) Nem kell a Hatóság 115. §-ban meghatározott engedélyét kérni b) a védett természeti terület és Natura 2000 terület kivételével a legfeljebb 0,5 MW névleges teljesítőképességű kiserőmű építéséhez, ha az nem táplál villamosműre, Az áfatörvény 142. §-hoz adott magyarázat szerint: „Az áfatörvény alkalmazásában építési hatóság alatt nemcsak az ágazati jogszabályok által kifejezetten építésügyi hatóságként nevesített hatóság, hanem minden olyan hatóságot értendő, amelyik építési, bontási tartalmú engedély kiadására jogosult. A fentiek alapján a kérdésem, hogy az adott munka fordított áfa alá tartozik-e vagy az egyenes adózás alá? A rendszer a gépek energiaellátásának egy részét fogja biztosítani, építményként vagy gép-berendezésként kell aktiválni, illetve milyen amortizációs kulccsal számolhatóak el? F.L

Iroda saját célra Kérdés

Tisztelt Szakértők, Abban kérném a segítségüket, hogy ha egy vállalkozás saját magának irodát épít (lakóingatlan a besorolás), abban az esetben az aktiválásig a felmerülő kiadásokat (anyag, alvállalkozók), hogyan kell számvitelileg nyilvántartani? Hogyan történik az aktiválás, milyen főkönyvi számlákon keresztül? Kérem szépen a kontírozásban a segítségüket. Köszönöm.

Aktiválás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi egységbe hűtőkamra építése történt. Aktiválása az épületek/építmények vagy a műszaki berendezések között történjen-e? Köszönettel: Horváth István

Céges személygépkocsi aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Céges személygépkocsi aktiválása során merült fel a kérdés, hogy bruttó vagy nettó áron kell aktiválni a személygépkocsit? Cégautóadót fizetünk, nyílt végű lízingelt autó, 50 százalék áfát helyezünk levonásba! Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina

Nulla értékű tárgyi eszköz 2. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mobiltelefont vásároltunk, a számla végösszege 0 forint, vételár-kedvezmény. Van-e itt áfafizetési kötelezettség, illetve visszaigénylési lehetőség? Milyen összegben kell ezt aktiválni? Ha ez 100 ezer forint alatti tétel, szükséges a rendkívüli bevétel időbeli elhatárolása? Aktiválás után elszámoljuk költségként. Kérem mutassa be, mik a könyvelési lépések! Korábbi kérdésemhez az alábbi kiegészítést tenném. Szolgáltatót váltottunk, 2 év hűség aláírása történt. Így nyílt lehetőség a telefon 0 forintért történő megvásárlására. A számla tartalma: mobiltelefon bruttó 99 990 forint, kedvezménykeret bruttó -99 990 forint. Előre is köszönöm válaszát!

Kertépítés aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adót is érintő kérdéssel kapcsolatosan kérnénk segítségüket: Vállalatunk kertrendezési projektbe kezd, ami tartalmazza a következőket: – Terület előkészítése (növények kiszedése, elszállítása, talajpótlás, tápanyagfeltöltés, gyomirtás) – Növénytelepítés (bokrok, lágyszárúak és egynyári növények is vannak) – Öntözőrendszer kiépítése (szórófejek, csepegtető rendszer) – Talajtakarás (lávakő és fenyőkéreg) – Beton virágláda – Virágföld – Gyepszőnyeg és vakondháló A kérdés ezzel kapcsolatosan az, hogy beruházásként lehet-e a teljes kertészeti szolgáltatást értékelni, és a munka befejeztével aktiválni, akár több részletben (1. beton virágláda, 2. öntözőrendszer, 3. összes többi parkosítás címszóval), a hasznos élettartamokat is figyelembe véve, vagy van olyan rész esetleg, amit csak költségként lehet figyelembe venni? (Utóbbi esetben ez adóalapot csökkentő tétel lesz.) További kérdés még, hogy az áfatörvény szerint milyen leírási kulcsokat kell alkalmaznunk az aktivált eszközökre (a fentiek alapján)? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel Kovács Tiborné

Aktiválás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk telket vásárolt, melyre felépíttetett egy csarnokot, s most parkolót, kerítést és parkosítást szeretnénk. Kérdésem: a parkolót és a kerítést külön eszközként aktiválom és a tao-ban 14,5 százalékkal értékcsökkenthetem? A parkosítást kell-e aktiválnom (s ha igen, milyen kulccsal értékcsökkentem) vagy elszámolható költségként? Köszönettel: FM

Számla beérkezése Kérdés

Későn érkezett szállítói számla, például január helyett márciusban. Mi a teendő? Vissza kell könyvelni a teljesítés napjára? Illetve a későn érkezett számla beruházást tartalmaz. Vissza kell tennünk az adott teljesítési időszakra, és hiába volt zárás, lépjünk vissza, a számlán feltüntetett időpontban aktiváljuk és számoljuk is el az értékcsökkenést?

Padló, falburkolat helye a számlatükörben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunk teljesen új székhelyet kapott, az ingatlan aktiválása után a padló-, falburkolatok, térelválasztók számlájának nettó összegét is aktiválnánk. Kérdésem az lenne, ez mehet az ingatlanra? Hisz elválaszthatatlan részét képezi, vagy hova tegyük a számlatükörben?Válaszát előre is köszönöm!

Aktiválás időpontja Kérdés

Kft. bérelt ingatlanon beruházást végzett - ezt eszközei között nyilvántartja és értékcsökkenést számol el utána -, néhány évvel később az ingatlan pályázat útján értékesítésre kerül. A vevő az a kft., aki eddig a bérlő volt.A vételár tartalmazza a már a kft. nyilvántartásában levő ingatlan beruházást is. A pályázat elbírálása 2018-ban megtörtént, de a szerződéskötés 2019-ben. A vevő folyamatosan birtokolta az ingatlant. Mely időpontban kell a létesítményt állományba venni? A pályázat megnyerésének időpontjában, vagy a szerződés megkötésének időpontjában? Hogyan alakul a nyilvántartási érték, ha az eladó a beruházás értékét nem téríti meg a beruházónak, aki a vevő is egyben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizás elhatárolás felodásakor alkalmazott árfolyam

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Kivitelezői nyilvántartás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Értékpapírok adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink