2088 találat a(z) adó cimkére

Hitel, tartozás, kamat: amikor kell adót fizetni, amikor nem Cikk

A magánszemélyek nemcsak bankoktól, pénzügyi vállalkozásoktól juthatnak hitelhez, hanem a polgári jog (Ptk.) szabályai szerint – nem üzletszerűen folytatott tevékenység keretében – bármely cégtől, szervezettől, magánszemélytől is bárki bármire kaphat kölcsönt.

Osztalékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. osztalék kifizetéséről döntött. A kültag semmilyen formában nem vesz részt a társaság tevékenységében. A beltag és a kültag vagyoni hozzájárulása 50-50 százalék. A kültag lemondhat-e az osztalékáról a beltag javára? Ha igen, ez milyen formában lehetséges, illetve jár-e valamilyen adó-, illetékfizetési kötelezettséggel? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Osztalék adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek 2 tagja van, osztalékra 50-50 százalékban jogosultak. Az egyik tag életvitelszerűen Németországban él, ott van rendszeres jövedelme, ott biztosított és ott adózik. A másik tag saját jogú nyugdíjas, ő itt él Magyarországon, utána fizetik a havi 7050 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot. 2016. év terhére osztalékot szeretnének fizetni. Kérdésem, hogy milyen adó terheli a kifizetéseket? Válaszát előre is köszönöm. Üdv. Polákné

Konferencia díjának, áfájának elszámolása, adózása Cikk

Egy kft. ügyvezetői részt vettek egy tevékenységükkel összefüggő konferencián, melyről számlát kaptak. A számlán szerepel a rendezvény részvételi díja és a továbbszámlázott étel, ital áfásan. Ez a kft. számára teljes mértékben költségként elszámolható-e, az áfa visszaigényelhető-e? Illetve van-e valamilyen adóvonzata a kft. vagy akár az ügyvezetők tekintetében? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

Magánszemély magánszemélyt milyen feltételekkel támogathat? Kérdés

Egy tehetséges sportoló fiatalembert, hogy ne kelljen abbahagynia a sportot és elmenni dolgozni, magánszemélyek támogatnák. Havi szinten 30-50 ezer forintot utalnának át neki. Mi lenne ennek a járulék- és adóvonzata?

Szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016-ban elhalálozás során férjtől a feleség örökölt ingatlant, amit 2017-ben értékesített. Kérdés: személyi jövedelem adót kell fizetni az eladás után? Ha igen, akkor mi alapján kell megállapítani az adóalapot (a hagyatéki végzésben feltüntetett érték a mérvadó?)? Az öröklésnél figyelni kell a 5 éves időintervallumot? Köszönettel: Égei Emese

Német minimálbér számfejtése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem segítségét. Fuvarozással foglalkozó ügyfelünk munkavállalója 18 órát vezetett Németország területén, amelyre a hatályos német jogszabályok szerint 8,84 EUR/óra órabért kell fizetni a dolgozónak. Kérdésem, hogy milyen jogcímen kell számfejteni a német minimálbért, illetve azt milyen adó- és járulékterhek terhelik? Kell-e éjszakai pótlékot fizetni a németországi időtartamra?

Külföldi magánszemély megbízási díj Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk egy angol állampolgárságú magánszemélynek szeretne megbízási díjat fizetni (szellemi tevékenység: ötletelés egy projekt kapcsán). A munkát Magyarországon végzi. Nincs magyarországi adóazonosítója/taj száma. Kérdésünk: lehet-e úgy kifizetni a munkáját, hogy a bruttó összeget átutaljuk neki és majd ő leadózza ott, ahol adóügyileg illetősége van (Anglia), vagy kötelező tőle járulékot/szja-t vonni és így szükséges neki adóazonosítót/taj számot kiváltani? 2000 euróról van szó. Köszönettel Szentesi Péter Virtus Kft.

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdálkodó és 4 fő a családi gazdálkodásba bejegyzett családi gazdaság adózásával kapcsolatban szeretném kérdezni: ez a családi gazdálkodás 2017 folyamán több, a családi gazdálkodásában használt tárgyi eszközét értékesíteni kívánja. Az alábbi példában egy 2017-es tervet vezetek le, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Bevételek: 1. Mg-i termék értékesítés árbevétele: 40 000 000 2. Támogatások / földalapú stb/ : 8 000 000 3. Tárgyi eszk. értékesítés bevétele : 100 000 000 Összes bevétele a gazdaságnak: 148 000 000 /29 600 e Ft/fő/ Költségek: 1. anyagbeszerzés: 32 000 000 2. egyéb: 6 000 000 3. értékesített tárgyi eszk. mar.értéke 19 600 000 4. kistermelői ktg átalány (bev. 40%-a) 59 200 000 Összes költség családi gazdálkodás 116 800 000 (23 360 e Ft/fő Jövedelem: 31 200 e Ft (6240 e Ft/fő) elhat.veszt. (38 000 e Ft), de 50% 15 600 e Ft (3120 e Ft/fő) Ezen 31 200 000 Ft/fő jövedelem után fizet mindenki: 15% szja-t és 27% ehót? Kérdésem, hogy helyes-e ez a levezetés? Különösképpen a kistermelői költségátalányra gondolok. A vázolt esetben figyelembe vehető-e a költségek között? Van-e eltérés abban az esetben ha a fő családi gazda egyéni vállalkozásban végzi ezt és évi kb: 300-500 e Ft közötti bevétele származik hóeltakarításból? Szíves válaszát előre is köszönöm: Hideghéty Blanka

Tanuló étkeztetésének adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulószerződéssel gyakorlati oktatást végzünk 2 fő tanuló részére, kiknek a gyakorlati hét minden napjára meleg ételt biztosítunk. Kérdésem, hogy a kiszámlázott étkeztetés után kell-e külön szja-t és ehót fizetni, mint például az Erzsébet-utalvány után?

Osztalékadó Kérdés

Magyar cég osztalékot fizet a szlovák 100 százalékos tulajdonos anyavállalat részére. A kérdés, hogy kell-e Magyarországon osztalékadót fizetni? Továbbá: amennyiben ez a szlovák anyacég magyar magánszemély tulajdonosának osztalékot fizet, milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a magánszemélynek?

Örökölt lakás eladása utáni adózás Kérdés

Felnőtt lányom 2016-ban megörökölte elhunyt édesapja lakásának harmadát. Még abban az évben a lakás eladásra került. Milyen adókat kell fizetnie utána?

Üzleti ajándék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném annak értelmezésében, hogy hogyan értelmezhető a 2017.01.01-től hatályos változás az üzleti ajándék nyújtása tekintetében. A szükséges nyilvántartások vezetése mellett adómentesen adható-e 5000 forint értékben ajándék üzleti partnereinknek (ital, naptár, ajándékkosár)? Illetve, ha ennél esetlegesen nagyobb értékű az ajándék, akkor milyen adóvonzata van? Levonható-e az 5000 forint áfája? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Önrevízió, beszámolóban és társasági adóban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. anyagát megkapva, átvizsgáltuk az előző évek szigorúszámadású számláit és az egyik betelt számlatömbben megtaláltunk 3 utolsó számlát, ami nem lett kitépve, így a 2015. évi beszámolóban és a 1529-es tao bevallásban sem szerepelt. Ha jól tudjuk, a beszámolót már nem lehet javítani, önrevíziózni, hanem a fellelés évében kell korrigálni a mérleget és az eredménykimutatást és fel kell jegyezni ezt a kiegészítő mellékletbe, Kérdésem akkor a 1529-es tao nyomtatványt sem kell önrevíziózni? Ha a tárgyévben kell lekönyvelnem, akkor a bevételt milyen dátummal könyvelem le? Ebben az esetben összeadódik a tárgyévi bevétellel és költséggel. Ez együtt adja a tárgyévi 2016-os beszámoló szerinti eredménykimutatást és mérleget? Vagyis 2017. május 20-án adózom le a 3 számla bevételét a 2016. évi számadatok alapján?

Változott az ingatlanértékesítés utáni adószabály Cikk

A magánszemély ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából (a továbbiakban: ingatlanértékesítés) származó jövedelmét a bevételből kiindulva, a költségek és a tulajdonban tartás időszakát figyelembe véve kell meghatározni – emlékeztet tájékoztatójában a NAV.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink