75 találat a(z) EY cimkére
Minden harmadik munkavállaló felmondana Cikk
Minden harmadik munkavállaló nagy valószínűséggel fel fog mondani a következő egy évben, miközben a cégek arra számítanak, hogy könnyebb lesz megtartani a kollégákat a jelenlegi gazdasági helyzetben – derül ki az EY 17 000 foglalkoztatott és közel 1600 munkaadó bevonásával készült nemzetközi felméréséből. A rugalmas munkavégzés feltételei is feszültséget keltenek a vezetők és az alkalmazottak között, az irodai dolgozók ugyanis csupán heti egyszer járnának be a cégükhöz.
Szankciók: már az orosz vas- és acélipari terméket tartalmazó termékeket is korlátozzák Cikk
2023. szeptember 30-ától kezdődően nem csupán a szankciós listán szereplő, Oroszországból származó vas- és acélipari termékek behozatala vált tiltottá, hanem a szankcióval érintett, de más harmadik országból származó azon vas- és acélipari termékek importja is, amelyek korlátozással sújtott, orosz vas- és acélipari terméket tartalmaznak olvasható az EY hírlevelében.
Női kvóták: 2026 júniusában jár le a határidő Cikk
Az Európai Bizottság irányelve szerint 2026 júniusáig valamennyi tőzsdén jegyzett uniós nagyvállalatnál tíz vezetőből legalább négynek női döntéshozónak kell lennie a nem ügyvezetői tanácsokban, és az összes tanácsban is el kell érniük a 33 százalékot írja közleményében az EY.
Újabb feladatok várnak a vállalkozásokra a módosító számlák adatszolgáltatásánál Cikk
Az új ütemterv szerint szeptember 18-án lép életbe az év elején beharangozott változás a módosító számlák online számlaadat-szolgáltatásában. Aki a módosító számláit a MODIFY módszertan szerint jelenti, javasoljuk, hogy mielőbb kezdje meg a felkészülést az átállásra, az adatszolgáltatási fennakadások elkerülése érdekében – írja közleményében az EY.
A beszállítókat is ellenőrizni kell majd, különben szankciókba futhatnak a cégek Cikk
Az Európai Parlament elfogadta tárgyalási álláspontját azon jogszabálytervezet kapcsán, amely kötelezővé tenné az uniós nagyvállalatok számára, hogy ellenőrizzék, vajon a beszállítóik alkalmaznak-e gyermekmunkát vagy károsítják-e a környezetet. Amennyiben a szabály életbe lép, a gondatlan cégeket különböző szankciók fogják sújtani, írja az EY közleménye.
Globális minimumadó: ezek lehetnek a pozitívumai Cikk
Jelentős változást hozhat a globális minimumadó bevezetése a nemzetközi adózásban. A rendszer életbe léptetésével ugyanis elméletileg a leányvállalat szerinti ország kénytelen vagy megemelni a saját adókulcsát legalább a 15 százalékos minimumra, vagy olyan új („top-up”) adót vagy adókat bevezetni, amit az effektív adókulcs számításánál figyelembe lehet venni, vagy amivel az alacsony effektív adókulcsot ki lehet korrigálni. A reform azonban nemcsak terheket, hanem lehetőségeket is rejthet, aminek köszönhetően akár meg is nőhet a nemzetközi cégcsoportok magyar leányvállalatainak jelentősége – hívja fel a figyelmet az EY.
Infláció: mivel spórolnak, mire költenek a magyarok? Cikk
Az áremelkedések hatására a magyarok döntő többsége igyekszik csökkenteni kiadásait (86%) és az otthoni energiafogyasztását (85%) – mutat rá az EY reprezentatív kutatása. A szárnyaló infláció ellenére ugyanannyi gyógyszert és okostelefont vásárolunk, inkább a ruházatunkon és az utazásokon spórolunk. A gyengülő piaci kereslet mellett a hazai vállalkozásoknak kiemelkedő fogyasztói élményt kell nyújtaniuk vevőiknek, ha versenyben akarnak maradni.
Forródrót a jogsértések, korrupció bejelentésére Cikk
Egyszerűbb és biztonságosabb lesz jelenteni a korrupciót a cégeknél az európai uniós direktíván alapuló új jogszabály alapján – hívta fel a figyelmet az EY nemzetközi tanácsadó cég az MTI-hez eljuttatott közleményében
Szárnyal a magyar M&A piac Cikk
Az elmúlt 12 év legaktívabb időszakát élte meg tavaly a hazai tranzakciós piac - derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma és becsült értéke is nőtt az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont a technológiai szektor maradt.
Kiterjesztett gyártói felelősség: júniustól erre is figyelni kell Cikk
Számos feladat hárul az érintett vállalkozásokra a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerről szóló közelmúltban megjelent rendelet szerint – hívta fel a figyelmet az EY az MTI-nek hétfőn küldött közleményében.
A cégek energiaköltsége a triplájára dagadt Cikk
Minimum háromszorosára nőtt a legtöbb hazai cég energiaköltsége tavaly – mutat rá az EY 70 magyarországi közép- és nagyvállalat megkérdezésével készült felmérése. A megemelkedett díjak arra késztették a társaságokat, hogy áthárítsák a költségeket a vevőkre, illetve energiahatékonysági beruházásokba kezdjenek. A fejlesztések legnagyobb akadálya a szabályozási bizonytalanság, valamint a vezetőség erőforráshiánya, ami új megközelítéseket igényel a döntéshozóktól.
Ezek a fogyasztóvédelmi ellenőrzések várhatók 2023-ban Cikk
Átfogó fogyasztóvédelmi vizsgálatokra számíthatnak 2023-ban is a hazai vállalatok – hívja fel a figyelmet az EY sajtóközleményében. Idén a speciális élelmiszerek, a webshopok működése, valamint az úgynevezett greenwashing is felkerült a betervezett ellenőrzések listájára.
Csalók lebuktatására is használja a NAV a külföldről beszerzett jövedelemadatokat Cikk
Egy példa erre, hogy fokozott figyelemmel ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal azokat, akik rövid távra adnak ki szálláshelyet – hívja fel rá a figyelmet az EY. A tanácsadó cég szakértői szerint egy friss Kúria ítéletből már az is kiderül, minek köszönhető, hogy a hatóság akár előzetes próbavásárlás, adategyeztetés nélkül is képes több 100 milliós adóhiányt megállapítani.
Ingatlan-bérbeadás kérdőjelekkel Cikk
Személyi jövedelemadózás szempontjából is komoly fejfájást okozhat az ingatlan-bérbeadás, főleg amikor valaki túl tágan értelmezi az optimalizálás határait. A Kúria nemrég egy cseppet sem szokványos ügyben hozott ítéletet, amelynek részleteiből többek között kiderül, hogy adóköteles-e a kaucióból kártérítésként levont összeg, illetve leírhatunk-e értékcsökkenést, ha ingyen „adjuk ki” a lakásunkat, és akkor még említést sem tettünk egy rejtélyes szobabicikliről.
Szigorúbb adóellenőrzésekre számítanak a hazai cégek Cikk
Szigorúbb adóellenőrzésekre számítanak 2023-ban a hazai vállalatok, a legkockázatosabb területnek a transzferárazást tartják – mutat rá az EY Adókonferencia több mint 250 résztvevője körében készített felmérés. Az új szabályok mellett bizonytalan gazdasági helyzettel is szembesülő vállalkozásoknak azonban számos állami támogatás és adókedvezmény áll a rendelkezésére, hogy fenn tudják tartani versenyképességüket.