1690 találat a(z) EU cimkére
Áfakörön kívüli szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar adóalanyként külföldi és belföldi székhellyel rendelkező adóalany részére is végzünk szolgáltatást. A szolgáltatás maga eszközbérbeadás napi, heti, esetleg pár hónapos időintervallumra. EU-n belülre és EU-n kívülre is számlázunk. A kérdésem, hogy helyesen tüntetjük fel az EU-n kívülre kiállított számlán az áfakódnál, hogy "Áfakörön kívüli", illetve megjegyzésben feltüntetjük, hogy "Áfatörvény területi hatályán kívüli teljesítés"? Vagy maga az áfakörön kívüli fogalom pontosan ezt akarja jelenteni egy fokkal részletesebben? Előre is köszönöm.
Magyar adóalanyok EU-n belüli kereskedelme
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy korábbi kérdésem tenném fel, mivel véleményem szerint félreértettek a megválaszoláskor. A kérdés lényege, hogy két magyar adóalany közt megy végbe kereskedelem úgy, hogy az árut Csehországból veszi meg a nagykereskedő, de nem szállítja haza és adja el, hanem az árut már egyből Csehországban átadja a belföldi vevőjének, aki onnan haza is fuvarozza, így a termékértékesítés véleményem szerint Csehország. Segítségüket előre is köszönöm. Korábbi kérdésem: Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Két magyar, EU-s adószámmal rendelkező adóalany között megy végbe termékértékesítés úgy, hogy egyik magyar társaságnak sincs telephelye, sem bármilyen illetősége Csehországban. 'A' magyar adóalany megvásárolja 'B' cseh adóalanytól a terméket, melyet 'C' magyar társág rendelt meg tőle. Így tehát két magyar kereskedik, azonban az árut Csehországból már rögtön 'C' társaság szállítja el (feltehetően Magyarországra), így véleményem szerint a teljesítés helye, mivelhogy a fuvarozás, az áru átadása Csehországban történik, Csehország lesz. Kérdésem: ebben az esetben 'A' magyar társaságnak be kell jelentkeznie Csehországba az áfa alá, ott megfizetnie az áfát, és a magyar 'C' társaság felé a CSEH adószámával közösségen belüli termékértékesítésként kell számlázza ezt az ügyletet? Valamint a magyar könyvelésében csak bevételként kell nyilvántartsa, és áfában meg a cseh adóbevallásban tünteti ezt fel? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Csató Béla
Szolgáltatás igénybe vétele EU-ból
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy áfa alanyi mentes, de közösség adószámmal rendelkező kft. cégautóját Ausztriában szervizeltette. Számlát kapott róla, melyen a szerviz feltüntette a közösségi adószámát, viszont a kft.-é lemaradt. Így a számla osztrák áfával került kiállításra. Jól értelmezem az áfatörvényt, hogy különleges adózói körben adóalanyoknál nincs értékhatár (10000 EUR), és a számlát a kft. közösségi adószámának feltüntetése mellett áfa nélkül kellett volna kiállítani? Ebben az esetben az áfát be kellene vallania a kft.-nek és megfizetni, viszont levonnia nem lenne szabad? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Kenőolaj közösségen belüli beszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi illetékességű gyártó cég anyavállalattól, közösségen belülről szeretne kenőolajat vásárolni saját felhasználásra egyik termelőgépükbe. A vásárlás mértéke kb negyedévente 50-60 liter kenőolaj lenne, melynek értéke kb 140 euró. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben is jövedékiengedély-köteles a beszerzés? Válaszát előre is köszönöm.
Közhasznú nonprofit kft. és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú nonprofit kft. alaptevékenységéhez nagy összegű EU-támogatást nyert el. A projekt több, részben EU-tag, részben nem EU-tag országot is érint, azaz több ország szakértőit fogja a kft. kifizetni a támogatásból. A kft. áfaalany, 2-es az adószáma, nemzetközi adószáma is van. Kérdések: 1. Szakértő által a támogatáshoz kapcsolódóan kiállított áfával növelt számla befogadható? Vagy nettó számla fogadható be, és a kft. számítja fel az áfát? Magyar-EU-nem EU esetben azonosan vagy eltérően kezelendő a kérdés? 2 Közösségen belüli áfaköteles szolgáltatásnál mi történik az áfával? Felszámítandó és befizetendő, vagy felszámítandó és levonható egyaránt? Előre is köszönöm.
Rávetődik a kormány az uniós pénzekre: március végéig kiírja az összes pályázatot
Cikk
A hónap végéig az összes, 2014 és 2020 közötti uniós forrásra kiírj a pályázatokat a kormány – közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az Országgyűlés 2014 és 2020 közötti uniós források felhasználásáról szóló vitanapját indító beszédében. Az adott időszakban rendelkezésre álló 8900 milliárd forint 53 százalékát már lekötötték.
Árrés adózás EU-n belül
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy belföldi társaság, amely be van jelentkezve az árrés adózás szabályai alá, az EU-ban adóalanytól nettó módon vásárol használt autót. Magyarországon értékesíti belföldi adóalanynak. Hogyan kell az áfát felszámítani, lehet-e a különbözet szerinti áfát alkalmazni? Nagyon köszönöm válaszukat.
Importáru beszerzése és áfa kérdése más tagállamú adóalanytól
Kérdés
Egy szlovák cég Kínából importál árut, amelyet Szlovéniában közvetett vámjogi képviselő által levámoltat. A képviselő Szlovéniában megfizeti a vámot és nyilatkoztatja a szlovák céget, hogy az importáfát a importáló cég fizeti az áru végső rendeltetési helyén. A papírok szerint a rendeltetési hely Szlovákia Komarno, viszont az importáló cég az árut eladta egy magyar cégnek és az árut közvetlenül Magyarországra szállíttatta, melyről közösségen belüli értékesítés címén számlát bocsátott ki a magyar cég felé. A szlovák adóhatóság szerint a szlovák cégnek magyar adószámot kell kiváltania, mivel az áru Magyarországra érkezett, és bevallást kell készítenie Magyarországon az értékesítésről. Kérdés, hogyan kell a szlovák cégnek az áfabevallásába beállítani ezt a tranzakciót, illetve a magyar cég hogyan javítsa a saját bevallását?
Háromszögügylet EU-n kívüli partnerrel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell helyesen eljárni adó, vám és számviteli szempontból a következő ügyletben? A magyar gyártó cég Amerikából megrendel egy alkatrészt a termékéhez, mely a piacon hosszú idő óta hiánycikk. Ezen alkatrészt majd a későbbiekben közvetlenül egy amerikai közvetítő céghez fogják leszállítani, amint elérhetővé válik. Addig a magyar cég a terméket ezen alkatrész nélkül legyártja és értékesíti Franciaországba. A francia cég ezen terméket, hozzácsatolva a saját termékéhez, továbbértékesíti az amerikai közvetítő cégnek. Ott rákerül a hiányzó alkatrész és a teljes termék értékesítésre kerül a végső vásárlónak. A hiánycikk alkatrészről a számlát a magyar cég fizeti. 1. Milyen szabályai vannak ilyen esetben a készletre vételnek? Milyen bizonylatokkal kell alátámasztani? Elegendő-e hozzá a számla mögötti szállítólevél, amely igazolja, hogy a közvetítő cég átvette, valamint a megállapodás a közvetítő céggel erről? Mivel az alkatrész nem lép be az EU területére, ezért nincs vámkezelés és így vámhatározat sem, gondolom. 2. Ha készletre vétel történik, akkor értékesíteni is kell a francia cégnek azért, hogy a készleten ne jelentkezzen valótlan többletként. Mivel ez EU-n belüli értékesítés, ezért 0 százalék áfával számlázandó. De ebben az esetben nem probléma-e az, hogy nem a francia partner a termék átvevője, hanem az amerikai közvetítő cég? Hogyan kell ebben az esetben a számlát alátámasztani? Válaszát köszönöm szépen. Üdvözlettel: Rákosi Dorottya
Közösségen belüli adómentes értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy kereskedelemmel foglalkozó kft. olasz közösségi adószámmal rendelkező vevője megrendelt egy árut, melyet a magyar kft. Olaszországból rendel. A rendelés gyorsasága miatt olasz vevőjéhez szállíttatta a megrendelt árut, nem érkezett meg Magyarországra, Ebben az esetben hogyan számláz a magyar kft., 27 százalékkal? 2. Ugyanez a magyar kft. osztrák közösségi adószámos vevője árut rendel, melyet az eladó magyar kft. szállít ki a kft saját gépjárművével. CMR-t ebben az esetben nem állítottak ki, menetlevél sem áll rendelkezésre. A vevő nyilatkozott írásban, hogy a megrendelt árut a telephelyén átvette. Áfamentesen történt a számlázás, elegendő ebben az esetben a vevő nyilatkozata? 3. Menetlevelet, CMR okmányt kinek, mikor kötelező kiállítani? 4. Előfordul az az eset is, hogy a külföldi vevő saját maga viszi el az árut, ebben az esetben milyen igazolás fogadható el, hogy elhagyta az országot? Köszönettel.
Kata+EU
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem autókereskedést szeretne nyitni, az EU-ból hozza az autókat, kis értékű autókról van szó beleférne a 8 milliós katába (persze alanyi mentes áfás lenne). Az lenne a kérdésem, hogy a katánál nem kizáró ok az autókereskedés, legalábbis nem találtunk ilyent, jól gondoljuk-e, hogy katában tevékenykedhet? Az áfa kapcsán merült fel, ha folyamatosan az EU-ból hozza a terméket és túllépi a 10 000 eurót, van jelentési kötelezettsége? Köszönöm.
EU-s tagállamban igénybe vett szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőre várom szíves válaszát: Cégünk egy romániai székhelyű webáruház szolgáltatásait kívánja igénybe venni. Termékeinket értékesíti, majd egy jutalék számlát állít ki számunkra. Ezt áfa nélkül nettó összegben. A kérdésem, illetve megerősítésüket várom, hogy így a számla kiállítása helyes, illetve, hogy áfafizetési kötelezettsége a cégünknek nem keletkezik? Üdvözlettel
Sör- és reklámadó-háború az uniós törvényszéken
Cikk
Miközben a magyar kormány egyes tagjai kirohanást intéztek a Heineken ellen, a holland sörgyártó az EU Törvényszékén keresetet nyújtott be a Csíki Sör védjegyének visszavonására. Magyarország pedig megtámadta a bíróságon a Bizottság döntését, ami tiltott állami támogatást állapított meg a reklámadó kapcsán.
A német útdíjrendszert bírálják uniós képviselők
Cikk
Mulasztással vádolja az Európai Parlament a Bizottságot, amiért az lényegében szemet huny a külföldi gépjárművekkel szemben hátrányos megkülönböztetést alkalmazó német útdíjszedési rendszer felett. A képviselők közös, uniós keretet sürgetnek az útdíjszabályokra.
Gyorsuló növekedésre számít a GKI
Cikk
Az idén 3 százalékos, vagy kissé magasabb lehet a magyar GDP növekedése – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb prognózisában.