1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Halottak napja, mindenszentek: így adózik, aki virágot árul Cikk
A kegyelet napjaiban a virágboltok mellett magánszemélyek is kínálnak kapualjakban vagy az út szélén csokrokat, koszorúkat. Milyen adózási szabályokhoz kell igazodniuk a kiskerti portékát árulóknak?
Befejezetlen termelés őstermelőnél, egyéni vállalkozónál – a mezei leltár Cikk
Még a tapasztalt könyvelőknek is okoz némi fejfájást a mezei leltár összeállítása. Külön feladvány, ha ezt a munkát a pénzforgalmi szemléletű, naplófőkönyv, pénztárkönyv adataira támaszkodva kell elvégezni.
Szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó abbahagyná tevékenységét mint vállalkozó, a továbbiakban mezőgazdasági őstermelő szeretne lenni, vagy akár abba is hagyná, mert már nyugdíjas. Évekkel ezelőtt támogatásból saját nevén szereplő ingatlanokon átalakításokat eszközölt mint vállalkozó. Az átalakítás abból állt, hogy ólakat, karámokat alakított ki. A vállalkozásában értékcsökkenés lett elszámolva. Jelenleg már minden ingatlan nyilvántartási értéke azonos a maradványértékkel. Gépeket is vásárolt, amelyek szintén már csak maradványértéken szerepelnek, illetve van, aminek a nyilvántartási értéke nulla. Azt szeretnénk kérdezni, hogy mi a teendő abban az esetben, ha nem folytatja a tevékenységét, mint mezőgazdasági őstermelő vagy mi a teendő, ha folytatni szeretné? Minden ingatlan a saját nevén van mint tulajdonos, de már kivinné a vállalkozásból. Van-e áfa, illetve szja-fizetési kötelezettsége? Válaszukat előre is köszönjük. Molnár Gézáné
Termőföld-értékesítés Kérdés
Ismerősöm – aki egyébként őstermelő – 2016-ban értékesített termőföldet. Ezt a termőföldet, mint magánszemély vásárolta 2006-ban, az őstermelői igazolványát 2008. 01. 02-én váltotta ki növénytermesztési tevékenységre. A termőföldet nem vette nyilvántartásba az őstermelői tevékenységénél. Költséget nem érvényesített ezzel kapcsolatban. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben a termőföld-értékesítés után magánszemélyként vagy őstermelőként kell adóznia? Amennyiben magánszemélyként adózna a földértékesítésből származó bevétel után, akkor adómentes lenne, mivel az adásvételi szerződésben a vevő lenyilatkozta, hogy a vétel birtokösszevonás céljával jött létre. Ha viszont őstermelői bevétel lenne, akkor adózás szempontjából nagyon rosszul járna, ezzel az összeggel ugyanis meghaladná az őstermelői bevétele a 8 millió forintot, így nem vehetné igénybe a kistermelői költségátalányt, és ez esetben nem érvényesülne a birtokösszevonás adómentessége. A NAV-nál olyan információt kaptam, hogy mivel kapott területalapú támogatást, ezért őstermelői bevételként kell elszámolnia a termőföld-értékesítést. Ezzel azért nem értek egyet, mert területalapú támogatást nemcsak a saját földje után kap,h anem a bérelt föld után is, vagyis nem az kap támogatást, akinek a „nevén van a föld”, hanem aki „használja” (földhivatali igazolást kell benyújtani, hogy mekkora területet „használ” az őstermelő.) Vagy például egy nyugdíjas, akinek van egy kertje évtizedek óta, és a nyugdíját kiegészíti zöldségértékesítéssel, ha földet ad el, akkor az abból származó bevétel is őstermelői bevétel lesz?
Egy és ugyanazon vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Férjemmel közösen őstermelői tevékenységet végzünk, mindkettőnk rendelkezik adószámmal. Mellette van egy bt.-nk, amelyben 50-50 százalék tulajdoni aránnyal rendelkezünk. Szeretnénk Agrár Széchenyi kártyát igényelni az őstermelésben. Ehhez ki kell tölteni egy nyilatkozatot, amely szerint egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülünk-e? Férjem nevén fut az összes bevétel és költség, a területalapú támogatást külön-külön igényeljük. Részemre az idén kellett adószámot igényelni, mert egyébként nem kaptam földhitelt. Úgy gondolom, hogy mivel együtt már 100 százalékos szavazattal bírunk, ezért egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülünk. Az MVH felé nyilatkoznunk kell-e erről? Ebben az esetben mekkora a de minimis összeghatára, amit figyelni kell, nehogy átlépjük? Válaszukat előre is köszönöm.
Mezőgazdasági őstermelő – gyes Kérdés
Főállású mezőgazdasági őstermelő – az előző évi bevétele 8 millió forint alatt volt – igénybe vehet-e születendő gyermeke után gyest? A férj a mezőgazdasági őstermelő, a feleségnek nincs munkahelye és keresete sem a szülést megelőzően.
Őstermelők, értékhatárok Kérdés
Őstermelők 8 milliós értékhatárának figyelésekor (a 40 százalékos kistermelői költségátalány miatt) a gázolaj jövedékiadó-visszaigénylést hogyan kezelem? Tehát az árbevétel mellé ezt is hozzáadom vagy ez inkább támogatásnak minősül?
Őstermelők adóelőlege és elszámolható költségei Cikk
Két nap múlva esedékes az őstermelők adóelőleg-fizetése. Ismertetjük, mi a teendő tételes költségelszámolás, illetve átalányadózás választása esetén, mi a helyzet az ehóval, továbbá hogyan vehetők figyelembe különböző kedvezmények.
Őstermelő alkalmazottja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy őstermelő által készített koszorúkat alkalmi bejelentéssel értékesíthet-e alkalmi munkavállaló? Őstermelői igazolvány másolatát, valamint a bejelentési igazolást vinné magával a piacra. Köszönöm!
Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy mezőgazdasági őstermelő heti 10 órás munkaviszonyban dolgozik, akkor – mint őstermelőt – terheli-e járulékbevallási és -fizetési kötelezettség?
Őstermelő adóalapja, fizetendő áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy erdőterület 100 éves fákkal közös osztatlan tulajdonban van. Öt magánszemély tulajdonos különböző részarányokban tulajdonolja. Az erdőgazdálkodó a 80%-os tulajdonos. Az erdőgazdálkodó édesapjának 2 % tulajdonrésze van. Az édesapa bejelentkezett őstermelőnek mint ÖVTJ021001 Erdészeti, egyéb erdőgazdálkodó. Őstermelőként szeretné haszonbérbe venni 7 évre az erdőgazdálkodó fia által képviselt erdőtulajdonosoktól (amelyben magánszemélyként ő is 2%-os tulajdonos) az erdőterületet. Az új erdő telepítése érdekében a jelenlegi faállományt lábon állva értékesítené még 2016. évben 10 millió forint plusz áfáért, amit szerződéskötéskor meg is kap. Az erdő újratelepítése 2017-ben kezdődne, de pótlással, karbantartással együtt, amíg a hatóság erdőnek minősíti, 7 év kell. Ennek összköltsége 3 millió forint plusz áfa. Kérdésem, hogy ha 2016. évben, amikor megköti a szerződést a telepítő kivitelezővel, és egy összegben ki is fizeti a 3 millió forint plusz áfát, a 3 millió forint 2016. évben csökkenti-e az szja alapját, és a 810 ezer forint áfa csökkenti-e az 2016. évi értékesítést terhelő áfa összegét? Ha így nem csökkenti, akkor ha előleg címén fizeti ki ezt az összeget, akkor fogja-e csökkenteni a 2016. évi szja-alapját? Felmerül még a kérdés, hogy haszonbérbe veheti-e az egész területet, vagy csak a saját 2%-kal csökkentett 98%-ot az erdőterületből? És akkor ő nem kap a bérleti díjból? Természetesen a haszonbérleti díjat is 2016-ban kifizeti az erdőgazdálkodónak, és ezzel is csökken az szja-alapja. Ismerjük az erdészeti hatósági számlára fizetési lehetőséget.
Kitermelt fa értékesitése Kérdés
Juhász Tibor adószakértő 2015.04.01. és 2016.04.21-ei kérdésekre adott válaszait olvastam. Kérdésem lenne, amire a Szakértő Úr nem tért ki: az őstermelő igazolvánnyal rendelkező magánszemély két évvel ezelőtt vásárolt erdőt (földterületet erdővel együtt). Ha idén kitermelteti a fát és értékesíti, mit számolhat el költségként a vételárból? Hogyan lehet megosztani az erdő és föld beszerzési értékét? A kitermelt erdő helyén újra erdősítést kívánnak elvégezni.
Végezhető-e őstermelés igazolvány nélkül, egyéni vállalkozás mellett? Cikk
Őstermelői igazolvány nélkül is érvényesíthető-e az adómentességi értékhatár? Őstermelés mellett más tevékenységre kiváltható-e egyéni vállalkozói igazolvány? Olvasói kérdésekre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Áfakör-változtatás lehetősége Kérdés
Ügyfelem társasági tulajdonnal rendelkezett és a tulajdonrésze 25 százalék felett volt, ezért az őstermelői tevékenységben az értékesítést alanyi adómentesen tehette meg, kompenzációra nem volt jogosult. Október 1-jével a tulajdonrésze lecsökken 20 százalékra. Őstermelőként 15 napon belül kérheti-e a kompenzáció lehetőségét? A tulajdonváltozás miatti kompenzációs jogosultságát csak 2017. január 1-jével kérheti újra?
Családi gazdálkodás tagjának járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az érintett magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat 2014 óta folyamatosan. Őstermelői igazolványát 2016. 03. 21-én leselejteztette, mivel a férje által vezetett családi gazdaságba lépett be. A családi gazdaságba való belépésének dátuma: 2016. 04. 08. Kérdésem az, hogy járulékfizetés szempontjából kezdő őstermelőnek minősül-e 2016. 04. 08-tól, vagy választhatja a kedvezményes járulékfizetést, mivel 2015-ben volt őstermelésből származó bevétele? Válaszát köszönve, Lőrincz Zsoltné