1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Mezőgazdasági őstermelő – áruelőleg elszámolása Kérdés

2015-ben kompenzációs felár felszámítására jogosult, 1-es adószámmal rendelkező adóalany részére 2016. évi áruszállításra előleget fizettünk. Dokumentációja a szerződés és a banki átutalás. 2016. 01. 01-jével az őstermelő átjelentkezett az áfakörbe. Ennek következtében az őstermelőtől vásárolt árut az őstermelő 27 százalékos áfa felszámításával számlázni fogja. Kérdésünk, hogyan rendezzük le a 2015. évben kiadott áruelőleget, mely természetesen sem kompenzációs felárat, sem áfát nem tartalmazott? Köszönöm a segítségüket. Üdvözlettel Bagyinszki Mária

Közös őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem főállású őstermelő bevonhatja-e közös őstermelői tevékenységbe a nem biztosított házastársát anélkül, hogy ő főállású őstermelő lenne (vagyis fizetnie kellene kezdőként a minimálbér után)? A házastárs piacon szeretne árusítani, ezt őstermelői igazolvány hiányában milyen formában teheti meg? Egyszerűsített foglalkoztatás, esetleg megbízásos jogviszony díjazás nélkül szóba jöhet?

Kutyatenyésztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy külföldön biztosított magánszemély kutyatenyésztéssel szeretne foglalkozni. A NAV tájékoztatása szerint nem végezhető ez a tevékenység őstermelőként. Amennyiben nem végezhető, akkor adószámot igényelne a NAV-tól. Ebben az esetben milyen adóterhekkel számoljon, milyen költség-bevétel kimutatást szükséges vezetnie? Amennyiben megszűnik a főállása külföldön, elegendő-e bejelentkeznie az egészségügyi szolgáltatási járulékra? Milyen hatósági engedély szükséges ehhez a tevékenységhez? Válaszát köszönöm.

Őstermelői igazolvány – ettől is függ, minek minősül a bevétel Cikk

Az ügyletet és a számla kiegyenlítését követően jött rá az őstermelő, hogy betétlapja már nem érvényes. Mikorra és hogyan számolható el a bevétel? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária válaszolt.

Mezőgazdasági őstermelői igazolvány érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem mezőgazdasági őstermelő (tételes költségelszámoló, áfakörös). 2014. decemberében volt egy értékesítése, a számla kelte, teljesítése és a fizetési határidő is 2014. december volt. A számla összegét 2015. január 5-én egyenlítette ki a vevő. Így a bevételt 2015. évre kell könyvelni. Ügyfelem 2015. márciusban vette észre, hogy 2015. évre még nem érvényesítette őstermelői betétlapját. A betétlap érvényesítésre került márciusban (előző években mindig érvényes volta tárgyév kezdetén.) Kérdésünk: a 2014. decemberi teljesítésü számla összegét, amelyet pénzügyileg 2015. évben kapott meg őstermelői bevételként, 2015. évben el lehet e számolni. A válaszát előre is köszönöm!

Őstermelöi tevékenység mellett lakóingatlan bébeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelőként és jelenleg fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyként adószámmal rendelkezem. A fizetővendéglátói tevékenységemet megszüntetem, és a lakóingatlanomat hosszú távra bérbe adom.A bérbeadást be kell-e jelentenem a NAV-hoz számlát kell-e adnom, vagy elég e tevékenységre a számviteli bizonylat? Az őstermelői tevékenységet továbbra is folytatom, tehát az adószámom megmarad. Ha a bérbeadási tevékenységre elegendő számviteli bizonylatot adnom, arra fel kell-e tüntetni az adószámomat, vagy elegendő az adóazonosító jelem? Tisztelettel: Miklósné

Áfás egyéni vállalkozó családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi gyakorlati kérdésekkel fordulok Önhöz. 1. Áfás egyéni vállalkozó, aki családi gazdaság tagja (később lett tag, mint egyéni vállalkozó) milyen módon különíti el a bevételeit és a kiadásait? Nem a könyvvezetés módjára gondolok, hanem arra, hogy a kiállított és a befogadott bizonylatokat hogyan különbözteti meg. Ha jól gondolom, a név, adószám megegyezik, de a családi gazdaság nyilvántartási számát fel kell-e tüntetni a gazdálkodóként kiállított bizonylaton (befogadott bizonylatokra rá kell-e íratni), illetve az okmányirodai nyilvántartási számot csak az egyéni vállalkozói minőségben kiállított bizonylatokon kell feltüntetni, ugye? Költségek esetében, ha a vállalkozás székhelye eltér a lakcímtől, akkor a költségszámlákat eltérő címre kell íratni attól függően, hogy milyen minőségben kívánja majd elszámolni? 2. Áfa tekintetében egy adóalanynak számít, ha jól értelmeztem a korábban olvasottakat, így egy áfabevallást kell benyújtani az egyéni vállalkozásban és a családi gazdaságban elszámolt áfás bevételei/költségei tekintetében? 3. Kötelező-e külön bankszámlát nyitni a családi gazdaság bevételeinek/kiadásainak elkülönítésére? 4. A családi gazdálkodóként, illetve az egyéni vállalkozóként végzett tevékenységeit milyen módon tudja elkülöníteni? A gazdálkodóként végzett tevékenységek bejelentése/módosítása a 101E-n történik? B01 lap, 5. pont, mint nem egyéni vállalkozóként végzett tevékenység? Köszönöm.

Három éve tevékenykedő őstermelő Kérdés

Adószámos főfoglakozású őstermelőnek 2014-ben 4 millió forint alatt volt a jövedelme. 2015-re átalányadó bejelölve az előző évi bevalláson. Összesen 5 682 008 forint volt a bevétel, 15 % növénytermesztés=852 301 forint/év jövedelem, 16 % szja =127 845 forint/év. A szochónál melyik vonatkozik rám, a 457. vagy a 454. paragrafus? 2016-ra a 852 301 forint jövedelem után a kell fizetnem 7 % egészségbiztosítási, 10 % nyugdíjjárulékot és 27 % szochót, ugye? Köszönettel várom segítségüket.

Eva – mezőgazdasági őstermelés Kérdés

Evás egyéni vállalkozó belép a felesége őstermelői tevékenységébe, vagyis az őstermelői igazolvány a feleség nevén van, az evás vállalkozó családtagként szerepel. A földtulajdon az evás vállalkozó nevén van, így a földalapú támogatást ő igényli. Véleményünk szerint, mivel a támogatásról nem kell számlát kiállítani, azt nem kell az evabevételhez hozzászámolni. Valamint, mivel az evás vállalkozó nem értékesít, csak a felesége, így a feleség kompenzációs felárra jogosult, a bevétel év végén kétfelé oszlik. Jól értelmezzük a törvényt?

Rokkantsági ellátás Kérdés

2015-ben őstermelői bevételem 13 millió forint volt, 2016 02. 01-től rokkantsági ellátást állapítottak meg részemre. 2016-ban is, mint őstermelő végzem a tevékenységem, és előreláthatóan lesz annyi bevételem, mint 2015-ben. Jogosult leszek így a rokkantsági ellátásra?

Egyéni vállalkozás és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása esetében "elszámolható" megfogalmazás szerepel. Vagyis, ha a vállalkozó vagy őstermelő úgy dönt, hogy nem számol el értékcsökkenést, gyakorlatilag adózik az értékcsökkenés után is, akkor szabályosan jár el?

Rehabilitációs ellátás mellett őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértők! Rehabilitációs ellátás mellett lehet őstermelői tevékenységet folytatni. A heti 20 óra itt értelmezhető-e?

Ingatlan-bérbeadás őstermelőként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságban lévő terület egy részét bérbe kívánják adni. A telephelyen egy istálló és egy sajtüzem található, de a telephely egy részét már nem tudják hasznosítani, ezért azt bérbe adnák. Kerítéssel elválasztanák a területet, a bérbevevő gépek tárolására, illetve egy általuk felállított sátorban végzett szerelési munkálatokra használná az elkerített területet. Kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság a bérbeadást végezheti-e az őstermelői tevékenység keretében, az őstermelőkre vonatkozó adózási szabályokat alkalmazva? A családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozó is, a járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, de egyéni vállalkozói tevékenységet jelenleg nem végez. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Biztosítási jogviszony rokkantsági ellátás igénybevétele esetén Kérdés

Jelenleg főállású őstermelő 2016. március 1. napjával rokkantási ellátásra vált jogosulttá. Kérdésem az, hogy a jelenleg fennálló biztositási jogviszonyát meg kell-e szüntetni a rokkantsági ellátás igénybevételéhez, továbbá, ha igen, a rokkantsági ellátás folyósítása mellett lehet-e őstermelői igazolványa? Magyarul, ha meg kell szüntetnie a biztosítási jogviszonyát, utána kiválthatja-e az őstermelői igazolványt, természetesen járulékfizetési kötelezettség mellett? Jelenleg az őstermelő 49 éves.

Őstermelők figyelem: itt vannak az új szabályok az igazolványokra Cikk

Az egyszerűsítés mellett számos szigorítást is előír az új típusú őstermelői igazolványra vonatkozó kormányrendelet.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink