1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Mezőgazdasági őstermelő, családi gazdálkodó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk biogazdálkodást folytat. Mezőgazdasági őstermelővel vagy családi gazdálkodóval köthetünk-e szerződést arra, hogy a tulajdonunkban lévő földet megművelje? Ha igen, akkor nekünk, mint kifizetőnek mit kell levonnunk/befizetnünk az ő általa kiállított számla végösszege alapján? Válaszát köszönöm.
Fiatal gazda – Költség, kiadás, bevétel kérdéshez hozzászólás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bevételnek kell tekinteni az összes, kiadásként teljesített összegnek megfelelő támogatási részt. Költségként az ekként elszámolható kiadási részt lehet figyelembe venni. Ebből következően a költségként figyelembe nem vehető kiadás jövedelmet képez. Józsa Károlyné Árgyelán Mária Fiatal gazdák támogatása című, 2015. 08. 05., 19:14 adott válasz apropóján kérdezem, az általam felvetettekről a véleményét. Fentieket már megválaszolták. Kommentben hozzászóltam a válaszhoz, hogy egyetértek. De, a fiatal gazda támogatás melyik csoportba tartozik? Bevétel=költség, vagy bevétel=kiadás? Tovább más témában. Egyre több helyen felmerül, hogy a fiatal gazda, aki vállalkozó, mivel ezt vállalta kötelezettségként, adózhat az szja-rendszerben őstermelőként, sőt családi gazdaságot is alapíthat. Ezt így hogy? A téma az Adózónán is felmerült már. 2016.03.29., 11:23 Kérem kimerítő válaszukat. Köszönöm.
Tételes eho költségelszámolás Kérdés
Érdeklődöm, hogy őstermelők, családi gazdálkodók a megfizetett tételes ehót elszámolhatják-e költségnek?
Őstermelő jogról lemondásának díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő 2050-ig bérleti, és használati joggal rendelkezik 80 hektár szántóterület felett. A termőföld új tulajdonosa szeretné megváltani ezt a jogot, amiért jogról való lemondás vagy kártalanítás címén több millió forintot fizetne ki a bérleti joggal rendelkező őstermelőnek. Kérdésem, hogyan kell a bevallásban kezelni ezt a kifizetést, milyen adóterhei vannak? Előre is köszönöm válaszuk. Szabó Kinga
Egyéni vállalkozó (őstermelő) helyi adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemélyként őstermelő is, mely tevékenységből a bevétele meghaladja a 600 ezer forintot. Egyéni vállalkozóként székhelye és három telephelye van, de ezen kívül őstermelőként még más településen földbérlete is van (be van jegyezve a földhivatalnál). Katás egyéni vállalkozó, de a helyi adóra nincs kata alá bejelentkezve, mert jelentős anyagköltsége is van. Szeretném kérdezni, hogy miként járjunk el ez esetben a helyiadóalap és az adó számításakor (vagyis miként kezeljük külön/egyben az őstermelésből származó szintén jelentős bevételét és anyagköltségét)? Valamint miként járjunk el az esetben, ha a bejelentkezik az egyéni vállalkozásával a helyi adó esetében is katás adózási mód alá? Esetleg jobban járna-e így? Az őstermelésből származó helyiadóalapjára eső helyi adót nem váltja ki a katásokra vonatkozó helyi adó. Vajon miként nézne ki egy helyiadó-bevallás ez esetben (hiszen egyik egyéni vállalkozó telephelye még érintett őstermeléssel is? (Rendelkezik földdel az önkormányzat illetőségi területén.) Köszönöm segítségüket!
Őstermelő (aki ápolási díjat kap) biztosítási jogviszonya Kérdés
Tisztelt Adózóna! Családi gazdaság tagja, aki ápolási díjat kap, mentesül-e az alól, hogy őstermelőként legyen biztosított, és az őstermelőkre vonatkozó járulékfizetési szabályok alapján járulékot fizessen maga után negyedévente? Úgy kell-e kezelni, mintha táppénzen lévő őstermelő lenne, aki ugyan táppénzellátást nem kap, de a táppénz idejére nem kötelezett járulékfizetésre? Ha igen, akkor a 58-as bevallást küldeni kell utána negyedévente, esetleg nullásan, ha egész negyedévben ápolási díjat kapott? Köszönettel: Boros Zsanett
Őstermelő adófizetési kötelezettség Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! Ne csak a vetésre figyeljen! Ezeket az adóelőlegeket kell fizetni, mindjárt című cikkének utolsó mondatához ("az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő által fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás az átalányban megállapított jövedelmének 15 százaléka") tenném hozzá, hogy a főállású átalányadózó őstermelő éves járulékalapja feletti rész után kell csak a 15 százalék ehót megfizetni. Jól tudom-e? Köszönöm szépen!
Őstermelő 27 százalékos ehofizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! 36 órát meghaladó munkaviszony mellett őstermelői tevékenység keretében lábon álló fa és szőlőtermés értékesítéséből származó jövedelmem nem éri el a 600 ezer forintot. Ilyen esetben kell 27 százalékos ehót fizetni az őstermelői tevékenységből származó jövedelem után?
Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk
Új törvény a behajtási költségátalányról, új intézkedés a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól, s sok örökzöld téma, mint például, hogy hogyan lehet különbséget tenni az ellenérték és az ellenértéknek nem minősülő, áfa hatályán kívüli fizetés között, és milyen feltételek mellett segíthet családtag, ismerős a vállalkozásban színesítette az Adózóna.hu márciusi cikkfelhozatalát.
Őstermelő szja-bevallásának önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy tételes elszámolású őstermelő szja-bevallásában 700 ezer forint jövedelmet mutatott ki. Mivel volt korábban 3 millió forint veszteségelhatárolás, ami a jövedelem 50 százalékáig figyelembe lett véve, így 350 ezer forint összevonás alá eső jövedelme keletkezett. Ezután őstermelői adókedvezményt számoltunk el, ami de minimis támogatásként nyilvántartásba lett véve a bevallás beküldésének napjával. A kérdésem a következő: amennyiben önellenőrizni kell a bevallást, ami miatt az őstermelés jövedelme 1 100 000 forint lesz, figyelembe lehet-e venni a ennek 50 százalékáig a veszteséget, illetve az összevonás alá eső jövedelemnél az őstermelői adókedvezményt? Lehetséges-e a veszteség és az adókedvezmény önellenőrzése, vagy nem? Amennyiben lehet, úgy adókülönbözet nem keletkezik, mert az "eltűnik" őstermelői adókedvezmény miatt, viszont ha nem lehet, akkor már adót kell fizetni. Amennyiben még lehetséges a de minimis nyilvántartásba ilyenkor a különbözetet kell felvezetni az önellenőrzés dátumával? Válaszukat előre is köszönöm.
Őstermelő családi járulékkedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosított mezőgazdasági őstermelő, aki megfizette az egyéni járulékait (4 % egészségbiztosítási és 10 % nyugdíjjárulék), s akinek az előző évi bevétele nem haladta meg a 8 millió forintot, a családi járulékkedvezményt igénybeveheti-e?
Alanyi adómentes őstermelő közösségi szolgáltatást vesz igénybe Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet és kompenzációs felár érvényesítést választó őstermelő szeretne igénybe venni közösségi partnertől, Ausztriából szolgáltatást, konténerbérletet. Kell-e neki közösségi adószámot kérnie? Rendkívüli áfabevallást kell-e készíteni az ügylethez kapcsolódóan? Magyarországon meg kell-e fizetnie az áfát ezen ügylet után? Köszönettel várom megtisztelő válaszát.
Családi gazdaság tagjainak tb-kötelezettsége Kérdés
Családi gazdaságnak négy tagja van. Kettő kiskorú, egy öregségi nyugdíjas magánszemély és egy magánszemély, akinek kft.-ben van 24 százalék tulajdonrésze, és ebben a kft.-ben ügyvezető. (Munkaviszonyos, heti 40 órában). Ő a fő családi gazdálkodó. Családi gazdaság esetében egy tagnak főfoglalkozású őstermelőnek kell lennie. Milyen fizetési kötelezettség keletkezik, ha az öregségi nyugdíjas a főfoglalkozású magánszemély, és milyen abban az esetben, ha a másik magánszemély lenne a főfoglalkozású őstermelő? Ebben az esetben lecsökkenthető-e a magánszemély bejelentése heti 10 órára a kft.-ben?
Idénymunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nyári időszakban teljes munkaidőben foglalkoztatott gyümölcsárusítást (dinnyeárusítás) szeretne végezni. Kérdés, hogy milyen formában lehetséges ezt végezni, hogy minden hivatalosan működjön? Lehet-e őstermelő, vagy egyéni vállalkozást kell létrehoznia? Vagy van-e valamilyen más lehetősége erre a 3 hónapra szóló tevékenységre?
Dániában szerzett jövedelem adózása Magyarországon Kérdés
Magyarországon állandó lakhellyel rendelkező magyar magánszemély Dániában végez munkát 2015-ben. Szerződéséből vállalkozás jellegű munkavégzésre gondolunk. Mivel nem lett biztosított Dániában, semmilyen jellegű biztosítást nem fizetett. Magyarországon, mint őstermelő biztosított, az előző év 0 forint bevétele alapján negyedévente 0-ás 1558-as bevallást adott le. Kérdésem, hogy a 16 % szja mellett kell-e fizetnie 27 % ehót? Az szja-bevallás melyik sorába kellene beállítani?