1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Őstermelői járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. decemberben regisztráltunk őstermelőként. Más biztosítási jogviszonyunk nincs. 2013.12. hóban a minimálbér alapulvételével megfizettük a járulékot. 2013. évben bevételünk nem volt, így 2014. évben az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettük minden hónapban. 2015. évben már az előző évi bevétel figyelembevételével állapítottuk meg a fizetendő járulékot. A NAV ügyintézőjével folytatott egyeztetés alapján 2014. évben nem kellett volna fizetnünk járulékot, mert bár nulla bevételünk volt megelőző évben, de mint regisztrált őstermelők biztosítottak voltunk. Kérjük válaszukat, hogy valóban nem kellett 2014-ben fizetni? Visszaigényelhetjük a befizetett egészségügyi szolgáltatási járulékot? Segítségüket előre is köszönjük! Tisztelettel.

Őstermelő költségelszámolása Cikk

Hogyan számolhatja el az őstermelő a korábban vásárolt traktor üzemanyag- és egyéb költségeit? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Őstermelő ehója munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállása (munkaviszonya) mellett mezőgazdasági őstermelő tevékenységet folytató éves bevétele 5 millió forint, jövedelme 3 millió forint. Őstermelésből szerzett jövedelme után szja-fizetési kötelezettség mellett, 27 százalékos eho fizetésére kötelezett (?). A 1453-as bevallás kitöltési útmutatója szerint: „A biztosított mezőgazdasági őstermelő a százalékos mértékű eho alapját csökkenti 2014. évben a Tbj. 30/A §-a alapján megállapított járulékalapjával. Azaz a biztosított mezőgazdasági őstermelő jövedelméből mentes a százalékos eho alól a járulékalapként szolgáló rész. Ez azt jelenti, hogy az őstermelőt terhelő eho alapját csökkenteni kell az őstermelő által fizetendő járulékok alapjával, vagyis a 27 százalékos ehoalap megállapításakor a jövedelem összegéből a járulékalapot képező jövedelem levonását követően mutatkozó különbözetet kell figyelembe venni. Fenti esetben az őstermelő nem őstermelőként, hanem munkavállalóként biztosított. Munkaviszonyában (körülbelül 3 millió forint jövedelme után) megfizeti a 7 százalék egészségbiztosítási járulékot (ez körülbelül 210 ezer forint). Hogyan alakul az ehofizetési kötelezettség (számszerűen)? Figyelembe vehető-e a munkavállalóként befizetett 7 százalékos egészségbiztosítási járulék, ha igen, az ehoalap vagy az eho összegének számításánál? Ha így nem csökkenthető az eho összege, van-e rá más lehetőség? Válaszukat köszönöm!

Családi gazdaság vezetőjének csedre való jogosultsága Kérdés

Egy kismama családi gazdaság vezetője, őstermelőként biztosított, a járulékokat az előző évi bevételének 20 százaléka után fizeti meg. Emellett megbízási jogviszonyban biztosított egy cégben. A családi gazdaság vezetése miatt jogosult lesz-e csedre vagy emiatt elveszíti a csedre való jogosultságát? A megbízási jogviszony alapján jogosult lesz csedre, majd gyedre? Hogyan teljesül egy megbízási jogviszonyos esetében az a feltétel, hogy csedre/gyedre a biztosított jogosult, abban az esetben, ha a megbízási jogviszonyosnál a kifizett összegtől függ, hogy valaki biztosított lesz-e vagy sem? A csed/gyed időszak alatt neki nem lesz megbízási díj fizetve. Köszönettel!

Külföldi művészi munka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Leányom jelenleg Svájcban tanul, Magyarországon, mint őstermelő van bejelentve, és negyedévenként fizeti a járulékokat. Olyan helyzet állt elő, hogy alkalmanként munkát kapott Ausztriában, de csak úgy, ha itthon adózik belőle. Érdeklődöm, hogy mint művész, eseti jellegű munkájának keresetéből hogyan adózik, illetve milyen bejelentésekre és bevallásra kötelezett? Válaszukat köszönöm.

Őstermelő eszközei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy olyan magánszemély, aki vásárolt egy traktort, majd pár évvel később őstermelővé vált, számolhat-e el költséget a traktorra? Nem amortizációra gondolok, hanem a traktor fenntartási költségeire (üzemanyag, kenőanyag, biztosítás, alkatrész a karbantartáshoz), hiszen most már az őstermelői bevételnek a megszerzéséhez használja az eszközt?

Azonos tevékenység egyéni vállalkozóként és őstermelőként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ugyanaz a tevékenység folytatható-e egyidejűleg egyéni vállalkozóként és őstermelőként is? Köszönettel.

Diákként vállalkozók, figyelem! Így kell megfizetni a járulékokat Cikk

Bár a vállalkozói tevékenység nem tipikusan diákmunka, mégis nem kevesen vannak, akik a tanulmányaik mellett saját egyéni, illetve társas vállalkozással rendelkeznek, vagy éppen őstermeléssel is foglalkoznak. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy az egyes jogviszonyokra milyen járulékfizetési szabályok vonatkoznak, amelyek között egyes esetekben egyáltalán nem könnyű kiigazodni.

Nem őstermelőként kapott földalapú tamogatás szja- és ehokötelezettsége Kérdés

2012-ben és 2013-ban regisztrációs számmal igen, de őstermelői igazolvánnyal és őstermelői adószámmal nem rendelkező magánszemély voltam. Az ezekben az években a Minisztériumtól kapott földalapú támogatást - őstermelői adószám híján - az éves adóbevallásomban mint összevont jövedelmek közé tartozó egyéb bevételt tüntettem fel, és fizettem meg utána a 16 százalék szja-t. Ennél a jövedelemtípusnál, regisztrációs szám birtokában, de őstermelői adószám nélkül helyesen jártam-e el. illetve ezt a jövedelmet terheli-e 27 százalékos eho-fizetési kötelezettség? Köszönettel : Vadász Márta

Őstermelő iparűzési adója Kérdés

Tételes költségelszámolást választó mezőgazdasági őstermelő hogyan számolja ki az iparűzési adóját?

Erre is nagyon figyeljen az őstermelők szja-bevallásakor! Cikk

Nem kis fejtörést okozhat a magánszemélyeknek az, hogy hogyan kell bevallani a jövedelmüket, ha megszüntették az őstermelői tevékenységüket. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, mit és hogyan kell elszámolni a bevételek között, hogyan kell számba venni a tárgyi eszközöket, a tevékenység megszüntetését követően szerzett bevételt, kapott támogatást, s milyen szabályokkal érdemes tisztában lenni, ha valaki nem megszünteti, hanem másnak átadja a gazdaságot.

Őstermelők adóbevallása: így csökkenthető a bevétel Cikk

A 1453-as bevallás benyújtására kötelezett őstermelők csökkenthetik e tevékenységből származó bevételüket csökkentsék egyebek között a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő személyek foglalkoztatásához kötődő kiadással vagy annak egy részével.

Ügyvezető jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. költségcsökkentés miatt szeretné az ügyvezető jogviszonyát rendezni. Az ügyvezető tagja a kft.-nek, nem működik közre személyesen, csak az ügyvezetői feladatokat látja el. Ezen kívül áfás őstermelőként a bevételei után fizeti a járulékokat, melyek nem érik el a minimálbérnek megfelelő összegeket. Továbbá egy szövetkezetben ügyvezető és egy kft.-ben ügyvezető megbízási jogviszonyban (havi 30 ezer forint díjért), de nem tulajdonos. Ha az először említett kft.-ben, ahol tulajdonos-ügyvezető, részmunkaidőben, munkaviszonyban látná el az ügyvezetői teendőket, mentesülne-e a társas vállalkozó és vállalkozás minimum járulékfizetési kötelezettsége alól? Korábbi válaszokból kiindulva úgy értelmeztem, hogy, ha az ügyvezetést munkaviszonyban (rész- vagy teljes munkaidőben) látja el a tulajdonos-ügyvezető, és nem működik személyesen közre, akkor nem minősül társas vállalkozónak, társas vállalkozásnak sem, így nem kellene megfizetni a minimum járulékokat. Mivel a többi jogviszonyában sehol nem éri el a 36 órás munkaviszonynak megfelelő biztosítási jogviszonyt, ezért bizonytalan vagyok a megítélésben. Válaszát előre is köszönöm!

Nők 40 nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A május 10-én megjelent cikk (Kft.-ügyvezető, egyéni vállalkozó és őstermelő egyben?) alapján kérdezem: mikor számít az őstermelői igazolvánnyal rendelkezés jogosultsági időnek? Pontosítva, 1977-től volt folyamatos munkaviszonyom 2015. 03. 17-éig. Jelenleg családi őstermelői igazolvánnyal rendelkezem, de ezen a jogcímen nem fizetek tb-t és egyéb járulékot.

Adószámos magánszemély – főállású alkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem főállású alkalmazott egy cégnél, emellett a 2014-es évben 75 ezer forint bevétele volt adószámos magánszemélyként táncoktatásból. Megbízási szerződés és egy darab kiállított számla kapcsolódik ehhez. 2014 ősz óta őstermelő, bevétele őstermelőként nem volt. Kérdés, hogy az adószámos magánszemély konstrukció létezik még? Adóbevallásában hogyan szerepeltetheti ezt a 75 ezer forintos bevételt? A továbbiakban a táncoktatást milyen formában folytathatná (a bevétele ebből minimális, éves szinten 100-200 ezer forint)? Előre is nagyon köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink