1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Családi gazdaság és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vagy egy családi gazdaság, ahol az anya és a fia a gazdaság tagjai. Áfaalanyiságot választottak. 2015 szeptemberében a családi gazdaság férfi tagja kiváltotta az őstermelői tevékenységet adószámmal és adóalanyi mentesség mellett kompenzációs felár szerinti adózást választott. Sajnos ezt saját maga intézte, a könyvelőt nem kérdezte meg. Volt már 2015. évre kiadása, mint őstermelőnek egy személyben, de bevétele még nem. Kérdésem: 1. Lehet-e, mint őstermelő egy személyben eltérő adózási módot választani a családi gazdaság adózási módjától? 2. 2015. évben a kiadást az adóbevallásban lehet-e külön választani a családi gazdaságtól? 3. Erdőbirtokos is, és támogatást is kapott, ezt hogyan kell figyelembe venni az adóbevallásban? Előre is köszönöm válaszát!
Őstermelő tb-je Kérdés
Főállású őstermelőnek 2015-ben nulla forint volt az árbevétele. A korábbi években az árbevétel nem haladta meg a 8 millió forintot, így az árbevétel 20 százaléka után fizette meg a járulékot. Mi alapján kell fizetnie 2015-ben? Ha nem kell fizetnie járulékot, fennmarad-e a biztosítottsága?
Őstermelő tb-je Kérdés
Tisztelt Széles Imre Úr! Megjelent cikkének értelmezésében kérem a segítségét. A Tbj. 30/A § 2. bekezdése alapján a támogatásokkal csökkentett bevételt kell figyelembe venni ahhoz, hogy eldönthessük, eléri-e a 8 millió forintos bevételi értékhatárt a mezőgazdasági őstermelő vagy sem. Ettől eltérően viszont, amikor a járulékokat számolom, akkor már a támogatásokkal nem csökkentett bevételt kell figyelembe venni a járulékok alapjaként az ön által megfogalmazottak szerint. Példában: mezőgazdasági bevétele 6 000 000 támogatás 3 000 000 összesen: 9 000 000 Tehát az 1 lapon a támogatásokkal csökkentett összeg alapján a 8 millió forint alatti bevételt jelölöm, a járulékalap viszont 9 000 000 forint? Köszönöm válaszát.
Őstermelő tb-je: akad ellentmondás Cikk
A biztosított mezőgazdasági őstermelők számára már csak néhány hét áll rendelkezésére ahhoz, hogy összesítsék 2015. évi bevételüket első negyedéves (1658-as) bevallásuk április 12-éig történő benyújtása érdekében. A következőkben e bevallás néhány sorának a kitöltéséhez szeretnénk segítséget nyújtani.
Társult erdőgazdálkodó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társult erdőgazdálkodást a társult erdőgazdálkodó őstermelőként vezeti. Ő kapja a támogatást, ő számolja el a költségeket, és ő értékesít. Minden évben az aranykorona szerint valamekkora díj illeti meg a társult erdőgazdálkodásban résztvevő tulajdonosokat. E jogcímen kifizetett díj, mint erdőhasználati bérleti díj után a kifizetőnek milyen adófizetési és bejelentési kötelezettsége van? Figyelembe véve, hogy több mint 25 éve működő társult erdőgazdálkodás, a haszonbérleti szerződés egy részénél már bejelentett, a másik részénél nincs szerződés és bejelentés. Kérem, hogy a jogszabályra hivatkozva legyen szíves választ adni. Segítségét előre is köszönöm!
Őstermelő bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérdezni, őstermelő vagyok, de nem haladja meg a bevételem a 600 ezer forintot. Negyedéves bevalló vagyok; ilyenkor kell készíteni adóbevallást és a 1658-as bevallást? Válaszát előre is köszönöm!
Értékesítési betétlap vezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A a mezőgazdasági őstermelői igazolványról szóló 436/2015. kormányrendelet szerint az értékesítési betétlapba milyen időközönként kell a bevételt bejegyezni? Az értékesítés napján naponta és növényfajtánként? Például, ha a piacon palántákat árulok, akkor a zeller, paprika, paradicsom, uborka stb... palántákat külön sorban, tételesen fel kell tüntetni? A nyugtákból ugyanis nem lehet ezt megállapítani. Vagy esetleg kell egy külön nyilvántartás a termésekről? Köszönöm válaszát!
Gyed melletti őstermelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalását, hogy gyed időszaka alatt lehet-e őstermelő valaki anélkül, hogy a gyedet elveszítené. A gyed alatt munkaviszonnyal rendelkezik. Milyen járulékfizetési kötelezettsége áll fenn? A fenti kérdésre a válasz hogyan módosul családi gazdaság vezetője esetén? Köszönöm válaszát!
Őstermelő vállalkozónak minősül-e kompenzációs árrendszerben? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. főtevékenysége szántóföldi növénytermesztés, más tevékenységet nem végez. A kft. ügyvezetői és tulajdonosai egyben őstermelők, akik szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak. Mint mezőgazdasági őstermelők kompenzációs felárra nem jogosultak és áfaalanyok. Az adóalanyok mikrovállalkozásnak minősülnek. A fenti esetben a kft. beléphet-e a mezőgazdasági kompenzációs rendszerbe, alanyi áfamentesség választása mellett? Ha a kft. nem léphet be a kompenzációs árrendszerbe, akkor a tulajdonos őstermelők jogosultak-e a kompenzációs árrendszerbe belépni, miközben az áfaalanyiságból kilépnek? A jogszabályokat áttanulmányoztuk, és a fenti eset azért nem egyértelmű számunkra, mivel a személyi jövedelemadó törvény szerint egy őstermelő nem egyéni vállalkozó, hanem önálló tevékenységet folytató magánszemély, azaz nem minősül vállalkozónak, tehát az őstermelőre az "önálló vállalkozás" kérdése nem áll fenn, hiszen az őstermelő nem minősül vállalkozónak vagy vállalkozásnak. Kérem, hogy a válaszukban arra is adjanak magyarázatot, hogy egy őstermelő, a jogszabályok szerint, miért számíthat vállalkozónak a kompenzációs ár tekintetében. Tisztelettel: OP
Őstermelő nemleges nyilatkozattétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő 4 millió forintnál kevesebb bevétele esetén élne a nemleges nyilatkozattételi lehetőséggel. Ehhez szükséges 20 százalékot kitevő összegű számla. Kérdésem az lenne, hogy a költségek között hogyan lehet elszámolni személygépkocsi-költséget? Alkalmazhatja-e a havi 500 kilométer átalány gépkocsiköltséget, vagy csak számlával igazolhatja ezeket a költségeket? Kell-e ebben az esetben útnyilvántartást vezetni? Belép-e ekkor a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Marianna
Őstermelés – szolgáltatás Kérdés
Őstermelő rétiszéna-termesztéssel foglalkozik. Kérdésem, hogy, ha tisztító kaszálást végez (szolgáltat), akkor ezt végezheti-e az őstermelői tevékenységen belül? Ha végezheti, akkor ezt, mint őstermelői bevételt adózza le, vagy mint önálló tevékenység jövedelmével számoljuk el (tételes elszámolással)? Őstermelésben átalányadózók vagyunk.
Őstermelő – katás egyéni vállalkozás Kérdés
Áfás őstermelő indíthat-e alanyi mentes katás egyéni vállalkozást?
Földértékesítésnél csökkentő tétel Kérdés
Kettő földterületet értékesítek, külön-külön kiszámítom az értékesítésből származó jövedelmet. A két jövedelmet összeadom, és abból érvényesítem a 200 000 forint csökkentő tételt, vagy mindkettő földeladás jövedelméből levonhatom a 200 000 forint csökkentő tételt? Mindkét vevő ugyanis a földet mezőgazdasági őstermelőként hasznosítja.
Őstermelők, figyelem: sokba kerülhet, ha ez a kellék hiányzik Cikk
Hiába tűnik érvényesnek őstermelői igazolványa, lehet, hogy mégis ki kell cseréltetnie. Méghozzá március 20-áig, ellenkező esetben kedvezőtlenebbül tudja elszámolni bevételét.
Őstermelés vagy egyéni vállalkozás Kérdés
Lepsényi Mária részére Kedves Marika! Egy leendő ügyfelem földet művel, kecskéket és két lovat tart, mindezt, mint magánszemély. Az állatok részére a takarmány egy részét maga termeli meg. Távlati terve, hogy lovas kocsin a városunkba érkező turistákat kocsikáztassa. Szerintem ezen tevékenységét a 4939- MNS egyéb szárazföldi személyszállítás (állati erővel hajtott járművel végzett személyszállítás) keretében végezheti, és esetleg még a jövőben szóba jöhetne a 93.19 Szórakoztatási célú lovagoltatás is. Első gondolatom az őstermelői jogállás volt, de utána olvastam, és törvényi hivatkozással nem tudtam alátámasztani a lovagoltatást. Az őstermelőnél az 1995. évi CXVII. szja-törvény 6. számú melléklet/C Tevékenységek/ D) Az 1999. évben az a termék vagy tevékenység, amelyet az A)-C) pontokban felsoroltak kiegészítéseként kormányrendelet határoz meg. Én ezt a kormányrendeletet sehol sem találom. Véleményem szerint ezen tevékenységből származó árbevétele nem lesz jelentős. Kérdésem az lenne: milyen vállalkozási formát válaszon? Ön szerint mi lenne az ideális jogállás a lovaskocsikáztatásra? Köszönettel: Zsigriné Kecskeméti Katalin