1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Hallgató jogviszony mellett egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nappali tagozatos hallgató, főállású őstermelőként megfizeti negyedévente a járulékokat. Jógaórákat tart, és egyéni vállalkozóként szeretné csinálni. Kérdésem lenne, hogy ilyen esetben főállású katás vagy mellékállású katásnak kellene-e lennie? Őstermelőként továbbra is meg kell fizetnie a járulékot? Válaszát előre is köszönöm.

Többes jogviszony Kérdés

Van egy kft., ahol a cégvezető tulajdonos, egyben kiegészítő őstermelő is. A kft.-nél munkaviszonyban látná el a feladatát. Teljes munkaidőre kell jelenteni, vagy kevesebbre is lehet, mert egyébként még nincs annyi teendője, hogy kitenné a heti 40 órát?

Új törvényi szabályok júliustól az őstermelők nyilvántartására Cikk

Változnak az őstermelők nyilvántartásba vételére és ellenőrzésére vonatkozó szabályok, s annak keretei, hogy a fogyasztók milyen módon informálódhatnak az őstermelők kilétéről.

Figyelem: ezt kell tudni a tb-változásokról! Cikk

A nevelőszülőket, a kisadózókat, a gyermekgondozási ellátásban részesülőket, a kiegészítő tevékenységet folytatókat és még sok mindenki mást érintenek az adócsomagban elfogadott tb-módosítások.

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvánnyal értékesít az eladó, ami az anya nevén van. A fiú fel van tüntetve az őstermelőin, mint családtag. Az állat a fiú nevén van, így a felvásárlásit az ő nevére kell kiállítani, az ő adóazonosítójával. Szükséges-e a fiúnak külön adószám az értékesítéshez? Vagy, ha az állat a fiú nevén van, attól az anya nevére lehet kiállítani felvásárlási jegyet? Válaszukat előre is köszönöm.

Amikor adómentes a bérbeadás: már júliustól változik a jogszabály Cikk

Érdemes figyelni a részletekre: az Országgyűlés által június 7-én elfogadott adócsomag sokaknak már az idei év közepétől előnyös változásokat hoznak.

Fiatal gazda egyéni vállakozó méh családot vásáról őstermelőtől Kérdés

Segítséget szeretnék kérni. Egyéni vállakozó fiatal gazda méhekkel fog foglalkozni, a kezdő állományt őstermelőtől vásárolná, hogyan kell a vásárlást bizonylatolni? Az őstermelő számlát kell kiállítson, vagy az egyéni vállalozó felvásárlási jegyen is megveheti? A vevő áfaalany, az eladó őstermelő alanyi adómentesség mellett kompenzációs feláras. Tisztelettel: KG

Családi gazdaság, juhok, épület értékesítése Kérdés

A családi gazdaság juhtartással foglalkozik gabonafélék termesztése mellett, 2016-ban felszámolná a juhtartási ágazatát. Eladná a juhokat és szeretné értékesíteni az épületet és a hozzákapcsolódó gyepterületet is. A juhokról számlát állít ki és felszámítja az 5 százalékos áfát, mivel alanya az áfának és az a gazdaság bevétele lesz. Kérdésem az épület és a hozzátartózó gyepterület. 2013-ban jött létre a családi gazdaság, és az egyik családtag, aki korábban mint őstermelő folytatott juhtartási tevékenységet ebben az épületben, azt a családi gazdaságba bevitte,ezt az FVM-hez természetesen be is jelentették. Ha értékesítené az épületet és a hozzátartozó gyepterületet, akkor hogyan kell helyesen eljárni. Ez a családi gazdaság bevétele vagy a magánszemélyé? Akkor mi történik, ha most eladja az állatokat és az épület és a gyepterület nem kerül eladásra, de ő kivonja az kérdéses ingatlant a gazdaságból? Segítségüket előre is köszönöm. Üdv.Pné

Főállású anya őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású anya jelenleg gyetben részesül, őstermelői igazolványt szeretne kiváltani és az őstermelésben személyesen közreműködne. Kérdésem az, hogy ebben az esetben biztosítottnak minősül-e vagy a minimálbér után kell járulékot fizetnie?

Őstermelő – rokkantsági ellátás igénylése Kérdés

A rokkantsági ellátás iránti igény benyújtásakor meg kell-e szüntetni az őstermelői tevékenységet, vagy úgy lehet eljárni, mint az egyéni vállalkozók esetében a nyugdijigényléskor? Ha vissza kell adni az östermelői igazolványt, és a magánszemély később újra kiváltja, az milyen hátrányos következményekkel jár?

Kedvezmények őstermelőknek Cikk

Az adminisztrációs terhek enyhítése érdekében módosította alapszabályát a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK): idén már nem kell tagdíjbevallást tenniük az értékesítési tevékenységükből 600 ezer forint éves árbevételt el nem érő őstermelőknek – közölte a NAK.

Családi gazdaság alakítása Kérdés

Nyugdíjas, mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó (tételes költségelszámolást alkalmaz, áfaalany) két gyermekével (15 és 10 éves tanulók) családi gazdaságot szeretne létesíteni, ahol az egyéni vállalkozó apa a családi gazdálkodó. A termékértékesítést ő végezné, a tagok számlát nem állítanának ki. Kérdéseim az alábbiak: A kiskorú gyermekek részére szükséges-e mezőgazdasági őstermelőként őstermelői igazolványokat igényelni? Mivel az értékesítést nem ők végzi, szükséges-e áfakörbe bejelentkezniük? A családi gazdálkodó továbbra is maradhat egyéni vállalkozó, tevékenységét ennek megfelelően végezheti, csupán az adóbevallását kell az őstermelőkével azonos módon elkészíteni, a bevételt és a költségeket háromfelé megosztva? Ha év közben jön létre a családi gazdaság, hogyan történik a megosztás? A családi gazdaság megalakulása előtti időszakra egyéni vállalkozóként kell még bevallást készíteni? Jelenleg az egyéni vállalkozónak fejlesztési tartalékként még nyilvántartásban lévő összeg miatt fejlesztési kötelezettsége van. Ennek rendezése hogyan történik, ha őstermelői bevallást kell benyújtania? A családi gazdaság létrejötte után az egyéni vállalkozó családi gazdálkodó már nem lesz jogosult a kisvállalkozói kedvezményre és a fejlesztési tartalék összege után érvényesíthető kedvezményre?

Termőföld vásárlása Kérdés

Őstermelő termőföldet őstermelői hiteligényléssel vásárolt. Elszámolható-e költségként, ha igen, milyen módon?

Ügyvezető kft.-tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője, mint főállású biztosított őstermelő –minimálbér után megfizeti a járulékokat – tagja egy kft.-nek, ahol az ügyvezetői teendőket taggyűlési határozat alapján, díjazás nélkül köteles ellátni az első öt évben, illetve, ha a kft. 5 évnél hamarabb osztalékot fizet, akkor dönteni kell az ügyvezetői dijazásáról is. Szabályos-e az eljárás, illetve kell-e a 1041-es és a 08-as nyomtatványon a kft.-ben bejelenteni, és milyen jogviszonykóddal? Válaszát köszönöm: Törökné Tóth Ilona, könyvelő

Családi gazdálkodó, kataalany és társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Járulékfizetéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. A kérdéses adózó az alábbi jogviszonyokkal rendelkezik: egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban, családi gazdaság vezetője őstermelői jogviszonyban, valamint egyéni vállalkozó kataalany. Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyban áll a saját kft.-jében, itt fizeti meg a garantált bérminimum utáni járulékokat, és másodállású kataalanyként a havi 25 ezer forintot. Az MVH szerint viszont nem lehet munkaviszonyban sehol, mivel családi gazdálkodóként élethivatásszerűen kell az őstermelői tevékenységet folytatnia. Ha a három jogviszonyt vizsgáljuk, és figyelembe vesszük az MVH álláspontját, akkor hogyan alakulna a helyes járulékfizetése? (Őstermelőként az éves árbevétele nem éri el a 8 millió forintot.)

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés és értékvesztés nyilvántartása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Üzletrész értékesítése - észrevétel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Jogosítvány

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink