1291 találat a(z) ügyvezető cimkére
Vezető tisztségviselő díjazása
Kérdés
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy egy kft.-nek két tagja van, mindketten 1993 óta alkalmazotti jogviszonyban látják el az ügyvezetői tevékenységüket, és személyesen közreműködnek (tervezők). A kérdésem arra vonatkozna, hogy ha alkalmazottak, lehet-e kevesebb a munkaidejük, mint heti 36 óra? Ugyanis úgy tudjuk, hogy csak akkor tekinthetők főállású alkalmazottnak, ha a munkaidejük eléri a heti 36 órát. Egy előadáson (2014. januárban) azt mondta a tb-előadó, hogy nem fogják elfogadni főállásnak a heti 36 óránál kevesebb munkaidőt, és ebben az esetben meg kell fizetni a társas vállalkozás vezető tisztségviselőjeként a minimálbér utáni járulékokat is. Viszont egy másik előadáson azt mondták hogy aki 2012. előtt is már alkalmazott volt, annak nem változik semmi, tehát lehet akár 4 órában is alkalmazott, ha el tudja látni ebben az időben az ügyvezetést. Nem tudom melyik válasz az igaz, és hogy melyik jogszabályban van leírva, kinek, mit kell fizetni, és hány órát kell dolgoznia. Köszönöm előre is a segítségüket.
Nem kft.-tag ügyvezető járuléka
Kérdés
Nagyon sokat segítettek nekem a szakértői válaszaikkal. Most az alábbiakban kérem a segítségüket: Nyugdijas ügyvezető, aki nem tagja a társaságnak, milyen járulék fizetési kötelezettsége van? Csak az ügyvezetést látja el nulla forintért. Jól tudom, hogy társas vállalkozónak minősül, és meg kell fizetnie a 6810 forintot? Gyors válaszukat köszönöm.
Külföldi napidíj: ennyi az elismert költség és ennyi az adóköteles rész
Cikk
Hogyan számolható el a kft. ügyvezetőjének külföldi napidíja? – tudakolta Olvasónk. Kérdéseire Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Tag járulékfizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyik tagja eddig munkaviszonyban dolgozott 8 órában a társaságban, ezért a minimálbért kapta, az ügyvezetői feladatait díjazás nélkül végezte. Most elmenne egy másik céghez 8 órás munkaviszonyban dolgozni, de ott még nem jelentették be, mert a vendéglátóhely kialakítása még folyamatban van. Viszont abban a társaságban, ahol eddig dolgozott és tag is, ténylegesen már nem dolgozik. Lehetséges-e, hogy ha a társasági szerződést úgy módosítjuk, hogy személyesen nem közreműködik és az ügyvezetői feladatokat kizárólag a másik tag látja el, akkor nem kell a minimálbér után megfizetnie a társaságnak a közterheket? Sehol máshol, semmilyen jogviszonya nincs. Válaszát köszönöm!
Üzleti út költségeinek elszámolása egyéni vállalkozónál, ügyvezetőnél
Cikk
Egyéni vállalkozó (és egyúttal ügyvezető) Olvasónk arról érdeklődött, miként számolhatja el üzleti utazásainak vasúti és étkezési költségeit. Kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.
Egyszemélyes kft.-ben munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésre várnám szíves válaszukat: Egyszemélyes kft. tagjaként elláthatóak-e az alábbiak szerint a következő tevékenységek a társaságban: ügyvezetői tevékenység megbízási jogviszonyban, emellett gyógyszerészi tevékenység munkaszerződés alapján, teljes munkaidős munkaviszonyban? Segítségüket előre is köszönöm!
Házipénztár, céges bankkártya: milyen a jó pénzkezelési szabályzat?
Cikk
A számviteli törvény előírja a hatálya alá tartozó vállalkozások számára a számviteli politika keretébe tartozó szabályzatok – ezen belül a pénzkezelési szabályzat – készítésének kötelezettségét. A kis cégeknél jellemzően nincs függetlenített pénztáros, a feladatok megosztásához szükséges létszámmal sem rendelkeznek, a pénzügyeket az ügyvezető, a tulajdonos kezeli. Számukra különösen nehéz feladatot jelent olyan szabályzatok megalkotása, amelyek egyaránt megfelelnek a törvényi előírásoknak és a társaságnál követett gyakorlatnak is.
A nyugdíj elengedhetetlen feltétele, amit még mindig kevesen ismernek
Cikk
Noha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 2010. január 1-jétől tartalmazza azt a szabályt, hogy az igénylő azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi nyugdíjat számára megállapítják, biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban nem állhat, ennek ellenére a mai napig akad, akinek e jogosultsági feltétel teljesítése problémát okoz. A következőkben az ezzel kapcsolatos tudnivalókra hívjuk fel a figyelmet.
Kft. leányvállalatának ügyvezetése
Kérdés
Ha a kft. alapít egy leányvállalatot, melynek egyedüli tulajdonosa, akkor a leányvállalat ügyvezetését az ügyvezető elláthatja-e határozatlan idejű megbízási szerződéssel? Kell-e vizsgálni járulékfizetési szempontból, hogy milyen egyéb jogviszonyai vannak? Ha rendelkezik rehab kártyával, és a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30 százalékát, akkor az ehóra is érvényesíthető-e a rehab kedvezmény?
Katás egyéni vállalkozó járuléka többes jogviszonyban
Cikk
Ha valaki több lábon áll, vagyis többes jogviszonyban vállalkozik, többszöröződnek-e a járulékai? Olvasónk kérdésére szakértőnk, dr. Radics Zsuzsanna válaszolt.
Társas vállalkozó 50 százalékban
Kérdés
Egy kft.-ben a tulajdonosoknak 50-50 százalékos üzletrészük van. Az egyik tag az ügyvezető benne, a másik tagnak nincs máshol munkahelye. A társasági szerződésben nincs benne, hogy a nem ügyvezető tag nem működik személyesen közre. A kérdésem az lenne, hogy ezt mindenképpen kell-e, illetve érdemes-e szabályozni a társasági szerződésben? Illetve a nem ügyvezető tagnak kell-e járulékot fizetni, ha nincs máshol munkahelye, és nem veszt részt a cég tevékenységében? Az ügyvezető lehet-e munkaviszonyban? Hol tudnék ennek pontosan utánanézni? Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Ezektől függ a társas vállalkozások vezető tisztségviselőinek járuléka
Cikk
Sokan még mindig bizonytalanok, hogy a társas vállalkozás vezető tisztségviselője járulékainak mértéke mitől függ, jóllehet a szabályok már tavaly januártól módosultak. Összefoglaltuk és példákkal illusztráljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Ügyvezetői megbízás vs. munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő!Jelenleg saját tulajdonú egyszemélyes Kft-mben heti 36 órát elérő munkaviszonnyal rendelkezem. Az ügyvezetést emellett díjazás nélkül látom el (így ha jól tudom, nem kell emelt járulékalappal számolni a szocho tekintetében). Januártól egy másik Kft ügyvezetői teendőit is ellátom bruttó 165 ezer forint megbízási díjért.Kérdésem az, hogy ha januártól a saját Kft-mben megszüntetem a munkaviszonyomat, akkor a saját Kft-t terheli-e járulékfizetési kötelezettség, tekintettel arra, hogy a másik Kft-ben, igaz, megbízási jogviszony keretein belül, de megfizetik utánam a járulékokat? Jól tudom-e, hogy ügyvezetésért kapott megbízási díjjal szemben nem érvényesíthető költség-átalány, vagy tételes költség elszámolás?Válaszát előre köszönöm.
Járulékok
Kérdés
Egy kétszemélyes kft.-ben az egyik tag munkaviszonyban látja el az ügyvezetői teendőket heti 40 órás munkaviszonyban, munkabér ellenében. Személyesen is közreműködik a cégben, de ezért díjazásban nem részesül. Kérdésem: elegendő-e ezen tag után csak a munkaviszony után megfizetni a járulékokat? Ebben az esetben elkerülhető-e, hogy a járulékot emelt összegű alap után fizesse? Másik kérdésem Egy kétszemélyes kft.-vel kapcsolatos, amelyben az egyik tag heti 40 órás munkaviszonyban személyesen közreműködik a cégben, ugyanakkor a megbízási jogviszonyban az ügyvezetői teendőket is ellátja díjazás nélkül. Kérdésem: elegendő-e ezen tag után csak a munkaviszony után megfizetni a járulékokat? Ebben az esetben elkerülhető-e, hogy a járulékot emelt összegű alap után fizesse?
Szerbiában biztosított ügyvezető magyarországi járulékfizetése
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy olyan ügyvezető esetén, akinek jelenleg Szerbiában van biztosítási jogviszonya, viszont egy magyarországi székhelyű kft. - társasági szerződés szerint is - személyesen közreműködő ügyvezetője, kötelező-e legalább a minimális járulékok bevallása/megfizetése Magyarországon, ha hazánkban nem rendelkezik egyébként más biztosítási jogviszonnyal? Esetleg van-e a két ország között nemzetközi egyezmény a biztosítási viszonyok elismeréséről?