77 találat a(z) értékcsökkenési leírás cimkére
Értékcsökkenési leírás helyesbítése
Kérdés
Napelemrendszer-aktiválás
Kérdés
Vagyonértékű jog
Kérdés
Egyéni vállalkozók figyelem! Ezért érdemes fejlesztési tartalékot képezni
Cikk
A fejlesztési tartalék képzése azzal az előnnyel jár az egyéni vállalkozók számára, hogy az e címen nyilvántartott összeg csökkenti az egyéni vállalkozó bevételét, a július 15-étől hatályos új rendelkezés pedig eltörölte az ezzel kapcsolatos 500 millió forintos korlátot.
Egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni válalkozó ingatlant értékesít. Amennyiben az előző években nem érvényesítette minden évben az értékcsökkenési leírást ezen eszköz után, az értékesítéskor az eszköz fennálló nettó értéke csökkent(het)i a bevételét?
Értékcsökkenés elszámolása az szja-ban. Speciális szabályok
Cikk
Az értékcsökkenési leírás elszámolásával kapcsolatosan fontos tudni, hogy egyes tárgyi eszközök esetében speciális szabályokat kell/lehet alkalmazni.
Új kormányrendelet: változtak a fejlesztési tartalék képzésére vonatkozó előírások
Cikk
A május 1-jén hatályba lépett 171/2020. (IV. 30.) kormányrendelet a fejlesztésitartalék-képzésre megengedőbb feltételeket tartalmaz a beruházások ösztönzése érdekében. Cikkünk ezen kormányrendelet rendelkezéseit járja körbe.
Napelemes rendszer értékcsökkenési leírás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a napelemes rendszert, ami tetőre építettek és áramfejlesztésre szolgál, milyen százalékban lehet értékcsökkenteni? A napelem a cég üzemcsarnokának tetőszerkezetén van elhelyezve. Köszönöm előre is választ.
Értékcsökkenési leírás ingatlannál
Kérdés
Ha egy épületre – saját döntésünk szerint – nem számolunk el terv szerinti értékcsökkenést a számviteli törvény szerint, ettől függetlenül a társasági adóról szóló törvény szerint elszámolhatunk?
Vállalkozói osztalékalap önellenőrzése
Kérdés
A 2017. évi jövedelemadó bevallást szeretném önellenőrízni. Az önellenőrzés a következők miatt lenne indokolt. A bevallásban nem szerepeltettem bevételcsökkentő tételként a kisvállalkozói kedvezmény elszámolható összegét (17SZJA-13-13 lap 36. sor). Továbbá szintén kimaradt az adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő, 2017-ben értékcsökkenési leírás alá vont tárgyi eszközök nettó értéke (17SZJA -13-05 lap 97 sor). Vagyis a fenti tételek figyelembevételével a vállalkozói osztalékalapot érintő tételeket lehet-e önellenőrizni? Várom megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: Gaál Károly
Családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság épült egy állattartó telep. Az erre vonatkozó használatbavételi engedélyről szóló határozatot 2019. december 30-ai keltezéssel adták ki, minden szakhatósági engedély birtokában. Ezt követően 2020. január 21-ei keltezésű kísérőlevéllel ismételten megkapta a gazdálkodó az állattartó telepről ugyanazt a határozatot a családi gazdálkodó, azzal a kísérő szöveggel, hogy a „felépített telepre a használatba vételi engedély határozatom 2020. január 20-án véglegessé vált. A kérdésem az lenne, hogy az értékcsökkenés elszámolása szempontjából mikor helyezhető üzembe az állattartótelep, 2019. december 30., vagy csak 2020. január 20.? Köszönöm segítő válaszát!
Egyéni vállalkozónál érvényesíthető adókedvezmény
Kérdés
Egyéni vállalkozó nagy értékű gépbeszerzést végzett 2019. évben. A gép gyári új, tehát nem használt. 2019. év folyamán használatba is vette, az értékcsökkenés elszámolását megkezdtük. Kérdésem: figyelembe veheti-e az új gép beszerzés árát kisvállalkozói kedvezményként, ezen felül figyelembe veheti-e ugyanezen gép nettó értékét mint adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételt? És ezen felül még elszámolhatja-e évente az értékcsökkenést ugyanezen gépre? Válaszukat előre is köszönöm!
Értékcsökkenés (50 százalékos)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaságiadó-törvény értékcsökkenésről szóló 1. számú mellékletének 9. pontjában említett 50 százalékos értékcsökkenési leírásnak van meghatározott összeghatára? Azaz milyen beszerzési értékhatárig alkalmazható az itt meghatározott tárgyi eszközök esetében az 50 százalékos kulcs? Köszönöm a választ!
Adományként kapott épület
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány az általa működtetett és tulajdonában lévő emlékházhoz adományként kapott egy új épületet. Egy helyi építőipari cég építette fel, és a kész épületet az alapítványnak adta. Az épület a Földhivatalban is az alapítvány neve alá került. Kérdésem, hogy kell ezt az ügyletet helyesen lekönyvelni. Az épület bekerülési értékén bekerül az eszközei közé és évente értékcsökkenést számolok el. Egyéb bevételként lekönyvelem a bekerülési értéket, és rögtön el is határolom, és mindig csak az értékcsökkenés nagyságával egyezően oldom fel az elhatárolt bevételt évenként? Vagy az egész bekerülési értéket elszámolom bevételként? Válaszát előre is köszönöm!
Ráépítési jog
Kérdés
Tisztelt Adózóna ! Áfakörös egyéni vállalkozó külterületi ingatlanán ráépítési jogot engedélyez 25 évre napelemes kiserőmű beruházás megvalósításához gazdasági társaságnak. A ráépítő ráépítés címén tulajdonjogot szerez 2 napelem parkba, és egyben földhasználati jog jogosultja 25 évre. A földtulajdonos bérbeadó és ráépítő 25 millió forint + áfa bérleti díjban állapodnak meg 25 évre, évi 1 millió forint + áfa bérleti díj mellett. Kérdéseim: 1. Egyszerre vagy évenként egyenlő részben kell számlázni a bérleti díjat? A bérbeadó hogyan szerepelteti könyvelésében a tartós bérbeadást és az abból származó bevételt, hogy az adózás szempontjából megfelelő legyen? 2. A ráépítő könyveiben hogyan és mi alapján szerepelteti a tartós bérleti jogosultságát, valamint a fizetendő bérleti díjat? 3. Mikor kell aktiválni, a bérbeadás bejegyzésekor, vagy a műszaki átadáskor? 4. Hány százalékos az értékcsökkenési leírása a naperőműnek ? 5. Mennyi a maradványérték ?