71 találat a(z) értékcsökkenési leírás cimkére

Elhatárolási lehetőség a beolvadó társaság záró beszámolójában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy borászati tevékenységgel foglalkozó társaság olvad be 2018. 07. 31-ével egy szintén borászati tevékenységgel foglalkozó társaságba. A szüret a beolvadást követően van, és sok nagy értékű eszköze van a beolvadónak, amit csak a szüret, a szőlőfeldolgozás során használ. Ezeknek az eszközöknek jelentős a beolvadás időpontjáig felmerült értékcsökkenési leírása, ami az eredményt nagyban befolyásolja, hiszen hozam még nem áll vele szemben. Kérdésem: van-e lehetőség a szőlőfeldolgozással kapcsolatos eszközök elszámolt értékcsökkenési leírásának elhatárolására, illetve készletre vételére, vagy korrekt, ha a beolvadó társaság eredményét és ezzel a társasági adó alapját csökkenti. Válaszukat köszönöm: Köntös Antónia könyvelő

Monitoring kút értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalatunknál a vízminőség folyamatos ellenőrzése céljából, monitoring kút került kialakításra. A Tao-törvény alapján milyen értékcsökkenési leírási kulcs alkalmazandó rá?

Gázcsatlakozási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás tulajdonában lévő (bérbeadásra hasznosított) üzlethelyiségénél gázcsatlakozási díj merült fel 150 000 Ft értékben. Ezt vagyoni értékű jogként könyveli a vállalkozás. Az üzlethelyiség már maradványértéken van nyilvántartva. Milyen leírási kulccsal tud a vállalkozás terv szerinti értékcsökkenési leírást elszámolni a netto 150 000 Ft értékű vagyoni értékű jogra? Van lehetőség a 2 év alatti leírásra?

Klíma értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakérő! Vállalatunk 3 db nagy teljesítményű klímát szerzett be az üzemcsarnok hűtése érdekében (értékük darabonként 1 millió összeg feletti). A klímák a mennyezetbe vannak beépítve, mindegyikről 3 db számla érkezett. Az világos számomra, hogy épületre kell aktiválnom, viszont nem tudom eldönteni, hogy hány %-os Tao. szerinti értékcsökkenési leírás tartozik hozzá. Kérem segítségét a fenti témában. Köszönöm válaszát előre is.

Ingatlanvásárlás Kérdés

T. Szakértő ! Kft. önkormányzattól vásárolt 24 millió forintért ingatlant. Ebből 8 millió forintot kifizetett. A többit 12 havi részletekben fizeti, az adásvétel szerződés alapján. Számla nincs. Tárgyi eszközként kell felvenni? Mennyi az értékcsökkenési elszámolás, 2 százalék? A könyvelésben hogyan kell rögzíteni? Év végén az értékcsökkenési elszámolás a teljes összegre történik, vagy csak a kifizetett összegre? Válaszát előre is köszönöm.

Tárgyi eszköz és vállalkozói szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó osztalékalapjával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Az osztalékalapból levonható a kizárólag üzleti célt szolgáló, 2016-ban értékcsökkenési leírás alá vont tárgyi eszköz nettó értéke. Ez eddig világos. Azonban a következő évben elszámolom az eszközre az értékcsökkenési leírást, amit levonok a jövedelem megállapításánál. Ami egyébként szintén levonásra kerül az osztalékalapból is. A kérdésem az, hogy figyelembe vehetem-e a már előző évben az osztalékalapból levont tárgyi eszköz értékcsökkenési leírását vagy nem, illetve kell-e korrigálnom az adóalapot valahol? Mert így eléggé úgy tűnik, mintha duplán számolnám el a tárgyi eszközt értékét. Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Tavaszi Zsolt

Tanulók utáni beruházási kedvezmény Kérdés

Kedves Szakértő ! Cégünk a tanulók foglalkoztatására tekintettel az év végi 08-as adóbevallásban beruházási kedvezményt érvényesített. Kérdésünk ehhez kapcsolódóan a következő: 1. Kis értékű, pl. pár ezer forintos felszerelések, mint edények, konyhafelszerelések után is érvényesíthető-e a kedvezmény? 2. A beruházásra elszámolt számlában szereplő áfa összege levonható-e? 3. Értékcsökkenési leírás érvényesíthető-e az általános szabályok szerint? Köszönjük a választ.

Értékcsökkenési leírás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakás haszonélvezőjeként bejegyzett magánszemély kiadná a lakásának egyik szobáját. Kérdésem, hogy elszámolhat-e értékcsökkenési leírást, ha igen, mi az értékcsökkenési leírás alapja? Válaszát előre is köszönöm.

Műemlékekkel kapcsolatos adókedvezmények. Példákkal Cikk

Számos kedvezmény érvényesíthető a műemlékekkel kapcsolatos beruházások, felújítások és karbantartások után. A bónuszok 2017-től tovább bővülnek.

Közúti árufuvarozó egyéni vállalkozó Kérdés

Rendszámmal ellátott, új pótkocsit vásárol a vállalkozó, 4,5 millió forintért. Kérdés, hogy értékcsökkenési leírásként a járműre vonatkozó 20 százalékot vagy 14,5 százalékot lehet figyelembe venni? 14,5 százaléknál 50 százalékos leírási kulcsot lehetne elszámolni, a járműre viszont ez nem érvényes. A pótkocsi kizárólag üzemi célt szolgál.

Felújítás vagy karbantartás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk üdülőjében idén a vizesblokk "felújítása" történt. A rossz állapotban levő szanitereket cseréltük le újra, egyéb (vezetékek cseréje) nem történt. Kérdésem hogy ebben az esetben ez felújításnak vagy karbantartásnak minősül? És ha felújításnak, akkor hány százalékos értékcsökkenési leírással kell számolnunk? Válaszát előre is köszönöm!

Csoportmentességi szabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2015.01.01-től igénybe vehető mezőgazdasági csoportmentességi szabály értelmezéséhez szeretném kérni a segítségüket. Békés megyében, egy kis településen, ahol a lakosság száma nem éri el az ezer főt, működik egy mezőgazdasági tevékenységet folytató kft., amely mezőgazdasági gépeket vásárolt és vásárol 2015.évben. Kérdésem, hogy mikor és hogyan, milyen feltételekkel tudja alkalmazni az egyösszegű tárgyieszköz-értékcsökkenési leírást? Valamint egyéb kedvezményben részesülhet e rendelet alapján? Segítségüket köszönöm. Üdv.Plavecz Zoltánné

Üzleti vagy cégérték – társaságiadó-alap korrekciók, példákkal Cikk

Az üzleti vagy cégértékhez kapcsolódóan a társaságiadó-alapnál érvényesíthető értékcsökkenési leírás változása kapcsán a cikk átfogóan mutatja be az ezen eszközhöz kapcsolódó módosító tételeket.

Ráaktiválás utáni értékcsökkenési leírás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérjük szíves állásfoglalásukat az alábbi, értékcsökkenési leírással kapcsolatos kérdésben. Abban az esetben, ha egy – már nullára leírt – tárgyi eszközre ráaktiválást végez a vállalkozás (felújítás, pótlólagos beruházás címén), akkor: – A számviteli törvény szerint mely értéket kell az értékcsökkenési leírás alapjának tekinteni: az eredeti bekerülési értéket kell növelni a ráaktiválás összegével, vagy csak a ráaktiválás összege lehet a további terv szerinti értékcsökkenési leírás alapja? – Aktiválás esetén kötelező-e megváltoztatni a terv szerinti értékcsökkenési leírást, vagy ezzel, mint lehetőséggel élhet a vállalkozás a számviteli politikája szerint? – Amennyiben a vállalkozás a ráaktiválás összegével az eredeti bekerülési értéket növeli és a növelt összeg alapján számolja el az értékcsökkenési leírást ugyanazon leírási kulccsal, mint a ráaktiválás előtt, akkor ezzel sért-e bármilyen számviteli alapelvet, számviteli előírást, valamint származhat-e ebből társaságiadó-kockázata? Válaszért köszönettel: Csizmadia Hajnalka

Kis értékű tárgyi eszközök nagy titkai – így kerülhető el a galiba Cikk

A napokban megjelent cikkemben a kis értékű tárgyi eszközök elszámolásával egy olyan – aprónak tűnő – könyvviteli hibára szerettem volna felhívni a figyelmet, amely később komoly galibát okozhat a cégnek. Olvasói hozzászólások, vélemények alapján úgy látom, nem hiábavaló kicsit még időznünk a témánál.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink