1111 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Fogyasztási-mérőhely kialakítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik civi szervezet két év használati jogot kapott egy telken, ahol most fogyasztási-mérőhelyet alakítanak ki.Az Elmű a fogyasztásmérőt ingyen adta, a mérőhely kialakításért fizetni kell egy vállalkozónak. Ez a mérőhely kialakítás ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jognak minősül, vagy igénybevett szolgáltatásnak? Ha vagyoni értékű jog, akkor az értékcsökkenést hogyan kell meghatározni, ha csak két évig használhatja a területet a szervezet? Válaszukat előre is köszönöm.
fejlesztési támogatás elhatárolása/feloldása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi probléma megoldásában kérem a segítségüket. A helyzet: a cég elmúlt éveinek újrakönyvelése zajlik. A cég számára fejlesztési célú támogatást ítéltek meg. A beruházást 2014-ben megvalósította, majd 2015-ben megkapta a pályázott összeget. Már 2014-ben aktiválta a beruházás keretében beszerzett eszközöket, amelyekre elkezdett értékcsökkenést elszámolni. A beruházásban több olyan eszköz is volt, amely 100 százalékos adókulccsal elszámolható. A pályázat keretében 2015-ben megkapott összeget elhatárolta, és elkezdené az értékcsökkenés arányos feloldását. Kérdés: van-e lehetőség arra, hogy a 2015-ben elhatárolt támogatás értékcsökkenés-arányos feloldása során figyelembe vegyük a 2014-ben elszámolt értékcsökkenést? Hogyan tudjuk figyelembe venni a már 100 százalékban amortizált eszközök értékcsökkenését a feloldás során? Válaszukat előre is köszönöm!
Tao-alap módosításának különös szabályai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített végelszámolás keretében a vállalkozás tulajdonában lévő – korábban bérbe adott – tehergépjármű vagyonfelosztás keretében az egyik tulajdonoshoz kerül. Egy független használtautó-kereskedőtől kapott a vállalkozás egy írásos ajánlatot, hogy mennyiért vennék meg a gépjárművet. Ez alapján megállapítható a jármű piaci értéke, vagy az ajánlatot csak akkor lehetne figyelembe venni, ha több ilyen ajánlat lenne? Az ajánlat alapján a piaci érték körülbelül 200 ezer forinttal lenne kevesebb a könyv szerinti értéknél, ami 300 ezer forint. A piaci átértékelést milyen főkönyvi számlákra könyveljük: terven felüli értékcsökkenés vagy 869 egyéb ráfordítás? Ha elszámoljuk a vagyoncsökkenést, a könyv szerinti érték kevesebb lesz a nyilvántartási értéknél (ez a piaci átértékelés előtt megegyezett). A tao-alap módosítására jogutód nélküli megszűnéskor az alábbiakat írja elő: – az adózás előtti eredményt csökkenti az az összeg, amellyel az immateriális javak és a tárgyi eszközök együttes számított nyilvántartási értéke meghaladja az együttes könyv szerinti értéküket, növeli az az összeg, amellyel az együttes könyv szerinti érték az együttes számított nyilvántartási értéket meghaladja. Nem igazán értem, hogy ez miért van így? Egyszer ráfordításként érvényesítek 200 ezer forintot, majd a tao-alapot is csökkentem még 200 ezer forinttal (könyv szerinti érték 100 ezer forint, nyilvántartási érték 300 ezer forint), ha pedig nem értékeltem volna át az eszközt, akkor nem lenne adólap-módosító tétel, és az eredményem is magasabb lenne?!
Ingatlan értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég vásárolt 2018. évben ipari parkban egy 111 négyzetméter térmértékű, műhely megjelölésű ingatlant, a közös tulajdonból hozzá tartozó 224/10000 tulajdoni részilletőséggel és az alapító okirat szerint hozzá tartozó 49 négyzetméter telekrész kizárólagos használati jogával. (Az ingatlant 2017-ben társasházként jegyezték be). A számlában egyösszegben tüntették fel a vételárat. Kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e megbontani a bekerülési értéket földterületre, 111 négyzetméter, amin áll az építmény, a 49 négyzetméter, amit külön nevesít, nem földterület, mert csak használati jogot vettünk. Ez értékcsökkenés szempontjából nagyon fontos. Ha jól értelmezem, ennek a fajta ingatlannak az értékcsökkenése 3%? Válaszát előre is köszönöm szépen! Reményik Anikó
Családi gazdaság vezetőjének változása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy családi gazdaságban változás történik a vezető személyében (a fiú átveszi az édesapjától a családi gazdaság vezetését), akkor a családi gazdaságban lévő tárgyi eszközök értékcsökkenési leírása folytatható? Az eszközöket az édesapa vásárolta, aki továbbra is tag maradna, csak nem vezetőként, hanem tagként. Mi a helyzet a folyamatban lévő értékcsökkenésekkel abban az esetben, ha az édesapa halála esetén valamelyik tag átvenné a gazdaság vezetését? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Elhatárolt kapott támogatás elszámolása
Kérdés
Egy kft. pályázati pénzt nyert épületre és gépekre. A kft. ingyen bérbe adta az épületet és a gépeket is, mielőtt letelt volna a 3 év, illetve mielőtt még a támogatást jóváhagyta volna a bizottság. A kft. elszámolta az értékcsökkenést és a halasztott bevételt feloldotta. A NAV-ellenőrzés kifogásolta ezen eljárást, és a jegyzőkönyvben azt írta, hogy az értékcsökkenést és a kapcsolódó feloldott halasztott bevételt el kellett volna határolni. A kft. ezt megtette. Közben a kft. megkapta az engedélyt, és most már számláz bérleti díjat a bérlőnek. Kérdés az, hogy a cég a NAV-jegyzőkönyv alapján visszakönyvelt (elhatárolt) halasztott bevételt mikor oldhatja fel, illetve már feloldhatja-e 2019-ben? Köszönettel: Négyökrüné
Szárító ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kilenctagú családi gazdaság, melynek vezetője az édesapa. A családi gazdaság 2013-ban épített egy szárítót, mely után a családi gazdaságban értékcsökkenést számolnak el. A NAV-nál bejelentett számlabefogadó és számlakiállító kizárólag az édesapa, a családi gazdaság vezetője. Az édesapa szeretné a szárítót a fiának ajándékozni, aki szintén tagja a gazdaságnak. Kérdésem az lenne, hogy ennek adózási szempontból van-e valamilyen vonzata (vagyonkivonás), vagy mivel a szárító, mint ingatlan továbbra is a családi gazdaság használatában maradna, az értékcsökkenés tovább folytatható mindenféle egyéb adókövetkezmény nélkül? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Aktiválás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk telket vásárolt, melyre felépíttetett egy csarnokot, s most parkolót, kerítést és parkosítást szeretnénk. Kérdésem: a parkolót és a kerítést külön eszközként aktiválom és a tao-ban 14,5 százalékkal értékcsökkenthetem? A parkosítást kell-e aktiválnom (s ha igen, milyen kulccsal értékcsökkentem) vagy elszámolható költségként? Köszönettel: FM
Maradványérték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pénzügyi lízinggel vásárolt céges személyautónál maradványértékként a lízingben szereplő maradványértéket kell figyelembe venni az értékcsökkenés meghatározásánál, vagy mi határozhatunk meg nagyobb maradványértéket a könyvelésben?
Földhasználati jog értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kötelezettség rendezése fejében termőföldhöz kapcsolódó földhasználati jogot kapott egy társaság, amely termőföldön erdőtelepítést végzett. A földhasználati jog értéke után 4 százalékos értékcsökkenést számolt el a társaság. Megfelelően jártak-e el az előző években, vagy a termőföld speciális jellegéből adódóan a földhasználati jog után nem lehetett volna elszámolni? Köszönettel.
Teljesítményarányos értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy abban az esetben, ha az értékcsökkenési eljárásnál a teljesítményarányos értékcsökkenést választjuk (személygépjármű kilométer után), akkor ezt a módszert lehet-e alkalmazni az adótörvények szerinti értékcsökkenés elszámolásánál? Válaszukat előre is köszönöm.
Adótörvény szerinti értékcsökkenés kivezetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, mely értékesítette a tulajdonában lévő ingatlant. Az adóalap-csökkentő tételeknél a tárgyi eszköz tárgyévben elszámolt értékcsökkenését és az adótörvény szerinti kivezetéskori értékét vehetjük figyelembe? Vagy a tárgyi eszköz bevételével és értékcsökkenésével kell korrigálni?
Nyilt végű személygépkocsi lizing
Kérdés
Bruttó ár regisztrációs adóval 11 524 000 forint, finanszírozott összeg 4 245 087 forint + áfa. Finanszirozott összeg 4 845 086 + áfa. Nettó lízingtőke 9 090 173 forint. Maradványérték 1 636 231 forint + áfa. Havi törlesztő 83 023 forint (48 hó). Nem tudom, melyik összeget hová kell könyveljem. Nagyon kérem a segítséget! Egyáltalán, mi után számolok majd értékcsökkenést? Űdv Kati
Számla beérkezése
Kérdés
Későn érkezett szállítói számla, például január helyett márciusban. Mi a teendő? Vissza kell könyvelni a teljesítés napjára? Illetve a későn érkezett számla beruházást tartalmaz. Vissza kell tennünk az adott teljesítési időszakra, és hiába volt zárás, lépjünk vissza, a számlán feltüntetett időpontban aktiváljuk és számoljuk is el az értékcsökkenést?
Civil szervezet adózása
Kérdés
Közhasznú besorolással rendelkező civil szervezet, jelen esetben egyesület vállalkozási tevékenységet nem folytat, bevétele csak ingatlanhasznosításból és a rezsi továbbszámlázásából származik, s az ehhez kapcsolódó értékcsökkenést és rezsit elszámolja. Kérdésem, hogy lehet-e TAONY-t (társaságiadó-bevallást helyettesítő nyilatkozatot) beküldeni, vagy a bérlésből származó nyereséget le kell-e adóznia? Előre is köszönöm válaszát.